Jump to content

Να και το δικό μου


zaxar

Recommended Posts

Ενυδρείο AQUATLANTIS μάκρος 80cm μήκος 40cm πλάτος 30cm 100 λιτρα

-Φίλτρο EHEIM 2213

-το ενυδρείο "τρέχει" 1 μήνα τώρα και όλες οι τιμές του νερού κυμαίνονται εντος ορίου.

Ψάρια:

2 αγγελοψαρα 5 cm

1 Hemichoromis guttatus – κόκκινη κηλίδα (κόσμημα) 7cm

1 corydoras aeneus

10 planorbarius sp.

1 macrobrachyum sp.

1 molly

2 baloon

1 pleko 8cm

1 osphronemus goramy 8cm

Φυτα:

2 Alternanthera reineckii 'Pink' (roseafolia)

18 Cabomba caroliniana

Και οι Φώτο:

http://img714.imageshack.us/img714/6201/dsc03105.jpg

http://img27.imageshack.us/img27/7947/dsc03104n.jpg

http://img693.imageshack.us/img693/8827/dsc03103f.jpg

περιμένω εντυπώσεις

Έγινε επεξεργασία - zaxar
Link to comment
Share on other sites

Πια?

Link to comment
Share on other sites

-το ενυδρείο "τρέχει" 1 μήνα τώρα και όλες οι τιμές του νερού κυμαίνονται εντος ορίου.

Ψάρια:

2 αγγελοψαρα 5 cm

1 Hemichoromis guttatus – κόκκινη κηλίδα (κόσμημα) 7cm

1 corydoras aeneus

10 planorbarius sp.

1 macrobrachyum sp.

1 molly

2 baloon

1 pleko 8cm

1 osphronemus goramy 8cm

Ξεκιναμε απο τα βασικα: λες οτι οι τιμες ειναι εντος οριου.. με τι εκανες στροσημο στο ενυδρειο σου?? τι τιμες εχεις τωρα: PH, NH4, NO3, NO2 κτλ???

Παμε στα ψαρια: πρεπει να φυγουν ΟΛΑ εχεις ασχετα ψαρια μεταξι τους, αλλα θελουν οξινο νερο αλλα πιο αλκαλικο, ψαρια που απετουν να ειναι σε κοπαδια τα εχεις μονα τους, γατοψαρα που θελουν αμμοδη βυθο τα εχεις σε χαλικια κτλ κτλ κτλ...

Αφου μας δωσεις τις τιμες του νερου σου θα σου πουμε τι να κρατησεις...

Αλλα μια γρηγορη προβλεψη. Δωσε ολα τα ψαρια σου και κρατησε μονο τα ζωοτοκα molly, και απλος αυξησε τον αριθμο τους.

Τελος βγαλε σε παρακαλω το καραβι και κρατησε τα πολυ ομορφα φυτα που εχεις, προσθεσε αν θελεις και αλλα φυτα, κανενα κλαδακι - ριζα - ξυλο απο petshop και αν θελεις καμια πετρουλα. να δεις τι ομορφο που θα διξει..

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναμε απο τα βασικα: λες οτι οι τιμες ειναι εντος οριου.. με τι εκανες στροσημο στο ενυδρειο σου?? τι τιμες εχεις τωρα: PH, NH4, NO3, NO2 κτλ???

Παμε στα ψαρια: πρεπει να φυγουν ΟΛΑ εχεις ασχετα ψαρια μεταξι τους, αλλα θελουν οξινο νερο αλλα πιο αλκαλικο, ψαρια που απετουν να ειναι σε κοπαδια τα εχεις μονα τους, γατοψαρα που θελουν αμμοδη βυθο τα εχεις σε χαλικια κτλ κτλ κτλ...

Αφου μας δωσεις τις τιμες του νερου σου θα σου πουμε τι να κρατησεις...

Αλλα μια γρηγορη προβλεψη. Δωσε ολα τα ψαρια σου και κρατησε μονο τα ζωοτοκα molly, και απλος αυξησε τον αριθμο τους.

Τελος βγαλε σε παρακαλω το καραβι και κρατησε τα πολυ ομορφα φυτα που εχεις, προσθεσε αν θελεις και αλλα φυτα, κανενα κλαδακι - ριζα - ξυλο απο petshop και αν θελεις καμια πετρουλα. να δεις τι ομορφο που θα διξει..

:bowdown:

Σχετικά με το θέμα του καραβιού εκτός από το αισθητικό μέρος (που είναι καθαρά υποκειμενικό) χάνεις αρκετό αναξιοποίητο όγκο από το ενυδρείο σου. Καλή συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Θελεις να ακουσεις την γνωμη μου!? ξακαθαριζω οτι δεν θα σου αρεσει γιατι πρεπει να αλλαξεις αμεσα μερικα πραγματα...

Κανεις μας δεν ξεκινησε γνωριζοντας τα παντα.

Ειμαι σιγουρος οτι με το διαβασμα που θα κανει ο φιλος μας στα αρθρα του φορουμ μας,θα φτιαξει κατι που θα το θαυμασουμε ολοι μας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ενυδρείο σου είναι στημένο με γούστο. Αυτό δείχνει πως έχεις τις δυνατότητες να φτιάξεις ένα πραγματικά σωστό ενυδρείο. Αυτή τη στιγμή έχεις λάθη που αφορούν τον συνδυασμό των ψαριών σου. Οι απαιτήσεις τους είναι διαφορετικές και καλό είναι να το κοιτάξεις αυτό σιγά σιγά κι εμείς είμαστε εδώ να βοηθήσουμε :bowdown:

Όσον αφορά το καραβάκι είναι καθαρά υποκειμενικό. Παρ'όλα αυτά πιστεύω πως με τον καιρό θα καταλάβεις πως τα πιο όμορφα ενυδρεία είναι αυτά που προσομοιώνουν το φυσικό περιβάλλον των ψαριών (βιοτοπικό ενυδρείο). Αν πάλι βέβαια επιμείνεις στην αισθητική του "τεχνητού", δεν θα σου παρουσιαστεί κάποιο ουσιαστικό πρακτικό πρόβλημα, οπότε η επιλογή σου είναι ελεύθερη πάνω σε αυτό το θέμα, αλλά πάντα με προσοχή, καθότι κάποια τεχνητά στοιχεία είναι πιθανόν και ακατάλληλα καθότι βγάζουν τοξικές ουσίες στο νερό του ενυδρείου.

Αυτά για την ώρα και ότι απορία έχεις μπορείς κάλλιστα να απευθυνθείς εδώ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη! :bowdown: Το ενυδρειο σου ειναι ωραιο με προοπτικες να γινει πανεμορφο!!! Ο συνδυασμος των ψαριων σου ειπανε και τα παιδια, το καραβακι βουλιαξε και δεν ανελαβε καμια εταιρεια να το ανασυρει... :bowdown: Κανεις μας δεν ξεκινησε γνωριζοντας τα παντα.

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Έστω και με αυτά τα διακοσμητικά έχεις στήσει ένα πολύ ισορροπημένο ενυδρείο.Όπως είπε και ο stormtrooper αυτό είναι καλό.Εγώ θα σου πρότεινα καταρχήν να δώσεις τα ψαράκια και έπειτα να ασχοληθείς με το aquascape(διακοσμηση).Για τα ψάρια έχεις πολλές επιλογές.Ότι θες ρώτα :bowdown:

ΥΓ:Μην μιλάτε έτσι στους καινούργιους χομπιστες... Με αυτόν τον τρόπο θα φεύγουν συνέχεια άτομα από το ενυδρείο,επειδή θα απογοητεύονται!!Λογικο..

Link to comment
Share on other sites

Έστω και με αυτά τα διακοσμητικά έχεις στήσει ένα πολύ ισορροπημένο ενυδρείο.Όπως είπε και ο stormtrooper αυτό είναι καλό.Εγώ θα σου πρότεινα καταρχήν να δώσεις τα ψαράκια και έπειτα να ασχοληθείς με το aquascape(διακοσμηση).Για τα ψάρια έχεις πολλές επιλογές.Ότι θες ρώτα :bowdown:

ΥΓ:Μην μιλάτε έτσι στους καινούργιους χομπιστες... Με αυτόν τον τρόπο θα φεύγουν συνέχεια άτομα από το ενυδρείο,επειδή θα απογοητεύονται!!Λογικο..

Απο μικρο και απο τρελο λενε μαθαινεις την αληθεια!!!

Εσυ βαγγελακη που εισαι και τα δυο... μετραει διπλα αραγες??? :bowdown:

Φιλε μου... μου αρεσει το στησιμο σου....

Οπως καταλαβαινεις... εσυ θα το βλεπεις το ενυδρειο.... εσυ αποφασιζεις πως θα ειναι στημενο!!

Από κει και περα... αν θελεις τα ψαρακια να ειναι υγειη και ηρεμα καλο θα ειναι να τους προσφερεις οτι χρειαζονται!!!

Δηλαδη, σωστες συνθηκες νερου... και οχι μονο.

Καποια θελουν χωρο να κολυμπουν... καποια χωρο για να χωρανε οταν μεγαλωσουν.... καποια κρυψωνες και παει λεγοντας.

Οπότε... διαβασε οτι χρειαζεται για τα ψαρακια που εχεις ή που θελεις... και μετα... θα κανεις τις σωστες κινησεις!!!

Υ.Γ. Γεια σου σταθη!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι οτι πρεπει πρωτα απ'ολα, να διασφαλισεις τις σωστες συνθηκες διαβιωσης των ψαριων.

Αν οι παραμετροι του νερου, τα διακοσμητικα, ο βυθος κλπ που εχει το ενυδρειο δεν επιρρεαζουν αρνητικα την υγεια και διαβιωση των ψαριων, ειναι δικο σου θεμα η αισθητικη του θεαματος του ενυδρειου.

Αυτη με τον καιρο αλλαζει, βλεποντας και μαθαινοντας.

Αν δεις τα πρωτα στησιμα και συνθεσεις, "αξιοτιμων μελων" σαν και μενα, θα γελασει ο καθε πικραμενος.

(καπου υπαρχει ενα τοπικ με τα πρωτα ενυδρεια μας :bowdown: )

Σιγουρα οι παραμετροι του νερου δεν ειναι συμβατες για ολα τα ψαρια που εχεις μεσα και δεν επαναλαμβανω αυτα που ειπωθηκαν απο τους φιλους πιο πανω.

Ξεκινα διαβασμα τον ελευθερο χορνο σου σε σχετικα ποστ και αρθα και θα καταλαβεις :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια :bowdown::thumbup: πια ψάρια πρέπει να βγάλω :bowdown: ? Α η κηχλιδα είναι πολύ ήρεμη και πανέμορφη :bowdown: .

Λιπών οι τιμές του νερού είναι αυτές

Ph 7.6

Kh 6d

Gh 7d

No2 0

No3 10

Nh4 0.05 ml\L

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου!ακου τις συμβουλες που σου εδωσαν οι χομπιστες!το μονο που θα σου πω εγω ειναι οτι η κηχλιδα η κοκκινη ειναι πραγματικα killer!!!!!δες βιντεο στο youtube και ψαξε γενικα γιαυτο το ειδος και θα καταλαβεις τη σου λεω!καποια στιγμη θα σου κανει ζημια !εχω πρωσοπικη εμπειρια απο τετιο ειδος!φιλικα :bowdown: καλη συνεχεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ίδει μπαίνουν στο ενυδρείο μου η θα έχω πρόβλημα?

hemigrammus ocellifer

και

hyphessobrycon callistus

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομενα ειναι τα παρακατω και τα προβληματα με κοκκινο

Ενυδρειο : 80Χ30Χ40 96 λιτρα (75 λιτρα καθαρα νερο περιπου)

Ψάρια:

2 αγγελοψαρα 5 cm θα μεγαλωσουν, θελουν ενυδρειο με 60+ υψος, ομαδα απο 6 μινιμουμ, 40 λιτρα το ατομο, επικινδυνα για μικρα τετρας

1 Hemichoromis guttatus – κόκκινη κηλίδα (κόσμημα) 7cm (jewel cichlid) θελει μινιμουμ ενα μετρο ενυδρειο, θα κυνηγαει ψαρια

1 corydoras aeneus θελει αμμο στο βυθο, μινιμουμ 6 ατομα ομαδα

10 planorbarius sp. OK

1 macrobrachyum sp. Αυτο γινεται αστακουδακι νομιζω και θα "εξαφανιζει" μικρα ψαρια ή οτι αρπαξει απο ουρες κλπ

1 molly θελει αναλογια 1αρσ προς 3 θηλ

2 baloon τι ballon? εχουμε γεμισει ψαρια μπαλονια

1 pleko 8cm κοινος πλεκο? γινεται 30-40 εκ θελει μεγαλυτερο ενυδρειο, λερωνει κιολας πολυ και σε μικρο ενυδρειο οτι βαζει θα το βγαζει και θα φαινεται πολυ

1 osphronemus goramy 8cm αυτο κοινως λεγεται Giant gourami, ισως πιανεις το νοημα λοιπον. Αν οχι 70 εκ ψαρι.

Ph 7.6

Kh 6d

Gh 7d

No2 0

No3 10

Nh4 0.05 ml\L

Καλες οι μετρησεις, απο τοξικα εισαι ΟΚ.

Για τις παραπανω παραμετρους του νερου (μονο που δεν δινεις θερμοκρασια), τις διαστασεις του ενυδρειου και τις συμβατοτητες, κανει μονο για το molly αλλα ειναι σε λαθος αριθμο.

Μαλλον πρεπει να κανεις reset. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι? Γιατί όταν ανοίγω το καπάκι μυρίζει το νερό άσχημα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Γιατί όταν ανοίγω το καπάκι μυρίζει το νερό άσχημα?
περιεγραψε τη μυρωδια

τεστ νερου εχεις προσφατα?

απωλειες ψαριων και με τι συμπτωματα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

περιεγραψε τη μυρωδια

τεστ νερου εχεις προσφατα?

απωλειες ψαριων και με τι συμπτωματα?

Σωστα ρωταει ο Σπυρος....

Μετρα αμεσα αμμωνια....

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Για να περιγράψω την μυρωδιά λίγο δύσκολο κάτι σαν μούχλα μυρίζει αλά δεν είμαι σίγουρος είναι πολύ περίεργη μυρωδιά απο μετρήσεις είμαι κομπλέ όλα απόλυες είχα 2 gupi τούμπα στην επιφάνια και είχαν θολά μάτια αλλά και το Άλο ενυδρείο μυρίζει έτσι και δεν έχω απόλυες αιδώ και 2 μίνες.Η αμμωνία από τι ανεβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Για να περιγράψω την μυρωδιά λίγο δύσκολο κάτι σαν μούχλα μυρίζει αλά δεν είμαι σίγουρος είναι πολύ περίεργη μυρωδιά απο μετρήσεις είμαι κομπλέ όλα απόλυες είχα 2 gupi τούμπα στην επιφάνια και είχαν θολά μάτια αλλά και το Άλο ενυδρείο μυρίζει έτσι και δεν έχω απόλυες αιδώ και 2 μίνες.Η αμμωνία από τι ανεβαίνει?

Μας δινεις τις μετρησεις σε παρακαλω?

Link to comment
Share on other sites

Για να περιγράψω την μυρωδιά λίγο δύσκολο κάτι σαν μούχλα μυρίζει αλά δεν είμαι σίγουρος είναι πολύ περίεργη μυρωδιά απο μετρήσεις είμαι κομπλέ όλα απόλυες είχα 2 gupi τούμπα στην επιφάνια και είχαν θολά μάτια αλλά και το Άλο ενυδρείο μυρίζει έτσι και δεν έχω απόλυες αιδώ και 2 μίνες.Η αμμωνία από τι ανεβαίνει?
Δωσε μετρησεις

Μια μυρωδια κατι μουχλα, υγρασια, ειναι φυσιολογικη.

Αν εχεις φυτα μυριζει πρασιναδα παντως, ή χορτα του βουνου :)

Κλουβιο αυγο να μη μυρισει μονο.

Για την αμμωνια δες εδω και εδω

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Αλλα χρησιμα λινκ στο φορουμ

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Εξοπλισμός γλυκού νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26715

Τα πρώτα μου βήματα (βασικά άρθρα για νέους στο χόμπυ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Μαθε να χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης του φορουμ ειναι πανω δεξια στη μπαρα που λεει Gallery Βιβλιοθήκη Άρθρων Arcade Forum κλπ, πηγαινε το ποντικι πανω απο τη λεξη "Forum" > (ανοιγει πινακακι) πατα "Αναζητηση".

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...