Jump to content

Ότι ερωτήσεις έχετε για Καθηγητή Γεωπονικού


Recommended Posts

Τελικά δεν θα υπάρξει video καθώς δεν μας δίνεται άδεια από τον διευθυντή του τμήματος και δικαίωμά του, βέβαια μου είπε οτι όποιος θέλει να δει ξεναγηθεί στις εγκαταστάσεις είναι ευπρόσδεκτος, εδώ μπορώ να βοηθήσω και εγώ για τη συννενόηση, συστάσεις κλπ.

Από την επόμενη εβδομάδα κανονίζω ραντεβού με τον καθηγητή για να πάρουμε κάποιες απαντήσεις! :hysterical:

αν σου πω οτι μας ηρθε κουτι,γιατι δεν μας δινουν ουτε την καμερα που περιμεναμε.... :rasp:

θα την παλεψουμε με οτι εχουμε!! :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μονο που θα πω εγω σε αυτο το θεμα ειναι οτι στην Κεντρικη σελιδα του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνων εχει αναφορα και σε παραπεμπει στο AquaZone!!!

Γιωργη... δικη σου δουλεια ειναι αυτη??

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που θα πω εγω σε αυτο το θεμα ειναι οτι στην Κεντρικη σελιδα του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνων εχει αναφορα και σε παραπεμπει στο AquaZone!!!

Γιωργη... δικη σου δουλεια ειναι αυτη??

:bowdown: είμαστε παντού ρε! http://www.aua.gr/index.php

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Και 2 ερωτησεις απο μενα....

1. Τα ψάρια αλλάζουν λέπια?? (εξ ου και απολέπιση) :bowdown:

2. Τα ψάρια πίνουν νερό?? (Εν συνεχεία... κατουράνε??) :rasp:

Υ.Γ. Μη βαράτε... αλλά πάντα είχα αυτές τις απορίες!! :bowdown::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Και 2 ερωτησεις απο μενα....

1. Τα ψάρια αλλάζουν λέπια?? (εξ ου και απολέπιση) :rasp:

2. Τα ψάρια πίνουν νερό?? (Εν συνεχεία... κατουράνε??) :hysterical:

Υ.Γ. Μη βαράτε... αλλά πάντα είχα αυτές τις απορίες!! :bowdown::thumbup:

θα αφησουμε τις ερωτησεις σου τελευταιες,για να μην μας διωξει ο καθηγητης ακομα δεν αρχισαμε!

ειπαμε δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις,αλλα εσυ το παραξηλωσες ρε παιδι μου!!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Aν έχουμε κάποια ψάρια που σπάνια ζευγαρώνουν σε ενυδρεία μπορούμε να έχουμε αποτελέσματα και να αυξήσουμε τις πιθανότητες για αναπαραγωγή τους (όπως έχω διαβάσει) βάζοντας νερό απο ένα άλλο ενυδρείο που έχουμε γέννα.Ισχυει αυτο? και αν ναι για πιο λόγο

Link to comment
Share on other sites

Ο καθηγητής δεν ήταν προετοιμασμένος χρονικά για να απαντήσει τόσες και τόσο προχωρημένες ερωτήσεις οπότε θα τις πάμε σιγά σιγά:

Υπάρχουν παθογόνα ψαριών σε οικοσυστήματα που δεν υπάρχουν ψάρια? Είναι ασφαλής η μεταφορά φυσικών υλικών από δάσος ή ποτάμι στο ενυδρείο? Κάποιος φυσικός τρόπος απολύμανσης των υλικών?

Υπάρχουν επικίνδυνα παθογόνα και σε αυτά τα συστήματα, απολύμανση με βρασμό είναι το καλύτερο.

Γιατι στις ιχθυοκαλλιεργειες επιβιωνουν μονο τα λαβρακια και οι τσιπουρες κι οχι καποιο αλλο ειδος ψαριου?

Επιβιώνουν πολλά είδη αλλά εμπορικά δεν συμφέρουν.

Αν υποθέσουμε οτι η αρρώστια που μας κτύπησε τελευταία οφειλόταν σε ιό τον οποιονδήποτε ιο δεν εχει σημασία το όνομα του και ειναι φορείς τα ψαρια που θεραπεύτηκαν, υπαρχει κυνδυνος να τον μεταδωσουν αν μπουν με αλλα που δεν νόσησαν (και δεν εχουν αποκτήσει ανοσία, αντισώματα) και αν ναι υπαρχει τροπος προστασίας και ποιος.

Αν το ψάρι έχει πραγματικά αναρρώσει, έχουν αναπτυχθεί αντισώματα και όλα τα στελέχη του ιού έχουν καταστραφεί οπότε δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος μετάδοσης.[/color]

Ποια ειναι η αποψη σας για την χρηση προβιοτικων ως προληψη και ποια ειναι

κατα την γνωμη σας αυτα και σε ποια ποσοτητα-συχνοτητα χορηγησης καποιο σκευασμα?

Γίνεται ακόμα έρευνα για το θέμα στο εργαστήριο, ο ίδιος δεν μπορεί ακόμα να απαντήσει για το αν βοηθούν, δεν κάνουν τίποτα ή κάνουν κακό στα ψάρια.

Χρειάζεται προληπτική θεραπεία στο κυρίως ενυδρείο μας κατά τακτά χρονικά διαστήματα και ποια είναι αυτά; Επίσης ποια θεραπεία συνιστά και κατά πόσο επηρεάζει την βιολογία.

Σαν προληψη για εσωτερικες παθησεις απο βακτηρια μπορουμε να χρησιμοποιησουμε φαρμακα σε ποια δοση και συχνοτητα ωστε να μην εξοικειωνεται ο ληπτης στο φαρμακο αυτο?(πχ flagyl)

Γνωριζοντας οτι η καλυτερη αντιμετωπιση ενος προβληματος ειναι η προληψη αυτου, στηνπροκειμενη περιπτωση εκτος της χρησης σκορδου στις τροφες, βιταμινες Α & C, σωστο PH, καθαρο νερο, σπιρουλινα κλπ, ποα πιστευτε οτι θα ηταν η ενδεδειγμενη

ποσοτητα flagyl και ποια η συχνοτητα χορηγησης του φαρμακου προληπτικα ωστε να μην εξοικιωθει με αυτο ο ληπτης?

Η τακτική αυτή είναι εξ αρχής λάθος, δεν γίνονται ποτέ προληπτικές θεραπείες.

Η black plague η μαυρη πανουκλα ειναι μεταδοτικη στον ανθρωπο? (απο τα ψαρια)

Προυποθεσεις - προφυλαξη.

Δεν είναι μεταδοτική στον άνθρωπο σε καμία περίπτωση.

Τα ψαρια πονανε?

Κανονικά όπως και ο άνθρωπος.

Τα ψαρια σκεφτονται?

Λειτουργούν ενστικτωδώς.

Τα ψαρια εχουν μνημη?

Έχουν αλλά περιορισμένη, πάντως όχι 3 δευτερόλεπτα, ως παράδειγμα ο καθηγητής μου έδωσε την τακτική να ταΐζουν πάντα με λευκή ρόμπα και συγκεκριμένη ώρα, έτσι τα ψάρια θα φάνε σωστότερα και όλα, καλύτερα από το να ρίχνεις τροφή και να μην την περιμένουν.

Τα ψαρια αγαπανε και μισουν?

Συμπαθούν, δεν μισούν, ακόμα και ο καρχαρίας δεν σκοτώνει από μίσος απλά είναι αδηφάγος και βιάζεται να δοκιμάσει.

Έρχονται και οι υπόλοιπες και φυσικά οι νέες δικές σας που περιμένω. ;)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι! ;):hysterical:

Γιωργο θα μπορουσαμε να μαθουμε καποια πραγματα για τον νανισμο και τον περιορισμο των μεγαλοσωμων ψαριων?

οπως ειδαμε και στις φωτογραφιες,ζουνε καμια 10αρια οξυριγχοι του μετρου σε ενυδρεια του τονου.

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι! ;):hysterical:

Γιωργο θα μπορουσαμε να μαθουμε καποια πραγματα για τον νανισμο και τον περιορισμο των μεγαλοσωμων ψαριων?

οπως ειδαμε και στις φωτογραφιες,ζουνε καμια 10αρια οξυριγχοι του μετρου σε ενυδρεια του τονου.

Μου είπε κάποια πράγματα αλλά θέλω κι άλλα πριν δώσω εδώ απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το θεμα ξεχαστηκε οποτε λεω να το κανουμε σε vol.2!

Γιωργο?Παει η εξεταστικη φιλε μου... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...