Jump to content

Σαλιγγάρι


Recommended Posts

Σήμερα λίγο πριν σβήσουν τα φώτα στο ενυδρείο μου είδα 1 σαλιγγαράκι να κάνει βόλτα επάνω στο τζάμι. Το ίδιο είδος αλλά σε ποιό μικρό μέγεθος το έχω ξαναδεί πρίν 2 μήνες. Ξέρει κανείς τι είναι?

post-15652-1263954829_thumb.jpg

post-15652-1263954846_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - EGGAS
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι ενα Planorbis corneus δεν τρώει τα φυτά τρέφετε με αλγες και είναι ακίνδυνο για τα φυτα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

φιλε piranhas2 παρατηρησα και εγω ενα τετοιο πολυ μικρο σαλιγκαρι στο ενυδρειο μου μαλλον θα ηταν επανω στα φυτα που αγορασα.......να το αφησω να μεγαλωσει δεν θα μου τρωει τα φυτα?ειναι καλο αλγοφαγο σαλιγκαρι?

Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγκάρι σου είναι το Helisoma trivolvis και είναι πλήρως ακίνδυνο. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην έχεις πολλά περισσεύματα τροφής, γιατί θα δεις να σου πολλαπλασιάζονται με πολύ γρήγορους ρυθμού. Όχι ότι μπορούν να κάνουν κακό, αλλά είναι αισθητικό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι ενα Planorbis corneus δεν τρώει τα φυτά τρέφετε με αλγες και είναι ακίνδυνο για τα φυτα :bowdown:

Το Corneus είναι συγγενικό είδος με το Τrivolvis, αλλά σίγουρα το σαλιγκάρι τις φωτογραφίας δεν είναι Corneus. To Trivolvis είναι πολύ μικρό σε μέγεθος (μόλις κάποια χιλιοστά) σε αντίθεση με το Corneus που φτάνει μέχρι και τα 2cm.

Link to comment
Share on other sites

Kαι για του λογου το αληθες μια φωτογραφια που τραβηξα προσφατα.

Πανω αριστερα ειναι ενα Physa fontinalis και το μικρο κατω ειναι το Helisoma (Planorbella) trivolvis.

post-6932-1264295276_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω στις φωτό που μου δείξατε είναι σίγουρα Helisoma trivolvis. Δεν το ξαναείδα αλλά σίγουρα κάπου θα γυρνάει εκεί μέσα. Έχω δει 2 σε διάστημα 2 μηνών μέσα στο ενυδρείο. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Raven πολύ ωραία τα δικά σου στη φωτό να σου ζήσουν.

Πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο για να είναι καλά και το σαλλιγγάρι μου? Το συγκεκριμένο είδος εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο για να είναι καλά και το σαλλιγγάρι μου? Το συγκεκριμένο είδος εννοώ.

Τίποτα ιδιαίτερο. Απλά να προσέχεις να μη το ρουφήξεις με καμιά σωλήνα ενώ κάνεις αλλαγή νερού :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απλά να προσέχεις να μη το ρουφήξεις με καμιά σωλήνα ενώ κάνεις αλλαγή νερού ;)

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...