Jump to content

Αρχή (;) ασθένειας σε νανοκιχλίδα


Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Eheim 2213 με βιολογικό υλικό, ενυδρειακής χρήσης συνθετικό βαμβάκι (το μαθα :rolleyes: ) και τύρφη

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Τρέχει εδώ και 3 μήνες, τα ψάρια μπήκαν αρχές δέκέμβη

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 5 dicrossus filamentosus (νανοκιχλίδες νοτίου αμερικής), 12 greεn neon, 2 μεγάλα apple snail και πολλά μικρά

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάισμα 2 φορές την ημέρα, αλλαγές νερού δεν γίνονται ανά στάνταρ διαστήματα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,8

- KH:

- GH:4

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά): >25

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

στικς πλέον αφότου σταθεροποιήθηκαν οι συνθήκες

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: dicrossus filamentosus

- Ιστορικό Ψαριού: δεν έχει παρουσιάσει άλλο πρόβλημα μέχρι τώρα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Αναπνοή κοντά στην επιφάνεια, χρώματα κανονικά, τρώει κανονικά

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: δεν έχει παρουσιαστεί πρόβλημα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

Δεν έχει γίνει κάποια θεραπεία

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Το βραδάκι δυστυχώς θα έχω

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Τα ψαράκια είναι ακόμα μικρά... Μόλις έχουν αρχίσει να βγάζουν χρώματα. Το άρρωστο δεν έχει αποχρωματιστεί, ενώ όμως απο την αρχή που μπήκαν στο ευνδρείο τα υπάλοιπα discrossus πήγαιναν αρκετές φορές μαζί και φαίνεται να μαζεύονται γύρω από το πιο ανεπτυγμένο που μάλλον είναι αρσενικός, το άρρωστο ήταν πάντα χώρια και πήγαινε μαζί τους μόνο όταν έπεφτε τροφή. Δεν έχω παρατηρήσει επιθετική συμπεριφορά των άλλων προς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού Εκτοζόν για αρχή .

Θέλουμε περισσότερο ψάξιμο για τα αίτια .

Link to comment
Share on other sites

Φωτό:

Δεν φαίνεται και πολύ καλά στην φωτογραφία, αλλα τα βράγχια του είναι λίγο κοκκινα....

post-7963-1263607803_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανἐβασα το ποστ την ώρα που το είδα έτσι.... το ψαράκἶ πέθανε χτες το βράδυ, δηλαδή μέσα σε μια μέρα και κάτι από τότε που εμφάνισε συμπτώματα :rolleyes: Μου κάνει εντύπωση που πέθανέ τόσο γρήγορα βέβαια... Να βάλω άλλη μια δόση έκτοζον προληπτικά στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι συμφωνα με την φωτο παιρνει οξυγονο απο την επιφανεια...Μηπως ειναι προβλημα οξυγονου και οχι καποιας ασθενιας...Επισης δεν βλεπω καθολου αναταραξη....(Μια σκεψη κανω)

Link to comment
Share on other sites

Ανατάραξη υπάρχει στο πίσω μέρος του ενυδρείου... Επίσης, χωρίς να είμαι σίγουρη νομίζω ότι αν ήταν η ανατάραξη θα έβλεπα και τα άλλα ψάρια κατά καιρούς ν ανεβαίνουν να παίρνουν αέρα τέτοια φαινόμενα εν υπάρχουν. Το ψάρκι πέθανε ετσι κι αλλιως :rolleyes: απλώς ελπίζω να μην είναι κάτι που μπορεί να μολύνει τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα ειναι πολλα για αυτα τα ψαρια, κρατα τα κοντα στο μηδεν.

Θελουν ακομα πιο μαλακο και οξυνο νερο με ΑΟ και τυρφη.

Κανε αλλαγες με προετοιμασμενο και καθαρο νερο.

Ειναι δυσκολα ψαρια.

Ομως το πιο πιθανο ειναι οτι το "ειχε" το προβλημα πριν το παρεις.

Εγω να φανταστεις προλαβα μονο ενα μονο ζωντανο οταν πηγα να παραλαβω, χαθηκαν τα περισσοτερα στο ταξιδι.

Προσεξε τα υπολοιπα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...