Jump to content

Τροποπίηση Diy ενυδρείου


coffeman

Recommended Posts

Ένα φιλαράκι μου έχει ένα DIY ενυδρείο που του είχαν χαρίσει με διαστάσεις: 80x30x50

και πάχος τζαμιού 8mm!!! :bowdown:

Το ύψος του νερού είναι στα 40 cm γιατί μέσα έχει ένα γυάλινο "κουτί" για τις λάμπες.

Φτιάχνουμε ένα καπάκι από κόντρα πλακέ θαλάσσης για να βάλουμε τις λάμπες σε σωστή θέση με ανακλαστήρες και να προσθέσουμε 2 ανεμιστηράκια για τις ζέστες.

Τώρα...

Θέλουμε να αφαιρέσουμε αυτό το γυάλινο κουτί αλλά δεν ξέρω... θα χρειαστεί να προσθέσουμε κόντρες??? 8mm πάχος είναι αυτό...

Το ενυδρείο έχει κόντρες γύρο γύρο κολλημένες παράλληλα με το τζάμι και στο πάνω μέρος ανάμεσα στα δυο τζάμια που έχει για καπάκι.

Το ενυδρείο τρέχει 2 χρόνια και όλες οι εργασίες θα γίνουν αφού το αδειάσουμε.

Πείτε μου την γνώμη σας μην κάνω καμιά πατατιά.... :bowdown:

Ευχαριστώ

post-8853-1264348341_thumb.jpg

post-8853-1264348464_thumb.jpgpost-8853-1264348522_thumb.jpg

post-8853-1264348594_thumb.jpgpost-8853-1264348668_thumb.jpg

post-8853-1264348808_thumb.jpgpost-8853-1264348921_thumb.jpg

post-8853-1264348935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

8mm είναι το ενυδρείο μου με ύψος 57 πόντους, μήκος 1 μέτρο και από κόντρες πάνω κάτω περιφερειακά και μια πάνω στο κέντρο φάτσα με φάτσα, οπότε καταλαβαίνεις οτι το πάχος είναι οκ αλλά αν θες να βάλεις και μια κόντρα πάνω φάτσα με φάτσα δεν θα ήταν κι άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι (κομμάτι ξύλο) θα πατάει στο ενυδρείο και οι λάμπες θα καλύπτουν τους 10 πόντους κενό που είχε πριν.

Άμα αυτές οι κόντες φάτσα με φάτσα μπουν σε ύψος του νερού?

Δηλαδή 10 πόντους κενό από την πάνω μεριά υπάρχει πρόβλημα?

Γιατί αλλιώς θα βρίσκουν οι λάμπες...

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα απλά να χρσιμοποιήσεις και 2 κομμάτια τζαμιού 4Χ10 cm, ένα σε κάθε φάτσα για να πατήσει πάνω η κόντρα αλλιώς μπορεί να μην αρκέσει η επιφάνεια κόλλησης μόνο τη κόντρας και να σου την πετάξει. Για να καταλάβεις η κόντρα και τα τζάμια θα σχηματίζουν ένα κεφαλαίο γιώτα Ι και όλα κολλημένα μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά...

Τα 2 κομμάτια 4x10 θα κολληθούν κάθετα και παράλληλα στα τζάμια και από κάτω τους θα πατήσει η κόντρα? :bowdown:

post-8853-1264351472_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

Τα τζαμάκια θα κολληθούν κάθετα στο τζάμι και όχι παράλληλα όπως φαίνεται στο σχέδιο, η κόντρα μπορεί να πατήσει πάνω ή κάτω όπως βολεύει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ααα... οκ

Ευχαριστώ :bowdown:

Στα αγοραστά ενυδρεία που δεν έχουν κόντρες... πχ το δικό μου 80x30x40 carrefour

και πάχος τζαμιού το πολύ 5mm πως κρατάνε και δεν θέλουν κόντρες?

Αυτή η ερώτηση είναι από απλή περιέργεια... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...