Jump to content

Το ονειρο εγινε πραγματικοτητα!!!


geos3

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Νοικοκυρεμένες δουλειές. :thumbup:

Μια ένσταση μόνο:

Δεν ξέρω αν η τοποθέτηση του πίνακα στο χώρο του sump είναι καλή ιδέα λόγω υγρασίας. :bowdown:

Ουτε κ εγω το ξερω φιλε μου αλλα καλως η κακως δεν υπηρχε αλλου διαθεσιμος χωρος για κατι τετοιο.Ο master NAVY :bowdown: εχει προβλεψει κ υπαρχουν πλαστικα καλυματα καλυματα σε ολο σχεδον το sump :D κ εως τωρα δεν εχω δει κατι περιεργο με θεμα υγρασια.Θα δειξει το μελλον... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε , το μεγαλύτερο μέρος του σαμπ είναι σκεπασμένο με Polycarbonate, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει πρόβλημα με την εξάτμιση του νερού σε σχέση με τα ηλεκτρικά......... :bowdown:

ο δικός μου πίνακας ( ένα κομμάτι σανίδι ) :bowdown: με όλα τα μπαλαστ και τα πολυμπριζα ανοικτά ήταν χωρίς καπάκι :bowdown: και σε απόσταση 2 cm απο το σαμπ και δεν μου δημιούργησε ποτέ κάποιο πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει προβλεφθεί κι έχει γίνει η ανάλογη μελέτη, το μόνο που μένει να σας πω είναι ΜΠΡΑΒΟ και ξανα-μανα-ΜΠΡΑΒΟ.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κ παλι για τα καλα σας λογια.

Σας παραθετω τις κυριακατικες μετρησεις προς αξιολογηση και συμβουλες που εγιναν με την βοηθεια του Πανου γιατι αυτες που εβγαλα εγω ηταν αλλα αντι αλλων...1 στα 5 επιασα.Δεν ειμαι για να παιξω lotto αυτην την βδομαδα... :bowdown:

Mg 1200

Alk 10.6

Nh4 0.25

No2 0

Ca 350

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κ παλι για τα καλα σας λογια.

Σας παραθετω τις κυριακατικες μετρησεις προς αξιολογηση και συμβουλες που εγιναν με την βοηθεια του Πανου γιατι αυτες που εβγαλα εγω ηταν αλλα αντι αλλων...1 στα 5 επιασα.Δεν ειμαι για να παιξω lotto αυτην την βδομαδα... :bowdown:

Mg 1200 Στο μέλλον θα πρέπει να το ανεβάσεις κοντά στο 1350 τώρα δεν είναι τόσο κρισιμο

Alk 10.6 Στο μέλλον θα πρέπει να το κρατήσεις εδω τώρα δεν είναι τόσο κρισιμο

Nh4 0.25 Έχεις κύκλο αζώτου

No2 0

Ca 350 Στο μέλλον θα πρέπει να το ανεβάσεις κοντά στο 400 τώρα δεν είναι τόσο κρισιμο

Αλλατότητα;

Νιτρικά;

Φωτοπερίοδος;

Skimmate;

Link to comment
Share on other sites

Αλλατότητα;

Νιτρικά;

Φωτοπερίοδος;

Skimmate;

Γιαννη νιτρικα δεν μετρησαμε.Μαλλον το ξεχασαμε με το κρασι το τζακι κ την υπεροχη θεα...:bowdown: .Αλατοτητα 1026 Φωτοπεριοδος 5 ωρες κ το skimmer δουλευει στο full

Έγινε επεξεργασία - geos3
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο πες του και ποιο skimmer εχεις,γιατι δεν ξερει..... :bowdown:

:bowdown::rasp::hysterical: Κ να'λεγα οτι ηπιε κιολας εκεινη την μερα :thumbup::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη νιτρικα δεν μετρησαμε.Μαλλον το ξεχασαμε με το κρασι το τζακι κ την υπεροχη θεα...:bowdown: .Αλατοτητα 1026 Φωτοπεριοδος 5 ωρες κ το skimmer δουλευει στο full

Με τρόμαξες ρε Γιώργο, ο Πάνος μετρήσεις;;; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο πες του και ποιο skimmer εχεις,γιατι δεν ξερει..... :bowdown:

Ω μεγάλε θεέ του Ολύμπου, τι θες και μιλάς στα θαλασσινά... Αφού σκάνε τα χεράκια σου με το αλάτι... :bowdown:

Skimmate ρώτησα ρε... Το παραγόμενο από τον αποβουτηρωτή (skimmer Στράτο) του!

Link to comment
Share on other sites

Με τρόμαξες ρε Γιώργο, ο Πάνος μετρήσεις;;; :bowdown:

Oh yes!!!Ειδες που ολα γινονται σε αυτην την ζωη???? :bowdown:

Ειχα παρει νερο μαζι κ τον αγγαρεψα να τις κανει κ εκεινος για να σιγουρευτω

Το παραγομενο του αποβουτηρωτη ειναι κιτρινακι κ σχεδον καθε 3 μερες φτανει μεχρ την μεση του συλλεκτη οποτε κ το καθαριζω

Έγινε επεξεργασία - geos3
Link to comment
Share on other sites

Ω μεγάλε θεέ του Ολύμπου, τι θες και μιλάς στα θαλασσινά... Αφού σκάνε τα χεράκια σου με το αλάτι... :bowdown:

Skimmate ρώτησα ρε... Το παραγόμενο από τον αποβουτηρωτή (skimmer Στράτο) του!

Να ελεγες μπιχλα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κ παλι για τα καλα σας λογια.

Σας παραθετω τις κυριακατικες μετρησεις προς αξιολογηση και συμβουλες που εγιναν με την βοηθεια του Πανου γιατι αυτες που εβγαλα εγω ηταν αλλα αντι αλλων...1 στα 5 επιασα.Δεν ειμαι για να παιξω lotto αυτην την βδομαδα... :hysterical:

Mg 1200

Alk 10.6......... :bowdown::bowdown::rasp:....Γιώργη τι γράφεις εδώ ????? :thumbup::ninja::thumbup:

Nh4 0.25

No2 0

Ca 350

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να γράφετε μονάδες!

Παράμετρος: Alkalnity ή Αλκαλικότητα

Μονάδες μέτρησης: dKH ή meq/L

...άντε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να γράφετε μονάδες!

Παράμετρος: Alkalnity ή Αλκαλικότητα

Μονάδες μέτρησης: dKH ή meq/L

...άντε

Μαλιστα κυριε.Οτι πειτε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που κρατάτε όλοι το επίπεδο ψηλά....!!!! :bowdown::rasp::hysterical:

Σούπερ είσαι Γιώργη. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με τα νεα δεδομενα.Αφου εγινε χθες μια αλλαγη νερου(μπας κ επιτελους αδειασει το σπιτι απο βαρελακια κ δεξαμενες που ειχαν νερο που ειχε περισεψει απο οταν το στησαμε :bowdown: )της ταξεως του 20% οι νεες μετρησεις ειναι οι εξης:

Salinity 1026

Ca 370 ppm

Kh 9.6 dKH

Mg 1200 ppm

Nh4 <0.25 mg/L

No2 0 mg/L

No3 2 mg/L

Po4 0.03 ppm

Ο βραχος εχει ηδη γινει αρκετα καφε οπως και ο αραγωνιτης σε καποια σημεια.Η φωτοπεριοδος ειναι στις 6 ωρες.Αναμενω τα σχολια κ τις παρατηρησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με τα νεα δεδομενα.Αφου εγινε χθες μια αλλαγη νερου(μπας κ επιτελους αδειασει το σπιτι απο βαρελακια κ δεξαμενες που ειχαν νερο που ειχε περισεψει απο οταν το στησαμε :bowdown: )της ταξεως του 20% οι νεες μετρησεις ειναι οι εξης:

Salinity 1026

Ca 370 ppm

Kh 9.6 dKH

Mg 1200 ppm

Nh4 <0.25 mg/L

No2 0 mg/L

No3 2 mg/L

Po4 0.03 ppm

Ο βραχος εχει ηδη γινει αρκετα καφε οπως και ο αραγωνιτης σε καποια σημεια.Η φωτοπεριοδος ειναι στις 6 ωρες.Αναμενω τα σχολια κ τις παρατηρησεις σας

μια χαρά Γιώργο δείχνει να έκλεισε ο κύκλος του αζώτου, υπομονή τώρα , η διατομικη άλγη θα υποχωρήσει μονή της , ανέβασε λίγο το μαγνήσιο στο 1300-1350.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...