Jump to content

Jager


achisael

Recommended Posts

οι θερμοστατες ξager λενε οτι ειναι πληρες βυθιζομενοι το ενυδρειο μου τον 100αρη τον χωραει τερμα μεσα (44cm yψος) ως που να τον βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τους βαζω ορθιους με τη σταθμη του νερου να καλυπτει μονο το γυαλι και η κεφαλη να μενει εξω.

(παροτι ειναι πληρως βυθιζομενοι)

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοστατες της Jagger εχουν γραφουν στις οδηγιες οτι πρεπει να βυθιζονται απο την κυματιστη γραμμη που εχει στην κεφαλι και κατο...Δηλαδη μπορεις να εχεις την κεφαλη εξω απο το σημειο που ξεκιναει η κυματιστη γραμμη η να τον εχεις τελειως βυθισμενο... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγω τους βαζω ορθιους με τη σταθμη του νερου να καλυπτει μονο το γυαλι και η κεφαλη να μενει εξω.

(παροτι ειναι πληρως βυθιζομενοι)

σ ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοστατες της Jagger εχουν γραφουν στις οδηγιες οτι πρεπει να βυθιζονται απο την κυματιστη γραμμη που εχει στην κεφαλι και κατο..Δηλαδη μπορεις να εχεις την κεφαλη εξω απο το σημειο που ξεκιναει η κυματιστη γραμμη η να τον εχεις τελειως βυθισμενο... :bowdown:

Δηλαδη, μπορουμε να τον εχουμε πληρως βυθισμενο ή οχι, αλλα η σταθμη του νερου του ενυδρειου, δεν πρεπει να ειναι πιο κατω απο την γραμμη.

Η γραμμη οριοθετει την κατωτερη σταθμη του νερου σε σχεση με τον θερμαντηρα για να μη μεινει εκτος νερου και σπασει.

Τωρα αν το νερο ειναι και λιγο πιο κατω δεν διατρεχει και μεγαλο κινδυνο, αυτο που χρειαζεται ουσιαστικα, ειναι να ειναι βυθισμενος μεχρι το "ασημι ελατηριο" που θερμαινει το νερο.

Αυτα τα γραφουν για να "φυλαξουν τα ρουχα τους" και για την προφυλαξη στην περιπτωση αλλαγη νερου που κατεβαινει η σταθμη του νερου πολυ.

Καλο ειναι να μην ειναι βυθισμενος πληρως και η κεφαλη, για να εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο.

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απλά να παρακολουθείς τη στάθμη λόγω εξάτμισης του νερού μην κατέβει υπερβολικά. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οι θερμοστατες ξager λενε οτι ειναι πληρες βυθιζομενοι το ενυδρειο μου τον 100αρη τον χωραει τερμα μεσα (44cm yψος) ως που να τον βαλω?

λοιπον τον πηρα τον jagger αλλα δυσκολα τα πραγματα...

εχει δυο δεικτες ενα που κουνιεται 5 βαθμουσ και ο αλλος που κανει ολοκληρο κυκλο...

πως καλυμπραρετε?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντελο της Jagger πειρες..??

Δωσε μας καποιες πληροφοριες...

Αλά πριν κανεις οτιδηποτε ανοιξε το κουτι βγαλε απο μεσα τις οδηγιες και διαβασε... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντελο της Jagger πειρες..??

Δωσε μας καποιες πληροφοριες...

Αλά πριν κανεις οτιδηποτε ανοιξε το κουτι βγαλε απο μεσα τις οδηγιες και διαβασε... :bowdown:

75 βατ oi οδηγιες λενε οτι να ναι για ενα μπλε κουμπι που δεν εχει...

αυτον πηρα...

http://www.eheim.com/base/eheim/inhalte/in...tail_24552_ehen

Link to comment
Share on other sites

Στον συγκεκριμενο θερμοστατη που μου δειχνεις...

Στο πανω μερος εχει ενα μπλε σαν κουμπακι..Αυτο με λιγη δυναμη το τραβας κατα πανω,οταν το εχεις τραβηξει κατα πανω ρυθμιζεις με τον δακτυλιο που εχει τις θερμοκρασιες την σωστη θερμοκρασια και μετα κλεινεις το κουμπακι :bowdown:

Υ.Γ Παντως νομιζω πως τις εχει τις οδηγιες

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Στον συγκεκριμενο θερμοστατη που μου δειχνεις...

Στο πανω μερος εχει ενα μπλε σαν κουμπακι..Αυτο με λιγη δυναμη το τραβας κατα πανω,οταν το εχεις τραβηξει κατα πανω ρυθμιζεις με τον δακτυλιο που εχει τις θερμοκρασιες την σωστη θερμοκρασια και μετα κλεινεις το κουμπακι :bowdown:

Υ.Γ Παντως νομιζω πως τις εχει τις οδηγιες

αυτο που λες δεν τραβιεται... βαχω πολυ δυναμη και ανοιγει λιγο απο μπροστα και φοβαμαι μηπως σπασει...

Link to comment
Share on other sites

Δειξε μας μια φωτογραφια απο τον θερμαντηρα τον δικο σου :bowdown:

να και η φωτο...

http://img35.yfrog.com/i/dsc04351fk.jpg/

http://img17.yfrog.com/i/dsc04350n.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Ακυρες ολες οι πληροφοριες που σου εδωσα...Αυτος ειναι ο Jagger-Eheim εσυ στο λινκ μου ειχες δειξει τον Jagger....

Περημενε καποιον που να εχει τον συγκεκριμενο μιας και δεν γνωριζω την λειτουργια του :bowdown:

edit: Βρηκα πατα Εδω

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Ακυρες ολες οι πληροφοριες που σου εδωσα...Αυτος ειναι ο Jagger-Eheim εσυ στο λινκ μου ειχες δειξει τον Jagger....

Περημενε καποιον που να εχει τον συγκεκριμενο μιας και δεν γνωριζω την λειτουργια του :bowdown:

edit: Βρηκα πατα Εδω

δεν λεει κατι συγκεκριμενο...

τι διαφορα εχεδι με τον jager ? ο ιδιος δεν ειναι...?

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η σωστοτερη θεση για τον θερμοστατη?

τον εχω απο την απεναντι πλευρα του φιλτρου... αλλα γιατι ειναι ο jager 100 bat πιανει σχεδον ως κατω...

ειναι καλη η θεση του?

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η σωστοτερη θεση για τον θερμοστατη?

τον εχω απο την απεναντι πλευρα του φιλτρου... αλλα γιατι ειναι ο jager 100 bat πιανει σχεδον ως κατω...

ειναι καλη η θεση του?

Αρκει να περναει η ροη του νερου απο πανω του.
Link to comment
Share on other sites

Αρκει να περναει η ροη του νερου απο πανω του.

εγω που το εχω απεναντι απο το φιλτρο? στην μια γωνια το ενα στην αλλη το αλλο...

και κατι ακομα χθες εβαλα τον jagger να δουλεψει το θερμομετρο μου εδειχνε 28 και στον jagger ειχα ρυθμισει 25 και συνεχιζε να ειναι ανοιχτος...και αναγκαστηκα να τον βγαλω...

τι να κανω... προς το παρον εχει 23-24 μεσα στο ενυδρειο...

τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

εγω που το εχω απεναντι απο το φιλτρο? στην μια γωνια το ενα στην αλλη το αλλο...

και κατι ακομα χθες εβαλα τον jagger να δουλεψει το θερμομετρο μου εδειχνε 28 και στον jagger ειχα ρυθμισει 25 και συνεχιζε να ειναι ανοιχτος...και αναγκαστηκα να τον βγαλω...

τι να κανω... προς το παρον εχει 23-24 μεσα στο ενυδρειο...

τι να κανω?

Το θερμομετρο ειναι αξιοπιστο?

Εχεις κι αλλο ενα να διασταυρωσεις τις ενδειξεις?

Αν ειναι σωστη η ενδειξη και εχει 28 το νερο, δεν χαμηλωνει ρυθμιζοντας ο θερμαντηρας?

Επρεπε να τον βγαλεις τελειως?

Ποσα βατ ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Το θερμομετρο ειναι αξιοπιστο?

Εχεις κι αλλο ενα να διασταυρωσεις τις ενδειξεις?

Αν ειναι σωστη η ενδειξη και εχει 28 το νερο, δεν χαμηλωνει ρυθμιζοντας ο θερμαντηρας?

Επρεπε να τον βγαλεις τελειως?

Ποσα βατ ειναι?

ναι αξιοπιστο ειναι και ειναι 2...

100 βατ ο θερμοστατης

τον κατεβαζα στα 24 εκλεινε για 5 λεπτα και ξανααναβε μετα...

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε τον και αλλο μεχρι να δειξει το θερμομετρο την επιθυμητη θερμοκρασια.

Ασχετα τι δειχνει ο δεικτης του θερμαντηρα.

Δεν ειναι καλο ομως να αλλαζει αποτομα η θερμοκρασια και πολυ.

Οτι κανεις καντο ομαλα και με υπομονη.

Δεν ειναι και τραγικα μεγαλη η θερμοκρασια να πεις οτι βραζουν.

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλωνέ τον μέχρι να σταθεροποιηθεί εκεί που θες.Μόνο θερμόμετρο θα κοιτάς.Αυτό μπορεί να πάρει πολλές ώρες ανάλογα τα λίτρα σου.Όταν σταθεροποιηθεί η ένδειξη στο θερμόμετρο γύρνα το κόκκινο δαχτυλίδι στο θερμαντήρα ώστε να δείχνει ότι λέει το θερμόμετρο.Αφού έχεις δύο θερμόμετρα η μέτρηση λογικά είναι αξιόπιστη... :bowdown:

Μην κολλάς σε τέτοια πράγματα και μην αφαιρείς εξοπλισμό χωρίς να είσαι σίγουρος οτι έχει πρόβλημα.

Αν δεν σου απαντούσε κάποιος θα τον πέταγες?Πειραματίσου...

Αν θες να γλυτώσεις χρόνο κάνε την ίδια διαδικασία βάζοντάς τον σε πιο μικρό δοχείο π.χ έναν καθαρό κουβά μαζί με το θερμόμετρο και ρύθμισέ τον εκεί. :bowdown:

Αν έχεις ψάρια μέσα η θερμοκρασία δεν πρέπει να αλλάξει απότομα!

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να γλυτώσεις χρόνο κάνε την ίδια διαδικασία βάζοντάς τον σε πιο μικρό δοχείο π.χ έναν καθαρό κουβά μαζί με το θερμόμετρο και ρύθμισέ τον εκεί. :bowdown:

Πολύ καλή ιδέα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει αν δεν έχει ψάρια μέσα για να τον ρίξει μέσα έτοιμο!Αρκεί το θερμόμετρο να μην είναι "αγκαλιά" με το θερμοστάτη...

Στα 190 λίτρα εγώ έβλεπα διαφορά 1 βαθμό τη μέρα μέχρι να το φέρω ακριβώς.Παίζει ρόλο και η θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει αν δεν έχει ψάρια μέσα για να τον ρίξει μέσα έτοιμο!Αρκεί το θερμόμετρο να μην είναι "αγκαλιά" με το θερμοστάτη...

Στα 190 λίτρα εγώ έβλεπα διαφορά 1 βαθμό τη μέρα μέχρι να το φέρω ακριβώς.Παίζει ρόλο και η θερμοκρασία περιβάλλοντος.

to κανα αυτο που μου λετε... αλλα παλι τα ιδια... τι να κανω?

τον βαζω 24 αναβει

25 το ιδιο...

26 το ιδιο...

αναβει μετα απο λιγο...

ενω η θερμοκρασια ειναι 26...

μονο στο 24 δεν ανοιξε αμεσως αλλα μετα απο 3 λεπτα...

πως γινεται αυτο το καλιμπραρισμα... διαβασα αυτα που λετε αλλα δεν καταλαβα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...