Jump to content

Κατασκευη ενυδρειου


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια θελω την βοηθεια και τις γνωσεις σας, σκεφτομαι να φτιαξω ενα μεγαλο ενυδρειο 250Χ60Χ70 φυσικα και ενα αναλογο σαμπ για τους δισκους μου.

Δεν γνωριζω κατα ποσο ειναι εφικτη μια τετοια κατασκευη θελω λοιπον τις γνωμες και τις αποψεις σας πανω στο θεμα.

Μενω καπως ψηλα στον 4 οροφο, μηπως υπαρχει προβλημα και με το βαρος η δημιουργηθει απο καποιο σεισμο;

Η αλλη λυση που εχω ειναι να φτιαξω ενα ενυδρειο 155Χ60Χ75 αλλα παλι μικρο θα μου φαινεται, οι δισκοι εχουν μεγαλωσει αρκετα και θα ηθελα να τους βλεπω να κολυμπουν.

Μαλλον θα αναγκαστω να δωσω τους δισκους μου και θα βαλω γαριδες και ενα μεγαλο κοπαδι καρδιναλιους στο ριο 400 που εχω τωρα.

Δειτε το βιντεο παρακατω κατι σαν αυτο θα ηθελα

Link to comment
Share on other sites

μια λυση θα ηταν να ρωτησεις καποιο πολιτικο μηχανικο για την στατικοτητα του κτηριου,τα κιλα που αντεχει ανα τετραγωνικο μετρο κλπ.

αν παντως φτιαξεις κατι τετοιο φωναξε με για καφε!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θελω την βοηθεια και τις γνωσεις σας, σκεφτομαι να φτιαξω ενα μεγαλο ενυδρειο 250Χ60Χ70 φυσικα και ενα αναλογο σαμπ για τους δισκους μου.

Δεν γνωριζω κατα ποσο ειναι εφικτη μια τετοια κατασκευη θελω λοιπον τις γνωμες και τις αποψεις σας πανω στο θεμα.

Μενω καπως ψηλα στον 4 οροφο, μηπως υπαρχει προβλημα και με το βαρος η δημιουργηθει απο καποιο σεισμο;

το βάρος είναι πολύ...1000+ λίτρα ενυδρείο....+ πόσα θα είναι το σαμπ...

δύσκολο....θα πρέπει να προσέξεις παρα πολύ που θα το τοποθετήσεις....

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις τα σχέδια του σπιτιού σου και να πας να κάνεις αυτή την ερώτηση σε κάποιον στατικό μηχανικό...

καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι εφικτος ο τονος με μια γνωμη απο μηχανικο για την καταλληλοτητα του δαπεδου.

Σχεδια του σπιτιου θα εχεις υποθετω.

Για το ενυδρειο στο βιντεο αποκλειεται, θα ειναι 3 τονοι αυτο.

ΥΓ 4ος οροφος? Μετακομιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Το βαρος κατα τη γνωμη μου μαζι με βαση, σαμπ κλπ πιστευω οτι θα ειναι κοντα στους 2 τονους οποτε θελει γνωμη απο επαγγελματια που να εμπιστευεσαι...

Link to comment
Share on other sites

το σαμπ θα ειναι στο μπαλκονι θα παρω την γνωμη του μηχανικου μου, η κατασκευη τι λετε γινεται δηλαδη μπορουμε να κολλησουμε ενα τετοιο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις εμπειρια σε προηγουμενο DIY ενυδρειο (αξιολογων διαστασεων βεβαια...) δεν θα δυσκολευτεις.

εγω βοηθησα ενα φιλο μου κ σε ενα απογευμα κολλησαμε ενα 750 λιτρων.(χωρις sump,μονο γυαλα.)με 15αρια τζαμια.

το θεμα ειναι να κανεις προσεκτικοτατη μετρηση των διατσασεων των τζαμιων,τις κοντρες κλπ.

κανε μια αναζητηση να δεις περιπου τι παιζεται με τις κοντρες,ποσες πρεπει να βαλεις,τα μεσοδιαστηματα μεταξυ των κλπ.

το sump στο μπαλκονι?δεν θα εχεις προβληματα με την διατηρηση της θερμοκρασιας?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπει μεσα σε κουτι και σε μικρη αποσταση απο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...