Jump to content

φωτηστικο Boyu Hs-60 150 Watt Hqi / 20000 K° Or 14000 K°


skulvaliris

Recommended Posts

Γεια σας

Εχω ενα ενυδρειο BOYU HS-60 πανω απο χρονο και θελω να του αλλαξω λαμπα και δεν ξερω ποια να του βαλω...

εδω λεει ολα χαρακτιριστικα του ενυδρειου:

http://www.boyu.us/eng/reef-aquarium/HS-60.htm

μου λεει οτι περνει λαμπα 150 Watt HQI / 20000 K° or 14000 K°

που μπορω να τιν βρω????

Οποιαδιποτε πληροφορια σας θα μου ειναι χρησημη

σας ευχαριστω πολυ

Έγινε επεξεργασία - skulvaliris
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορείς να βάλεις όποια λάμπα θέλεις,για το ποιά θές εσύ ανάμεσα σε

14000kelvin ή 20000kelvin,150watt πάντα,ανάλογα ποιά σου αρέσει,αν έχει πιο μπλε φως

ή αν θα είναι κιτρινωπό.Κάθε εταιρία έχει διαφορετικό.Απλώς τσέκαρε αν το φωτιστικό

σου παίρνει λάμπα που κουμπώνει και από τις δυό μεριές της ή από τη μια μόνο(σημαντικό).

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να παίρνει μόνο από 14000 μέχρι 20000 λογικά παίρνει οποιαδήποτε λάμπα απλά προτείνει ανάμεσα σε αυτά τα kelvin.Τσέκαρε αυτό που σου λέει ο gregog7.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορείς να βάλεις από 10000k μέχρι 20000k,απλώς νομίζω ότι τα reef αποδίδουν

καλύτερα σε φάσμα 140000k εώς 20000k.Μπορείς να βάλεις ότι αρέσει σε σένα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Εχω ενα ενυδρειο BOYU HS-60 πανω απο χρονο και θελω να του αλλαξω λαμπα και δεν ξερω ποια να του βαλω...

εδω λεει ολα χαρακτιριστικα του ενυδρειου:

http://www.boyu.us/eng/reef-aquarium/HS-60.htm

μου λεει οτι περνει λαμπα 150 Watt HQI / 20000 K° or 14000 K°

που μπορω να τιν βρω????

Οποιαδιποτε πληροφορια σας θα μου ειναι χρησημη

σας ευχαριστω πολυ

Κανένα Ballast δεν κάνει διακρίσεις στα Kelvin... Μπορείς να βάλεις ότι θέλεις. Για αγορά εγώ ψωνίζω από mrutzek και aquaristic (Γερμανία) καθώς και από Premium Aquatics (US). Κατ'εμέ ωραίες είναι οι Hamilton και οι Reeflux, 14 και 12 αντίστοιχα. Εσύ επιλέγεις ανάλογα με το τι θες να πετύχεις (Ανάπτυξη vs Χρώμα).

Link to comment
Share on other sites

Κανένα Ballast δεν κάνει διακρίσεις στα Kelvin... Μπορείς να βάλεις ότι θέλεις. Για αγορά εγώ ψωνίζω από mrutzek και aquaristic (Γερμανία) καθώς και από Premium Aquatics (US). Κατ'εμέ ωραίες είναι οι Hamilton και οι Reeflux, 14 και 12 αντίστοιχα. Εσύ επιλέγεις ανάλογα με το τι θες να πετύχεις (Ανάπτυξη vs Χρώμα).

+1 :bowdown:

το ιδανικο ειναι να εχουμε και τα δυο , την μαγαλητερη αναπτυξη με τα καλυτερα χρωματα, πολυ καλες ειναι και οι ice cup στα 14000 kelvin.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...