Jump to content

Ξεκίνημα Reef 60ltr για αρχάριο....


malaw

Recommended Posts

Γεία σας φίλοι μου θαλασσίνοι...όπως βλέπεται αποφάσισα να ξεκινήσω και γώ την σταδιοδρομία μου στην θάλασσα με ένα μικρό 60λιτρο ενυδρειάκι που έχω στο σπίτι μου και θα ήθελα την βοήθεια σας για να το στήσω....διακόσμιση...κοράλια---ψαράκια-εξοπλισμό-υγρά-τέστ-αλάτια κτλ...εξοπλισμός μου είναι ενυδρειάκι aquatlantis 60*35*30 εξωτερικό φίλτρο atman 400ltr/h θερμοστάτης....θα το πάμε αργά γενικώς για να γίνει σωστά....θα ήθελα λοιπόν να μου πείται τι χρειάζεται για να στηθεί σε νανο reef...ενημερώνω ότι ενυδρειάκι ήση λειτουργεί με χαλαζιακή λευκή άμμο 2 ανούμπιες 2 πετρούλες (όχι Κωστίδου :rolleyes: )και έναν πλέκο για να κρατάει την βιολογία....Τα φώτα σας παρακαλώ....

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα λοιπόν να μου πείται τι χρειάζεται για να στηθεί σε νανο reef...ενημερώνω ότι ενυδρειάκι ήση λειτουργεί με χαλαζιακή λευκή άμμο 2 ανούμπιες 2 πετρούλες (όχι Κωστίδου :bowdown: )και έναν πλέκο για να κρατάει την βιολογία....Τα φώτα σας παρακαλώ....

Δεν καταλαβα.Το λειτουργεις ακομα ως ενυδρειο γλυκου?

Θα πρεπει να το ξεστησεις (και την αμμο) πρωτα απολα και να δωσεις τον πλεκοστομο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα.Το λειτουργεις ακομα ως ενυδρειο γλυκου?

Θα πρεπει να το ξεστησεις (και την αμμο) πρωτα απολα και να δωσεις τον πλεκοστομο.

ναι λειτουργεί ακόμα ως ενυδρείο γλυκού....με τον εξοπλισμό που σας ανέφερα....τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να το στήσω nano reef.....

Link to comment
Share on other sites

ναι λειτουργεί ακόμα ως ενυδρείο γλυκού....με τον εξοπλισμό που σας ανέφερα....τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να το στήσω nano reef.....

Πάμε γερά :bowdown:

1ο:πολύ διάβασμα

2ο:πολύ υπομονή

Τώρα από εξοπλισμό θα χρειαστείς ένα καλό σκίμμερ(φρόντισε να είναι για τα διπλάσια από τα λίτρα σου

τουλάχιστον),φωτισμό κατάλληλο για reef,κυκλοφορητές,αραγωνίτη,ζωντανό βράχο,αλατάκι και νεράκι

από α/ο(συνιστάται).

Το εξωτερικό θα το κρατήσεις για χημικό φίλτρο με άνθρακα και αντιφώσφορο.Επίσης θα χρειαστείς

τεστάκια(προτιμούνται τα salifert ή API) για PH, ΝΗ3,ΝΟ2 ΝΟ3 στο ξεκίνημα και μετά για KH,PO4,Ca,Mg.

Αα σημαντικό είναι και ένα refractometer για την ακριβέστερη μέτρηση της αλατότητας.

Αν ξέχασα κάτι θα το συμπληρώσουν οι εμπειρότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια σε αυτη τη σειρα αρθρων και καλη αρχη

Link to comment
Share on other sites

Επίσης διάβασε και αυτά:

Skimmer-Τί είναι και τι κάνει.

Skimmer-Είδη & λειτουργία.

και αυτό που θα σου χρειαστεί αργότερα:

Χημεία θαλασσινού νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...