Jump to content

PH 6.5 buffer...


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά! Μέχρι στιγμής στο ενυδρείο μου έχω:

2 αγγελόψαρα,

2 dwarf gouramis ,

1 πλεκόστομο,

2 black widows

5 lemon tetras

και τέλος,

4 Αρλεκίνους. (ευχαριστώ για τις πολύ όμορφες προτάσεις που μου κάνατε για κάποια ψαράκια :o:thumbdown: )

Στα φυτά μου έχω προσθέσει ακόμη:

1 vallisneria spiralis η οποία έχει ήδη πετάξει 5 κλώνους στο χώμα γύρω της,

1 Hydrocotyle leucocephala

Όλα τα ψαράκια φαίνονται αρκετά ικανοποιημένα,έχουν τις κρυψώνες τους και γενικά όποτε με δούν κολλάνε στο

τζάμι επιζητώντας τροφή. :lmao:

Έχω όμως ενα προβληματάκι. Το PH είναι > 7.5. Επειδή στο μέλλον σκέφτομαι να προσθέσω δίσκους - σε άλλο

ενυδρείο - και αφού έμαθα οτι τα ψαράκια που έχω έχουν μια κλήση πρός το όξυνο νερό, αποφάσισα να κατεβάσω το

PH για να πειραματιστώ - στα μέτρα του δυνατου φυσικά αφού έχω να κάνω και με ζωντανούς οργανισμούς-.

Πήρα λοιπόν το buffer 6.5 της waterlife και διαπίστωσα οτι το Ph δεν κατέβαινε κάτω απο 7.3 παρότι είχα προσθέσει -

σταδιακά βέβαια και σε διαφορετικές μέρες - την 3πλάσια απο την ποσότητα που προτείνανε.

Διαβάζοντας λοιπόν και κατανοώντας καλύτερα τη σχέση PH και KH κατάλαβα πως έπρεπε να πάρω ενα τέστ KH

για να δώ τι παίζει με την ανθρακική σκληρότητα.

Η ανθρακική(KH) λοιπόν είναι 8d. Φαίνεται οτι το buffering καλά κρατεί και το PH δεν πέφτει με τίποτα.

Πως να ρίξω το PH ?(με την μείωση της ΚΗ..)

Και αν καταφέρω να ρίξω την KH , αργότερα που θα πέσει το PH , θα μπορεί να κρατηθεί στα χαμηλά επίπεδα ή θα

τιναχτεί ξανά στα ύψη λόγω της χαμηλής KH άρα και την απότομη αύξηση του PH με την πρώτη μερική αλλαγή του νερού (υπενθυμίζω: νερό βρύσης PH=7.5)?

Έβαλα ενα water softener pillow στο ενυδρείο αλλά μόνο η GH επηρεάστηκε.

Τι να κάνω για να ρίξω την ΚΗ?(γνωρίζω για ενέσεις διοξειδίου του άνθρακα...)

Πώς ακριβώς το επιτυγχάνω αυτό?

Υπάρχει κι άλλος τρόπος?

Σας κουράζω αλλά τι να κάνω, με έχετε κακομάθει! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Για παραγωγη CO2 εχεις δυο τροπους, τον DIY και τη μπουκαλα του εμποριου.Για το DIY μπορεις να διαβασεις εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=56

Υπαρχουν πολλα θεματα και ιδεες για να φτιαξεις και εσυ το δικο σου συστημα CO2.

Για την μπουκαλα μπορεις να ρωτησεις σε pet shops.

Τελος, υπαρχει και η λυση της αντιστροφης οσμωσης για να μειωσεις το ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς το επιτυγχάνω αυτό?

Καλο θα ηταν να το επιτυχεις με CO2 εφοσον εχεις φυτα.

Υπαρχει ομως και αλλος τροπος "χημικος"με οποιδηποτε σκευασμα που ριχνει την τιμη του ΚΗ και ταυτοχρονα την τιμη του ΡΗ -αναλογικα-με ασφαλη τροπο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με χρήση διοξειδίου του άνθρακα θα ρίξεις το ΡΗ. Αν θές να ρίξεις και το ΚΗ νομίζω πως η καλύτερη μέθοδος είναι η χρήση αντίστροφης όσμωσης ή απιονισμένου νερού στις εβδομαδιαίες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ομως και αλλος τροπος "χημικος"με οποιδηποτε σκευασμα που ριχνει την τιμη του ΚΗ και ταυτοχρονα την τιμη του ΡΗ -αναλογικα-με ασφαλη τροπο. :thumbup:

23717[/snapback]

Ποιός τρόπος? Μήπως με ph down και όχι με PH buffer? Γιατί το δεύτερο δεν αφήνει με τπτ το ph να πέσει κάτω απο 7.2 λόγω υψηλής ΚΗ. Μήπως το ph down ρίχνει και την ανθρακική γιαυτό και πέφτει γρήγορα το Ph?

Λέω μήπως μπορώ να ρίξω ph down για να πέσει η ΚΗ , να φτάσει το ph στο 6.5 και μετά να ρίξω ph buffer για να σταθεροποιηθεί εκει και να μην εχω σκαμπανεβάσματα?

Με χρήση διοξειδίου του άνθρακα θα ρίξεις το ΡΗ.

23786[/snapback]

Να το ρίξω το ph με χρήση CO2. Αν όμως η ΚΗ είναι υψηλή τότε λογικά το ph θα φτάσει πάλι σταδιακά στις αρχικές τιμές. Δεν θα γίνεται σωστό buffering με αποτέλεσμα το ph να ανεβοκατεβαίνει.

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ποιός τρόπος? Μήπως με ph down και όχι με PH buffer? Γιατί το δεύτερο δεν αφήνει με τπτ το ph να πέσει κάτω απο 7.2 λόγω υψηλής ΚΗ. Μήπως το ph down ρίχνει και την ανθρακική γιαυτό και πέφτει γρήγορα το Ph?

Λέω μήπως μπορώ να ρίξω ph down για να πέσει η ΚΗ , να φτάσει το ph στο 6.5 και μετά να ρίξω ph buffer για να σταθεροποιηθεί εκει και να μην εχω σκαμπανεβάσματα?

Να το ρίξω το ph με χρήση CO2. Αν όμως η ΚΗ είναι υψηλή τότε λογικά το ph θα φτάσει πάλι σταδιακά στις αρχικές τιμές. Δεν θα γίνεται σωστό buffering με αποτέλεσμα το ph να ανεβοκατεβαίνει.

Σωστά?

23933[/snapback]

Αν έχεις υψηλό ΚΗ δε θα μπορέσεις να ρίξεις πολύ το ΡΗ με τη χρήση διοξειδίου. Δε μπορείς να διαχύσεις όση ποσότητα διοξειδίου θέλεις γιατί θα στείλεις στο τέλος τα ψάρια.

Πρέπει να ρίξεις και το ΚΗ για να έχουν αποτέλεσμα οι προσπάθειές σου. Αν σκέφτεσαι για δίσκους και έχεις ΚΗ 8 και ΡΗ 7,5, νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να αρχίσεις να σκέφτεσαι τη λύση της αντίστροφης όσμωσης. Μακροπρόθεσμα δε νομίζω ότι μπορείς να βρείς καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υψηλό ΚΗ δε θα μπορέσεις να ρίξεις πολύ το ΡΗ με τη χρήση διοξειδίου. Δε μπορείς να διαχύσεις όση ποσότητα διοξειδίου θέλεις γιατί θα στείλεις στο τέλος τα ψάρια.

Πρέπει να ρίξεις και το ΚΗ για να έχουν αποτέλεσμα οι προσπάθειές σου. Αν σκέφτεσαι για δίσκους και έχεις ΚΗ 8 και ΡΗ 7,5, νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να αρχίσεις να σκέφτεσαι τη λύση της αντίστροφης όσμωσης. Μακροπρόθεσμα δε νομίζω ότι μπορείς να βρείς καλύτερη λύση.

23962[/snapback]

Λοιπόν, το πήρα απόφαση. Θα πάρω αντίστροφη όσμωση!

Επειδή όμως έχω ξοδέψει ήδη αρκετά χρήματα και σκέφτομαι κάποια στιγμή να αναβαθμίσω και τον φωτισμό του ενυδρείου, καθώς και διάφορες άλλες αγορές που μούρχονται κατά καιρούς στον νού :o , θάθελα μια φτήνη αλλά και οσο το δυνατόν πιο αξιόπιστη λύση...

Απο τι τιμές ξεκινάει μια συσκευή Α/Ο?Διάβασα εδώ στο forum ότι ξεκινάνε απο 100 ευρώ. Ισχύει?

Θα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου?

Επειδή το νερό της βρύσης είναι πάρα πολύ σκληρό -με υγρό τέστ της ΤΕΤRA: GH=20 βασικά μέχρι εκεί μέτρησα γιατί λυπήθηκα τις σταγόνες :lmao: και PH>8,0 - προμηθεύομαι απο άλλη περιοχή βάζοντάς το σε μπουκάλες.

Οι τιμές του νερού αυτού λοιπόν είναι: GH=10, KH=7-8, ,PH (αφού το ρίξω στο ενυδρείο) > 7,5.

Αν πάρω Α/Ο θα αναγκαστώ να βάζω απο τη βρύση του σπιτιού?

Ένας της ύδρευσης μου είπε οτι το νερό αυτό περιέχει 2700 μS :thumbdown:

Αν ναι, θα μπορούσε οποιαδήποτε συσκευή Α/Ο να ανταπεξέλθει στα επιθυμητά επίπεδα των PH=6,8, GH=4, KH=4?

Παιδιά σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την πολύτιμη βοήθειά σας.

Σας υπόσχομαι πως όταν αποκτήσω κάποιες παραπάνω γνώσεις, θ'αρχίσω να βοηθάω και γώ εδώ στην παρέα! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πήρα απόφαση. Θα πάρω αντίστροφη όσμωση!

Επειδή όμως έχω ξοδέψει ήδη αρκετά χρήματα και σκέφτομαι κάποια στιγμή να αναβαθμίσω και τον φωτισμό του ενυδρείου, καθώς και διάφορες άλλες αγορές που μούρχονται κατά καιρούς στον νού  :thumbdown: , θάθελα μια φτήνη αλλά και οσο το δυνατόν πιο αξιόπιστη λύση...

Απο τι τιμές ξεκινάει μια συσκευή Α/Ο?Διάβασα εδώ στο forum ότι ξεκινάνε απο 100 ευρώ. Ισχύει?

Θα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου?

Επειδή το νερό της βρύσης είναι πάρα πολύ σκληρό -με υγρό τέστ της ΤΕΤRA: GH=20 βασικά μέχρι εκεί μέτρησα γιατί λυπήθηκα τις σταγόνες :ninja: και PH>8,0 - προμηθεύομαι απο άλλη περιοχή βάζοντάς το σε μπουκάλες.

Οι τιμές του νερού αυτού λοιπόν είναι: GH=10, KH=7-8, ,PH (αφού το ρίξω στο ενυδρείο) > 7,5.

Αν πάρω Α/Ο θα αναγκαστώ να βάζω απο τη βρύση του σπιτιού?

Ένας της ύδρευσης μου είπε οτι το νερό αυτό περιέχει 2700 μS :lmao:

Αν ναι, θα μπορούσε οποιαδήποτε συσκευή Α/Ο να ανταπεξέλθει στα επιθυμητά επίπεδα των PH=6,8, GH=4, KH=4?

Παιδιά σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την πολύτιμη βοήθειά σας.

Σας υπόσχομαι πως όταν αποκτήσω κάποιες παραπάνω γνώσεις, θ'αρχίσω να βοηθάω και γώ εδώ στην παρέα! :thumbup:

24069[/snapback]

Ίσως πρέπει να σου απαντήσει κάποιος με μεγαλύτερη πείρα στη χρήση της αντίστροφης όσμωσης. Νομίζω ότι με το νερό που έχεις θα έχεις χαμηλότερη απόδοση σε λίτρα ανά ώρα από την όσμωση, όχι σε ποιότητα. Επίσης πιθανόν να καταστρέφεται πιο γρήγορα η μεμβράνη (η οποία να έχεις υπόψη σου ότι είναι ακριβή).

Δε βάζεις καλύτερα αφρικάνες; :o

Με το νερό που έχεις θα κάνουν πάρτυ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα AYTHN.

Την έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος... και από τιμή άψογη πιστεύω για 4 στάδια!

Link to comment
Share on other sites

Δε βάζεις καλύτερα αφρικάνες;  :o

Με το νερό που έχεις θα κάνουν πάρτυ!

24142[/snapback]

Έλα ντε! :thumbup:

Εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα AYTHN.

Την έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος... και από τιμή άψογη πιστεύω για 4 στάδια!

Όντως και θα σε ρώταγα φίλε istellas, είδα ένα topic περί σκληρότητας νερού που αναφέρθηκες στη ROMAN. Πως μπορώ να βρώ αυτό το μοντέλο? Μέσω internet απο το site της εταιρίας? Μένω στο Ηράκλειο Κρήτης.

Link to comment
Share on other sites

Όντως και θα σε ρώταγα φίλε istellas, είδα ένα topic περί σκληρότητας νερού που αναφέρθηκες στη ROMAN. Πως μπορώ να βρώ αυτό το μοντέλο? Μέσω internet απο το site της εταιρίας? Μένω στο Ηράκλειο Κρήτης.

24253[/snapback]

H συγκεκριμένη εταιρεία δουλεύει μόνο μέσω internet αλλά είναι πολύ αξιόπιστη. Εμένα μου έκανε 5 εργάσιμες να έρθει και η συσκευασία ήταν πολύ καλή, όπως επίσης και η αποστολή της ήταν με courier και όχι ταχυδρομείο. Μπορείς να στείλεις πρώτα mail να τους ρωτήσεις πόσο θα πάνε και τα μεταφορικά. Θα σου απαντήσουν αμέσως :thumbup: Δεν νομίζω ότι το Ηράκλειο Κρήτης είναι πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

H συγκεκριμένη εταιρεία δουλεύει μόνο μέσω internet αλλά είναι πολύ αξιόπιστη. Εμένα μου έκανε 5 εργάσιμες να έρθει και η συσκευασία ήταν πολύ καλή, όπως επίσης και η αποστολή της ήταν με courier και όχι ταχυδρομείο. Μπορείς να στείλεις πρώτα mail να τους ρωτήσεις πόσο θα πάνε και τα μεταφορικά. Θα σου απαντήσουν αμέσως :thumbup: Δεν νομίζω ότι το Ηράκλειο Κρήτης είναι πρόβλημα...

24256[/snapback]

Ευχαριστώ πολύ istellas!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα AYTHN.

Τι εννοούν όταν γράφουν 50 γαλόνια την ημέρα? Μάλλον κοτσάνα: δηλ. ο χρόνος που χρειάζεται για να παράγει 50 γαλόνια είναι μια μέρα?

Πως περίπου λειτουργεί, συνδέουμε με τη βρύση του σπιτιού, γεμίζουμε το ενυδρείο με το νερό όσμωσης και μετά αφαιρούμε την συσκευή απο την βρύση?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς GPD Gallons per Day.

Την βάζεις σε λειτουργία και παράγει τόσα γαλόνια καθαρού νερού όσο λέει.

Εξαρτάται βέβαια και η πίεση της ύδρευσης σου στο να θεωρηθεί αυτό σωστό καθώς επίσης και στο να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα όσο αναφορά την οσμωτική πίεση και κατά συνέπεια την καθαρότητα του νερού.

Τώρα για το πώς λειτουργεί μόλις την πάρεις με το καλό εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.

Επι τροχαδήν την συνδέεις με την παροχή νερού που έχεις σπίτι σου και απο την μια παίρνεις το καθαρό και απο την άλλη το 'ακαθαρτο' για το ενυδρείο σου νερό.

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο καθαρό νερό βγάζει μια συσκευή ΑΟ εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Τα 50 GPD είναι μετρημένα σε συγκεκριμένες συνθήκες, δηλ. συγκεκριμένες σκληρότητες, θερμοκρασία 25 βαθμούς C και υπάρχει και πίνακας διόρθωσης αν το νερό έχει διαφορετική θερμοκρασία.

Αν θες για τη συγκεκριμένη να δεις πςερισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις ΕΔΩ που είναι αντιγραφή από το manual της :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε!  :thumbup:

Εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα AYTHN.

Την έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος... και από τιμή άψογη πιστεύω για 4 στάδια!

Όντως και θα σε ρώταγα φίλε istellas, είδα ένα topic περί σκληρότητας νερού που αναφέρθηκες στη ROMAN. Πως μπορώ να βρώ αυτό το μοντέλο? Μέσω internet απο το site της εταιρίας? Μένω στο Ηράκλειο Κρήτης.

24253[/snapback]

Βρίσκεις R/O 3 σταδίων και στο ebay με γύρω στα 60 ευρώ με τα μεταφορικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...