Jump to content

στρωμενος βυθος και Corydoras


violet

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα θεμα που με απασχολει.

Εχω διαβασει οτι τα γατοψαρα και οι γαριδες δεν πρεπει να μπαινουν σε νεα ενυδρεια αφου αν δεν εχει στρωσει ο βυθος μπορει να εχουμε προβληματα και απωλειες.

Μετα απο ποσο χρονο ειναι ασφαλες να τα βαλουμε σε ενα νεο ενυδρειο και πως μπορουμε να γνωριζουμε οτι οντως εχει στρωσει ο βυθος; Υπαρχει καποιος τροπος να βοηθησουμε ή να επισπευσουμε την διαδικασια; Θα πρεπει απαραιτητα να εχουν μπει αλλα ψαρια πριν τα cory ή ο ασφαλης χρονος μετρα απο την μερα που ξεκινησε το στρωσιμο του φιλτρου; Ρωταω γιατι εχω στησει εδω και 1,5 μηνα περιπου ενα ενυδρειο 100λτ ωστε να μεταφερω τα cory μου απο το 60αρι που στριμωχνονται , εχω στρωσει το φιλτρο και συντηρω την βιολογια ριχνωντας τροφη αλλα φοβαμαι να μεταφερω τα ψαρια.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Αφου η βιολογια σου ειναι στρωμενη μπορεις να βαλεις τους υπολοιπους συγκατοικους των Cory σου χωρις φοβο..Ομως απο την στιγμη που θα μπουν τα ψαρια και θα υπαρχει ζωη στο ενυδριο,ο βυθος σου θα κανεις περιπου 2-3 μηνες να ωριμασει και να στρωσει...

Τι βυθο εχεις..?? Αν μπορεις βαλε και μια φωτογραφια.

Μπορεις να παρεις ενα καλαμακι του καφε αχρησιμοποιητο και να τρυπησεις τον αερα που πιθανον να εχει φυλακιστει κατα απο τον βυθο.Ετσι θα αποφυγεις τυχων δηλητιριασεις στο μελον.

Τελος αν εχεις ψιλοκοκη αμμο θα σου ελεγα να το ρισκαρεις να βαλεις το κοπαδακι Cory σε λιγοτερο απο τους 2-3 μηνες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

... εχω στρωσει το φιλτρο και συντηρω την βιολογια ριχνωντας τροφη αλλα φοβαμαι να μεταφερω τα ψαρια.

:rolleyes::D

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: χεχε...

Ψηφίζω να κάνεις μια αλλαγή 50%, να βάλεις τα πρώτα 3-4 ψαράκια και να μετράς αμμωνία και νιτρώδη, αν όλα πάνε καλά, ρίχνεις σιγά σιγά και τα υπόλοιπα μετρώντας πάντα σε καθημερινή βάση, αυτό για τον στρωμένο βυθό και τα γατόψαρα δεν το έχω δεχθεί εντελώς καθώς δεν έχω βρει αξιόπιστα στοιχεία, μέχρι τότε πάντως και εγώ προσέχω. :D

Link to comment
Share on other sites

Ο βυθος ειναι μπεζ ψιλη χαλαζιακη αμμος. Την εβαλα ειδικα για τα cory τοσο ψιλη.

Σκευτομαι να προσθεσω κανεναν εχινοδωρο αλλα μου αρεσει και ετσι που ειναι πιο ξερακιανο. Σιγουρα θα βαλω και αλλη pistia γιατι αυτη που εχω ειναι λιγη και σε κακη κατασταση αλλα σε μαγαζι δεν εχω βρει ποτε.

Απο συγκατοικους αρχικα σκεφτομουνα για apistogramma cacatu αλλα φοβαμαι μην πεφτει ξυλο με τα cory. Εχει καποιος εμπειρια απο συμβιωση σε αυτα τα λιτρα; Απο pleco υπαρχει κατι που θα μπορουσα να βαλω και να μην γινεται τερατακι;

Link to comment
Share on other sites

παμε παλι

(ρεζιλι εγινα...)

:hysterical:

Χαλάρωσε :rolleyes: Κανείς δεν γίνεται ρεζίλι εδώ μέσα!

Πολύ πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Τουλάχιστον εμένα μου αρέσει πολύ! Έχει την απαραίτητη καφετίλα που γουστάρω :D Πάρε ένα καθαρό "μπαστουνάκι"/καλαμάκι και ανακάτεψε λίγο τον βυθό σου! Αν δεις να βγάζει φυσαλίδες μύρισέ τες να δεις αν βρωμάνε. Αν όχι μπορείς να ξεκινήσεις την διαδικασία εισαγωγής βυθόψαρων! :blink:

*edit* Σκάψε κυρίως στις περιοχές κοντά στα ξύλα που ακουμπάνε την άμμο!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

*edit* Σκάψε κυρίως στις περιοχές κοντά στα ξύλα που ακουμπάνε την άμμο!

Όποιος καίγεται στον χυλό φυσάει και το γιαούρτι... ε Νίκο?... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όποιος καίγεται στον χυλό φυσάει και το γιαούρτι... ε Νίκο?... :rolleyes:

Αϊ ντοντ σπικ γκρικ! :D

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...

Θα κανω αυτο με το καλαμακι και μετα παμε για μετακομιση...

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, :rolleyes:

αντε με το καλό να γεμισει :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και τα καλα σας λογια.

Μολις ολοκληρωθει η μεταφορα θα βαλω και αλλες φωτογραφιες ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...