Jump to content

Επιπλέων ποσότητα στο φίλτρο


Aiolos

Recommended Posts

Γεια χαρά

Λόγω της μεγάλης χωρητικότητας / επιφάνειας που έχει το φίλτρο μου (ΕΗΕΙΜ Professional 2) το οποίο χρησιμοποιώ ως χημικό, τα υλικά που τοποθετώ μέσα σ αυτό (άνθρακα, αντιφώσφορο, Purigen) πιάνουν πολύ μικρό χώρο αν ακολουθήσω «πιστά» τις δοσολογίες που προτείνει ο κατασκευαστής για τα δικά μου λίτρα (260).

Κατά πόσο λοιπόν μπορώ να ξεφύγω… προς τα πάνω σ αυτές τις ποσότητες ώστε ναι μεν να καλύψω μεγαλύτερο μέρος μέσα στο φίλτρο, αλλά μην τυχόν και δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα από τις… υπερδοσολογίες !!!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

έχεις κανένα πρόβλημα σε τιμές η γενικά σε κάτι και θες να αλλάξεις την δοσολογία?Γιατί αν είναι να το κάνεις για να φαίνεται πιο γεμάτο δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

Λόγω της μεγάλης χωρητικότητας / επιφάνειας που έχει το φίλτρο μου (ΕΗΕΙΜ Professional 2) το οποίο χρησιμοποιώ ως χημικό, τα υλικά που τοποθετώ μέσα σ αυτό (άνθρακα, αντιφώσφορο, Purigen) πιάνουν πολύ μικρό χώρο αν ακολουθήσω «πιστά» τις δοσολογίες που προτείνει ο κατασκευαστής για τα δικά μου λίτρα (260).

Κατά πόσο λοιπόν μπορώ να ξεφύγω… προς τα πάνω σ αυτές τις ποσότητες ώστε ναι μεν να καλύψω μεγαλύτερο μέρος μέσα στο φίλτρο, αλλά μην τυχόν και δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα από τις… υπερδοσολογίες !!!

Ευχαριστώ.

εγω σε nano στα 90 λιτρα χρησιμοποιω το μισο κουτι σχεδον,δηλαδη με το ματι παω, πολυ παραπανω απο αυτα που μου προτεινει ο κατασκευαστης,χωρις κανενα προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

έχεις κανένα πρόβλημα σε τιμές η γενικά σε κάτι και θες να αλλάξεις την δοσολογία?Γιατί αν είναι να το κάνεις για να φαίνεται πιο γεμάτο δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος.

Όχι από τιμές καλά είμαι... αλλά μου φαίνονται πολύ λίγα τα 60 ml του Purigen σε μια διάσταση φίλτρου 20Χ20...τι να προκαλύψεις σ αυτό το χώρο !!!

Link to comment
Share on other sites

αν η αύξηση τής ποσότητας αντιφωσφόρου είναι τέτοια που να προκαλέσει μεγάλη μείωση στα φωσφορικά , όλα τα ευαίσθητα κοράλλια θα στρεσαριστούν :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

+1 σ' αυτά που έγραψε ο Τάσος.

Από υπερβολική ποσότητα άνθρακα δεν έχεις πρόβλημα.

Με τον αντιφώσφορο όμως, κάποια κοράλλια θα την "ακούσουν".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...