Jump to content

ερωτησεις σχετικες με την αμμο


Recommended Posts

Διαβασα διαφορα τοπικ που μιλανε για σκαλαρια και πολλοι προτεινουνε να βαλεις καλυτερα αμμο στον πατο..λοιπον εχω μερικες ερωτησεις γιατι ποτε δεν ειχα βαλει αμμο και ρωταω οσους εχουνε-ειχανε αμμο και οσοι ξερουνε με σιγουρια

1)διαβασα καπου οτι η αμμος επειδη δεν οξυγονωνεται δεν ποιανει βακτηρια που τρωνε την αμμωνια σε αντιθεση με τα χαλικια οποτε αυτο ειναι ενα μειον στην βιολογια του ενυδρειου..ισχυει?

2) η αμμος χρειαζεται καθαρισμα?αν ναι πως?γιατι φαναταζομαι με σκουπα βυθου θα ρουφαω και την αμμο μαζι

3)αμα βαλω αμμο χρειαζεται να βαλω και υποστρωμα για φυτα?ή η αμμος αρκει?

4)για 100χ40χ50 ενυδρειο ποσα κιλα αμμο να παρω.?

5) για σκαλαρια τι αμμο να παρω?μιλαω για χρωμα και υλικο

6) η αμμος μετα απο καποια χρονια χρειαζεται αλλαγμα η δεν υπαρχει προβλημα?

Παιδια χιλια συγνωμη αν σας κουραζω με τις ερωτησεις μου τις τελευταιες 2 μερες και σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Zannis
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα διαφορα τοπικ που μιλανε για σκαλαρια και πολλοι προτεινουνε να βαλεις καλυτερα αμμο στον πατο..λοιπον εχω μερικες ερωτησεις γιατι ποτε δεν ειχα βαλει αμμο και ρωταω οσους εχουνε-ειχανε αμμο και οσοι ξερουνε με σιγουρια

1)διαβασα καπου οτι η αμμος επειδη δεν οξυγονωνεται δεν ποιανει βακτηρια που τρωνε την αμμωνια σε αντιθεση με τα χαλικια οποτε αυτο ειναι ενα μειον στην βιολογια του ενυδρειου..ισχυει?

2) η αμμος χρειαζεται καθαρισμα?αν ναι πως?γιατι φαναταζομαι με σκουπα βυθου θα ρουφαω και την αμμο μαζι

3)αμα βαλω αμμο χρειαζεται να βαλω και υποστρωμα για φυτα?ή η αμμος αρκει?

4)για 100χ40χ50 ενυδρειο ποσα κιλα αμμο να παρω.?

5) για σκαλαρια τι αμμο να παρω?μιλαω για χρωμα και υλικο

6) η αμμος μετα απο καποια χρονια χρειαζεται αλλαγμα η δεν υπαρχει προβλημα?

Παιδια χιλια συγνωμη αν σας κουραζω με τις ερωτησεις μου τις τελευταιες 2 μερες και σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :bowdown:

1. ναι εχει μια αληθεια αυτο, αλλα ειχε περισσοτερο νοημα οταν ολοι ειχαν φιλτρα βυθου που το νερο φιλτραριζοταν μεσα απο το χαλικι. Δεν ξερω αν πρεπει να σε απασχολει τωρα ενα τετοιο ζητημα. Περισσοτερο θα πρεπει να σε απασχολησει αν περναν καλα τα ψαρια με το καθε υποστρωμα. Αν το χαλικι προσφερει βιολογια αυτο μπορουμε να το αντικαταστησουμε με τα υλικα φιλτρων μας

2. οχι δεν ρουφαει την αμμο. Ολοι με σκουπα βυθου το κανουν. Ακομα και με ενα λαστιχο που ειναι το ιδιο. Αν σου ρουφηξει ελαχιστη αμμο ξαναριχτην μεσα

3. εγω βαζω απο κατω χωμα χωρις λιπασματα και αποστειρωμενο. Αλλοι βαζουν ειδικα υποστρωματα των εταιρειων. Πολλοι και μεσα σαυτους και ατομα με φυτεμενα ενυδρεια υψηλων απαιτησεων δεν βαζουν τιποτε.

4. επτα ποντους πανω κατω οποτε 7Χ100Χ40=21 λιτρα αρα γυρω στα 25-30 κιλα; Παρε λιγοτερα και υπολογισε ποσα σου λοιπουν μετα

5. δεν ξερω αν λεω κοτσανα αλλα εγω τοσα χρονια εχω σκαλαρια και δεν εχω δει να πηγαινουν στο βυθο οποτε θεωρω ασχετο το υποστρωμα με τα σκαλαρια. Ομως επειδη βαζουν και κορυντορας κατω οι περισσοτεροι γιαυτο βαλε λεια και σκουρα και οχι χοντρο χαλικι.

6. δεν χρειαζεται αλλαγμα μονο καθαρισμα . Την παντρευεσαι γιατι δεν αλλαζει και τοσο ευκολα

Έγινε επεξεργασία - seleykos
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας το ενυδρειο σου δεν κανει για σκαλαρια. τα σκαλαρια θελουν το λιγοτερο 55 εκατοστα καθαρο υψος. επισης ζουνε σε κοπαδια και στα λιτρα αυτα δεν θα μπορεσουν να συμβιωσουν μαζι.

στην αμμο υπαρχει βιολογια. ισως η βιολογια αποδιδει καλυτερα με χαλικι αλλα εφ'οσον εχουμε το φιλτρο μην σε απασχολει. αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι οι αναεροβιες περιοχες. καλο θα ειναι να εχεις μικρο στρωμα αμμου, δηλαδη το πολυ 5 εκ. αν εχεις σκοπο να βαλεις πολλα φυτα τοτε θα χρειαστεις μεγαλυτερο στρωμα. οσο πιο μεγαλο στρωμα αμμου τοσο πιο ευκολα αναπτυσσονται αναεροβιες. κανε αναζητηση να δεις τι ειναι αυτες οι περιοχες.

την αμμο και γενικα το πυθμενα δεν τη καθαριζουμε και δεν την αλλαζουμε ποτε. αυτο πιστευω εγω. η βρωμα που βλεπεις στο βυθο ειναι πολυτιμη.

οτι εχει σχεση με αμαζονιο θελει ανοιχτορωμη αμμο. ακομη και για ψαρια που δεν ζουν στο βυθο. και φυσικα ξυλα.

να μποσεξεις η αμμος σου να ειναι μη ασβεστολιθικη. αν ριξεις στην αμμο υδροχλορικο οξυ και δεν αφριζει εισαι οκ. συνηθως στο εμποριο βρησκεις χαλαζιακη αμμο.

υποστρωμα για φυτα με αμμο δεν δενουν ποτε. αν θελεις να βοηθησεις τα φυτα σου βαλε ταμπλετες ή υγρα λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας το ενυδρειο σου δεν κανει για σκαλαρια. τα σκαλαρια θελουν το λιγοτερο 55 εκατοστα καθαρο υψος. επισης ζουνε σε κοπαδια και στα λιτρα αυτα δεν θα μπορεσουν να συμβιωσουν μαζι.

στην αμμο υπαρχει βιολογια. ισως η βιολογια αποδιδει καλυτερα με χαλικι αλλα εφ'οσον εχουμε το φιλτρο μην σε απασχολει. αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι οι αναεροβιες περιοχες. καλο θα ειναι να εχεις μικρο στρωμα αμμου, δηλαδη το πολυ 5 εκ. αν εχεις σκοπο να βαλεις πολλα φυτα τοτε θα χρειαστεις μεγαλυτερο στρωμα. οσο πιο μεγαλο στρωμα αμμου τοσο πιο ευκολα αναπτυσσονται αναεροβιες. κανε αναζητηση να δεις τι ειναι αυτες οι περιοχες.

την αμμο και γενικα το πυθμενα δεν τη καθαριζουμε και δεν την αλλαζουμε ποτε. αυτο πιστευω εγω. η βρωμα που βλεπεις στο βυθο ειναι πολυτιμη.

οτι εχει σχεση με αμαζονιο θελει ανοιχτορωμη αμμο. ακομη και για ψαρια που δεν ζουν στο βυθο. και φυσικα ξυλα.

να μποσεξεις η αμμος σου να ειναι μη ασβεστολιθικη. αν ριξεις στην αμμο υδροχλορικο οξυ και δεν αφριζει εισαι οκ. συνηθως στο εμποριο βρησκεις χαλαζιακη αμμο.

υποστρωμα για φυτα με αμμο δεν δενουν ποτε. αν θελεις να βοηθησεις τα φυτα σου βαλε ταμπλετες ή υγρα λιπασματα.

ευχαριστω fishaki kai seleyko:) εγω προτιμαω λευκη αμμο..υπαρχει καποια ονομασια ή παω και ζηταω λευκη αμμο?

Έγινε επεξεργασία - Zannis
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν απο διαφορετικές εταιρίες και σε ''διαφορετικές'' ποιότητες.Καλύτερη θεωρώ την carat(απίστευτη αλλά και τσουχτερή στην τιμή...),η οποία δεν θέλει καν πλύσιμο.Μπορείς να κάνεις μια ερευνα αγοράς πριν καταλήξεις,καθώς να αναζητήσεις και παλαιότερα θέματα με άμμο στο φόρουμ μας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

1. ναι εχει μια αληθεια αυτο, αλλα ειχε περισσοτερο νοημα οταν ολοι ειχαν φιλτρα βυθου που το νερο φιλτραριζοταν μεσα απο το χαλικι. Δεν ξερω αν πρεπει να σε απασχολει τωρα ενα τετοιο ζητημα. Περισσοτερο θα πρεπει να σε απασχολησει αν περναν καλα τα ψαρια με το καθε υποστρωμα. Αν το χαλικι προσφερει βιολογια αυτο μπορουμε να το αντικαταστησουμε με τα υλικα φιλτρων μας

2. οχι δεν ρουφαει την αμμο. Ολοι με σκουπα βυθου το κανουν. Ακομα και με ενα λαστιχο που ειναι το ιδιο. Αν σου ρουφηξει ελαχιστη αμμο ξαναριχτην μεσα

3. εγω βαζω απο κατω χωμα χωρις λιπασματα και αποστειρωμενο. Αλλοι βαζουν ειδικα υποστρωματα των εταιρειων. Πολλοι και μεσα σαυτους και ατομα με φυτεμενα ενυδρεια υψηλων απαιτησεων δεν βαζουν τιποτε.

4. επτα ποντους πανω κατω οποτε 7Χ100Χ40=21 λιτρα αρα γυρω στα 25-30 κιλα; Παρε λιγοτερα και υπολογισε ποσα σου λοιπουν μετα

5. δεν ξερω αν λεω κοτσανα αλλα εγω τοσα χρονια εχω σκαλαρια και δεν εχω δει να πηγαινουν στο βυθο οποτε θεωρω ασχετο το υποστρωμα με τα σκαλαρια. Ομως επειδη βαζουν και κορυντορας κατω οι περισσοτεροι γιαυτο βαλε λεια και σκουρα και οχι χοντρο χαλικι.

6. δεν χρειαζεται αλλαγμα μονο καθαρισμα . Την παντρευεσαι γιατι δεν αλλαζει και τοσο ευκολα

Αναλύεις λίγο το 3, με ενδιαφέρει πολύ!

Ευχαριστώ. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι ακομα μαθητης και δεν εχω πολλα λεφτα για να ξοδευω..δηλαδη μαζευα καιρο για να παρω το ριο180 μια οικονομικη τιμη αλλα και καλης ποιοτητας λευκη αμμο προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι ακομα μαθητης και δεν εχω πολλα λεφτα για να ξοδευω..δηλαδη μαζευα καιρο για να παρω το ριο180 μια οικονομικη τιμη αλλα και καλης ποιοτητας λευκη αμμο προτεινεται?

αφου λοιπον εισαι "στριμωγμενος" οικονομικα καθως και νεος στο χομπι, αρα και ορεξατος, τραβα σε μια μαντρα οικοδομων και παρε χαλαζιακη και οσο το δυνατον πιο ανοιχτοχρωμη και ψιλη. μια χαρα ειναι. απλα θα κουραστεις πααααρα πολυ να τη πλυνεις. η συμβουλη μου βασιζεται στους λογους που προαναφερα καθως και στη παροιμια που λεει οσο τρως σου ανοιγει η ορεξη! :bowdown: μια καλη τιμη σε πετ σοπ εχει καπου στα 12 € τα 5 κιλα, ενω σε μαντρα θα βρεις τουλαχιστον 50 με τα ιδια χρηματα! επαναλαμβανω ομως, θα σου βγει η πιστη στο πλυσιμο. υπολογισε ισως και ενα απογευμα αφιερωμενο μονο στο πλυσιμο :bowdown: .

Link to comment
Share on other sites

αφου λοιπον εισαι "στριμωγμενος" οικονομικα καθως και νεος στο χομπι, αρα και ορεξατος, τραβα σε μια μαντρα οικοδομων και παρε χαλαζιακη και οσο το δυνατον πιο ανοιχτοχρωμη και ψιλη. μια χαρα ειναι. απλα θα κουραστεις πααααρα πολυ να τη πλυνεις. η συμβουλη μου βασιζεται στους λογους που προαναφερα καθως και στη παροιμια που λεει οσο τρως σου ανοιγει η ορεξη! :bowdown: μια καλη τιμη σε πετ σοπ εχει καπου στα 12 € τα 5 κιλα, ενω σε μαντρα θα βρεις τουλαχιστον 50 με τα ιδια χρηματα! επαναλαμβανω ομως, θα σου βγει η πιστη στο πλυσιμο. υπολογισε ισως και ενα απογευμα αφιερωμενο μονο στο πλυσιμο :thumbup: .

ευχαριστω πολυ :bowdown:μαντρα οικοδομων εννοεις ? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και στον ΕΡΜΗΣ Α.Ε http://www.votsalo.net/

Στο Κορωπί Αττικής, συγκεκριμένα στο 5ο χλμ. της λεωφόρου Κορωπίου-Βάρης στην θέση Λαμπρικά, ΤΚ 194 00 Τηλ.: 210 662 3280

Εχει και καποια "υποκαταστηματα" πιο κοντα.

Τσεκαρε στο Περιστερι (Λαρνακος 3 τηλ.: 2105775980-1)

στα Βριλησσια (Αναπαυσεως 73 τηλ.: 2108045867)

στο Μενιδι (Θρακομακεδονων 103 τηλ.: 2102432846)

στον Ασπροπυργο 19ο χιλ. Εθν. Οδού Αθηνών - Κορίνθου ( προς Αθήνα ) Τηλ: 210 55 77 600

http://www.ermis-sa.gr/el-gr/facilities.php

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και στον ΕΡΜΗΣ Α.Ε http://www.votsalo.net/

Στο Κορωπί Αττικής, συγκεκριμένα στο 5ο χλμ. της λεωφόρου Κορωπίου-Βάρης στην θέση Λαμπρικά, ΤΚ 194 00 Τηλ.: 210 662 3280

Εχει και καποια "υποκαταστηματα" πιο κοντα.

Τσεκαρε στο Περιστερι (Λαρνακος 3 τηλ.: 2105775980-1)

στα Βριλησσια (Αναπαυσεως 73 τηλ.: 2108045867)

στο Μενιδι (Θρακομακεδονων 103 τηλ.: 2102432846)

στον Ασπροπυργο 19ο χιλ. Εθν. Οδού Αθηνών - Κορίνθου ( προς Αθήνα ) Τηλ: 210 55 77 600

http://www.ermis-sa.gr/el-gr/facilities.php

Σε ευχαριστω παρα πολυ :bowdown: η αμμος αυτη ειναι δοκιμασμενη απο παιδια στο φορουμ οτι δεν ειναι επικινδινη ε?Μην μου προκαλει συνεχεια θολουρα η τιποτα αλλο..μπορεις να μου εξηγησεις πως να την πλυνω και πως θα καταλαβω ποτε ειναι καθαρη?απο την στιγμη που ειναι αμμος...συνεχεια βρωμα θα βγαζει :S

Link to comment
Share on other sites

Την χρησιμοπιούν κάποιοι φίλοι στο φόρουμ χωρις να έχουν πρόβλημα!

Οσο για τον καθαρισνό της άμμου δες εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=35872

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακο, ολα στο πιατο τα θελεις μου φαινεται και δεν κανεις αναζητηση! :bowdown:

αυτο που ρωτας ειναι ηδη απαντημενο σε πολλα θεματακια. ψαξε και θα βρεις οτι σου χρειαζεται.

αμμο θα βρεις παντου και ειναι στην ουσια η ιδια. δηλαδη απο το ιδιο υλικο. απλα το μαγαζι αυτο εχει μεγαλυτερη ποικιλια! οσο για τη θολουρα, σου ειπα. θελει πααααρα πολυ καλο πλυσιμ!

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακο, ολα στο πιατο τα θελεις μου φαινεται και δεν κανεις αναζητηση! :bowdown:

αυτο που ρωτας ειναι ηδη απαντημενο σε πολλα θεματακια. ψαξε και θα βρεις οτι σου χρειαζεται.

αμμο θα βρεις παντου και ειναι στην ουσια η ιδια. δηλαδη απο το ιδιο υλικο. απλα το μαγαζι αυτο εχει μεγαλυτερη ποικιλια! οσο για τη θολουρα, σου ειπα. θελει πααααρα πολυ καλο πλυσιμ!

το ειχα διαβασει αυτο το θεμα αλλα περνω και αλλες αποψεις :bowdown: ευχαριστω πολυ ολους σας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θα προσεξεις μονο αν θα βαλεις ψαρια που θελουν μαλακο και οξυνο νερο να μην παρεις ασβεστολιθικη.

Να ειναι ουδετερη χαλαζιακη, να μην αφριζει στο τεστ με το ακουαφορτε.

Αν βαλεις αφρικανες, κανενα προβλημα.

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θα προσεξεις μονο αν θα βαλεις ψαρια που θελουν μαλακο και οξυνο νερο να μην παρεις ασβεστολιθικη.

Να ειναι ουδετερη χαλαζιακη, να μην αφριζει στο τεστ με το ακουφορτε.

Αν βαλεις αφρικανες, κανενα προβλημα.

:bowdown:

Μεχρι τωρα ειχα διαβασει στο φορυμ για τεστ με ξυδι τωρα με ακοαφορτε? Ποια ειδη τεστ υπαρχουν και τι υποδειλωνει το καθενα?σκαλαρια θα βαλω μεσα λογικα

Link to comment
Share on other sites

Για το ακουαφορτε (ειναι πιο αξιοπιστο τεστ σε πετρες απο το ξυδι) κανε αναζητηση σε θεματα.

Μαθε να χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης του φορουμ ειναι πανω δεξια στη μπαρα που λεει Gallery Βιβλιοθήκη Άρθρων Arcade Forum κλπ,

πηγαινε το ποντικι πανω απο τη λεξη "Forum" > (ανοιγει πινακακι) πατα "Αναζητηση".

Τεστ νερου για τα παραγωγα του αζωτου (κοινως τους χημικους ρυπους του ενυδρειου, τοξικα)

ΝΗ3 αμμωνιας, ΝΟ2 νιτρωδη, ΝΟ3 νιτρικα.

Αυτα ειναι δηλητηρια και τα ελεγχουμε προφανως για να μη δηλητηριαστουν τα ψαρια μας. Τα καταπολεμαμε με σωστη φιλτρανση του νερου και με ποσοστιαιες αλλαγες νερου (μια συνηθη ρουτινα αλλαγων σε στρωμενο ενυδρειο ειναι 20-30% την εβδομαδα)

Μετα μετραμε την οξυτητα του νερου (δλδ το πεχα pH)

και τις σκληροτητες, την γενικη gH και την ανθρακικη kH.

Αυτα ειναι παραμετροι που μετραμε για να ελεγξουμε αν κανει το νερο για καθε ψαρι που μας ενδιαφερει να βαλουμε στο ενυδρειο.

(για αυτα μπορεις να δεις πληροφοριες εδω)

Δεν ζουν ολα τα ψαρια στο ιδιο νερο. Αναλογα το περιβαλλον που ζουν στη φυση εχει προσαρμοστει και ο οργανισμος τους σε σκληρο μετριο ή μαλακο νερο, σε αλκαλικο ή οξυνο, σε ζεστο ή κρυο νερο.

Υπαρχουν δυο τροποι επιλογης ψαριων.

1. Μετρας το νερο της βρυσης σου και αναλογα επιλεγεις ψαρια, των οποιων τις αναγκες τις βλεπεις σε προφιλ που υπαρχουν στο ιντερνετ, αρκει να ξερεις το ονομα του ψαριου (με επιστημονικη ονομασια ειναι πιο ευκολο).

2. Ο αλλος (δυσκολος) τροπος ειναι να "φτιαχνεις" εσυ το νερο καταλληλο με διαφορους τροπους.

Αξιοπιστα τεστ λοιπον εινα τα υγρα τεστ.

Αυτα ειναι και πιο ακριβα στην τιμη (αλλα μακροχρονα ειναι πιο φτηνα αφου βγαζουν πολλα τεστ, ενω τα στριπς βγαζουν λιγα τεστ, και δεν εχουν και μετρηση αμμωνιας αφου ειναι σημαντικη).

Αναλογα την τσεπη σου, κανονιζεις.

Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι με καποιο τροπο πρεπει να ξερεις τι νερο εχει το ενυδρειο γιατι ειναι κριμα για τα ζωντανα να υποφερουν εστω και λιγο, ενω μας προσφερουν τοση ευχαριστηση κανωντας μας "τη χαρη" να ζουν περιορισμενα μεσα σε 5 τζαμια. Ας εχουν καλο νερο τουλαχιστον και οσο περισσοτερο χωρο μπορουμε με τις μινιμουμ τουλαχιστον προδιαγραφες για καθε ειδος.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ειπώθηκαν πολλά και δυστυχώς λόγο χρόνου δεν μπορώ να απαντήσω τώρα αναλυτικά αλλά εν ολίγοις.

Βάλε μια καλή ποιοτική άμμο στο ενυδρείο σου και μην φοβάσαι αναερόβιες περιοχές, εγώ στο ενυδρείο μου έχω σε κάποια σημεία 16 εκατοστά άμμο και δεν έχω πρόβλημα. Δεν λέω να βάλεις 16 εκατοστά αλλά άφοβα μπορείς να βάλεις 6-7 εκατοστά

Η βιολογία εξελίσσεται εξίσου καλά.

Εγώ δεν βάζω υπόστρωμα ούτε θα πρότεινα αφού χωρίς αυτό έχω τέλεια αποτελέσματα σε όλα τα είδη φυτών με αποδείξεις κατά καιρούς εδώ μέσα.

Την άμμο τη καθαρίζουμε πιο σπάνια από το χαλίκι και τη καθαρίζουμε με την ίδια μέθοδο που κάνουμε και το χαλίκι μόνο από λίγο πιο ψιλά.

Και τα δικά μου σκαλαρια δεν έχουν αφήσει σημείο στο ενυδρείο που να μην πάνε πάνω κάτω παντού... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...