Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι μου. Το λοιπόν, το περασμένο Σάββατο πήρα δύο ramirezi... Ήταν και τα δύο ζωηρά χωρίς κάποιο ίχνος ασθένειας. Το πρόβλημα ήταν ότι από την πρώτη κιόλας φορά που δοκίμασα να τα ταϊσω, δεν ενδιαφέρονταν για τροφή... Βασικά το ένα δεν ενδιαφερόταν καθόλου και το άλλο δοκίμαζε αλλά την έφτυνε και τελικά έτρωγε πολύ λίγο... Αρχικά πίστεψα ότι δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμα καλά, μιας και το πρώτο τάισμα το επιχείρησα λίγες μόλις ώρες αφότου τα πήρα (δεν κρατήθηκα) και ότι είναι απλώς ταλαιπωρημένα και θα συνέλθουν... Αυτό συνεχιζόταν όμως και τις επόμενες μέρες κι ενώ φέρονταν και τα δύο φυσιολογικά, όταν ερχόταν η ώρα της τροφής έκαναν σα να μη τη βλέπουν... Τελικά το ένα (που δεν έτρωγε καθόλου) μας άφησε μετά από τρεις-τέσσερις μέρες... :bowdown: Απογοητεύτηκα πολύ. Παρόλ' αυτά και το άλλο συνεχίζει να μην ενδιαφέρεται για τροφή και το έχω ήδη μια εβδομάδα... Η κοιλίτσα του είναι σχετικά αδύνατη όπως και του άλλου και ενώ περνάει από δίπλα του η τροφή (φροντίζω να ρίχνω αρκετή για να τη βρίσκει πιο εύκολα), αυτό αδιαφορεί. Μόνο καμιά φορά τσιμπάει κάνα κομματάκι που θα προλάβει να πέσει στον πάτο, αλλά και πάλι συνήθως το φτύνει... Τελικά αναλαμβάνουν τα cory και σε λίγο έχουν καθαρίσει τα πάντα...

Προφανώς τα ψάρια όταν τα παρέλαβα είχαν ήδη το πρόβλημα, μιας και από την αρχή δεν έτρωγαν... Οι μετρήσεις είναι όλες φυσιολογικές, αν εξαιρέσεις ότι το νερό είναι σχετικά σκληρό και αλκαλικό (βρύσης), επειδή δεν έχει έρθει ακόμα ένα ανταλλακτικό για την ΑΟ που μου είρθε με σπασμένο κομμάτι... Παρόλ' αυτά δε νομίζω να έχει μεγαλώσει σε μαλακό νερό και δε νομίζω να το πείραξε μέσα σε μια εβδομάδα... Στο μόνο που μπορώ να το αποδώσω είναι να ταξίδεψαν σε άσχημες συνθήκες και πιθανόν και να εκτέθηκαν σε αμμωνία κατά τη διάρκεια του ταξιδιού ή μετά κατά τη διάρκεια της διαμονής τους στο πετ (4 μέρες περίπου) και έτσι να εξαντλήθηκαν, αλλά και πάλι δε νομίζω η αμμωνία να τα δηλητηρίασε μέσα σε λίγες μέρες σε μη αναστρέψιμο βαθμό...

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Πίστευα ότι θα συνέλθει μέσα σε λίγες μέρες σε σωστές συνθήκες, αλλά η κατάσταση συνεχίζεται μια εβδομάδα μετά. Βοηθήστε με γιατί αν δε φάει σύντομα, θα το πάρει κι αυτό η κάτω βόλτα... Μπορώ να κάνω κάτι να το βοηθήσω...?

Ευχαριστώ! :bowdown::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου ραμιρεζι που πηρα πριν απο δυο μηνες δοκιμαζε τροφη και μετα την εφτυνε.δοκιμασα διαφορες τροφες μηπως εφταιγε αυτο αλλα μετα απο 7-10 μερες αρχισε να τρωει κανονικα και ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες τι τροφές δοκίμασες και καλό θα ήταν να συμπλήρωνες και την φόρμα διάγνωσης :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : έχει περιγραφεί στο πρώτο ποστ

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 96μεικτά, 70 καθαρά

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εξωτερικό φίλτρο fluval 205 με το δικό του βιολογικό υλικό και σφουγγάρια και επίσης μαλλί φίλτρου και sera biopur για το μηχανικό καθαρισμό...

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Το ενυδρείο τρέχει ένα μήνα και στρώθηκε με μπόλι και συγκεκριμένα με στρωμένο βυθό και στρωμένο βιολογικό υλικό από το προηγούμενο (και φυσικά παλιό νερό)... Τα ζωντανά (γκάπυ, γαρίδες και cory) αναγκαστικά μπήκαν την ίδια μέρα διότι έπρεπε να αδειάσει το παλιό και να μπει το καινούριο στην ίδια βάση που είχα το παλιό... Τις πρώτες ημέρες ήμουν stand by με τα τεστ, τάιζα λίγο και έκανα συχνές αλλαγές νερού για να είμαι σίγουρος, αλλά τελικά δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με αμμωνίες κτλ και φυσικά καμία απώλεια...

- Ψάρια (είδη και αριθμός): Πλέον, 4 corydoras aeneus, 1 ramirezi (τα γκάπυ και οι γαρίδες έφυγαν σύντομα για να έρθουν τα ραμ)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Καθημερινό τάισμα με ποικιλία τροφών και αλλαγές νερού με νερό απ' τη βρύση (προς το παρόν) και φυσικά αντιχλώριο κάθε εβδομάδα...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7.5

- KH: 8

- GH: 16

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): συνήθως κάτω από 10

- Θερμοκρασία: 25C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Sera

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Ramirezi

- Ιστορικό Ψαριού: αναφέρω τα πάντα στην αρχή του τόπικ

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): κανένα εκτός από αδιαφορία για τροφή

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: καθόλου αρρώστιες ούτε στο καινούριο αλλά ούτε στο παλιό για πάνω από ενάμισι χρόνο...

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

Φωτογραφίες δεν παραθέτω μιας και όπως ανέφερα δεν έχει κανένα εξωτερικό σημάδι ή σύμπτωμα...

Συγγνώμη που δε συμπλήρωσα τη φόρμα νωρίτερα, αλλά μέσα στη βιασύνη καταλαβαίνετε... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης από τροφές χρησιμοποιώ: Dr Bassleer's biofresh food, tubifex worms nutrafin, tetra discus, sera fd daphnien, την τροφή του Σταμάτη σε κόκκους που μας είχε στείλει σε κάποια συνάντηση, nutrafin staple food (flakes) και για τα γατόψαρα έχω και tetra tabimin και tetra pro vegetable που φαντάζομαι πως δεν ενδιαφέρουν τα ραμ, αφού είναι σαρκοφάγα...

Ομολογώ ότι δεν έχω δοκιμάσει κάποια κατεψυγμένη τροφή (τουλάχιστον όχι πρόσφατα), διότι με κάλυπταν οι ξηρές τροφές αλλά κι επειδή δεν είχα ποτέ κάποιο τόσο απαιτητικό ψάρι ώστε να μη δέχεται ξηρά τροφή... Μου έχει περάσει κι αυτό απ' το μυαλό, δλδ μήπως σνομπάρει τις ξηρές τροφές, αλλά απ' ότι ξέρω τα ραμ δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικά στο θέμα της διατροφής... Εξάλλου είναι ψάρια μεγαλωμένα στην αιχμαλωσία... Λέτε να φταίει αυτό...? :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Flagyl απ το φαρμακείο τώρα και βλέπουμε αύριο τι θα κάνουμε .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη τα φαρμακεία έχουν κλείσει τέτοια ώρα... Τι είναι αυτό και πως το χρησιμοποιούμε...?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τα εφημερεύοντα !

Flagyl των 500 cap.

1 κάψουλα στα 50 λίτρα στο ενυδρείο μας , ή μισή κάψουλα περίπου διαλυμένη σε 3-5 λίτρα νερό του ενυδρείου μας και αφήνουμε το ψαράκι μας για μισή ώρα περίπου με αεραντλία όπως πρέπει να κάνουμε πάντα στα μπάνια .

Αν κανεις χρήση στο ενυδρείο μη φοβάσαι για το βιολογικό σου , θα έχουμε όμως πρόβλημα αν θελήσουμε να αλλάξουμε αγωγή αύριο μεθαύριο .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια Σταμάτη. Θα προσπαθήσω να βρω κάποιο φαρμακείο ανοιχτό εδώ κοντά και θα ενημερώσω... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τα εφημερεύοντα !

Flagyl των 500 cap.

1 κάψουλα στα 50 λίτρα στο ενυδρείο μας , ή μισή κάψουλα περίπου διαλυμένη σε 3-5 λίτρα νερό του ενυδρείου μας και αφήνουμε το ψαράκι μας για μισή ώρα περίπου με αεραντλία όπως πρέπει να κάνουμε πάντα στα μπάνια .

Αν κανεις χρήση στο ενυδρείο μη φοβάσαι για το βιολογικό σου , θα έχουμε όμως πρόβλημα αν θελήσουμε να αλλάξουμε αγωγή αύριο μεθαύριο .

δλδ?
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευαισθητα ψαρακια αυτα και στρεσαρονται και ευκολα.

Εκανες καλη και προσεκτικη προσαρμογη?

Ακομα και το νερο πρεπει να πεφτει μ****α στη σακουλα.

Εχεις ψιλο πεχα και τζεχα για ραμ.

Στο πετσοπ σε τι νερο τα ειχαν?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

δλδ?

Θα χαθούν μέρες για την χρήση άνθρακα μέχρι να μπει το νέο φάρμακο και φυσικά δεν είναι και ότι καλύτερο... Υποθέτω πως αυτή είναι η σκέψη του Σταμάτη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα φίλοι μου. Συγγνώμη που ξέχασα να ενημερώσω, αλλά ξεχάστηκα μ' αυτά και μ' εκείνα... Λοιπόν, το ραμ είναι οκ τώρα, άρχισε από μόνο του λίγο-λίγο να τρώει (το φάρμακο που μου είπε ο Σταμάτης δεν πρόλαβα να το πάρω γιατί δε βρήκα φαρμακείο ανοικτό) και κάθε μέρα τρώει και παραπάνω... Χθες έριξα και βιταμίνες στη στήλη του νερού αλλά και στην τροφή τους και σήμερα έφαγε με μεγάλη όρεξη, αν και ακόμα φτύνει κάποια απ' την τροφή του... Πάντως μου φαίνεται πολύ καλύτερα μιας και άρχισε να ενδιαφέρεται για το φαγητό και άρχισε τις τελευταίες μέρες να παρουσιάζει κυριαρχικές τάσεις στο ενυδρείο ενώ πριν ήταν αδιάφορο για ότι συνέβαινε γύρω του... Τα καημένα τα γατόψαρα σήμερα τα πέθανε στο κυνήγι, αλλά δε δείχνουν να ιδρώνει το αυτάκι τους... :hysterical:

Αυτά... Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφου αρχισαν να καλυτερευουν τα πραγματα ... κανε καλυτερο και το νερο τους να τα βοηθησεις περισσοτερο. Ψαξε για τις συνθηκες νερου που χρειαζονται και κανε αυτο που πρεπει για να σου ζησουν.- ;)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Αφου αρχισαν να καλυτερευουν τα πραγματα ... κανε καλυτερο και το νερο τους να τα βοηθησεις περισσοτερο. Ψαξε για τις συνθηκες νερου που χρειαζονται και κανε αυτο που πρεπει για να σου ζησουν.- :)

Τι εννοείς κάνε καλύτερο το νερό σου...? Από που συμπέρανες ότι δεν είναι καλό...? :P Και όσον αφορά τις συνθήκες, έχω διαβάσει πολλά άρθρα για τα ραμ...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε και αυτο....

Νομιζω θα σου δώσει αρκετες και χρήσιμες πληροφορίες....

Δες και το αναλυτικό προφιλ. :)

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1038

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε και αυτο....

Νομιζω θα σου δώσει αρκετες και χρήσιμες πληροφορίες....

Δες και το αναλυτικό προφιλ. :angry2:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1038

:) Δεν πρόσεξα ότι έγινε αναλυτικό προφίλ για τα ραμ! Πάντως δε μου ανοίγει το σύνδεσμο για να δω το αναλυτικό προφίλ... :P

Link to comment
Share on other sites

:) Δεν πρόσεξα ότι έγινε αναλυτικό προφίλ για τα ραμ! Πάντως δε μου ανοίγει το σύνδεσμο για να δω το αναλυτικό προφίλ... :P

Η ομαδα του Aquazone προσπαθεί και θέλει να δώσει όσες περισσότερες πληροφορίες μπορεί για το αγαπημενο μας χόμπι στα μέλη του και οχι μονο!!!

Για δοκίμασε αυτό. ,

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323430

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως τα αναλυτικά προφίλ ΔΕΝ είναι ακόμα ανοιχτά προς τους χρήστες. Σύντομα (πιθανόν εντός της εβδομάδας) θα είναι προσβάσιμα από όλους :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς κάνε καλύτερο το νερό σου...? Από που συμπέρανες ότι δεν είναι καλό...? :) Και όσον αφορά τις συνθήκες, έχω διαβάσει πολλά άρθρα για τα ραμ...

Και ειδες οτι θελουν ΡΗ 7,5 ; :P:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα ψάρια όταν τα παρέλαβα είχαν ήδη το πρόβλημα, μιας και από την αρχή δεν έτρωγαν... Οι μετρήσεις είναι όλες φυσιολογικές, αν εξαιρέσεις ότι το νερό είναι σχετικά σκληρό και αλκαλικό (βρύσης), επειδή δεν έχει έρθει ακόμα ένα ανταλλακτικό για την ΑΟ που μου ήρθε με σπασμένο κομμάτι... Παρόλ' αυτά δε νομίζω να έχει μεγαλώσει σε μαλακό νερό και δε νομίζω να το πείραξε μέσα σε μια εβδομάδα...

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Καθημερινό τάισμα με ποικιλία τροφών και αλλαγές νερού με νερό απ' τη βρύση (προς το παρόν) και φυσικά αντιχλώριο κάθε εβδομάδα...

Πλέον έχει έρθει το ανταλλακτικό της ΑΟ πάνω από μία εβδομάδα τώρα, αλλά δεν άρχισα να χρησιμοποιώ νερό όσμωσης διότι έχω μικρά corydoras 12 ημερών περίπου σε μικρό ενυδρειάκι το νερό του οποίου αναπληρώνεται κατά ένα μέρος από νερό του κύριου ενυδρείου και μιας και είναι πολύ μικρά δεν ήξερα αν θα αντέξουν τις μεταβολές αυτές, οπότε προτίμησα να μείνουν τις πρώτες μέρες σε νερό βρύσης στο οποίο και γεννήθηκαν... Σήμερα παρόλ' αυτά έκανα την πρώτη αλλαγή νερού 5% με σκέτο νερό όσμωσης (στο κυρίως ενυδρείο) το οποίο και θα συνεχίσω να κάνω καθημερινά μέχρις ότου φτάσω το νερό στο επιθυμητό αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...