Jump to content

και το δικο μου ενυδρειο


stelios8

Recommended Posts

λοιπον παιδια ειμαι μερικους μηνες μελος του φορουμ αλλα τωρα ενοιωσα ετοιμος να παρουσιασω και το

δικο μου ενυδρειο :rolleyes: ..

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 100x40x60 200 λιτρα.

ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑ: εξωτερικο dolfin c500 - εσωτερικο sera fil120

ΦΩΤΙΣΜΟΣ:απλη λαμπα φθοριου με ανακλαστηρα sera

ΛΙΠΑΝΣΗ: diy co2

ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ: 200w

ΨΑΡΙΑ:10x neon tetra, 30+ columbian tetra, 1 borneo succer, 1 elephant nose fish, 6 corry aeneus, 1 cuhli loach, 1 labeo frenatus

ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ: 4 amano shrimp, 6 red cherry shrimp, 20+apple snail,1 olive netrite snail

ΦΥΤΑ:βαλνισερα,κρυπτοκορινα,ανουμπιες διαφορες,μπαλα αλγης,εχινοδορος. τα υπολοιπα δεν ξερω τι ειναι

αν καποιος αναγνωρισει καποιο φυτο ασ το πει και σε εμενα :D

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ: ξυλα-φυτα

ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ:1 φορα τη βδομαδα 20%

ΤΡΟΦΕΣ:blood worms, sera flora, tetra pro vegetable, sinkin pellets, 2φορες τη βδομαδα sera fishtamin

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ:25

ΦΟΝΤΟ:αφισα με φυτα

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ :

PH 7,5

GH 9

KH 7

ελπιζω να σας αρεσει οσο εμενα και αν καποιος εχει καποια παρατηρηση ευπροδεκτη.

απλως να αναφερω οτι τα κορυντορας σε λιγο καιρο θα μεταφερθουν σε δικο τους ενυδρειο.

post-15543-1263749963_thumb.jpg

post-15543-1263750002_thumb.jpg

post-15543-1263750028_thumb.jpg

post-15543-1263750052_thumb.jpg

post-15543-1263750081_thumb.jpg

post-15543-1263750100_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο κηπος σου φιλε μου.Για τα ψαρακια σου δεν ειμαι και ο πιο ειδικος να απαντησω για συμβατοτητες,παντως το ενυδρειο σου σαν πρωτη εντυπωση μου αρεσει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στέλιο πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, να το χαίρεσαι. Συμφωνώ με τον Αντώνη και θα έλεγα όποτε μπορέσεις να μας δώσεις περισσότερες και καλύτερης ανάλυσης φωτογραφίες. Καλή συνέχεια

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα στημένο το ενυδρείο σου, αλλά έχεις και κάποια "λαθάκια"...

1) Έχεις 2 ειδών κοπαδόψαρα που κολυμπάνε στο μέσο του ενυδρείου και μάλιστα το ένα είδος (Colombian tetras) είναι σε υπερβολικά μεγάλο αριθμό για τα λίτρα σου. Το μειονέκτημα είναι ότι τα Colombian γίνονται αρκετά μεγάλα και είναι και αρκετά κινητικά ψάρια. Αυτό φαντάζομαι πως κάνει το άλλο κοπαδόψαρό σου (neons) να μην είναι και πολύ "ομάδα" και πιθανόν να είναι και κριμένα. Επίσης τα Colombian έχουν παρατηρηθεί να έχουν μία ιδιαίτερη προτίμηση στις... ουρίτσες άλλων ψαριών. Πιθανόν σε σένα να μην έχουν παρουσιαστεί τέτοια προβλήματα, αλλά δεν αποκλείεται να σου παρουσιαστούν στο μέλλον.

2) Ψάρια όπως τα Elephant nose, Corydoras και Khuli θέλουν αμμώδη βυθό και όχι το βοτσαλάκι που έχεις που αν και στρογγυλεμένο, δεν αποκλείεται να τα πληγώνει!

3) Το Labeo είναι πολύ ιδιαίτερο ψάρι και με ιδιαίτερα κτητικές τάσεις. Πιθανόν να το έχεις παρατηρήσει να κάνει επιθέσεις στα υπόλοιπα ψάρια σου και να τα κυνηγάει μανιωδώς.

Γενικά...

Μου αρέσει το γενικό στήσιμο του ενυδρείου σου, αλλά θεωρώ πως έχεις υπερβολικό αριθμό ψαριών για τα λίτρα σου και με περίεργες διαθέσεις κάποια από αυτά, όπου μπορεί να σου στρεσάρουν τα υπόλοιπα πιο ήρεμα ψάρια σου!

Πες μας κι εσύ τι βλέπεις από το ενυδρείο σου από θέμα συμπεριφορών των κατοίκων του!

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία εύχομαι αγαπητέ Στέλιο.Μου αρέσει το ενυδρείο σου.Για τα υπόλοιπα σου τα έχει πει πιο πάνω ο Νίκος.

Ευχομαι τα καλύτερα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Οντως οι φωτογραφιες το αδικουν αλλα δεν μπορω καλυτερες :bowdown:

τωρα για το θεμα της ιχθυοφορτισης δυστυχως η ευτυχως ειχα αναπαραγωγες που δεν περιμενα και για

αυτο το λογο στρωνω ενα νεο ενυδρειο 100 λιτρων με αμμο υποστωμα για τα κορρυντορας και το κουχλι και μαλλον τα νεον (αν μπορεσω να τα πιασω).

βαζω και φωτο του νεου ενυδρειου και αν εχει καποιος (που ξερει) να προτεινει καποιο τροπο να μοιρασω τα

ψαρια στα δυο ενυδρεια με τετοιο τροπο που να ταιριαζουν καλυτερα θα το εκτιμουσα.

post-15543-1264076513_thumb.jpgτο νεο ενυδρειο :

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...