Jump to content

Σχετικα με το internet


Recommended Posts

Καλημερα!Μηπως γνωριζει να μου πει καποιος ποιες επιλογες εχω ωστε να ειμαι στο internet συνδεδεμενος, αλλα και να μην απασχολειται η γραμμη του τηλεφωνου μου.Να μπορω, δηλαδη, ταυτοχρονα και να μιλαω!Ειμαι αρκετα ασχετος με τετοια θεματα! :thumbup:

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Από το πρόβλημα που έχεις μπορώ να καταλάβω ότι έχει pstn σύνδεση. Αν ισχύει αυτό δεν μπορείς με μια τηλεφωνική γραμμή να είσαι και στο internet και να έχεις και την γραμμή ελεύθερη. Αν θέλεις να το κάνεις αυτό θα πρέπει να πάς σε isdn ή adsl σύνδεση

Link to comment
Share on other sites

Και πως γινεται αυτο?Απο οικονομικης αποψης ποια λυση ειναι η καλυτερη?

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στο πάγιο μεταξύ pstn και isdn γραμμής είναι πολύ μικρή. Αν αφαιρέσεις και το τέλος αναγνώρισης κλήσης που στο isdn είναι δωρεάν τότε η διαφορά μικραίνει ακόμη περισσότερο.

Πάντως εαν υπολογίσεις και την χρονοχρέωση του ΕΠΑΚ που έχεις θα δεις οτι βάζοντας 5€ παραπάνω παίρνεις σίγουρα dsl και θα είσαι όλη μέρα on-line αφήνοντας και τη γραμμή ελεύθερη. Άσχετό αλλά να είσαι σίγουρος οτι η εγκατάσταση του dsl είναι παιχνιδάκι με τα πακέτα που κυκλοφορούν και κοστίζουν από 35€ για 3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις ποια εταιρεια εχει αυτο το τιμολογιο που λες, γιατι εγω ρωτησα για adsl και ο ΟΤΕ ζηταει 22,5 ευρω τον μηνα.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Zak μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αυτά τα link να συγκρίνεις τιμές και να δεις τι σε συμφέρει :o

http://www.forthnet.gr/templates/corporate...aspx?c=10007868

http://corporate.otenet.gr/corporate/porta...?vendibleid=387

Πάντως απο ότι βλέπω οι τιμές στις ADSL έχουν πέσει οπότε από το να βάλεις ISDN συμφέρει η ADSL και θα έχεις μόνιμη σύνδεση στο internet και ελεύθερη γραμμή τηλεφώνου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να το πάρουμε αλλιώς ;;

Πόσες ώρες ημερησίως ξοδεύεις στο διαδύκτιο;

Αν είναι λίγες ως ελάχιστες δεν σε συμφέρει ακόμα κανένα πακέτο adsl σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Το Μy Broadband Pack 300 της HOL κοστίζει 34,5€ για 3 μήνες και μετά τους 3 μήνες πληρώνεις 18€ ανά μήνα (τιμές με ΦΠΑ και κόστος ενεργοποίησης της γραμμής). Το μόνο αρνητικό είναι οτι έχει 12μηνη δέσμευση.

http://home.hol.gr/online/holofyou/index.aspx?mid=4640

Υπάρχει και η λύση της Tellas που σου δίνει dsl με 17,9€ το μήνα χωρίς δέσμευση αλλά θα χρειαστεί να αγοράσεις ένα modem που κοστίζει περίπου 20€ επειδή δεν το δίνει μαζί.

http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=188〈=2

Αν υπολογίσεις το ΕΠΑΚ + αύξηση περίπου 3€/μήνα στο πάγιο του ΟΤΕ λόγω του isdn θα δείς οτι συμφέρει πολύ περισσότερο το dsl.

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω internet το πρωι απο το γραφειο και το απογευμα απο το σπιτι, συνολικα περιπου 2-5 ωρες την ημερα.Τι με συμφερει τελικα?

Ευχαριστω για τις απαντησεις! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ZAK δε το συζητω οτι αν ειναι να βαλεις ISDN φυσικα και δε θα το κανεις . Θα πας κατευθειαν στην ADSL και με ενα μηνιαιο σταθερο κοστος θα εχεις το κεφαλι σου υσηχο και θα εισαι και ταχητατος .... ΜΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΚΑΝ ....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι η χρέωση του ΕΠΑΚ είναι 0,35€/ώρα οπότε έστω και 2 ώρες ανα ημέρα να συνδέεσαι στο ίντερνετ πληρώνεις 20€/μήνα + το κόστος συνδρομής για το ίντερνετ.

Άρα πληρώνεις περισσότερα και είσαι και με την "ψυχή στο στόμα". :thumbup:

Και είναι και το τηλέφωνο off.

Link to comment
Share on other sites

Η χρεωση ειναι απο της 8 το πρωι ως τις 10 το βραδυ 0,35 και απο τις 10 το βραδυ εως τις 8 το πρωι 0,17 .

Link to comment
Share on other sites

Η χρεωση ειναι απο της 8 το πρωι ως τις 10 το βραδυ 0,35 και απο τις 10 το βραδυ εως τις 8 το πρωι 0,17 .

23434[/snapback]

Έχει αλλάξει αυτό και πλέον η χρέωση είναι ενιαία 0,35.

Θυμάσε πριν λίγο καιρό που φώναζαν όλοι "Φθηνό ίντερνετ τώρα"? Γι' αυτό φώναζαν..

Link to comment
Share on other sites

adsl in a box 384 ολα τα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Συνδρομη για το internet δεν πληρωνω, εχω δωρεαν απο το κινητο μου, αλλα το οτι δεν εχω τηλ και μου γκρινιαζουν ολοι + το θεμα της ταχυτητας ειναι σημαντικα!Παντως, με μια ματια που εριξα στα τιμολογια, σχεδον ιδια ειναι, πεντε πανω πεντε κατω δεν εχουν φοβερες διαφορες.

Υ/Γ Τι εγινε ρε παιδια, τοσο ασχετος ειμαι με το θεμα, μονο εγω δεν τα ηξερα αυτα????Ασε που τα διαφημιζουν ολη τη μερα και εγω χαμπαρι δεν εχω παρει!!! :thumbup::o:thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω internet το πρωι απο το γραφειο και το απογευμα απο το σπιτι, συνολικα περιπου 2-5 ωρες την ημερα.Τι με συμφερει τελικα?

Ευχαριστω για τις απαντησεις! :thumbup:

23431[/snapback]

Κάτσε τώρα φίλε ζακ γιατί ακούω διάφορα τρελά.

Το μάρκετινγκ είναι ικανό να σου πουλήσει κάτι ακριβότερο και συ να πιστεύεις ότι το πλήρωσες φτηνότερο.

Το adsl στην Ελλάδα ακόμα είναι ΑΚΡΙΒΟ !!!!!

Τώρα αν ξοδεύεις 5 ώρες ημερησίως στο γραφείο και στο σπίτι δηλαδή 2,5 ώρες σε κάθε σημείο αν πληρώσεις με το ΕΠΑΚ 18 ή και 19 ευρώ το μήνα για αυτές τις ώρες τρύπα μου τη μύτη.

Λέει λοιπόν το μαρκετινγκ :

Ζακ, SW1IXC, κώστα, πέτρο γιάννη ξέρετε τι ;;

Δώστε μου εμένα 18 ή 19 ή και 20 ευρώ το μήνα και μπείτε όλη μέρα στο Ιντερνετ.

Δηλαδή και αν δε μπώ πάλι θα τα πληρώσω.

Λες εσύ απο την άλλη :

Ρε συ με συμφέρει. Εκει που έμπαινα 1 ώρα και ήμουνα με το φόβο μη με τσεκουρώσει ο ΟΤΕ και σέρφαρα στα γρήγορα τώρα θα το αφήνω όλη μέρα ανοιχτό.

Ναι σωστά πλήρωσε όμως φίλε το και άστο όσο γουστάρεις !

Που καταλήγουμε. Υπερκαταναλωτισμός.

Και φτάνει τέλος του μήνα και λες ρε γαμώτο που πήγε ο μισθός μου.

Τέλος αν μπορείς να δίνεις καμμιά 20αριά ευρώ το μήνα για να μπαίνεις 2 ώρες κάθε μέρα στο Διαδύκτιο δώστα.

Link to comment
Share on other sites

Υ/Γ Τι εγινε ρε παιδια, τοσο ασχετος ειμαι με το θεμα, μονο εγω δεν τα ηξερα αυτα????Ασε που τα διαφημιζουν ολη τη μερα και εγω χαμπαρι δεν εχω παρει!!! :thumbup:  :o  :thumbdown:

23439[/snapback]

Υπάρχει βέβαια και κόσμος που μπαίνει στο ίντερνετ για μισή ώρα την ημέρα για να στείλει ένα mail ή να διαβάσει τα αθλητικά. Υπάρχει επίσης και ένα μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού που μένει στην επαρχία όπου δεν υπάρχει dsl. Για όλους τους άλλους όμως το dsl είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις καθολου αδικο σε αυτο που λες Βαγγελη!Ετσι μας βαζουν σιγα σιγα στο "λουκι" και τρελενεσαι!Γιατι και 20 ευρω το μηνα δεν ειναι λιγα...Για δειτε το ολοι σας και θα δειτε οτι ο Βαγγελης εχει απολυτο δικιο....

Link to comment
Share on other sites

Δώστε μου εμένα 18 ή 19 ή και 20 ευρώ το μήνα και μπείτε όλη μέρα στο Ιντερνετ.

Δηλαδή και αν δε μπώ πάλι θα τα πληρώσω.

Η συνέχεια όμως ποιά ειναι? Αφού το πληρώνω που το πληρώνω, δεν μπαίνω και λίγο παραπάνω να δω τι παίζει? Και έτσι σιγά σιγά μου ανοίγεται ένας κόσμος καινούργιος που με τον ΟΤΕ πάνω από το κεφάλι μου να με χρεώνει με το δευτερόλεπτο και το άγχος που προέρχεται από αυτό, δεν θα μπορούσα ποτέ να ανακαλύψω.

Τέλος αν μπορείς να δίνεις καμμιά 20αριά ευρώ το μήνα για να μπαίνεις 2 ώρες κάθε μέρα στο Διαδύκτιο δώστα.

23440[/snapback]

Ήδη τα δίνει, αυτό δεν λέμε?

Τώρα το εαν το διαδίκτυο αξίζει γενικά ή όχι είναι σα να ρωτάς αν αξίζει το ρεύμα, η γραφή, το τηλέφωνο και άλλες σημαντικές ανακαλύψεις ή όχι.

Σίγουρα αξίζει περισσότερο από το ρεύμα και το χρόνο που καταναλώνουμε βλέποντας TV.

Έγινε επεξεργασία - liquid
Link to comment
Share on other sites

Άμα είσαι αφοσιωμένος με τα ψάρια σου που να σου περισσέψει χρόνος για τα υπόλοιπα. :thumbup: Πάντως για μένα βρες από όλες τις εταιρίες το πιο φτηνό πακέτο adsl που θα έχει τα πάντα μέσα και τρέχα να το βάλεις. Περίπου τα ίδια λεφτά, θα είσαι όλη την ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Η συνέχεια όμως ποιά ειναι? Αφού το πληρώνω που το πληρώνω, δεν μπαίνω και λίγο παραπάνω να δω τι παίζει? Και έτσι σιγά σιγά μου ανοίγεται ένας κόσμος καινούργιος που με τον ΟΤΕ πάνω από το κεφάλι μου να με χρεώνει με το δευτερόλεπτο και το άγχος που προέρχεται από αυτό, δεν θα μπορούσα ποτέ να ανακαλύψω.

Αυτό είπα και γώ. ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΣΜΟΣ !!

Ήδη τα δίνει, αυτό δεν λέμε?

Τώρα το εαν το διαδίκτυο αξίζει γενικά ή όχι είναι σα να ρωτάς αν αξίζει το ρεύμα, η γραφή, το τηλέφωνο κλπ ή όχι.

Δεν είπα ότι δεν αξίζει. Είπα τι κοστίζει για να το έχεις

23445[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Το ίντερνετ δεν είναι υπερκαταναλωτισμός επειδή όσο περισσότερο ασχολείσαι τόσο περισσότερα πράγματα ανακαλύπτεις και μαθαίνεις. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρουμε την αξία του επειδή οι συνθήκες μέχρι τώρα δεν μας επέτρεπαν να το γνωρίσουμε. Κατά τη γνώμη μου το μάρκετινγκ για πρώτη φορά μας δίνει κάτι που μας κάνει καλό.

Και η άποψη οτι είναι ακριβό έχει δημιουργηθεί επειδή το συγκρίνουμε με αυτά που προσφέρονται σε άλλες χώρες οι οποίες δεν έχουν καμιά σχέση με την Ελλάδα.

Καλύτερα να δώσει κάποιος 20€ το μήνα για το ίντερνετ παρά για πολλά άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίντερνετ δεν είναι υπερκαταναλωτισμός επειδή όσο περισσότερο ασχολείσαι τόσο περισσότερα πράγματα ανακαλύπτεις και μαθαίνεις. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρουμε την αξία του επειδή οι συνθήκες μέχρι τώρα δεν μας επέτρεπαν να το γνωρίσουμε. Κατά τη γνώμη μου το μάρκετινγκ για πρώτη φορά μας δίνει κάτι που μας κάνει καλό.

Και η άποψη οτι είναι ακριβό έχει δημιουργηθεί επειδή το συγκρίνουμε με αυτά που προσφέρονται σε άλλες χώρες οι οποίες δεν έχουν καμιά σχέση με την Ελλάδα.

Καλύτερα να δώσει κάποιος 20€ το μήνα για το ίντερνετ παρά για πολλά άλλα πράγματα.

23449[/snapback]

:thumbup: Με βρισκεις συμφωνω απολυτος :o

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι ακόμα αν και φοβάμαι οτι έχουμε ξεφύγει από το αρχικό θέμα και οτι θα γίνω κουραστικός.

Ο λόγος που το adsl προωθείται τόσο πολύ στην Ελλάδα και από τόσους πολλούς φορείς δεν είναι οτι υπάρχουν κερδοσκόποι ή οτι υπάρχει κάποια παγίδα. Ο λόγος είναι οτι η χώρα μας είναι τελευταία στην Ευρώπη στη διάδοση της ευζωνικότητας (γρήγορου ίντερνετ) και κάθε χρόνο πληρώνουμε πρόστιμα γι' αυτό. Έτσι πραγματικά συμφέρει όχι γιατί μας "αγαπάνε" και μας το δίνουν φθηνά αλλά επειδή τους υποχρεώνει η Ε.Ε.

Είναι σαφές οτι το γρήγορο ίντερνετ είναι κάτι που το έχει αλλά και το θέλει ολόκληρη η Ευρώπη.

Αλλά για να δούμε εσείς πως συνδέεστε στο ίντερνετ... (δειτε την υπογραφή μου):

Έγινε επεξεργασία - liquid
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω aDSL εδώ και 1,5 χρονο και δεν το αλλαζω με τίποτα (Μόνο με πιο γρήγορο aDSL).

Για μένα ειναι σαν να αναρωτιεμαι αν θα εχω ρευμα ή τηλεόραση στο σπιτι. Ενας παλιος υπολογιστης ειναι συνεχως online και "κατευάζει".

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ πληροφορια χρειαστω ειτε αυτη ειναι ειδήσεις, ο καιρός, υλικό για το σχολειο της κόρης μου ή συνταγές για να μαγειρέψει η γυναίκα μου, το αναζητώ αμεσα.

Θεωρώ ότι το aDSL είναι μονοδρομος. Και όσο αυξάνει η ζητηση μειωνεται η τιμή. ¨ηδη είναι 30% φθηνοτερο απότι πριν 1,5 χρονο.

Για το aDSL στην ελλάδα υπάρχει και αυτό το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ forum: www.adslgr.com

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...