Jump to content

ποσα λιτρα??


Recommended Posts

μπορει να μου πει καποιος ποσα λυτρα χρειαζονται ανα τιγρακι( Capoeta tetrazona

(Barbus tetrazona)????????ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

πες μας και εσυ τι ενυδρειο διαθετεις και τι φιλτρο και θα σου πουμε και εμεις.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πες μας και εσυ τι ενυδρειο διαθετεις και τι φιλτρο και θα σου πουμε και εμεις.... :hysterical:

μπορεί να μην έχει ενυδρείο και να σκέφτεται να αγοράσει για να του

δώσουν το ψαράκι :D

αλλά ο φίλος δεν διευκρίνισε σε τι μέγεθος είναι το ψάρι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μην έχει ενυδρείο και να σκέφτεται να αγοράσει για να του

δώσουν το ψαράκι :D

αλλά ο φίλος δεν διευκρίνισε σε τι μέγεθος είναι το ψάρι :rolleyes:

Το τελικο μεγεθος κοιταμε παντα στο ψαρι ασχετα αν το παρουμε μικρο.

Ουτε οι μετακομισεις ειναι ευκολες καθε φορα που μεγαλωνει λιγο το ψαρι, ουτε το ψαρι αναπτυσεται σωστα οταν ειναι περιορισμενο σε μικροτερο ενυδρειο απ'οτι ειναι η ελαχιστη απαιτηση.

Αυτο που ρωταει ο klaz σαν πιο εμπειρος εχει τη σημασια του.

Αλλο να εχει ενα φιλτρο με καπακι απο σαμπανιες για υλικο και αλλο καλα κεραμικα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

ενυδρειο εχω της Jewel το rcord 800 που ειναι 110 λιτρα.το φιλτρο ειναι της μαμας εταιριας...Δεν ειμαι και πολυ σχετικος ειμαι αρχαριος στο χομπι το φιλτρο μεσα εχει απο υλικα ανθρακα και αλλα 3 κομματια απο σφουγγαρακια......σωστα τα λεω?? :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

Αφου περασουν 4-5 μερες χρησης, βγαζεις τον ανθρακα (το πετας) και το πρασινο σφουγγαρι (το φυλας καβατζα, κανει και για μηχανικο φιλτραρισμα, οπως το μπλε χοντροτρυπο) και βαζεις στη θεση τους κεραμικα υλικα (siporax ή subastrat pro κλπ)

Εχει λοιπον απο πανω προς τα κατω ασπρο ενυδρειακο βαμβακι, μπλε χοντροτρυπο, κεραμικα, μπλε ψιλοτρυπα.

Αν βαλεις μονο τιγρακια στο ενυδρειο καμια 10-12 ατομα για να εχεις ευκολη συντηρηση και να μη λερωνει πολυ το νερο και γρηγορα.

Αν βαλεις και αλλα ψαρια (πχ βυθοψαρα) μειωνε αριθμο απο τα τιγρακια.

Οχι ομως λιγοτερα απο ομαδα των 6.

Μη ξεχασεις να βαλεις και αληθινα ευκολα φυτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

με μπερδρψες λιγο με τα χονροτυπα και τα σχετικα αλλα ευχαριστω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

με μπερδρψες λιγο με τα χονροτυπα και τα σχετικα αλλα ευχαριστω :rolleyes:

Εχω και εγω το ιδιο ενυδρειο...Λοιπον ο φιλος delta66 (που παρεπιπτοντως με εχει βοηθησει και εμενα πολυ) σου λεει να βγαλεις τελειως το πρασινο σφουγγαρι. Ετσι η σειρα των υλικων στο ενυδρειο σου θα πρεπει να ειναι ενυδρειακο βαμβακι(το ασπρο που περιεχεται στην συσκευασια του φιλτρου) μετα το μπλε και τελως ειναι καλο εως απαραιτητο στο κατω μερος του φιλτρου σου να υπαρχει αρκετο βιολογικο υλικο (πχ siporax η substart pro-εγω εχω siporax mini)...Aυτο το βιολογικο υλικο δεν περιεχεται αλλα θα πρεπει να το αγορασεις αν θελεις να εχεις ενα σωστο φιλτραρισμα!

Καλως ηρθες λοιπον και καλο διαβασμα :D

Link to comment
Share on other sites

στο βιολογικο που αναφερθηκατε εννοειται μακαρονι ετσι????και το μπλε ρε φιλε και γενικα πως πρεπει να τα αλλαζω?????????για βοηθησεμε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

Αφου περασουν 4-5 μερες χρησης, βγαζεις τον ανθρακα (το πετας) και το πρασινο σφουγγαρι (το φυλας καβατζα, κανει και για μηχανικο φιλτραρισμα, οπως το μπλε χοντροτρυπο) και βαζεις στη θεση τους κεραμικα υλικα (siporax ή subastrat pro κλπ)

Εχει λοιπον απο πανω προς τα κατω ασπρο ενυδρειακο βαμβακι, μπλε χοντροτρυπο, κεραμικα, μπλε ψιλοτρυπα

Ασπρο ενυδρειακο βαμβακι (polypad) ειναι το υλικο πανω αριστερα στη φωτο 1

(Αν τελειωσουν μπορεις να χρησιμοποιεις και τουφες απο sera filterwool χυμα )

Ανθρακας ειναι το μαυρο κατω δεξια

Το μπλε χοντροτρυπο ειναι το πανω δεξια

Το μπλε ψιλοτρυπο ειναι το κατω αριστερα

Πρασινο σφουγγαρι εινα στη φωτο 2

Φωτο 1

juwel.jpg

Φωτο 2

038fd82bb43d55fc54912b2cbb2e1c8d.image.500x500.jpg

Η default σειρα υλικων ειναι οπως φαινεται και στη φωτο 3 του φιλτρου.

Απο πανω προς κατω:

Ασπρο ενυδρειακο βαμβακι (polypad)

Μαυρο σφουγγαρι Ανθρακα

Πρασινο σφουγγαρι

Μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι

Μπλε ψιλοτρυπα σφουγγαρι

Φωτο 3

juwelfilter.jpg

Υπαρχει περιπτωση αν ειναι απο την καινουρια σειρα φιλτρων αναμεσα στα μπλε σφουγγαρια να εχει και βιολογικο cirax

juwelcirax.jpg

Εσυ βγαζεις το μαυρο και το πρασινο σφουγγαρι, και αν θες και το cirax , σηκωνεις πιο ψηλα το ασπρο και το μπλε χοντροτρυπο και αναμεσα σε χοντροτρυπο και ψιλουτρυπο σφουγγαρι βαζεις καλο κεραμικο υλικο ομως siporax ή substrat pro κλπ, που εχεις βαλει πιο πριν μεσα σε δυχτι της sera (που εχεις βγαλει ομως το κουμπωμα του γιατι εχει ενα ελατηριο που σκουριαζει)

Link to comment
Share on other sites

α τωρα καταλαλα ευχαριστω!!!! :bowdown: το φιλτρο το δικο μου εχει μεσα μονο μπλε χοντροτυπο πρασινο ανθρακα και βαμβακι οποτε λογικα βγαζω το πρασινο και ανθρακα και αναμεσα απο βαμβακι και χοντοτυπο βαζω βιολογικο υλικο....το θεμα ειναι οσον αφορα τις αλλαγες στο φυλτρο τι θα κανω???πεταω βαμβακι ανα μηνα, με το μπλε και βιολογικο υλικο τι κανω????:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

α τωρα καταλαλα ευχαριστω!!!! :bowdown: το φιλτρο το δικο μου εχει μεσα μονο μπλε χοντροτυπο πρασινο ανθρακα και βαμβακι οποτε λογικα βγαζω το πρασινο και ανθρακα και αναμεσα απο βαμβακι και χοντοτυπο βαζω βιολογικο υλικο....το θεμα ειναι οσον αφορα τις αλλαγες στο φυλτρο τι θα κανω???πεταω βαμβακι ανα μηνα, με το μπλε και βιολογικο υλικο τι κανω????:bowdown:

To βιολογικο υλικο τελευταιο...Βαμβακι βαζεις καινουριο(η ξεπλενεις καλα με νερο βρυσης το υπαρχον σε καθε αλλαγη. Παντως ειναι πολυ οικονομικο, ειδικα το χυμα..Περιπου 3ευρω και διαρκει πολλους μηνες. Το μπλε το ξεπλενεις και αυτο με νερο βρυσης αλλα το αλλαζεις μετα απο 4-6 μηνες. Οσο για το βιολογικο υλικο αυτο δεν χρειαζεται αλλαγη απλα το ξεπλενεις με νερο ενυδρειου καθε μηνα περιπου αναλογα με την ποσοτητα των ψαριων που εχεις...

Αυτα απο εμενα. Ας με διορθωσει αν κανω καπου λαθος ο DELTA66 η αλλα εμπειρα μελη... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

α τωρα καταλαλα ευχαριστω!!!! :bowdown: το φιλτρο το δικο μου εχει μεσα μονο μπλε χοντροτυπο πρασινο ανθρακα και βαμβακι οποτε λογικα βγαζω το πρασινο και ανθρακα και αναμεσα απο βαμβακι και χοντοτυπο βαζω βιολογικο υλικο....το θεμα ειναι οσον αφορα τις αλλαγες στο φυλτρο τι θα κανω???πεταω βαμβακι ανα μηνα, με το μπλε και βιολογικο υλικο τι κανω???? :bowdown:
...αναμεσα σε χοντροτρυπο και ψιλουτρυπο σφουγγαρι βαζεις καλο κεραμικο υλικο ομως siporax ή substrat pro κλπ, που εχεις βαλει πιο πριν μεσα σε δυχτι της sera (που εχεις βγαλει ομως το κουμπωμα του γιατι εχει ενα ελατηριο που σκουριαζει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...