Jump to content

Light Reef = Reef Delight


phaerimm

Recommended Posts

αν όμως βγάλω από το μιξ την αντλία και το σκιμμερ, και βάλω και τους 2 κυκλοφοριτές έχω μια βελτίωση. Ενημερώνομαι από την εφαρμογή του φωτιστικού πότε πε΄φτει το ρευμα και μέσα από την εφαρμογή μπορώ να μειώσω την απόδοση και κατανάλωση του κυκλοφοριτή! Αυτό σε συνδιασμό με ένα μικρό ups με μεγάλες μπαταρίες....????

 

 

Link to comment
Share on other sites

είδα ότι μάλλον για τις ανάγκες μου θα χρειαστώ περισσότερο βράχο, οπότε έχουμε νέο σχέδιο aquascape -  τα νούμερα είναι το ύψος του βράχου από το κάτω γυαλί

 

Handwritten_2021-04-15_130431-page-001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου βλέπω ότι βιάζεσαι λίγο.

 

Καλά όλα αυτά με τις γεννήτριες και τα back up ... αλλά είναι σε 2ο χρόνο.

Αν πέσει το ρεύμα το λιγότερο που με νοιάζει είναι το σκιμμερ και τα φώτα. Έχω ups back up που μου κρατάει 3 ώρες αντλία και κυκλοφορητες. Είναι αρκετό.  Αν θέλω παραπάνω δηλαδή όταν φεύγω διακοπές θα βάλω μόνο κυκλοφορητη στο back up.

Ένα πρόβλημα σε πτώση ρεύματος είναι η ψύξη ή η θέρμανση. Αυτό μπορεί να κατανάλωσει και θέλει λίγο προσοχή.

 

Επίσης το aquascape είναι καλό να το φαντάζεσαι αλλά στο τέλος θα σε οδηγήσουν τα βράχια που θα βρεις .

 

Όταν θα μαζέψεις εξοπλισμό και υλικά τότε θα βρεις την ισορροπία που σου ταιριάζει και τις δικιες σου ανάγκες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το αγγλικό που ακολουθεί.,... αλλά το αναπτύσσω σιγά σιγά με την βοήθεια του forum Reef2Reef. Είναι ο αρχικός σχεδιασμός των ζωντανών του ενυδρείου. (Φυσικά δεν περιμένω να τον ακολουθήσω στο 100%... αλλά σαν μπούσουλας), θα χαρώ πολύ για ελληνόφωνες προτάσεις τι να αλλάξω ή τι να διευκρινίσω.

 

 

Hey all,
This is my first post about my new reef, I might rumble on a bit but I want to get it all down. (I apologize for the metric- I am just an anti-imperialist! ;))

History
I had a 600lt light coral reef from 2008 to 2014. It was a low budget reef, with lots of DIY, and great ideas that worked some of the time. I really enjoyed fragging and sharing the love here in Athens Greece.

 

Initial purchase
I have ordered the following

  1. Red Sea Reefer XXL 750 (650 tank + 100lt sump) with its cover net
  2. Two red sea wavemakers 45w each
  3. Three 90w red sea lights on a pendulum (I will get a forth as soon as I see if it will be a 160 or 90w)
  4. the red sea skimmer 900 - a bit too much, but I want it to be too much,
  5. 2 red sea salt buckets, one normal one pro - now I am done with the red sea stuff
  6. 500lt chiller (i wont need it much but for a few days a year)
  7. 500w heater (probably I'll order a 2nd one as backup)
  8. 120kgr aragonite sand 1-2mm (moved there from the 0.8-1.2mm)
  9. 100kgr dead coral (not sure they can find it for me....)
  10. 2-3 macro algae in the refugium part of the sump

I already have 2 small tanks for quarantine (60lt) and dipping/curing (7lt)

 

I have questions about getting:

  1. a calcium reactor
  2. phosphates reactor
  3. activated carbon (I will have a sock ready for emergencies but not sure I need it all the time)
  4. uv
  5. ozone

 

The very few fishes:

  1. an algae eater or two,
    1. Mollie Miller or Salarias fasciatus (love the standing position, facial expression and eating mania)
    2. foxface or tang
  2. a formosa wrasse
  3. a midas blenny - too cute!
  4. 2 perculas - I had 2 attempts to raise a brood before (no success) I wanna try again.
  5. I hope never to need a copperband butterfly, but such hopes do not last long in the reef
  6. possibly in the very far future a mandarin or a dragonface pipefish

 

The inverts

  1. a few shrimp, probably wydermany, i like them
  2. a tube orm or two
  3. 10 largish snails -turbos most likely
  4. 10-20 nassarius
  5. maybe at some time a sand starfish

I want to avoid all kinds of crabs and urchins -personal preference.

 

The softies!

  1. mushrooms, discosoma and rhodactis
  2. pulsing xenia, when I can get a pink enough color
  3. starpolyps -if I find a nice double color-purple stem, green fingers
  4. Blue clove polyps
  5. Toadstools - if I get a nice color
  6. a sinularia or 2

 

The LPSs - I love feeding them

  1. an elegance
  2. a duncan or two
  3. a scoly

The SPSs - now I can!

  1. if I can find a pink histrix birdnest
  2. maybe a plating coral, is there an easy one? (still researching)

 

 

I will be doing all these things very very slowly, sand and rocks will get wet as soon as get back from vacation in late july (being off for a month in the beginning would have been a no-no)
I imagine the first live things to go in by September, the first corals by the end of October...
No LPS until 6 months in, so SPS until 10 months in.

 

As I am waiting for my order to come in I am rewiring the house, and keeping the aquarium in its own line.... well that's it for now! I am open to suggestions, especially about thing that I might have missed... and my questions... open to criticism especially if it is constructive

 

Αν κάποιος θέλει να το παρακολουθεί και στο Reef2Reef μπορεί να πατήσει εδώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Έχω ups back up που μου κρατάει 3 ώρες αντλία και κυκλοφορητες. Είναι αρκετό.  Αν θέλω παραπάνω δηλαδή όταν φεύγω διακοπές θα βάλω μόνο κυκλοφορητη στο back up.

 

Ποιο ups  έχεις , αν επιτρέπεται; το προτείνεις; 

Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2021 at 11:09 ΠΜ, το μέλος phaerimm έγραψε:

Συγνώμη για το αγγλικό που ακολουθεί.,... αλλά το αναπτύσσω σιγά σιγά με την βοήθεια του forum Reef2Reef. Είναι ο αρχικός σχεδιασμός των ζωντανών του ενυδρείου. (Φυσικά δεν περιμένω να τον ακολουθήσω στο 100%... αλλά σαν μπούσουλας), θα χαρώ πολύ για ελληνόφωνες προτάσεις τι να αλλάξω ή τι να διευκρινίσω.

 

 

Hey all,
This is my first post about my new reef, I might rumble on a bit but I want to get it all down. (I apologize for the metric- I am just an anti-imperialist! ;))

History
I had a 600lt light coral reef from 2008 to 2014. It was a low budget reef, with lots of DIY, and great ideas that worked some of the time. I really enjoyed fragging and sharing the love here in Athens Greece.

 

Initial purchase
I have ordered the following

  1. Red Sea Reefer XXL 750 (650 tank + 100lt sump) with its cover net
  2. Two red sea wavemakers 45w each
  3. Three 90w red sea lights on a pendulum (I will get a forth as soon as I see if it will be a 160 or 90w)
  4. the red sea skimmer 900 - a bit too much, but I want it to be too much,
  5. 2 red sea salt buckets, one normal one pro - now I am done with the red sea stuff
  6. 500lt chiller (i wont need it much but for a few days a year)
  7. 500w heater (probably I'll order a 2nd one as backup)
  8. 120kgr aragonite sand 1-2mm (moved there from the 0.8-1.2mm)
  9. 100kgr dead coral (not sure they can find it for me....)
  10. 2-3 macro algae in the refugium part of the sump

I already have 2 small tanks for quarantine (60lt) and dipping/curing (7lt)

 

I have questions about getting:

  1. a calcium reactor
  2. phosphates reactor
  3. activated carbon (I will have a sock ready for emergencies but not sure I need it all the time)
  4. uv
  5. ozone

 

The very few fishes:

  1. an algae eater or two,
    1. Mollie Miller or Salarias fasciatus (love the standing position, facial expression and eating mania)
    2. foxface or tang
  2. a formosa wrasse
  3. a midas blenny - too cute!
  4. 2 perculas - I had 2 attempts to raise a brood before (no success) I wanna try again.
  5. I hope never to need a copperband butterfly, but such hopes do not last long in the reef
  6. possibly in the very far future a mandarin or a dragonface pipefish

 

The inverts

  1. a few shrimp, probably wydermany, i like them
  2. a tube orm or two
  3. 10 largish snails -turbos most likely
  4. 10-20 nassarius
  5. maybe at some time a sand starfish

I want to avoid all kinds of crabs and urchins -personal preference.

 

The softies!

  1. mushrooms, discosoma and rhodactis
  2. pulsing xenia, when I can get a pink enough color
  3. starpolyps -if I find a nice double color-purple stem, green fingers
  4. Blue clove polyps
  5. Toadstools - if I get a nice color
  6. a sinularia or 2

 

The LPSs - I love feeding them

  1. an elegance
  2. a duncan or two
  3. a scoly

The SPSs - now I can!

  1. if I can find a pink histrix birdnest
  2. maybe a plating coral, is there an easy one? (still researching)

 

 

I will be doing all these things very very slowly, sand and rocks will get wet as soon as get back from vacation in late july (being off for a month in the beginning would have been a no-no)
I imagine the first live things to go in by September, the first corals by the end of October...
No LPS until 6 months in, so SPS until 10 months in.

 

As I am waiting for my order to come in I am rewiring the house, and keeping the aquarium in its own line.... well that's it for now! I am open to suggestions, especially about thing that I might have missed... and my questions... open to criticism especially if it is constructive

 

Αν κάποιος θέλει να το παρακολουθεί και στο Reef2Reef μπορεί να πατήσει εδώ!

 

Θέλεις να κάνεις και εδώ τις ερωτήσεις στα ελληνικά. 

Φοβάμαι ότι εδώ κάπου έχουμε χαθεί. 

Είναι ένα θέμα που ξεκινάει 10 χρόνια πίσω κόβεται συνεχίζει ξανα κόβεται. 

Νομίζω ότι πρέπει να ανοίξεις νέο που θα μπορούμε να συζητήσουμε από την αρχή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Θέλεις να κάνεις και εδώ τις ερωτήσεις στα ελληνικά. 

Φοβάμαι ότι εδώ κάπου έχουμε χαθεί. 

Είναι ένα θέμα που ξεκινάει 10 χρόνια πίσω κόβεται συνεχίζει ξανα κόβεται. 

Νομίζω ότι πρέπει να ανοίξεις νέο που θα μπορούμε να συζητήσουμε από την αρχή. 

Χμμμμμ γιατί το λες αυτό; φτιάξαμε κάποιον κανόνα ειδικά για κάποιον που σταματά και ξαναξεκινάει; για το πότε έχει δικαίωμα ή υποχρέωση κάποιος να κάνει νέο thread?

Γενικά θα ήθελα με όλο το θάρρος που παίρνω λόγω αυτής της παράξενης παρένθεσής σου να σου επισημάνω ότι κάτω από το όνομά σου γράφει ομάδα γενικού συντονισμού. Όπως εγώ πρέπει να σέβομαι τον ρόλο σου, έτσι και εσύ πρέπει να τον σέβεσαι. Δεν πρέπει ποτέ, μα ποτέ να λες ότι πρέπει κάτι να κάνει κάποιος αν δεν βασίζεται στους κανόνες του forum. Οι υπόλοιποι μπορεί να το κάνουν, εσύ και όσοι έχετε ρόλο στο ΑΖ, δεν μπορείτε. 

 

Επιπλέον, έχω στείλει στην ομάδα συντονισμού μήνυμα εδώ και αρκετές μέρες και περιμένω απάντηση. Το μήνυμα το έστειλα εκεί όχι επειδή δεν μπορώ με βάση τους κανόνες να κάνω προτάσεις στα μέλη, ανοικτά και ελεύθερα, αλλά επειδή σέβομαι τον εθελοντισμό σας. Αν τώρα χρησιμοποιήται η θέση σας πέρα από τους κανόνες.... τότε γιατί να σας σεβαστούμε;

Τέλος, δεν φαντάζομαι να είδες παραπάνω ότι θα το κάνω αυτό, αλλά επέλεξα να το κάνω όταν έρθει το ενυδρείο στο σπίτι. Το πρώτο ποστ θέλω να είναι η είσοδος του ενυδρείου. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @phaerimm καμία φορά ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί. Το "πρέπει" εκτός από εξαναγκασμό μπορεί να δηλώσει και προτροπή. Γι'αυτό καλό είναι να μη παίζουμε με τις λέξεις.

Επιπλέον καλό είναι (και όχι πρεπει) να υπάρχουν οι πληροφορίες ενός ενυδρείου συγκεντρωμένες σε ένα θέμα. Έτσι όταν ένα μέλος ανοίξει το θέμα σου, να μπορεί να δει όλη τη συζήτηση και όχι αποσπασματικά. Και αυτό είναι προτροπή που γίνεται σε όλα τα μέλη.

Από την άλλη εσύ χρησιμοποιείς χαρακτηρισμούς που δεν επιδέχονται αμφισβήτησης. 

Επιπλέον, η παράθεση του ποστ από το ξένο φόρουμ, ενώ δεν απαγορεύεται, είναι λίγο άκυρη, μιας και δεν υπάρχει μετάφραση για τα μέλη που δεν ξέρουν αγγλικά, και δεν προσφέρει τίποτα στο εδώ θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε πραγματικά δεν μπορώ να αντιληφθώ (διαβάζοντας τα παραπάνω) από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι οι συντονιστές χρησιμοποιούμε τη θέση μας πέρα από τους κανόνες του φόρουμ, επειδή μόνο και μόνο  σου πρότεινε ο συγχομπίστας Διονύσης @fishbone! να ανοίξεις ένα νέο θέμα. 

Αυτό σου προτάθηκε για να είναι ευκολοδιάβαστο και μαζεμένο όλο σου το νέο πρότζεκτ από τα σχέδια μέχρι και την υλοποιησή του και να μπορούν οι φίλοι να το παρακολουθούν πιο εύκολα.

Πρόταση σου έγινε και όχι εξαναγκασμός.

Δεν θέλεις να το κάνεις απλά μην το κάνεις.

Πιθανολογώ, ότι πραγματικά υπάρχει μια παρερμηνεία των γραφόμενων, και δεν τίθεται κανένα άλλο θέμα.

Δεν είναι σωστό να δημιουργούνται θέματα από το πουθενά, και για κάποιον μάλιστα που εκδήλωσε ενδιαφέρον για να σε βοηθήσει.

 

Το μήνυμα επίσης που αναφέρεις παραπάνω που το έχεις στείλει?

Link to comment
Share on other sites

Ο γραπτός λόγος σε πάρα πολλές περιπτώσεις ειναι παρεξηγήσιμος. 

Φίλε Phaerimm δεν στο είπε κακοπροαίρετα ο fishbone αυτο που σου έγραψε. Το θέμα σου ειναι πολύ ενδιαφέρων (και με λεπτομέρειες που πραγματικά σου αξίζουν χίλια μπράβο που το ψάχνεις τόσο) και μάλιστα ο fishbone έδειξε και ενδιαφέρων με το να πεί την άποψή του κατα την διάρκεια την συζήτησης.   

Πιστεύω κάπου παρερμηνεύτηκε το μήνυμα, καθώς η άποψή του ήταν καθαρά για να ειναι πιο ευκολοδιάβαστο στον κάθε αναγνώστη.  Επειδή πολλά μέλη εδω τυγχάνει είτε να μην ξέρουν αγγλικά, είτε να ξέρουν λίγα, και να μην μπορούν να αφιερώσουν τον χρόνο (λογω υποχρεώσεων ) για να μεταφράσουν και να διαβάσουν το αγγλικό κείμενο, πρότεινε με έμμεσο τρόπο να υπάρξει μια μετάφραση ή  έστω μια περίληψη του κειμένου απο το Reef2reef έτσι ώστε  να αναπτυχθεί η συζήτηση με  ερωτήσεις και απαντήσεις όπως γίνεται σε κάθε φορουμ.  

Το οτι πρότεινε να ανοιχτεί νεο θεμα νομίζω δεν ειναι άσχημη ιδέα κάθως ενα νέο ξεκίνημα με τόσο όρεξη  χρειάζεται ενα νέο θέμα :)  (και μονο στην σκέψη δημιουργίας νέου ενυδρείου, εμένα προσωπικά απο χαρά με  προδιαθέτει αυτόματα για νέο θεμα),  στό οποίο το πιάνει κανεις απο την αρχή (στήσιμο ενυδρείου) και το αναπτύσσει για όσο κρατήσει το ταξίδι του.

 

Κλείνοντας , να υπενθυμίσω οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το θέμα σου, και ολα ειναι καλοπροαίρετα , κάτι που το δείχνει το κάθε μέλος/συντονιστής με το να συμμετέχει με απαντήσεις στην συζήτηση όπως και έκανε ο fishbone που απλά πρότεινε κάποιες αλλαγές για καλύτερη ανάγνωση. Αυτό ειναι όλο :)  

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος phaerimm έγραψε:

Δεν πρέπει ποτέ, μα ποτέ να λες ότι πρέπει κάτι να κάνει κάποιος αν δεν βασίζεται στους κανόνες του forum. Οι υπόλοιποι μπορεί να το κάνουν, εσύ και όσοι έχετε ρόλο στο ΑΖ, δεν μπορείτε. 

 

Εγώ ανήκω στους υπόλοιπους και στο λέω γιατί μπορώ λόγω θέσης .... Άνοιξε καινούργιο θέμα αυτό είναι γρουσούζικο γιατί ξεκινάει με σπασμένα τζάμια . Τι δεν καταλαβαίνεις ;??? 

  • Haha 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το μήνυμα επίσης που αναφέρεις παραπάνω που το έχεις στείλει?

στην φόρμα επικοινωνίας που είνια κάτω κάτω στο link επικοινωνία

Έγινε επεξεργασία - phaerimm
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Εγώ ανήκω στους υπόλοιπους και στο λέω γιατί μπορώ λόγω θέσης .... Άνοιξε καινούργιο θέμα αυτό είναι γρουσούζικο γιατί ξεκινάει με σπασμένα τζάμια .

Ρε παιδιά, το γράφω και παραπάνω (7 Απριλ.) ότι θα κάνω άλλο thread για το νέο ενυδρείο. "λοιπόν, το σκέφτηκα καλά, με το που θα μπει το ενυδρείο στο σπίτι θα κάνω άλλο ποστ thread. αρκετά με το παλιό!" Το προηγούμενο ενυδρείο έγινε με τελειως διαφορετικό σκεπτικό.... low budget. Το νέο το κοιτάω αλλιώς. 

 

Μπορεί να είμαι αρνητικά προκατηλημένος απέναντι σε αυταρχισμό γενικά. Μάλλον διάβασα κάτι διφορούμενο και νόμισα ότι ήταν "πρέπει υποχρεωτικά" αντί για "αν γουστάρεις".
Ο ρόλος του καθενός είναι σημαντικός. Και ο ρόλος των εθελοντών είναι λίγο πιο σεβαστός από τους υπόλοιπους στα δικά μου κιτάπια. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σήμερα είμαι από κινητό θα  τοποθετηθώ αύριο επί το θέματος. 

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση για το θέμα backup για διακοπή ρεύματος.

 

Για την αντλία επιστροφής θα πάω σε σύστημα μπαταρία  ecoteck ή maxspec. (αντί για ups)

Για την γεννήτρια είμαστε σε αυτήν με το 250άρι και ο ηλεκτρολόγος μου μου πρότεινε, και νομίζω ότι είναι μια χαρά, να βάλω στην γραμμή του ενυδρείου μια τριπλή ασφάλεια, on -off-γεννήτρια. Έτσι νιώθω και πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια για να μην κάνω καμιά πατάτα και κάνα μεγάλο ΜΠΑΦ... και σε συνδιασμό με την μπαταρία στην αντλία επιτροφής για τις μικρότερες διακοπές.... είμαστε πολύ καλά.... (σε maxpect θα βάλω και το σκιμμερ ή 1 κυκλοφορητή πάνω στην μπαταρία).

 

Μιλώντας με έναν εξαιρετικό μαγαζάτορα, νέο μαγαζί στη Νέα Ιωνία, με ζέστανε πολύ στην maxspec, και μπορεί να πάρει στροφή όλος ο εξοπλισμος από red sea σε maxspec.... και μπορεί και waterbox.... θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2021 at 8:36 ΠΜ, το μέλος phaerimm έγραψε:

Χμμμμμ γιατί το λες αυτό; φτιάξαμε κάποιον κανόνα ειδικά για κάποιον που σταματά και ξαναξεκινάει; για το πότε έχει δικαίωμα ή υποχρέωση κάποιος να κάνει νέο thread?

Γενικά θα ήθελα με όλο το θάρρος που παίρνω λόγω αυτής της παράξενης παρένθεσής σου να σου επισημάνω ότι κάτω από το όνομά σου γράφει ομάδα γενικού συντονισμού. Όπως εγώ πρέπει να σέβομαι τον ρόλο σου, έτσι και εσύ πρέπει να τον σέβεσαι. Δεν πρέπει ποτέ, μα ποτέ να λες ότι πρέπει κάτι να κάνει κάποιος αν δεν βασίζεται στους κανόνες του forum. Οι υπόλοιποι μπορεί να το κάνουν, εσύ και όσοι έχετε ρόλο στο ΑΖ, δεν μπορείτε. 

 

Επιπλέον, έχω στείλει στην ομάδα συντονισμού μήνυμα εδώ και αρκετές μέρες και περιμένω απάντηση. Το μήνυμα το έστειλα εκεί όχι επειδή δεν μπορώ με βάση τους κανόνες να κάνω προτάσεις στα μέλη, ανοικτά και ελεύθερα, αλλά επειδή σέβομαι τον εθελοντισμό σας. Αν τώρα χρησιμοποιήται η θέση σας πέρα από τους κανόνες.... τότε γιατί να σας σεβαστούμε;

Τέλος, δεν φαντάζομαι να είδες παραπάνω ότι θα το κάνω αυτό, αλλά επέλεξα να το κάνω όταν έρθει το ενυδρείο στο σπίτι. Το πρώτο ποστ θέλω να είναι η είσοδος του ενυδρείου. 

 

 

Λοιπόν επειδή πέρασαν πανω απο 24 ωρες πρεπει να απατήσω διοτι αναφέρθηκες προσωπικά σε εμενα.

 

Θα ξεκινησω λεγοντας σου οτι σε θεωρω ενα σεβαστο μελος του φορουμ και ετσι αντιμετωπίστηκες.

 

Η απάντηση στο ποστ σου δεν ξεκινάει με την λεξη πρέπει αλλα με την λεξη νομίζω.  H λεξη νομίζω δηλωνει ενα υποκειμενικο χαρακτηρα και οχι προστακτικο.

 

Η προτροπή μου να ανοίξεις ενα νεο θεμα δεν ηταν λογο οτι αρχιζε και κοβόταν, αλλα γιατι χανόταν στα ετη χωρις συνεχεια . Δεν ξερω αν παρατηρησες οτι μετα απο το τελευταιο σου ποστ το 2014 στα νεοτερα δεν σου εχει απαντησει κανενας με εξαίρεση εμενα (προς απαντηση του σεβασμου και ενδιαφέροντος).

Αυτο εκτος οτι ο θαλασσινος τομέας εχει πεσει λογο κρίσης (10ετιας+) και τα περισσοτερα μεγαλα θαλασσινα εχουν αδειάσει , φταει επισης και οτι ενα μελος δεν μπορουσε να καταλαβει το προτζεκτ που ξεκινας!

 

Οσο αφορα τους κανονες που αναφέρθηκες, οντως δεν παραβιάζονται λογο τον διακοπων στο θεμα σου , ομως το ποστ σου ηταν με ξενους χαρακτηρες και υπο κανονικές συνθηκες επρεπε να διαγραφει βαση των κανονισμων.  Επελεξα ομως να μην το κανω και να προσπαθησω με ευγενικο και πλαγιο τροπο να σου πω οτι ηταν επιεικως άκομψο να προτρεπεις τα μελη του ΑΖ να διαβασουν το θεμα σου σε αλλο φορουμ.

 

Αν παλι θεωρεις οτι οι απαντησεις μου στο θεμα σου δεν ηταν αμεσες οπως σε αλλα μεσα (Fb) ή δεν ηταν αυτες που περιμενες π.χ. για το πλατος του ενυδρειου σου ή για το back up δεν μπορω να κανω κατι διοτι οντως στα φορουμ οι απαντησεις ερχονται πιο αργα αλλα αυτα που θα ειποθουν θα πρεπει να φυλτραρονται γιατι μενουν.

 

Αναφερθηκες σε ενα μηνυμα στην συντονιστικη ομαδα. Δεν σου κρυβω οτι ουτε εγω ουτε ο submarine που ειμαστε οι συντονιστες του θαλασσινου λαβαμε καποιο μην. Τελικα βρεθηκε αργα το βραδυ . Ομως ουδεμια σχεση ειχε με το θεμα σου.

 

Με απολυτη ειλικρινεια θα σου πω οτι σε αντιμετωπιζουμε με σεβασμο οπως και ολα τα μελη του ΑΖ και θεωρουμε οτι εισαι ενας ανθρωπος που και ενδιαφερεται για το χομπι και αποζητα την γνώμη και την γνώση μεσα στο φορουμ. Αν εχεις διαφορετικη αποψη, ειναι και αυτη  σεβαστη και εδω ειμαστε να την συζητησουμε!

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για επιπλέον ηχομόνωση του ντουλαπιού από κάτω...... τουλάχιστον από κάτω από το σαμπ για κραδασμούς.

 

image.thumb.png.39b46aabde6d866f29dbe6d565646459.png

 

 

https://balamoti.gr/domisi/domika-ylika/ixomonotika-ylika/isolfon-barrier/?skr_prm=WyJlNGQzNjM3ZC02N2EzLTRjYWItYjE1Zi0zN2YzOGMyMzcyNTUiLDE2MTg5MTE1OTE2OTYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2021 at 12:09 ΜΜ, το μέλος phaerimm έγραψε:

και μπορεί και waterbox.

δεν ξέρω... λέει ότι έχουν διαφορετική σωλήνωση με ιντσες αντί για εκατοστά και θέλει αντάπτορες κτλ.... ξέρουμε πως πάει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος phaerimm έγραψε:

για επιπλέον ηχομόνωση του ντουλαπιού από κάτω...... τουλάχιστον από κάτω από το σαμπ για κραδασμούς.

 

image.thumb.png.39b46aabde6d866f29dbe6d565646459.png

 

 

https://balamoti.gr/domisi/domika-ylika/ixomonotika-ylika/isolfon-barrier/?skr_prm=WyJlNGQzNjM3ZC02N2EzLTRjYWItYjE1Zi0zN2YzOGMyMzcyNTUiLDE2MTg5MTE1OTE2OTYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Για κραδασμούς δεν ξέρω γιατί πλέον όλα τα μηχανήματα έχουν βεντουζακια οπότε δεν έχουν πρόβλημα αλλά σίγουρα πρέπει να προσέξεις την στεγανοποιηση από την υγρασία στο σαμπ.

Εγώ έχω βάλει μεμβράνη στο ντουλάπι γιατί ότι και να είναι μιλάμε για υγρασία 24/7 .

Άσε τα μεταλλικά μέρη....

Link to comment
Share on other sites

λες να έχω πρόβλημα τέτοιου τύπου με έπιπλο από red sea? ή waterbox?

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις τίποτα. Υγρασία θα μαζεύει και θα σαπίσει. Πας σε έτοιμο σύστημα τίποτα δεν θα ακούγεται, και οι εξοπλισμοί πλέον έχουν σχεδιαστεί και δουλεύουμε όσο πιο αθόρυβα γίνεται. Τουλάχιστον από τις πιο high end εταιρείες.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Άλλαξαν όλα, πήγαμε σε watebox για καλύτερα, πολύ καλύτερα υδραυλικά, και σε maxspect  για τα περισσότερα μηχανήματα, για καλύτερη απόδοση με μικρότερα watt συμβατότητα με μπαταρία, και ρυθμίσιμα led spectrums με power στο purple!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 20/5/2021 at 10:47 ΠΜ, το μέλος phaerimm έγραψε:

Άλλαξαν όλα, πήγαμε σε watebox για καλύτερα, πολύ καλύτερα υδραυλικά, και σε maxspect  για τα περισσότερα μηχανήματα, για καλύτερη απόδοση με μικρότερα watt συμβατότητα με μπαταρία, και ρυθμίσιμα led spectrums με power στο purple!

 

 

Καλορίζικα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...