Jump to content

60lt κοινωνικό-Τα φώτα σας...


al-giann

Recommended Posts

Καλησπέρα.

το ενυδρείο

ειναι 60*30*30cm

Φίλτρανση : i. Εσωτερικό με μπλε σφουγγάρι και τύρφη

ii. Eheim 2211 με μπλε σφουγγάρι, υαλοβάμβακαι και Siporax

Φωτισμός: 1 λάμπα 15 W της Wave για φυτά

Υπόστωμα: Fluorite από Seachem

PH: 6

KH: 3

NH3: 0

NO2: 0

NO3: περίπου 15 mg/l

Κάθε 2 βδομάδες: Αλλαγή 20% του νερού

Ψάρια : μία blue ramirezi, ένα cory (ξέρω δε θα έπρεπε να το πάρω επειδή δεν έχω άμμο,αλλα μου άρεσε πολύ... :bowdown: ) και 5 νέον. (ήθελα cardinal αλλά για κάποιo λόγο σταμάτησαν να φέρνουν...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλώς σας βρήκα!

οι φωτογραφίες που λέγαμε... ήθελαν λίγο μάζεμα στα pixels..!

το ενυδρείο λειτουργεί ενάμισι μήνα κai σκοπεύω να προσθέσω κι άλλα φυτάκια, όταν βρω!

post-16063-1264004125_thumb.jpg

post-16063-1264004149_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου....

Το κορυ που ειναι?? :bowdown:

Αν εννοεις αυτο ψαρακι κανελι-μαυρο... ειναι clown loach....

Link to comment
Share on other sites

είδα μουστάκια στο ψάρι και o ξανθός υπέθεσα ότι είναι cory!!! :bowdown:

και είπα και εγώ γιατί δεν έβρισκα στο google κάποι ίδιο!!!

Περα απο την πλακα... το συγκεκριμενο ψαρι γινεται θηριο.. και μαλιστα θελει και παρεα!!

Ειναι ντροπαλο και φοβητσιαρικο.

Και για το λογω αυτο... οταν ειναι μονο... αρρωσταινει ευκολα!!

Καλο ειναι να το δωσεις...

Απο και και περα... ή βαζεις ενα αρσενικο ram και βγαζεις τα νεον.... ή βαζεις αλλα 3-4 νεον και βγαζεις το ραμ...

Και παλι ομως.. δεν θα ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρακια...

Υ.Γ. Οτι διαβαζεις εδω ειναι ΜΟΝΟ καλοπροαιρετες συμβουλες... το ενυδρειο ειναι δικο σου και εσυ θα το βλεπεις... διαβαζεις, ενυμερωνεσαι.. και αποφασιζεις!!!

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει σκοπό να σου την πει... απλα ορισμενοι... ειναι λιγο αποτομοι!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

διαβάζοντας λίγο για το clown loach μάλλον είναι κακή επιλογή για το 60λιτρο μου (γύρω στα 54 καθαρά...)

το μυαλό τους και μια λύρα αυτοί στο pet shop... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μην αγχώνεσαι φίλε μου, δεν παρεξηγώ εύκολα.. το θέμα ειναι να γίνει ένα ενυδρείο σωστό! μάλλον το ψαράκι θα φύγει. όσο αφορά στα υπόλοιπα... αν μαζι με το θηλυκο ram βάλω και άλλο ένα αρσενικό χωρίς να βγάλω τα 5νεον ξεπερνάω την maximum ιχθειοφόρτιση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα ιχθυοφορτησης στην προκειμένη περίπτωση... αλλα θεμα αναγκης των ψαριων.

Θελουν... 80μινιμουμ λιτρα... δυστηχως.... :bowdown:

Βεβαια... ας μην ειμαστε τοσο αυστηροι... σε 60 εχει δοκιμαστει... αλλα για λιγο καιρο...

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

αναφέρεσαι στο ζευγάρι ramirezi e? προς το παρών πάντως η ψαρίνα φαίνεται χαλαρή... τι να πω και εγώ ο ανοιδεος! ας φύγει ο μικρός γίγαντας κατά πρωτον και μετά θα δούμε.. κατι ακόμα ήθελα να ρωτήσω : τα ραμ πόσα cm φθάνουν περίπου (στη δικιά μου περίπτωση,,,σε ένα κλουβάκι 60 λίτρων :bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

μετρα τις εσωτερικες διαστασεις του ενυδρειου σου και υπολογισε τα καθαρα λιτρα σου. επειτα αφαιρεσε τον ογκο που πιανει ο βυθος και τα λοιπα διακοσμητικα. αν ειναι 60 πιστευω οτι μπορεις να κρατησεις ενα ζευγαρι, αρκει να μελετησεις τις αναγκες του βιοτοπου. διαφορετικα σε βλεπω για μονομαχο σε ενα πολυ πυκνο και ομορφο κηπακι. :bowdown: φυσικα εσυ θα κρινεις!!

δυστηχως δεν γνωριζω να σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες για τα ραμσ!

Link to comment
Share on other sites

αναφέρεσαι στο ζευγάρι ramirezi e? προς το παρών πάντως η ψαρίνα φαίνεται χαλαρή... τι να πω και εγώ ο ανοιδεος! ας φύγει ο μικρός γίγαντας κατά πρωτον και μετά θα δούμε.. κατι ακόμα ήθελα να ρωτήσω : τα ραμ πόσα cm φθάνουν περίπου (στη δικιά μου περίπτωση,,,σε ένα κλουβάκι 60 λίτρων :bowdown: )

3,5 - 5,5cm.

Συντομα θα ανεβει στο φορουμ το προφιλ του ψαριου.

Κι εγω αυτο ειπα θαναση.... στα 60λτρ αν το φυτεψει το ενυδρειο... ισως ειναι ανετα τα ψαρια!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σας ευχαριστώ για την έως τώρα ανταπόκριση... η βοήθεια ήταν άμεση. θα σας ενημερώσω για την πορεία του ενυδρείου μου (ακόμα και αν δεν συμφωνείται απόλυτα :bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

Με κατάλληλη πυκνή φύτευση το ενυδρείο σου μπορεί να φιλοξενήσει ένα ζευγάρι ramirezi. Μαζί ίσως και ένα κοπαδάκι tetras. Το πολύ. Εγώ είχα για μία τριετία κάποτε δύο παρακαλώ ζευγάρια ramirezi σε ένα 60άρι (παλιές ανέμελες εποχές) αλλά επιβίωσαν με υγεία, γεννούσαν αυγά, μικρά δεν είχα λόγω νερού Θεσσαλονίκης και απειρίας, αλλά τα ψάρια χαριστηκαν κάποτε σε φίλους και δεν αρρώστησαν ποτέ. Όμως ήταν ένα βαρειά φυτεμένο 60άρι με εύκολα φυτά. θεωρώ λοιπόν ότι με κατάλληλες συνθήκες ένα ζευγάρι μπορείς να το έχεις. Αρκεί να βρεις ζευγάρι.

Εναλλακτικά πας σε άλλα στησίματα (π.χ. dwarf gourami, tetras μόνο, ονομάχο φυσικά, ζωοτόκα κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Με κατάλληλη πυκνή φύτευση το ενυδρείο σου μπορεί να φιλοξενήσει ένα ζευγάρι ramirezi. Μαζί ίσως και ένα κοπαδάκι tetras. ..

:bowdown:

"Επιβαλλεται" ενα κοπαδακι dither fish με τα ραμ.

Καλο ειναι να υπαρχει πολυ καθαρο νερο (μηδενικα σχεδον νιτρικα) και να ειναι μαλακο και οξυνο.

Link to comment
Share on other sites

οπότε ξεκινάω φύτεμα για να είναι τα ραμ μου χαρούμενα (θα πρέπει να βρω άντρα για το θηλυκό μου,,,)!!! το θέμα είναι ότι τα φυτά στα γιάννενα είναι ένα θέμα! από τα 4 pet shop μονο το ένα έχει κάποια φυτάκια και δεν είναι και τοοοσο φθηνά. τεσπα κάτι θα κάνω. ωραία νέα γιατί αρχισα να απογοϊτεύομαι με τις επιλογές που έχω.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Απο φυτά, ιδανική λύση είναι οι κρυπτοκορίνες! Είναι ευκολα φυτά και με το υπόστρωμα που έχεις θα γίνουν τούμπανο!! Μπορείς να δοκιμάσεις hygropihilia polysperma, egeria densa, java fern echinodorus. Είναι σχετικά ευκολα και όμορφα φυτά.

Η λάμπα σίγουρα είναι για φυτά; Πολύ άσπρο μου φαίνεται το φως της. Για πες πόσα Κελβιν είναι

Μπορείς να κανονίσεις με κάποιο πετ σοπ να στα στείλει με το κτελ. Επίσης έχω ενα φιλο φοιτητή εκεί στα Γιαννενα και θα μπορούσαμε να κανοινίσουμε κατι, αν και δεν έρχετε πολύ συχνα Θεσσαλονική. Τελευταία φορα για τις Γιορτές και μου είπε: "Πασχα πάλι", αλλα μπορεί να έρθει πιο νωρίς.....

Υ.Γ. Εκείνο το μαυρο πράγμα με τα δύο σωληνάκια που έχεις στον πάτω, κοντά στην είσοδο του εξωτερικού, τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα είναι σίγουρα για φυτά (έτσι λέει τουλάχιστον στο κουτί της... ) λέγεται plant Power της wave και είναι 15 W. Εκείνο το μαύρο είναι αεραντλία (γιατί δεν γίνεται αρκετή ανατάραξη της επιφάνειας οπότε υπέθεσα ότι χρειάζεται για παραγωγή οξυγόνου... )

Όταν με το καλό δεις το φίλο σου του λες... αλλά στο μεσοδιάστημα θα πρέπει να ψάχνω και εγώ από εδω. ευχαριστώ παντως!

Link to comment
Share on other sites

Αμα θες καλύτερ ανατάραξη μπορείς να γυρίσεις την εξοδο του εσωτερικού φίλτρου σου προς τα πάνω. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

φίλε tsoum το είχα κάνει αυτό από την αρχή αλλα υπέθεσα ότι η ανατάραξη είναι μικρή... οπότε έβαλα και αυτό. φαίνεται λίγο χάλια αλλά θα το καλύψω με κανένα φυτό.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι τα φυτά στα γιάννενα είναι ένα θέμα! από τα 4 pet shop μονο το ένα έχει κάποια φυτάκια και δεν είναι και τοοοσο φθηνά. τεσπα κάτι θα κάνω. ..
Ζητα σε αγγελιες στο φορουμ ή/και αγορασε απο θεσαλονικη με μεταφορικη.

Δες τα καταστηματα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=80

Τηλεφωνακι κλπ :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...