Jump to content

Discus


koukos5

Recommended Posts

εχω παρει 2 δισκακια εδω και 5 μερες....τα οποια τα ταιζω και δεν τρωνε με τιποτα.....τι μπορω να κανω θα μου ψωφισουν.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο, της συνθήκες του αλλά και τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μ ειναι 100 λιιτρα....εχω 2 δισκους,4 τετρα νεον....ph-6.1 kh-7, nitrate-nitrate -0 po4-2.0 mg/l....

και εχς μερικα φυτακια.....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου.,....

Kαταρχην τα συγκεκριμενα ψαρακια θελουν πολυ περισσοτερα λιτρα απο αυτα που τους παρεχεις.

Επίσης... για να φανε... πρεπει να νιωσουν ανετα. Αν δεν τα κανει με το περιβαλλον που τους παρεχεις θα αργησουν πολυ να φανε.

Επίσης.... στο πετ σοπ τρωγανε??

Τα ειδες??

Τα ταιζαν αυτο που τους ριχνεις κι εσυ???

Link to comment
Share on other sites

To Nh3/Nh4 πόσο είναι?

Ανέβασε μιά φωτό απο το ενυδρείο και το ψάρι, επίσης θα βοηθήσει αρκετά να δωσείς και άλλες πληροφορίες όπως κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού πόσο καιρό τα έχεις τα ψαράκια πόσο καίρο τρέχει το ενυδρείο και τι φίλτρανση έχεις.

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρειο τρεχει περιπου 2 μηνες.Εχει εσωτερικο φιλτρο της Ferplast για 100λ.νιτρικα και αμωνια ειναι μηδεν.Αλλαγες κανω περιπου καθε 10 μερες το 20%.

post-12275-1264329079_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις 20/1 ειπες οτι 5 μερες δεν τρωνε.

Σημερα 24/1... ειναι 9 μερες χωρις φαι ή φαγανε κανονικα??

Link to comment
Share on other sites

Μονο μια μερα φαγανε.....αλλα ομως οταν τα ταιζω βαζουν την τροφη στο στομα τους και την φτυνουν παλι ολοκληρη..?

Link to comment
Share on other sites

Μονο μια μερα φαγανε.....αλλα ομως οταν τα ταιζω βαζουν την τροφη στο στομα τους και την φτυνουν παλι ολοκληρη..?

Τι ταιζεις??

Ρωτησες στο πετ σοπ τι ταιζανε εκεινοι?? Πήρες το ιδιο??

Εγω νομιζω οτι τρωνε... ακομα και οταν φτυνουν την τροφη οπως λες.... ισως το κανουν επειδη τρωνε λεμαργα....

Δυστυχως δεν ξερω αν συνηθίζουν οι δισκοι να το κανουν αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μιλήσω για τα λίτρα...ας το κάνουν οι πιο έμπειροι. :bowdown::bowdown:

Νομίζω ότι πρέπει να το κάνεις πιο βιοτοπικό,ειναι που είναι στριμωγμένα,κάνε τα να

νιώσουν λίγο πιο άνετα με καμιά ρίζα,δώστους κρυψώνες.

Και ένα πιο μεγάλο ενυδρείο αργότερα ίσως... :bowdown:

Επίσης μάλλον χρειάζεσαι αναβάθμιση και στην φιλτρανση...αν το κάνεις πάρε ένα

εξωτερικό λίγο μεγάλο για να μπορείς να το έχεις και για το επόμενο ενυδρείο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον gregog7 σε οτι είπε και δοκίμασε καμιά τρόφη που είναι δέλεαστικη τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες δηλ bloodworms κατεψυγμένα και flakes της ocean nutrition για δίσκους ειναι 2 τροφες που δέν έχω ακούσει δίσκο να μήν τις τρώνε και ανέβασε λίγο την θερμοκρασία στους 29 για να τους ανεβάσεις λίγο τον μεταβόλισμο

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι χειροποίητο ;

Link to comment
Share on other sites

100 λίτρα είναι πολύ λίγα(άποψη μου απαγορευτικά) για δίσκους...

Δώσε παρακαλώ αν μπορείς και τιμές gh,kh,ph.

Σου προτείνω να κάνεις 2 φορές την εβδομάδα αλλαγή νερού.Αργα ή γρηγορα πάντως θα πρέπει να τα μεταφέρεις σε μεγαλύτερο ενυδρειο.Να αντικαταστήσεις το εσωτερικό με εξωτερικό φίλτρο,ώστε και καλύτερη φίλτρανση να έχεις και πιο πολύ χώρο για κολύμπι.Αλήθεια στο φίλτρο τι υλικά έχεις?

Να προσθέσεις καποιο-α ξύλο-α ακόμη,ώστε να έχουν και κάποια κρυψώνα τα ψάρια.Ανέβασε την θερμοκρασία στο 29+ να επιταχύνεις να μεταβολισμο τους.

Φίλε μου το ξέρω πως σου είπα παρα πολλά και τσουβαλάτα,αλλά τα λάθη στο ενυδρείο είναι πολλά και πρέπει άμεσα νε διορθωθούν κάποια απ'αυτά,αλλιώς θα έχεις συνέχεια προβλήματα.Με τις αλλαγές που σου προτείνω,θα αλλάξει και η διαθεση και η όρεξη των ψαριών σου.

Πάντα φιλικά :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

εχω παρει 2 δισκακια εδω και 5 μερες....τα οποια τα ταιζω και δεν τρωνε με τιποτα.....τι μπορω να κανω θα μου ψωφισουν.....

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΓΕΙΗΣ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΙ ΤΑΙΣΕ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΣΒΗΣΗ ΤΟ ΦΩΣ ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΑΝΟΙΚΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟΥΣ !!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΓΕΙΗΣ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΙ ΤΑΙΣΕ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΣΒΗΣΗ ΤΟ ΦΩΣ ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΑΝΟΙΚΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟΥΣ !!!!

Γράφε με μικρά πρακαλώ!

Καλως ήρθες στην παρέα Νικο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μ ειναι 100 λιιτρα....εχω 2 δισκους,4 τετρα νεον....ph-6.1 kh-7, nitrate-nitrate -0 po4-2.0 mg/l....

και εχς μερικα φυτακια.....

Αυτα τα δυο δεν νομιζω οτι συμβαδιζουν.

Καλο θα ειναι να ξαναμετρησεις. Πως προετοιμαζεις το νερο?

Κατ αρχην οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα. Θες 5-6 ατομα και πανω.

Λευκη αμμο. Περισσοτερα ξυλα δλδ κρυψωνες. Χαμηλο φωτισμο.

Πολυ περισσοτερα λιτρα και ας φωναζουν καποιοι οτι δεν... (Στρατο δεν ειπα για σενα :bowdown: )

Τα νεοεισερχομενα, παντα σχεδον, αργουν να φανε. Αστα να ηρεμισουν λιγο και ταισε οταν δεις να ερχοντε

αυτα σε σενα. Εχει τυχει να κανουν και 15-20 ημερες αφαγοι. Προσαρμογη εγινε σωστα?

Και το βασικοτερο ολων τακτικες αλλαγες νερου καθε τρεις ημερες 20%.

Το ενυδρειο ειναι αστρωτο ακομη και θελει προσοχη και στο ταισμα.

Θα δεις οτι δεν ειναι τοσο δυσκολα ψαρια θελουν απλα σωστες συνθηκες..

Αυτα απο μενα για καλη αρχη. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τι ταιζεις??

Ρωτησες στο πετ σοπ τι ταιζανε εκεινοι?? Πήρες το ιδιο??

Εγω νομιζω οτι τρωνε... ακομα και οταν φτυνουν την τροφη οπως λες.... ισως το κανουν επειδη τρωνε λεμαργα....

Δυστυχως δεν ξερω αν συνηθίζουν οι δισκοι να το κανουν αυτο.....

Οι δισκοι μπορει να φτυσουν πολλες φορες την τροφη πριν την φανε ασε που μπορει να βοσκουν (παιζουν) με την τροφη στον βυθο για ωρες (οταν δεν ειναι πεινασμένοι)

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι μπορει να φτυσουν πολλες φορες την τροφη πριν την φανε ασε που μπορει να βοσκουν (παιζουν) με την τροφη στον βυθο για ωρες (οταν δεν ειναι πεινασμένοι)

Κ. Γιαννη τo φανταστηκα οτι κατι τετοιο θα συνέβαινε... κατι ειχε παρει το ματι μου... αλλα δεν ημουν σιγουρος!!!

Γιαυτο μετραει πολλες φορες η εμπειρια...

Αρα το συμπερασμα ειναι οτι τρωνε... και παιζουν και με την τροφη τους??

Link to comment
Share on other sites

Κ. Γιαννη τo φανταστηκα οτι κατι τετοιο θα συνέβαινε... κατι ειχε παρει το ματι μου... αλλα δεν ημουν σιγουρος!!!

Γιαυτο μετραει πολλες φορες η εμπειρια...

Αρα το συμπερασμα ειναι οτι τρωνε... και παιζουν και με την τροφη τους??

Σωστος :bowdown:

Γιατι σε αντίθεση με τους άγριους ξέρουν οτι η τροφή θα ειναι εκει να τους περιμένει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...