Jump to content

ερωτηση για μονομαχους


θοδωρος

Recommended Posts

καλησπερα παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω να βαλω απο ενα μονομαχο στα ενυδρεια μου που ειναι 3 και απο 60 λιτρα το καθενα γιατι μου αρεσουν παρα πολυ αυτα τα ψαρια..στο ενα ενυδρειο εχω 5 χηρες και 5 κοκινοματες ετσι μου τις ειπε στο πετ σοπ εχουν πανω στο ματι τους πορτοκαλι σαν φρυδι να καταλαβεται και 3 γατοψαρα ...στο αλλο εχω ενα κοπαδακι 20 νεον και εκει 3 γατοψαρα ..και στο τελευταιο 8 γκαμπυ 2 αρσενικα και 6 θυληκα και εχει και αρκετα μικρα ψαρακια που γεννηθηκανε δεν μπορω να δω ποσα ειναι .και επισεις 3 γατοψαρα.μπορω να βαλω σε καποιο απο τα ενυδρεια μου μονομαχο...ευχαριστω και περιμενω να με βοηθησετε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δυστηχώς όχι δεν μπορείς να βάλεις μονομάχο σε κανένα από τα ενυδρεία σου εφόσον υπάρχουν άλλα ψάρια γιατί θα έχεις θύματα, οι μονομάχοι πάνε μόνοι τους γιατί είναι αρκετά επιθετικά ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Το θυμα μπορει να ειναι και ο μονομαχος καθως πολλα ψαρια τους αρεσει να τσιμπανε την ουρα του.

Οσο για τα guppy λογω εμφανισης ο μονομαχος τα μπερδευει με αλλους μονομαχους οποτε καταλαβαινεις.

Οι μονομαχοι καλυτερα μονοι τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο μονομάχος, δυστυχώς είναι παράξενο ψάρι. Καλό είναι να είναι μόνος του σε ένα ενυδρείο για να μην ενοχλεί τα άλλα ψάρια ή να μην ενοχλείται από αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια μην τα παραλεμε ειπαμε οτι καλυτερα οι μονομαχοι μονοι τους αλλα δεν ειναι και κακονας ψαρι ειναι και αυτο οπως ολα τ αλλα......πιστευω οτι ενας μονομαχος μπορει να συμβιωση σε ενα ενυδρειο αν μαλιστα αυτο ειναι και μεγαλουτσικο με αλλα ψαρια χωρις προβληματα κυριως αν δεν υπαρχει σε αυτο αυξημενη ιχθυοφορτηση.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω να βαλω απο ενα μονομαχο στα ενυδρεια μου που ειναι 3 και απο 60 λιτρα το καθενα γιατι μου αρεσουν παρα πολυ αυτα τα ψαρια..στο ενα ενυδρειο εχω 5 χηρες και 5 κοκινοματες ετσι μου τις ειπε στο πετ σοπ εχουν πανω στο ματι τους πορτοκαλι σαν φρυδι να καταλαβεται και 3 γατοψαρα ...στο αλλο εχω ενα κοπαδακι 20 νεον και εκει 3 γατοψαρα ..και στο τελευταιο 8 γκαμπυ 2 αρσενικα και 6 θυληκα και εχει και αρκετα μικρα ψαρακια που γεννηθηκανε δεν μπορω να δω ποσα ειναι .και επισεις 3 γατοψαρα.μπορω να βαλω σε καποιο απο τα ενυδρεια μου μονομαχο...ευχαριστω και περιμενω να με βοηθησετε

το ποιο καταλληλο ενυδρειο απο αυτα που αναφερεις ειναι αυτο με τα νεον αν και οχι η καλυτερη επιλογη.......

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πολύ από τον χαρακτήρα του ψαριού το πόσο θα ενέχεται άλλα ψάρια, ο κανόνας πάντως είναι οτι συνήθως θέλει την ησυχία του.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε μοιαζει με μονομαχο (πχ guppy λογω φανταχτερης ουρας) και φυσικα αλλοι μονομαχοι δεν μπαινουν μαζι σε μικρο ενυδρειο (κατω απο 1 μετρο).

Καθε μονομαχος ακομα και "καλο παιδι" να ειναι οπως λεει ο Vicius :) , θελει το χωρο του και οταν βρεθει αντιμετωπος με αλλον θα πεσει ξυλο, Στη φυση ο αδυναμος θα φυγει και θα γλυτωσει στο ενυδρειο δεν μπορει και ο δυνατος θα τον αποτελειωσει.

Αν ειναι μεγαλο το ενυδρειο και με πολλες κρυψωνες κατι γινεται.

Μετα υπαρχει και το θεμα να ενοχλουν τα αλλα ψαρια τον μονομαχο και οχι αυτος.

πχ τα λεγομενα fin nippers ψαρια οπως τα τιγρακια (και γενικως ολα τα Barbs, καποιες φορες τα cory, οι clown, καποια τετρας οπως τα serpae κλπ) που τσιμπανε τις ουρες και τα πτερυγια σε οσα ψαρια τυχαινει να εχουν μεγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ήδη 3 ενυδρεία γιατί δεν παίρνεις και ένα 4ο ( :):P:angry2: ) να τον έχεις εκεί άρχοντα τον μονομάχο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...