Jump to content

αλγη με τριχεςςςςς


alex110

Recommended Posts

γεια σας ...εχω γεμισει στο ενυδρειο μου αλγη πανω σε ολα τα φυτα τριχωειδης...δεν ξερω τι να κανω για να φυγει??? υπαρχει λυση η καποιο ψαρι να την τρωει..

χρησιμοποιω λυπασμα φλορενα

φωτισμος 6 ωρες (τον εχω μειωσει απο 8)

συστημα διοξειδιου εχω

οπως και κερατοφυλο

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμός κάτω από 7 και πάνω από 12 ώρες απαγορεύεται οπότε να πας στις 9 από εμένα.

Καθάρισε όση μπορείς με το χέρι και αν έχεις μόνο κερατόφυλλο ρίχνε μικρότερη ποσότητα λιπάσματος από την προτεινόμενη, εκτός αν δεις οτι κάτι του λείπει, επίσης διοξείδιο και μόνο κερατόφυλλο... δεν ξέρω αν είναι υπερβολή...

Link to comment
Share on other sites

οχι εχω και αλλα φυτα απλα ανεφερα τον κερατοφυλλοο γιατι ξερω πωσ βοηθαει στη μη αναπτυξη της αλγης....

θα κανω 8-9 τις ωρες αλλα αναπτυσετε γρηγορα...να κοψω το co2 για καμμια 2 μερες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Θα ηταν καλο να μειωσεις το co2 στο μισο,να κοψεις ολα τα λιπασματα και αλλαγες νερου ανα δυο μερες περιπου 30%. Μετρησεις νερου εχεις κανει? Αυτος ειναι ενας φυσικος τροπος ωστε να μην ριξεις περαιτερω φαρμακα μεσα στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν μας λες τίποτα (φωτισμό wat-lit,ph,kh,φυτομάζα,ρουτίνα που κρατάς κ.λ.π) τι διαγνωση να κάνουμε ;

Παρ όλα αυτά το χειρότερο που θα μπορούσες να κάνεις ειναι να μειώσεις η να διακόψεις το co2........το υπερβολικό co2 ποτέ δεν βλάπτει τα φυτά .....μόνο τα ψάρια μας ...........ακόμα και η έλλειψη λιπασμάτων μπορεί να σου φέρει άλγες.....το co2 ποτέ............

Link to comment
Share on other sites

άλγες , πληροφορίες εδω και οδηγός εδω !
Link to comment
Share on other sites

Φωτισμός κάτω από 7 και πάνω από 12 ώρες απαγορεύεται οπότε να πας στις 9 από εμένα.

Γιατι Γιωργο; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...