Jump to content

κατασκευη τελλαρο-καπακι


ducatisti

Recommended Posts

χαιρετω και καλη χρονια! θελω μια διευκρινιση για να προχωρησει η κατασκευη.. οπως διαβασατε παραπανω θα κατασκευασω ενα καινουργιο καπακι και τελαρο μαζι για το ενυδρειο μου απο κοντρα πλακε θαλασσης. το προηγουμενο ηταν απο μελαμινη εδω και 3χρονια λειτουργιας. εχω παρει βερνικι θαλασσης με βαση πολυουρεθενικων ρητινων,και απο οτι εχω διαβασει ειναι το σωστο και ακινδυνο..αν κανω λαθος διορθωστε με σας παρακαλω! τωρα διαβασα και για βερνικι νερου,εχει διαφορα απο το θαλασσης? παμε στην κατασκευη:απο την εσωτερικη μερια του καπακιου θα το περασω αρκετα χερια με βερνικι μετα απο τριψιμο βεβαια, χρειαζεται να το περασω πριν με συντηρητικο ξυλου και μετα με βερνικι? απο εξωτερικη θα περασω πρωτα με χρωμα και μετα βερνικι. θελει καποιο συγκεκριμενο χρωμα αν και δεν ερχεται σε επαφη με το νερο απο την εξωτερικη μερια ετσι δεν ειναι? οποιος εχει κανει κατασκευη και γνωριζει ως προς την βαφη πιο πολλη θα το εκτιμησω ιδιαιτερως μια βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια βερνίκια θαλάσσης που έχουν συστατικά για να σκοτώνουν τη στρειδώνα,δηλαδή να μην κολλούν στρείδια κλπ. πάνω του. Είναι άκρως τοξικά και πρέπει να το προσέξεις αυτό. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε και εμένα να μάθω τι είδος βερνίκι και συντηρητικών ξύλου είναι ακίνδυνα για το ενυδρείο.

Φτιάχνω και εγώ καπάκι και έχω κολλήσει σε αυτό το σημείο.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε και εμένα να μάθω τι είδος βερνίκι και συντηρητικών ξύλου είναι ακίνδυνα για το ενυδρείο.

Φτιάχνω και εγώ καπάκι και έχω κολλήσει σε αυτό το σημείο.

:bowdown:

βερνικι θαλασσης με βαση πολυουρεθενικων ρητινων και προστασια uv,συγκεκριμενα εγω εβαλα της βιβεχρωμ (vivelux) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...