Jump to content

εξωτερικη υπερχειλυση και σαμπ


kostas1908

Recommended Posts

θελω να κανω σαμπ για 400 λιτρα και θα ηθελα τη γνωμη σας.θα ηθελα αν γεινεται ενα σχεδιο για τις διαστασεις που πρεπει να εχει το σαμπ και πως πρεπει να ειναι τα χωρισματα.επισεις επειδη δε θα κανω τρυπα στο ενυδρειο ηθελα να μου πειτε αν αξειζει η εξωτερικη υπερχειλυση της tunze.προσαρμοζεται στο ριο 400 η να παω στη λυση του εξωτερικου φιλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Δώσε ένα σχέδιο δικό σου με ακριβείς διαστάσεις για να γίνουν διορθώσεις.

σε μια γιαλα 0.80-0.30-0.50 το υψος πως μπορουμε να τη χωρεισουμε και σε τη υψος τα κοματια για να εχουμε κυκλοφορεια του νερου.δεν εχω δει απο κοντα και δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Η βασική ιδέα είναι αυτή αλλά ανάλογα με το πόσο νερό θα επιστρέψει στο sump όταν σταματάει η αντλία (από σωλήνες κλπ) όπως και η κυκλοφορία που θα φτάνει η αντλία, θα γίνει πιο συγκεκριμένο σχέδιο

sump.jpg

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Η βασική ιδέα είναι αυτή αλλά ανάλογα με το πόσο νερό θα επιστρέψει στο sump όταν σταματάει η αντλία (από σωλήνες κλπ) όπως και η κυκλοφορία που θα φτάνει η αντλία, θα γίνει πιο συγκεκριμένο σχέδιο

sump.jpg

τα διαμερισματα πρεπει να ειναι ετσι σα σκαλα?η υπερχειλυση της tunze κατεβαζει 1200 λιτρα την ωρα με καλυπτει?και τη αντλια επιστροφης χρειαζομαι?

Link to comment
Share on other sites

τα διαμερισματα πρεπει να ειναι ετσι σα σκαλα?η υπερχειλυση της tunze κατεβαζει 1200 λιτρα την ωρα με καλυπτει?και τη αντλια επιστροφης χρειαζομαι?

εγω στο rio400 εχω tunze εξωτερικη με 2 σολινες υ και αντλια επιστροφης 3800 ελαχιστα πνιγμενη και δουλευει αψογα.αλλα και με μια eheim compact 3000 ειναι μια χαρα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kostas1908' date='22/01/2010, 16:22:25' post='315994'και κατι αλλο που το σκεφτηκα τωρα.επειδη θελω να ρυθμιζω το πεχα με co2 και με το σαμπ λογικα θα εχω μεγαλες απωλειες μηπως αντιμετωπισω προβληματα

Έγινε επεξεργασία - kostas1908
Link to comment
Share on other sites

post-2857-1264371222_thumb.jpg

Η βασική ιδέα είναι αυτή αλλά ανάλογα με το πόσο νερό θα επιστρέψει στο sump όταν σταματάει η αντλία (από σωλήνες κλπ) όπως και η κυκλοφορία που θα φτάνει η αντλία, θα γίνει πιο συγκεκριμένο σχέδιο

sump.jpg

κατι τετοιο με αυτες τισ διαστασεις ειναι ενταξει?

Link to comment
Share on other sites

post-2857-1264863084_thumb.jpgαυτο ειναι ενταξει η χρειαζεται καποιες διορθωσεις?

Η βασική ιδέα είναι αυτή αλλά ανάλογα με το πόσο νερό θα επιστρέψει στο sump όταν σταματάει η αντλία (από σωλήνες κλπ) όπως και η κυκλοφορία που θα φτάνει η αντλία, θα γίνει πιο συγκεκριμένο σχέδιο

sump.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η πρότασή μου είναι αυτή:

post-3972-1265038531_thumb.jpg

ok ευχαριστω αυτο θα κανω τελικα

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω αυτο θα κανω τελικα

και κατι αλλο αυτα τα σχαρακια που βαζουμε απο κατω για να κυκλοφορει ελευθερα το νερο που τα βρεισκουμε και απο τη υλικο ειναι.οτι πλαστικο βρω η πρεπει να ειναι κατι συγκεκριμενο

Link to comment
Share on other sites

θα το βρεις σε καταστημα που οιυλανε εξοπλισμο για cafe ειναι η σχαρα που στραγγιζουν τα ποτηρια και ειναι πλαστικο !

ok ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πατριώτη ,

θα πρέπει να γνωρίζεις ότι το κύριός ενυδρείο είναι το sump , και με αυτό θέλω να σου πω ότι είναι απαραίτητο να είναι λειτουργικό και να δουλεύει άριστα , θα πρέπει λοιπόν να μελετήσεις πολύ καλά την κατασκευή του έτσι ώστε να εκμεταλλευτής στο maximum τα πλεονεκτήματα του.

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο αυτα τα σχαρακια που βαζουμε απο κατω για να κυκλοφορει ελευθερα το νερο που τα βρεισκουμε και απο τη υλικο ειναι.οτι πλαστικο βρω η πρεπει να ειναι κατι συγκεκριμενο

Την σχάρα θα την βρεις σε μαγαζιά που πουλάνε εξαρτήματα για ανελκυστήρες , και λέγεται κυψέλη οροφής και είναι από PVC

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω σαμπ για 400 λιτρα και θα ηθελα τη γνωμη σας.θα ηθελα αν γεινεται ενα σχεδιο για τις διαστασεις που πρεπει να εχει το σαμπ και πως πρεπει να ειναι τα χωρισματα.επισεις επειδη δε θα κανω τρυπα στο ενυδρειο ηθελα να μου πειτε αν αξειζει η εξωτερικη υπερχειλυση της tunze.προσαρμοζεται στο ριο 400 η να παω στη λυση του εξωτερικου φιλτρου?

η εξωτερική υπερχείλιση της tunze εκτός από το ότι δεν δουλεύει καλά το δεύτερο σωληνάκι ( πιάνει αέρα ) αν σου κατεβάζει 1200-1300 λίτρα είναι ζήτημα όποτε μια 2000 compact πνιγμένη είναι υπέρ αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πατριώτη ,

θα πρέπει να γνωρίζεις ότι το κύριός ενυδρείο είναι το sump , και με αυτό θέλω να σου πω ότι είναι απαραίτητο να είναι λειτουργικό και να δουλεύει άριστα , θα πρέπει λοιπόν να μελετήσεις πολύ καλά την κατασκευή του έτσι ώστε να εκμεταλλευτής στο maximum τα πλεονεκτήματα του.

γεια σου φιλε εχεις καμια ενσταση για το σχεδιο του σαμπ η να προσθεσεις κατι.οι βοηθεια σας ειναι πολυτιμη και σας ευχαριστω ολους

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε εχεις καμια ενσταση για το σχεδιο του σαμπ η να προσθεσεις κατι.οι βοηθεια σας ειναι πολυτιμη και σας ευχαριστω ολους

το sump σου για τη ενυδρείο προορίζεται για γλυκού νερού , για reef ,για fish only ????

Link to comment
Share on other sites

το sump σου για τη ενυδρείο προορίζεται για γλυκού νερού , για reef ,για fish only ????

γεια γλυκο νερο με σκοπο καποια στιγμη αργοτερα να βαλω δισκους

Link to comment
Share on other sites

γεια γλυκο νερο με σκοπο καποια στιγμη αργοτερα να βαλω δισκους

τα προηγούμενα σχεδία για sump αφορούν θαλασσινό νερό , θα προσπαθήσω να σου κάνω ένα γλυκού , άλλα δώσε μου λίγο χρόνο μιας και δεν είμαι καλός στο σχέδιο ...

Link to comment
Share on other sites

τα προηγούμενα σχεδία για sump αφορούν θαλασσινό νερό , θα προσπαθήσω να σου κάνω ένα γλυκού , άλλα δώσε μου λίγο χρόνο μιας και δεν είμαι καλός στο σχέδιο ...

οκ θα περιμενω ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγω στο rio400 εχω tunze εξωτερικη με 2 σολινες υ και αντλια επιστροφης 3800 ελαχιστα πνιγμενη και δουλευει αψογα.αλλα και με μια eheim compact 3000 ειναι μια χαρα :bowdown:

Περιεργο,ειδικα με τους δυο σωληνες που σου δουλευε αψογα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...