Jump to content

Ασπρη επιφάνεια νερού


kostasg

Recommended Posts

Παιδια πανω στην επιφάνεια του νερου στο ενυδρείο μου έχει μια ασπρη κρουστα έχω καλύ κυκλοφορία νερού με 2 εξωτερικά φίλτρα. Τι μπορεί να είναι αυτό και πώς αντιμετωπίζεται? Το ενυδρείο είναι ανοικτό 200 λιτρα. Το κάθε εξωτερικο φίλτρο ανακυκλώνει 1200 λίτρα/ώρα.

Link to comment
Share on other sites

τι τροφη ταιζεις,καθε ποτε ταιζεις...?μου μοιαζει για περισσεια θρεπτικων....

ΥΓ.τιπ.

δοκιμασε να το τραβηξεις με χαρτι κουζινας,και μειωσε τυχον τροφες και λιπασματα...

Link to comment
Share on other sites

τι τροφη ταιζεις,καθε ποτε ταιζεις...?μου μοιαζει για περισσεια θρεπτικων....

ΥΓ.τιπ.

δοκιμασε να το τραβηξεις με χαρτι κουζινας,και μειωσε τυχον τροφες και λιπασματα...

Δυο φορες την ημερα ταιζω serra τροφες.

Να σας περιγραψω λιγο το ενυδρειο μου. καθαρα λιτρα γυρω στα 190l. φυτά Valisneria giganteus 8 ριζες, 2 Echinodorus tropica και 3 anubies nana και 4 φυτα δεν μπορω να τα αναγνωρίσω. Τιμες νερου: ΚΗ 4, Gh 5, PH 6.6, NO3 10, Po4 1mg/l. Απο εξοπλισμό έχω 2 φίλτρα εξωτ. της tetra ανακυκλωνει max 1200l/h. Μπουκάλα co2 2kg και ph controller της dupla.Επίσης σύστημα Α/Ο. λαμπες 2Χ54W T5. Μια grow lux και μια 10.000K.

Ψαρια: 10cardinals , 10 rummynose tetra ,2 SAE, 1 σαλιγκαρια, 5 γαρίδες και 4 catfish. Για λίπανση : Seachem flourish,iron, potassium,nitrogen και fleet enema, ταμπλέτες sera .

Link to comment
Share on other sites

μειωσε η αλλαξε τις τροφες που βαζεις.θα καταλαβεις οτι μειωθηκαν και τα φωσφορικα σου.μικρες και συχνες αλλαγες και χαλαρα στα λιπασματα και ειδικα στις ταμπλετες.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...