Jump to content

Νεουδι


Jester

Recommended Posts

Γεια σας λοιπον. Ειμαι σχετικα καινουργιος στην ολη ιστορια αλλα εχω πεσει με τα μουτρα.

Εχω στην κατοχη μου 2 ενυδρειακια.

1) 40λτ moby dick με εσωτερικο φιλτρο και φωτισμο (ολα μαζι στο ιδιο κυκλωμα). Μέσα έχει 2 ζεβρα γατοψαρα, 8 rum nose tetra, 6 black phantom tetra, 6 rosy tetra. και 2 φυτα που δεν θυμαμαι πως τα λενε.

2) 300lt Anubias, 1500 εξωτερικο φιλτρο Crystal Profi (JBL) με:

7 tiger barb tetra +5 albino

2 Half beaks

8 Αγγελοψαρα (3 μεγαλα 5 μικρα)

4 Gourami

2 knife fish

8 ξιφοφορους (black calico, yellow calico, green sword)

3 moly

Να αναφερω πως το μεγαλο ειναι το ενυδρειο των αγγελοψαρων και πως ολα τα αλλα ειναι βοηθητικα που δεν θα αγχωθω να τα τηγανισω αν πειραξουν τα αγγελοψαρα.

Οποτε 3 απορειουλες για αρχη και τα αλλα θα τα βρουμε.

α) Τι μπορουμε να βαλουμε για να προσθεσουμε χρωμα στο μεγαλο ενυδρειο? (μπλε, κοκκινο εντονα χρωματα γενικα).

β) ποιο μαγαζι κατα την γνωμη σας εχει την μεγαλυτερη ποικιλια σε αγγελοψαρα?

γ) Γαριδουλες και τετοια χαζουλια μπορουμε να βαλουμε σε καποιο απο τα 2?

ευχαριστω εκ των προτερων και θα τα πουμε μεσα. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας λοιπον. Ειμαι σχετικα καινουργιος στην ολη ιστορια αλλα εχω πεσει με τα μουτρα.

Εχω στην κατοχη μου 2 ενυδρειακια.

1) 40λτ moby dick με εσωτερικο φιλτρο και φωτισμο (ολα μαζι στο ιδιο κυκλωμα). Μέσα έχει 2 ζεβρα γατοψαρα, 8 rum nose tetra, 6 black phantom tetra, 6 rosy tetra. και 2 φυτα που δεν θυμαμαι πως τα λενε.

2) 300lt Anubias, 1500 εξωτερικο φιλτρο Crystal Profi (JBL) με:

7 tiger barb tetra +5 albino

2 Half beaks

8 Αγγελοψαρα (3 μεγαλα 5 μικρα)

4 Gourami

2 knife fish

8 ξιφοφορους (black calico, yellow calico, green sword)

3 moly

Να αναφερω πως το μεγαλο ειναι το ενυδρειο των αγγελοψαρων και πως ολα τα αλλα ειναι βοηθητικα που δεν θα αγχωθω να τα τηγανισω αν πειραξουν τα αγγελοψαρα.

Οποτε 3 απορειουλες για αρχη και τα αλλα θα τα βρουμε.

α) Τι μπορουμε να βαλουμε για να προσθεσουμε χρωμα στο μεγαλο ενυδρειο? (μπλε, κοκκινο εντονα χρωματα γενικα).

β) ποιο μαγαζι κατα την γνωμη σας εχει την μεγαλυτερη ποικιλια σε αγγελοψαρα?

γ) Γαριδουλες και τετοια χαζουλια μπορουμε να βαλουμε σε καποιο απο τα 2?

ευχαριστω εκ των προτερων και θα τα πουμε μεσα. Ευχαριστω.

Καλως ήρθες!

Δεν θα προλάβεις να τα τηγανίσεις,με τόσα ψάρια με διαφορετικές απαιτήσεις νερού στο ίδιο ενυδρείο,αργά ή γρήγορα θα έχεις προβλήματα....Και τα ψάρια που μπορεί να μην μας εντυπωσιάζουν έχουν ζωή :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

οκ το δεχομαι πως το τηγανισμα ηταν υπερβολικο απλα τα αγγελοψαρα με εχουν γοητευσει και δεν θελω να παθουν κακο. Ας πουμε πως ειναι θεματικο το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες :rolleyes:

Ειπα να μην ασχοληθω με το τηγανισμα,αλλα σκεφτηκα να σου προτεινω κατι.

Αφου σου αρεσουν τοσο τα αγγελοψαρα κρατα μονο αυτα και ολα τα αλλα δωστα σε αλλους χομπιστες ή επεστρεψα τα στο καταστημα που τα πηρες.

Αστα μονα τους στο ενυδρειο και πιστεψε με οτι με ενα σωστο aquascape(διακοσμηση) θα τα ευχαριστηθεις :D

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε φτανει τοσο χρωμα απο τοσα πολλα και ασυμβατα ψαρια που ηδη ειναι μεσα? :rolleyes:

Βαλε μια αφισα απο πισω με το ουρανιο τοξο. :hysterical:

ΥΓ να μη σου πω για το 40αρι καλυτερα :D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, συγνώμη για την καθυστέρηση. Έχουμε και λέμε...

Delta66: Να σου πω την αλήθεια όχι δεν μου φτάνει. Αλλά βρήκα την λύση. Τα Half beaks θα τα χαρίσω, γιατί με έχουν χαλάσει απίστευτα με τους τσαμπουκάδες που κάνουν στα άλλα ψάρια. Και θα βάλω Red dwarf Gouramis. Αφισούλα έχω βάλει ήδη. Τι θες να μου πεις για το 40αρι? Παιδιά όλες οι συμβουλές σας είναι ευπρόσδεκτες.

Noti σου απάντησα.

Vago την πρότασή σου την σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά, απλά πως θα κάνω aquascape όταν όλα αυτά τα μπιχλιμπιδάκια που πουλάνε τα μαγαζιά τα βλέπω και ξενερώνω. Σκέφτηκα να βάλω σκληρά και γρήγορα φυτά μέσα αλλά δεν του έχω βάλει υπόστρωμα για φυτά και δεν είμαστε να τ αδειάζουμε το ενυδρείο.

αυτά προς το παρόν. ευχαριστώ για τα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, συγνώμη για την καθυστέρηση. Έχουμε και λέμε...

Delta66: Να σου πω την αλήθεια όχι δεν μου φτάνει. Αλλά βρήκα την λύση. Τα Half beaks θα τα χαρίσω, γιατί με έχουν χαλάσει απίστευτα με τους τσαμπουκάδες που κάνουν στα άλλα ψάρια. Και θα βάλω Red dwarf Gouramis. Αφισούλα έχω βάλει ήδη. Τι θες να μου πεις για το 40αρι? Παιδιά όλες οι συμβουλές σας είναι ευπρόσδεκτες.

Σου απαντησα με λιγο χιουμορ στο πρωτο μου ποστ, αλλα σοβαρα μπορω να πω οτι τα ενυδρεια εχουν πολλα λαθη που θα οδηγησουν σε προβληματα πολυ χειροτερα.

Ψαξε με τη μηχανη αναζητησης σε θεματα για "ιχθυοφορτωση", "φιλτρανση", "συμβατοτητα", "παραμετροι νερου", διακοσμηση ενυδρειου", "κοπαδοψαρα", "νανισμος" κλπ :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εκανα καποιες αλλαγές και προσθήκες και κατέληξα στα εξής 4 ενυδρεία τα οποία όλα λειτουργούνε:

25lt φυτεμένο με 5 red dwarf gourami, 10 καρδινάλιους, 1 πλεκο και 5 γαριδούλες (ξέχασα την ονομασία τους).

http://s992.photobucket.com/albums/af46/SK...nt=DSC00234.jpg

http://s992.photobucket.com/albums/af46/SK...nt=DSC00230.jpg

52lt φυτεμένο με 6 rumnose, 5 black phantom, 6 rosy tetra, 3 diamond head, 2 zebra catfish + Rineloricaria teffeana

http://s992.photobucket.com/albums/af46/SK...pg&newest=1

(προσεχώς με καπάκι)

60lt φυτεμένο(σε αναπτυξη) με 10 tiger barb(green & albino) + 8 ξιφοφόρους + 1 Rineloricaria teffeana

http://s992.photobucket.com/albums/af46/SK...pg&newest=1

http://s992.photobucket.com/albums/af46/SK...pg&newest=1

300lt φυτεμένο με 9 σκαλάρια, 2 μαχαίρια γκριζα + 2 black ghost μαχαίρια, 4 gourami + 1 pleko

http://s992.photobucket.com/albums/af46/SK...pg&newest=1

http://s992.photobucket.com/albums/af46/SK...pg&newest=1

http://s992.photobucket.com/albums/af46/SK...pg&newest=1

http://s992.photobucket.com/albums/af46/SK...nt=DSC00247.jpg

Θα εκτιμούσα κάθε άποψη/κριτική.

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα και καλώς ήρθες! Έχω την εντύπωση πως βιάζεσαι λιγάκι!

Διάβασες τα links που σου έδωσαν στα παραπάνω posts τα παιδιά?!

Υποθέτω πως όχι. Έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση στα ενυδρεία σου,

ασύμβατα μεταξύ τους ψάρια και είμαι σχεδόν βέβαιος πως τα ενυδρεία σου είναι άστρωτα.

Έκανες μετρήσεις να δεις που βρίσκονται τα ενυδρεία σου πρίν βάλεις ψάρια?

Αν ναι σε επόμενο post δώσε μας τιμές.

Με το να βιάζεσαι να γεμίσεις τα τόσα ενυδρεία, που προμηθεύτηκες,

με ψάρια το μόνο που θα πετύχεις είναι να χάνεις συνεχώς ψάρια και να απογοητεύεσαι.

Θα σου σου γράψω κάτι που έχει αναφερθεί και παραπάνω αλλά είναι γεγονός,

το μόνο που χρειάζεσαι είναι Υπομονή και Χρόνο. Καλή συνέχεια και ελπίζω σύντομα να ξεπεράσεις τα προβλήματα!

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, το SICCE που έχεις δεν είναι 25lt αλλά 20lt παρά λίγο.

Αν το μετρήσεις θα το διαπιστώσεις

Καλά θα ήταν να το αδειάσεις απ΄ότι ψάρια έχεις και να βάλεις μονομάχο,

θα ήταν ότι πρέπει, μιας και το φίλτρο του παρέχει χαμηλή ροή! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τα ενυδρεία έχουν μετρήσεις. Δέχομαι την ανησυχία τα ενυδρεία όλα έχουν πάρει μπόλι από το μεγάλο που τρέχει 2+ μήνες (και τα σπλάχνα ενός 40λιτρου που έτρεχε για 6 μήνες πριν σπάσει) εκτός από το sicce που είναι εργατικό εδώ και 4 μήνες. όλα τα ενυδρεία τα τρέχω σε μέσους όρους τιμών (με στικ τεστ):

PH 7-7,2

KH 6-7

GH 10-12

Ερώτηση: ο κανόνας 1 cm ψαριού ανά λίτρο δεν ισχύει;

Θα κάτσω να κοιτάξω αυτά που μου είπατε. νομίζω πως τα έχω μάθει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

τα ενυδρεία έχουν μετρήσεις. Δέχομαι την ανησυχία τα ενυδρεία όλα έχουν πάρει μπόλι από το μεγάλο που τρέχει 2+ μήνες (και τα σπλάχνα ενός 40λιτρου που έτρεχε για 6 μήνες πριν σπάσει) εκτός από το sicce που είναι εργατικό εδώ και 4 μήνες. όλα τα ενυδρεία τα τρέχω σε μέσους όρους τιμών (με στικ τεστ):

PH 7-7,2

KH 6-7

GH 10-12

Ερώτηση: ο κανόνας 1 cm ψαριού ανά λίτρο δεν ισχύει;

Θα κάτσω να κοιτάξω αυτά που μου είπατε. νομίζω πως τα έχω μάθει λάθος.

Αυτές οι τιμές δεν είναι συμβατές με όλα σου τα ψάρια.

Καλό θα ήταν να είχες και μετρήσεις για NH3/NH4, NO3, NO2 για μια πιο ολοκληρωμένη

εικόνα του ενυδρείου. Για ακρίβεια στις μετρήσεις σου καλά θα ήταν να είχες προμηθευτεί

υγρά tests. Μακάρι να κάνω λάθος σ΄όσα σου έγραψα στο προηγούμενο μου post! :bowdown:

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

τα ενυδρεία έχουν μετρήσεις. Δέχομαι την ανησυχία τα ενυδρεία όλα έχουν πάρει μπόλι από το μεγάλο που τρέχει 2+ μήνες (και τα σπλάχνα ενός 40λιτρου που έτρεχε για 6 μήνες πριν σπάσει) εκτός από το sicce που είναι εργατικό εδώ και 4 μήνες. όλα τα ενυδρεία τα τρέχω σε μέσους όρους τιμών (με στικ τεστ):

PH 7-7,2

KH 6-7

GH 10-12

Ερώτηση: ο κανόνας 1 cm ψαριού ανά λίτρο δεν ισχύει;

Θα κάτσω να κοιτάξω αυτά που μου είπατε. νομίζω πως τα έχω μάθει λάθος.

Για να τσεκαρεις αν εχει στρωσει ενα ενυδρειο και λειτουργει σωστα πλεον η βιολογια του φιλτρου, πρεπει να εχεις μετρησεις ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 (πριν την αλλαγη νερου).

Οι τιμες που εδωσες ειναι για τη σκληροτητα και οξυτητα του νερου που αφορα τις ειδικες αναγκες του καθε ειδους ψαριου.

Ο κανονας χονδρικα ισχυει αλλα για το τελικο μεγεθος του ψαριου και οχι οταν το πουλαει το πετσοπ σε πολυ μικρη ηληκια, επισης δεν ισχυει για ολα τα ψαρια (πχ σε μεγαλα ψαρια παμε στο 1.5-2 λιτρα και ισως και πιο πανω) επισης παιζει ρολο το τελικο μηκος του ψαριου και το μηκος του ενυδρειου και φυσικα χρειαζεται και αναλογα καταλληλη φιλτρανση για καθε ψαρι. κλπ κλπ

Δεν μπορεις να βαλεις πχ ενα δισκο που μολις αγορασες νεαρο σε ηληκια μηκου 7 εκ. σε 14 λιτρα ενυδρειο ασχετα αν εχεις 2λιτρα για καθε εκατοστο ψαριου

Ακομα κι αν το επιχειρισεις, θα φτυσεις αιμα στη φροντιδα για να το κρατησεις ζωντανο και φυσικα θα το δεις να μεγαλωνει ελαχιστα και με λαθος σχημα.

Το ιδιο ισχυει πχ για ενα πανγκασιο που αγοραζεις 10 εκατοστα και γινεται ψαρι 130 εκ και θελει εκθεσιακο ενυδρειο για να κινηθει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

NO3/NO4 0 σε όλα (και χαίρομαι γιαυτό)

NO3 10 (στα τρια μικρά) και 16 στο μεγάλο

NO2 0 στα μικρά και 0,2 στο μεγάλο.

Χεχ, τα black ghost θελουν 120 λίτρα μιν.

Δλδ 10 καρδινάλιοι θέλουν 30 λίτρα;

προσεχώς τα υγρά τεστ.

ερώτηση: αν κρατήσω τα 2 black ghost και τα 10 σκαλάρια (+ ένα ακόμα για να βγεί ωραίος ο αριθμός) είμαι άνετος στο ενυδρειάκι το 300αρι σωστά;

βλέπω να σπρώχνω πολύ ψάρι...

Link to comment
Share on other sites

Χεχ, τα black ghost θελουν 120 λίτρα μιν.

Δλδ 10 καρδινάλιοι θέλουν 30 λίτρα;

ερώτηση: αν κρατήσω τα 2 black ghost και τα 10 σκαλάρια (+ ένα ακόμα για να βγεί ωραίος ο αριθμός) είμαι άνετος στο ενυδρειάκι το 300αρι σωστά;

Τα black ghost ειναι ψαριου που γινονται 50 εκ. οποτε υπολογισε ....

Οι 10 καρδιναλιοι (αναλογα το μεγεθος γιατι οι δικοι μου εχουν γινει και μεγαλουτσικοι, πανω απο 5 εκ) θελουν 30-40 λιτρα αλλα υπολογισε οτι θελουν και μηκος για κολυμπι. Τι να το κανεις ενα σμηνοψαρο οταν καθεται ακινητο σε 30-40 εκ ενυδρειο? Τα'χεις σε ενα μεγαλο (1+ μετρο) ενυδρειο και απλα αφαιρεις απο τα λιτρα του 30-40 για τους καρδιναλιους, και τα υπολοιπα λιτρα τα δινεις σε αλλα ψαρια :bowdown:

Σε 300 λιτρα με αυτα τα ψαρια (10 σκαλαρια και2 μαχαιροψαρα) στην αρχη καλα θα νομιζεις οτι ειναι.

Οατν θα αρχισουν να παιρνουν κανονικο μεγεθος ομως θα εχεις προβληματα (και μεταξυ των ψαριων αλλα και εσυ με το νερο, θα θελεις πιο συχνες αλλαγες, κι αλλη φιλτρανση κλπ κλπ).

Προταση μου, "γεμισε" το ενυδρειο με σωστη διακοσμηση (φυσικη διακοσμηση φυτα ξυλα πετρες) θα σου κανουν τη ζωη πιο ευκολη και εσενα και των ψαριων :bowdown::bowdown:

Απο ψαρια σε 300 λιτρα θα εβαζα 6 σκαλαρια (ολα ιδιο χρωμα φυσικο), 2 νανοκιχλιδες (πχ apistogramma) και 10 corydoras.

Αμμο, πολλα ξυλα, ευκολα φυτα επιφανειας, και sword plants.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...