Jump to content

Ότι ερωτήσεις έχετε για Καθηγητή Γεωπονικού


Recommended Posts

Ο Καθηγητής του τμήματος ιχθυοκαλλιεργειών του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, μετά από παράκλησή μου δέχθηκε να απαντήσει τις ερωτήσεις μας.

Εδώ θα μαζέψουμε όλες τις ερωτήσεις από όλα τα μέλη, μπορείτε να ρωτήσετε ότι θέλετε στη γλώσσα που χρησιμοποιούμε εδώ (δεν είναι ανάγκη να είναι σουπερ επιστημονικό) και εγώ θα βοηθήσω τον Καθηγητή να καταλάβει τι ακριβώς εννοούμε καθώς άλλη γλώσσα-εξοπλισμό χρησιμοποιούμε εδώ και άλλο στα εργαστήρια.

Ρίχτε στο ψαχνό! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα μισα ειπες! :bowdown:

πες για την μινι συνεντευξη και παρουσιαση των πειραματικων fish room's της σχολης...

βαλε και τις μοναδικες φωτο που εχουμε να παρουνε μια μικρη γευση του τι παιζει.... :bowdown:

-οι ερωτησεις δεν χρειαζεται να ειναι σουπερ-ντουπερ επιστημονικες,αλλα μην απασχολουμε τον καθηγητη με ερωτηματα του τυπου,γιατι πρηστικε η γκαπινα..... :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειμαι περιεργος να δω αν το επιπεδο των καθηγητων της Γεωπονικης εχει βελτιωθει καθολου σε σχεση με την εποχη μου...

Link to comment
Share on other sites

Βρε μαρτυριάρη!... :bowdown:

Θα πω οτι εκκρεμεί η άδεια από τον διαυθυντή του τμήματος αλλά ναι, ίσως έχουμε κάποιο βίντεο-συνέντευξη έκπληξη! :bowdown:

Επίσης να δώσετε ΌΛΟΙ τις ερωτήσεις σας!

Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις όλες κάτι χρήσιμο θα μας δώσουν ως απάντηση. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Βρε μαρτυριάρη!... :bowdown:

Θα πω οτι εκκρεμεί η άδεια από τον διαυθυντή του τμήματος αλλά ναι, ίσως έχουμε κάποιο βίντεο-συνέντευξη έκπληξη! :bowdown:

Επίσης να δώσετε ΌΛΟΙ τις ερωτήσεις σας!

Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις όλες κάτι χρήσιμο θα μας δώσουν ως απάντηση. :D

δεν ειπα οτι καποια ερωτηση ισως ειναι χαζη...απλα να μην απασχολησουμε κοτζαμ καθηγητη με πραγματα που μεσα απο συζητηση λυνονται και στο φορουμ! :bowdown:

αν δεν βαλεις τις φωτο θα τις βαλω εγω! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με τι θεμα πρεπει να ειναι οι ερωτησεις? :bowdown:

Δηλαδη γεωπονικη?

Έγινε επεξεργασία - BAKIS
Link to comment
Share on other sites

Ο Καθηγητής του τμήματος ιχθυοκαλλιεργειών

παιδια οτι εχει σχεση με ψαρια!!

Link to comment
Share on other sites

Κατα ποσο οι uv κανουν καλο-κακο στα ενυδρεια και ψαρια μας και πια ειναι η σωστοτερη χρηση της.

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Για να δώσω κι άλλες ιδέες:

εξοπλισμός, διατροφή, ασθένειες, αναπαραγωγή, συνθήκες νερού, οτι άλλο σκεφτείτε.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή θα σκάσει αν δεν τις ανεβάσω...

:bowdown: (γειά σου ρε Κώστα με τα μεγάλα σου τα ψάρια!)

Κάποιες φωτογραφίες από τις εγκαταστάσεις του τμήματος ιχθυοκαλλιεργειών του γεωπονικού...

PC222919.jpg

PC222920.jpg

Link to comment
Share on other sites

άμα έχεις βάλε φωτογραφία και με τα χέλια αλλά και με το γατόψαρο

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια αντιλαμβάνονται τις μετεωρολογικές μεταβολές του βαρομετρικού? Επηρεάζει την διάθεσή τους για αναπαραγωγή? Αν ναι πως?

Οι αναπαραγωγική περίοδος των ψαριών συντονίζεται με αυτή που είχαν στο γεωγραφικό μήκος και πλάτος στο οποίο έχουν εξελιχθεί ακόμα και αν μεταφερθούν στο άλλο ημισφαίριο? (βλέπε Ελλάδα-Αμαζόνιος)

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει η αλληλοπαθεια για φυτα στο ενυδρειο?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=31389&hl=

Ιχθυολόγος είναι ο κύριος οπότε ότι αφορά σε ψάρια και εξοπλισμό, για φυτά πείτε μου εμένα και έχω και εκεί τις πηγές μου. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια γνώμη με βάση ίσως κάποια αρθρογραφία για προϊόντα όπως το Eco-Aqualizer και τον τρόπο λειτουργίας τους ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στις ιχθυοκαλλιεργειες επιβιωνουν μονο τα λαβρακια και οι τσιπουρες κι οχι καποιο αλλο ειδος ψαριου?

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας προσφατο συμβαν με καποιο ιο σε δισκους προερχομενους απο Ασια θα ηθελα να μας πειτε

αν οι ιοι εχουν καποιο χρονοδιαγραμμα ωστε να κανουν τον κυκλο τους και να μην ειναι μεταφερομενοι πλεον,

η το ψαρι που εχει περασει την ιοση εξακολουθει να ειναι φορεας και τον μεταδιδει?

Τα ψαρια που εχουν αποκτησει αντισωματα σε ιους οταν γεννησουν τα μεταφερουν και στα νεογνα τους?

Σαν προληψη για εσωτερικες παθησεις απο βακτηρια μπορουμε να χρησιμοποιησουμε φαρμακα σε ποια δοση και συχνοτητα ωστε να μην εξοικειωνεται ο ληπτης στο φαρμακο αυτο?(πχ flagyl)

Τι αποψη εχετε για την χρηση προβιοτικων σαν μετρο προληψης? (Ποια-δοσολογια-συχνοτητα)

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας προσφατο συμβαν με καποιο ιο σε δισκους προερχομενους απο Ασια θα ηθελα να μας πειτε

αν οι ιοι εχουν καποιο χρονοδιαγραμμα ωστε να κανουν τον κυκλο τους και να μην ειναι μεταφερομενοι πλεον,

η το ψαρι που εχει περασει την ιοση εξακολουθει να ειναι φορεας και τον μεταδιδει?

Τα ψαρια που εχουν αποκτησει αντισωματα σε ιους οταν γεννησουν τα μεταφερουν και στα νεογνα τους?

Σαν προληψη για εσωτερικες παθησεις απο βακτηρια μπορουμε να χρησιμοποιησουμε φαρμακα σε ποια δοση και συχνοτητα ωστε να μην εξοικειωνεται ο ληπτης στο φαρμακο αυτο?(πχ flagyl)

Τι αποψη εχετε για την χρηση προβιοτικων σαν μετρο προληψης? (Ποια-δοσολογια-συχνοτητα)

Υ,Γ. Θα θελαμε την αποψη σας για το ειδος του ιου αυτου επισκεπτομενος το θεμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=34639

Link to comment
Share on other sites

Κατα ποσο οι uv κανουν καλο-κακο στα ενυδρεια και ψαρια μας και πια ειναι η σωστοτερη χρηση της.

Συνεχεια της ερωτησης- Αν υποθεσουμε οτι η uv χρειαζεται Χ χρονο για να διασπασει το κυτταρο του πιο ανθεκτικου βακτηριου και χρονο Ψ για να ¨νεκρωσει¨ το νερο, πχ αν για το βακτηριο χρειαζεται 1 λεπτο και για την καταστροφη του νερου 2 λεπτα τοτε η χρηση της δεν ειναι προς οφελος μας και αχρηστη αν συμβαινει το αντιθετο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...