Jump to content

Tanganyika και εγω...


Zorba_The_Freak

Recommended Posts

Εγω χρειαζομαι 1.

Αν θελεις τα μοιραζομαστε...

Ψαμμιτη που βρισκουμε βρε μαστορα?

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το δευτερο μου αρεσει και εμενα αν και ειναι λιγο ιδιαιτερο..

Οποτε να αναζητησω πλακε πετρες?? πχ Καρυστου οπως ο ΖΧ?

Σωκρατη ετσι το σκεφτομαι περιπου και εγω το στησιμο, μονο που οι πετρες θα πανε αριστερα γιατι εκει ειναι η εισοδος του φιλτρου και δεν θελω να τραβαει την αμμο ή να την καλυψουν απο το σκαψιμο.

Επισης ο κενος χωρος στο κεντρο χρειαζεται για καποιο λόγο? γιατι ελεγα να επεκτεινω λιγο τις πετρες... +50% απο οτι εχεις σχεδιασει...

Αλλη ερωτηση:

Απο κατω λεω να βαλω φελιζολ. Επειδη το μπλε ειναι γενικα χοντρο και το υψος του ενυδρειου περιορισμενο σκεφτομαι να βαλω ενα λεπτο ασπρο. Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα??

Γνωστός ''Ολύμπιος '' αφρικανάς στο τερατάκι του δεν έβαλε φελιζόλ.... :bowdown:

Εαν το αποφασίσεις ο Σωκράτης θα σε στείλει στο σωστό πάχος και μέρος!

Link to comment
Share on other sites

Μονο που ο Ολυμπιος ειναι ΚΑΙ Θεος της Αφρικης, δεν ειναι ασχετος και ατσουμπαλος σαν εμενα :bowdown:

Ασχετος και ατσούμπαλος μετα από τόσα χρόνια στο χόμπου δεν θα το έλεγα,πιστεύω πως βελτιώθηκες λίγο.... :bowdown:

Καλή συνέχεια,για τα ψάρια κατέληξες?

Υ.Γ θα ήταν κρίμα να πούλαγες την πρώην μονομαχιέρα.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ασχετος και ατσούμπαλος μετα από τόσα χρόνια στο χόμπου δεν θα το έλεγα,πιστεύω πως βελτιώθηκες λίγο.... :bowdown:

Καλή συνέχεια,για τα ψάρια κατέληξες?

Υ.Γ θα ήταν κρίμα να πούλαγες την πρώην μονομαχιέρα.... :bowdown:

Ενταξει κατι εχω μαθει αλλα εσεις οι παλιοαφρικανοι εισαστε μυστηριο τρενο :thumbup::D:D

Ψαρια σιγουρα το ζευγαρακι j.transcriptus του vicious + 99% ενα χαρεμι multies.

Αν πουλαγα την μονομαχιερα, στο χωρο που καταλαμβανει θα εβαζα ενα 300αρι και θα μετεφερα το Αμαζονιου μου.

Και το αδειο 120αρι θα γινοταν Τανγκανικα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρειαζομαι 1.

Αν θελεις τα μοιραζομαστε...

Ψαμμιτη που βρισκουμε βρε μαστορα?

Μην αγορασεις φελιζολ.... για ενα κομματι... θα σε χρεωσω λιγο!!! :bowdown:

Οσο για τον ψαμμιτη.... σιγουρα στο Grand Canion!!

Απο κει και περα... θα ενημερωθώ και θα ενημερώσω!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η Ενημερωση εγινε!!!

Μετα απο μια βουτια στους γεωλογικου χαρες της Αττικης....

Η πιο κοντινη περιοχη που εχει ψαμμιτη για να μαζεψεις ειναι λίγο εξω απο την Αθηνα.

Σε ενα βουνο στα Μεγαρα, με ένα εκκλησακι στην κορυφη Πρ. Ηλία!! (Τι προτοτυπο?? :bowdown: )

Αλλα ρωτα και το γιωργο που τις βρηκε... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθατε στην Αφρική!

Νομίζω ότι αξίζει να δούμε το aquascape που θα φτιάξετε σε ένα ενυδρείο τέτοιων διαστάσεων.

Δεν χρειάζεστε απαραίτητα πλάκες.Θα πρότεινα να βάζατε πέτρες σε φυσικά σχήματα και να τις φτάσετε ως το μπροστινό τζάμι.Μπορούνε να ακουμπάνε στο τζάμι και όσο πάνε προς το κέντρο να πηγαίνουν όλο και πιο μέσα.

Kάντε ζουμ στο σχεδιάκι να το δείτε καλύτερα..

vag0copy.jpg

Όσο για τις πέτρες ο ψαμμίτης φαίνεται καλός οπτικά.Αν όμως δεν έχετε περάσει από Ερμή,προτείνω να πάτε μια βόλτα να δείτε τι παίζει.

Εύχομαι καλή συνέχεια κ.Γιώργο :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Βαγγέλη σε ευχαριστω.

Το σχεδιο σου ειναι ακριβως αυτο που σκεφτομαι.

Οσο για τις πετρες, οι ομαδα των Αφρικανων εδω ειναι τοσο εμπειροι και γνωστες τις αγορας που σιγουρα θα βρεθει το καλυτερο.

Εξαλλου δεν βιαζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο και φελιζόλ να μην βάλεις δεν πιστεύω οτι θα υπάρξει και πρόβλημα αλλιώς αυτά του πράκτικερ είναι πρακτικά γιατί εχουν πάχος 1cm μόνο. .Για πέτρες όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω θα πάς θα πάμε μια επίσκεψη στον Ερμή να δούμε.

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Βαγγο παιδι μου... το σχημα αυτο μηπως ειναι κλεμενη ιδεα καποιου αλλου!? :bowdown::bowdown:

Γιωργο συναδελφε (γεωπονε) καλως ηλθες στην αφρικα.. αν και το μηκος του ενυδρειου ειναι παρα πολυ καλο.. με προβληματιζει το ελαχιστο πλατος... δεν ξερω πως θα το δουν τα ψαρια σου μιας και τα αφρικανικα ειναι πολυ περιεργα και αψιχολογιτα ψαρια...

Να πω την γνωμη μου στο θεμα φελιζολ... με τοσο λιγο υψος και βαθος νομιζω ειναι αχριστο και θα σου τρωει χορο απο τον ειδη λιγο π εχεις.. υποψιν ειμαι ατομο το οποιο προτηνει ΠΑΝΤΑ το φελιζον σε αφρικανικα ενυδρεια... αλλα οπως ειπα στο δικο σου ειναι περιτο.

τελος να σου πω οτι τα ψαρια π διαλεξες ειναι κατα την γνωμη μου απο τα πιο ομορφα και περιεργα τις ταγκανικας (μαζι με τους καλβους φυσικα :bowdown: ) περιμενουμε αφου μπουν συμπεριφορες απο τον χωρο τους...

Καλη συνεχεια ευχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Το φελιζολ ειναι μονο 1cm.

Με το βαρος απο τις πετρες θα γινει 0,3cm μολις πατηθει.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα απο αποψη υψους.

Link to comment
Share on other sites

http://www.shelldwellers.com/meleagris.php

Ελπίζω να εμφανίζεται η σελίδα, είναι ότι καλύτερο από καμένους με κοχυλόψαρα Αφρικής! :bowdown:

Θα πρότεινα να προσπαθήσεις να βρεις srappersi, θα δώσεις χαρά και σε πολλούς άλλους μετά. :bowdown:

Όσο για το στήσιμο θα έλεγα καταρχάς οτι θα πρέπει να κάνεις τα πάντα ώστε να μην χάσεις ύψος, θα έλεγα ένα υποτυπώδους πάχους φελιζόλ και λίγη άμμο, 3 εκατοστά max.

Αν είναι καταφέρουμε να κάνουμε κάτι σωστό έχεις πέτρες από τις δικές μου που μάλιστα μπορούμε να προσπαθήσουμε να τους δώσουμε το επιθυμητό πλακέ σχήμα (ο ψαμμίτης διαμορφώνεται εύκολα :thumbup: ) αν και ήδη έχω κάποιες λεπτές.

Για το swallow cave στυλ που βλέπω και εγώ οτι προτιμούν θα πρέπει να βάλεις όρθιες-πλάγια μερικές λεπτές πέτρες και μερικές πιο συμπαγούς σχήματος για στερέωμα-αντίθεση ενδιάμεσα.

Οι... μαλτεζόπλακες δεν μου αρέσουν ακόμα και αν βολεύουν, ενυδρείο φτιάχνουμε όχι πλατεία... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο σε ευχαριστω πολυ.

Οι πετρες σου μου αρεσουν πολυ.

Αν νομιζεις οτι δεν σου τις στερω και δεν σου δημιουργω προβλημα, θα τις ηθελα πολυ.

Οσο για τα stappersi αν ειμασταν πιο βορεια, θα βρισκαμε μαλλον ευκολα, τωρα εδω θα δουμε.

Ο ενδιασμος μου ειναι κυριως σε αυτο που διαβασα οτι δημιουργουν ζευγαρια και δεν ξερω μηπως εχω πολλους καυγαδες. Παντως ειναι πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο το λινκ, αναφέρει εκτός των άλλων οτι δεσμεύει περιοχή 25 πόντων οπότε αν τα βάλεις στην άλλη στην άκρη του ενυδρείου νομίζω θα είσαι πολύ άνετα.

Όσο για τις πέτρες ήθελα να τις πάρει κάποιος να συνεχίσουν το ταξίδι τους καθ΄ότι ο κόπος για τη μεταφορά τους και η αισθητική αξία τους είναι μοναδικά.

Link to comment
Share on other sites

Για καυγαδες φοβαμαι μεταξυ τους, οχι με τα juli. Παντως θα το κοιταξω.

Για τις πετρες εννοεις οτι εσυ σταματας τα νταμαρια? Ή λαθος καταλαβα.

Εννοειται βεβαια οτι τετοιες πετρες δεν πρεπει να μενουν αχρησιμοποιητες...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βρεί εύκολα αυτά τα ψάρια Γιώργο ;.Πάντως για multi υπάρχουν έτοιμα και περιμένουν.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σωκρατη για τα μουλτι σε εχω υποψιν μου...

Οσο για τα σταπερσι ξερω οτι στη βορεια Ελλαδα υπαρχουν αρκετοι χομπιστες με γεννες.

Τωρα για Αθηνα δεν ξερω...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Πολλοι χομπιστες κατεβαινουν αθηνα σχεδον καθε σαββατοκυριακο....

Νομιζω πως καποιοι θα σε βοηθουσαν με ευχαριστηση!!!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για καυγαδες φοβαμαι μεταξυ τους, οχι με τα juli. Παντως θα το κοιταξω.

Για τις πετρες εννοεις οτι εσυ σταματας τα νταμαρια? Ή λαθος καταλαβα.

Εννοειται βεβαια οτι τετοιες πετρες δεν πρεπει να μενουν αχρησιμοποιητες...

Θα κρατήσω το νταμαράκι με τα μωρά που θα μείνουν για να τα δω μεγάλα και δυνατά, απλά έχω βγάλει τα buescheri (τα έχει κάποιος γνωστός Αφρικανός :bowdown: ) και μαζί αφαιρέθηκε ο όγκος βράχων που τα υποστήριζε.

Μπορεί να βρεί εύκολα αυτά τα ψάρια Γιώργο ;.Πάντως για multi υπάρχουν έτοιμα και περιμένουν.

:bowdown:

Δεν έχω ιδέα ποιος-αν έχει απλά παροτρύνω να προσπαθήσει καθώς θα βοηθήσει και τους Νότιους αργότερα με το καλό. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...