Jump to content

Πώς καθαρίζουμε την άμμο;


eja

Recommended Posts

ρε παιδια μια βοηθεια ,οταν περνουμε αμμο για ενυδρειο τι κανουμε πως ξεπλενουμε εννοω

Link to comment
Share on other sites

παίρνουμε μια λεκάνη (ή οτιδήποτε σε βολεύει) και βάζουμε την άμμο μέσα...(ή μια ποσότητα από αυτή- αν δεν χωράει όλη)...

με χρήση νερού την ξεπλένουμε έως ότου το νερό που "βγαίνει" είναι καθαρό...

προσοχή στο ανακάτεμα...κατά την διάρκεια του "ξεβγάλματος" ανακατεύουμε την άμμο ώστε να πλυθεί όλη...

ελπίζω να βοήθησα λίγο... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο κανω τον γεμιζω νερο το αδιαζω αλλα δεν καθαριζει θελει υπομονη λετε ?(της wave ειναι παρεπιπτοντως)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο κανω τον γεμιζω νερο το αδιαζω αλλα δεν καθαριζει θελει υπομονη λετε ?(της wave ειναι παρεπιπτοντως)

την συγκεκριμένη δεν την ξέρω αλλά θα καθαρίσει...μην ανησυχείς...υπομονή θέλει.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οταν ριχνω νερο να την ανακατευω? οταν το ριχνω απο πανω χωρις να ανακατεψω την αμμο ειναι ψιλο καθαρο

Link to comment
Share on other sites

νομιζω παντως οτι αυτες που ειναι για ενυδρειακη χρηση εχουνε ηδη περασει απο ελεγχο οταν συσκευαζονται...και αρκει να κανουμε ενα αριθμο πλυσεων για να βεβαιωθουμε...

διορθωστε με οι πιο εμπειροι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οταν ριχνω νερο να την ανακατευω? οταν το ριχνω απο πανω χωρις να ανακατεψω την αμμο ειναι ψιλο καθαρο

Να την ανακατεύεις με το νερο και να αδειάζεις κατόπιν το νερό.Θα το επαναλάβεις ,ώσπου το νερο να μην είναι θολό :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

να περιμενω να καθετε η αμμος? το εχω κανει ηδη 6 φορες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα χαλικάκι της Aquatica (νομίζω δεν είμαι 100% για τη μαρκα) το είχα πλύνει.... 30 φορές και ακόμα έβγαζε. Μόνο λουμπάγκο δεν είχα πάθει σκυφτός στη μπανιέρα τόσες ώρες.....

Link to comment
Share on other sites

και εγω τα ιδια , τελικα τι εκανες?

Link to comment
Share on other sites

mod note

Ο τίτλος του θέματος άλλαξε από "help" σε " Πώς καθαρίζουμε την άμμο;" ώστε να είναι πιο περιγραφικός και να διευκολύνει σε μελλοντική αναζήτηση.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να την ανακατεύεις με το νερο και να αδειάζεις κατόπιν το νερό.Θα το επαναλάβεις ,ώσπου το νερο να μην είναι θολό :bowdown:

:bowdown::thumbup::D

Οσο γεμιζει ο κουβας με νερο τη γυριζουμε με το χερι γυρω γυρω σαν να ζυμωνουμε.

Οταν γεμισει ο κουβας κλεινουμε τη βρυση, και συνεχιζουμε για 1-2 λεπτα ακομα να τη γυριζουμε.

Αφηνουμε να κατσει κατω η αμμος και γυριζουμε το κουβα ελαφρα να αδειασει οσο νερο γινεται χωρις να φυγει η αμμος.

Ξανακανουμε το ιδιο μεχρι να δουμε το νερο καθαρο.

Αν δεν ξεθολωνει μετα απο 3-4 τετοια ξεπλυματα, ισως ειναι η ποιοτητα της αμμου/χαλικιου μετρια.

Οταν κανουμε την αγορα λοιπον να υπολογιζουμε στο κοστος της αμμου και το νερο που θα χαλασουμε και τη κουραση μας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αφηστε τα παιδια δεν καθαριζει με τπτ στα ιδια ειμαι μετα απο 15 πλυσηματα (οκ για τονξ τιτλο καλυτερα ετσι δεν το σκεφτηκα :bowdown:)

Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου...

Μηπως βαζεις πολυ αμμο ??

Δοκιμασε λιγη αμμο στο λεκανακι.

το 1/6 απο οσο χωραει.

Ανακατεψε.... περιμενε 10 δευτερολεπτα και μετα αδειασε το νερο γερνοντας το λεκανακι για να φυγει το νερο και οχι η αμμος.

Με 4-5 το πολυ εχει καθαρισει... αλλα αν ειναι πολυ λεπτοκοκκη σου φαινεται οτι δεν καθαρισε.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχεις ψαρια στο ενυδρειο,βαλε την αμμο θα εχεις δυο-τρεις ημερες θολουρα που θα φυγει.

Αδικα παιδευεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας εδω....

Θα καταλαβεις οτι μπορει να παρει και 15 μερες!!! :bowdown:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=215241

Link to comment
Share on other sites

τωρα την εβαλα παιδια ηταν θολο το νερο αλλα μετα απο 1 μερα ηταν καλυτερο παμε καλα προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

...

Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...