Jump to content

80 λιτρα.....


isildur_13

Recommended Posts

Το ενυδρειο μου ειναι το πρωτο μου (ακολουθησε ενα μονομαχοενυδρειο) και στην ουσια ειναι η πρωτη μου επαφη με ενα αθλημα που θα μου φαει αποτι φαινεται,πολλλλλααααα λεφτα,αλλα θα γουσταρω!!!!!

Λοιπον εχουμε και λεμε....

-Ενυδρειο.... Μ&Α 80 λιτρων, 60*30*45

-Φωτισμος... Sylvania F15W/gro T8

-Φιλτρανση... Hagen Fluval 205, με σφουγγαρι, ανθρακα και μακαρονι

-Φωτοπεριοδος 12 ωρες....(2μμ-2πμ)

-Αβιοτικοι παραγοντες... Αμμο μετριας διαμετρου 0,5-1χιλ

Ξυλο mopani-Πετρα 10εκ...

-Φυτα.... Anubias barteri variation nana

Vallisneria americana

Cryptocoryne x willisii ''lucens''

Cryptocoryne iucens

-Ψαρια 8 Trigonostigma Heteromorpha (αρλεκινοι)

2 Chromobotia macracanthus clown loach....ξερω ειναι λαθος,θα μεταφερθουν! ειναι απαραιτητο ομως?

1 Ancistrus sp. (3) Απιστευτα τεμπελακος και τον γουσταρω τρελααα

-Παραμετροι Η2Ο....

-pH 6,8-7

-kH 4,0 dKH

-gH 6,0 dGH

-NH3/NH4 0 ppm

-NO2 0 mg/l

-NO3 >5 mg/l

Το ενυδρειο τρεχει 5 μηνες με προσθηκη καθε βδομαδας stress zyme της api,αλλαγες καθε 2 βδομαδες στο 1/3 των λιτρων και προσθηκη αντιχλωριου(σκουπα βυθου),σχεδον χωρις λιπανση πλεον και την αναλογη συντηρηση του φιλτρου(ισως θα πρεπει να αφαιρεσω τον ανθρακα,θελω γνωμες)

Προσφατα επεστρεψα ενα κοπαδακι black neon και με τη λογικη οτι θα μεταφερω και τα κλοουνακια θα ηθελα να μαθω απο εσας παιδια τι θα ηταν θεμιτο να προσθεσω? ειμαι τρελος με τα ραμιρεζι! ενα ζευγαρακι ειναι ευπροσδεκτο πιστευετε? ευχαριστω)

Link to comment
Share on other sites

ισως θα πρεπει να αφαιρεσω τον ανθρακα

και πολύ τον έχεις κρατήσει στο φίλτρο σου...

συνήθως τον κρατάς μέσα 4-5 μέρες και στην συνέχεια τον αφαιρείς και τον πετάς...

υπάρχουν αναφορές (χωρίς να το γνωρίζω έγκυρα) ότι μετά τον μήνα πετάει ότι έχει μαζέψει ξανά στο νερό του ενυδρείου...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εννοειται οτι αλλαζω τα σακουλακια με τον ανθρακα σε καθε καθαρισμο του φιλτρου (sera),η απορια μου ηταν αν θα ηταν καλυτερο να τον βγαλω τελειως... :bowdown::bowdown::bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εννοειται οτι αλλαζω τα σακουλακια με τον ανθρακα σε καθε καθαρισμο του φιλτρου (sera),η απορια μου ηταν αν θα ηταν καλυτερο να τον βγαλω τελειως... :bowdown::bowdown::thumbup::D

οκ.

αλλά και πάλι μετά από 4-5 μέρες τον αφαιρούμε τελείως... :bowdown:

και φυσικά δεν τον αντικαθιστούμε.(χωρίς να έχουμε κάποιο λόγο)

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νασαι καλα φιλε μου αλλα το βλεπω να γυριζει σε ταγκανικα! ειλικρινα οτι πιο εντυπωσιακο εχω δει σε γλυκο νερο! αξιζει να το μελετησεις!

(το ΑΖ θα μας κανει να παμε και μαζι γηπεδο στο τελος, δεν βαριεσαι ;):hysterical: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...