Jump to content

ΚΑΙ ΦΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠ'ΤΗΝ ΑΡΧΗ


Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΨΑΧΝΩ ΣΤΟ AQUAZONE ΝΑ ΒΡΩ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ... ΔΕΥΤΕΡΑ ΒΗΜΑΤΑ (ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΕΙΣΕΙ 7 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ) ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. :lmao: ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ: ΕΝΥΔΡΕΙΟ 120lt, ΦΙΛΤΡΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ 200lt & ΦΙΛΤΡΟ ΒΥΘΟΥ. ΓΕΝΙΚΑ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ...? :thumbup::o:thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ppansel κοίτα τά ΠΜ σου

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

Σε τι ακριβως δεν εισαι ικανοποιημενος?

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ακριβως δεν εισαι ικανοποιημενος?

23783[/snapback]

Tα φυτά δεν εχουν μεγαλώσει, αλλα ειναι σαν να εχουν σαπίσει. Με αποτέλεσμα να χαλάνε την εικόνα του ενυδρείου. Και φοβάμε να βάλω καινούρια ( ψάρια-φυτά ). Αυτά που μετράω με τα test είναι NO3, NO2, pH, GH, KH, και είναι normal οι τιμές τους. Να φταίει το φίλτρο...?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που μετράω με τα test είναι NO3, NO2, pH, GH, KH, και είναι normal οι τιμές τους.

Όταν λες normal τι εννοείς? Πες μας τις ακριβείς τιμές αν μπορείς.

Το ΝΟ3 καλό είναι να μην είναι 0 όταν έχεις φυτά γιατί αποτελεί το φαγητό τους. Επίσης και το φίλτρο βυθού δεν είναι οτι καλύτερο.

Ακόμη πες μας τι υπόστρομα έχεις βάλει και εαν ρίχνεις καθόλου βελτιωτικά του νερού για τα φυτά (πχ σίδηρο). Αυτά για να μπορέσει κάποιος με περισσότερη εμπειρία να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω επισης να παρεις και τεστ ΡΟ4 και Fe.Απο φωτισμο τι εχεις?Παροχη CO2 εχεις?Αλγη εχεις?Θερμοκρασια?

Οταν λες να βαλεις και αλλα ψαρια, ποσα εχεις αυτη τη στιγμη?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες normal τι εννοείς? Πες μας τις ακριβείς τιμές αν μπορείς.

Το ΝΟ3 καλό είναι να μην είναι 0 όταν έχεις φυτά γιατί αποτελεί το φαγητό τους. Επίσης και το φίλτρο βυθού δεν είναι οτι καλύτερο.

Ακόμη πες μας τι υπόστρομα έχεις βάλει και εαν ρίχνεις καθόλου βελτιωτικά του νερού για τα φυτά (πχ σίδηρο). Αυτά για να μπορέσει κάποιος με περισσότερη εμπειρία να σε βοηθήσει.

23807[/snapback]

Το ΝΟ3 ειναι "100", ΝΟ2 "Ο", GH ">7", KH "3" & pH "6,8". Το υπόστρομα είναι από χαλίκι και όσον αφορά τα βελτιωτικά...? ΤΙΠΟΤΑ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω επισης να παρεις και τεστ ΡΟ4 και Fe.Απο φωτισμο τι εχεις?Παροχη CO2 εχεις?Αλγη εχεις?Θερμοκρασια?

Οταν λες να βαλεις και αλλα ψαρια, ποσα εχεις αυτη τη στιγμη?

23833[/snapback]

Τα PO 4 & Fe δεν είχα ποτέ. Λάμπα πήρα προχθές απο μαγαζι που έχει μόνο τροπικά ψάρια( μου είπε οτι θα πρέπει να την αλλαζω πτίν κλεισει χρόνο). Άλγη εμφανίζεται κατα καιρους αλλα εχω ενα "γλυφτη" και την κάνει... να! Και η θεμνοκρασία το χειμώνα είναι σταθερά στους 25-27 oC.

Link to comment
Share on other sites

Τα PO 4 & Fe δεν είχα ποτέ. Λάμπα πήρα προχθές απο μαγαζι που έχει μόνο τροπικά ψάρια( μου είπε οτι θα πρέπει να την αλλαζω πτίν κλεισει χρόνο). Άλγη εμφανίζεται κατα καιρους αλλα εχω ενα "γλυφτη" και την κάνει... να! Και η θεμνοκρασία το χειμώνα είναι σταθερά στους 25-27 oC.

23900[/snapback]

Η ερωτηση μου μπορει να ειναι και χαζη, αλλα οταν λες οτι λαμπα πηρες προχθες θες να πεις οτι δεν ειχες μεχρι τωρα? :thumbup:

Ποσα watt ειναι η λαμπα που πηρες?Ποση ωρα την αναβεις την ημερα?Καθε χρονο οντως πρεπει να αλλαζουμε λαμπες.

Απο θερμοκρασια εισαι σε καλα πλαισια.

Το ΝΟ3 πρεπει να το κατεβασεις περιπου στο 30 για να εισαι καλα.Με αλλαγες νερου τακτικα θα το καταφερεις.Εγω κανω 30% καθε εβδομαδα.

Παρε και τα τεστ που σου ειπα γιατι ειναι σημαντικα σε φυτεμενο.Τεστ εχεις στικ ή τγρα?Θα σου προτεινα τα υγρα, γιατι εχουν σαφως μεγαλυτερη ακριβεια στις μετρησεις.

Τελος η εμφανιση της αλγης ειναι ενδειξη οτι κατι εχει διαταραχθει στην ισορροπια του νερου και καλο ειναι να στη συνεχεια να βρεις την αιτια για αυτο το γεγονος.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο που δεν μου απαντησες, παροχη CO2 εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση μου μπορει να ειναι και χαζη, αλλα οταν λες οτι λαμπα πηρες προχθες θες να πεις οτι δεν ειχες μεχρι τωρα? :thumbup:

Ποσα watt ειναι η λαμπα που πηρες?Ποση ωρα την αναβεις την ημερα?Καθε χρονο οντως πρεπει να αλλαζουμε λαμπες.

Απο θερμοκρασια εισαι σε καλα πλαισια.

Το ΝΟ3 πρεπει να το κατεβασεις περιπου στο 30 για να εισαι καλα.Με αλλαγες νερου τακτικα θα το καταφερεις.Εγω κανω 30% καθε εβδομαδα.

Παρε και τα τεστ που σου ειπα γιατι ειναι σημαντικα σε φυτεμενο.Τεστ εχεις στικ ή τγρα?Θα σου προτεινα τα υγρα, γιατι εχουν σαφως μεγαλυτερη ακριβεια στις μετρησεις.

Τελος η εμφανιση της αλγης ειναι ενδειξη οτι κατι εχει διαταραχθει στην ισορροπια του νερου και καλο ειναι να στη συνεχεια να βρεις την αιτια για αυτο το γεγονος.

23922[/snapback]

Οχι, είχα λάμπα και την άναβα 11 ωρες περίπου κάθε μέρα( με χρονοδιακόπτη). Και από τεστ έχω της aqua, που έχει NO3,NO2,GH,KH & pH.

Παροχή CO2 δεν είχα ΠΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, είχα λάμπα και την άναβα 11 ωρες περίπου κάθε μέρα( με χρονοδιακόπτη). Και από τεστ έχω της aqua, που έχει NO3,NO2,GH,KH & pH.

Παροχή CO2 δεν είχα ΠΟΤΕ.

24037[/snapback]

Ξέχασα, λάμπα πήρα μια απλη στο μήκος του ενυδρείου, δεν πρόσεξα πόσα Watt είναι. Τι λάμπα θα μου έλεγες να πάρω? (βασικά δεν μ'αρέσει το χρώμα της, το ήθελα πιο μπλέ αν υπάρχει :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω την Philips Aqua Relle, 25 watt.Στην περιπτωση μου "δινει" ενα απαλο μπλε που μου αρεσει πολυ.Οσο για CO2 θα σου προτεινα να βαλεις το συντομοτερο και θα δεις μεγαλη διαφορα στην αναπτυξη και στην γενικοτερη κατασταση των φυτων σου.Εχεις δυο επιλογες μια ειναι η DIY κια η αλλη η μπουκαλα απο πετ σοπ.Η δευτερη ειναι σαφως πιο ακριβη, αλλα πιο αποτελεσματικη και ελεγχομενη.Για την πρωτη δες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=56

Υπαρχουν πολλα θεματα που θα σε βοηθησουν.

Τα τεστ για Fe και PO4 τα πηρες?Αν ναι, πες μας τιμες.

Καλη επιτυχια και οτι αλλο χρειαστεις ρωτας! :thumbup:

Υ/Γ Αν ερθεις στην συναντηση στις 3/6 θα βρεις πολλα φυτα απο κλαδεματα φιλων που σιγουρα θα σου κανουν για να εμπλουτισεις το ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα γύρισα από το pet shop και ξέχασα να πάρω τα Fe και PO4. Πήρα όμως άλλη λάμπα, μια Arcadia 25W 750mm. Αλλά και υγρό λίπασμα για τα φυτά και NitratEX για να κατεβάσω το ΝΟ3. Άσε που μ'εβαλες στο "τριπάκι" (με την καλή έννοια) και ψάχνω για DIY. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω και 2 foto για να συγκρίνουμε το... ΠΡΙΝ με το... ΜΕΤΑ! :thumbup:

post-1319-1149098068_thumb.jpg

post-1319-1149098133_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα φιλε!Τι λιπασμα πηρες?Λοιπον, αν βαλεις και CO2 θα δεις τεραστια διαφορα στα φυτα σου, πιστεψε με!Αν χρειαστεις κατι για το DIY εδω ειμαι!

Τωρα επειδη απο θεμα φωτισμου εισαι 0,25 watt ανα λιτρο (τα καθαρα λιτρα σου ειναι 100), σου προτεινω να βαλεις ευκολα φυτακια.Μπορεις να βαλεις hygrophyla polysperma, vallisneria, κερατοφυλλο, java moss και καμμια ανουμπια.

Για το ΝΟ3 θα σου προτεινα να το κατεβασεις με τακτικες αλλαγες νερου, ενω οταν βαλεις και αλλα φυτα θα δεις οτι απο μονα τους θα αρχισουν να το καταναλωνουν.

Και κατι τελευταιο, προσοχη στις δοσολογιες των σκευασματων, τα λιπασματα εχουν οδηγιες για full planted ενυδρεια στην περιπτωση σου ξεκινα με το 1/3 και βλεπεις! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα φιλε!Τι λιπασμα πηρες?Λοιπον, αν βαλεις και CO2 θα δεις τεραστια διαφορα στα φυτα σου, πιστεψε με!Αν χρειαστεις κατι για το DIY εδω ειμαι!

Τωρα επειδη απο θεμα φωτισμου εισαι 0,25 watt ανα λιτρο (τα καθαρα λιτρα σου ειναι 100), σου προτεινω να βαλεις ευκολα φυτακια.Μπορεις να βαλεις hygrophyla polysperma, vallisneria, κερατοφυλλο, java moss και καμμια ανουμπια.

Για το ΝΟ3 θα σου προτεινα να το κατεβασεις με τακτικες αλλαγες νερου, ενω οταν βαλεις και αλλα φυτα θα δεις οτι απο μονα τους θα αρχισουν να το καταναλωνουν.

Και κατι τελευταιο, προσοχη στις δοσολογιες των σκευασματων, τα λιπασματα εχουν οδηγιες για full planted ενυδρεια στην περιπτωση σου ξεκινα με το 1/3 και βλεπεις! :lmao:

24330[/snapback]

Πήρα υγρό λίπασμα "floreal+lod" & "ferreal+spureal" της AQUA MEDIC. (Αυτά μου έδοσε απ'το pet shop)

Για DIY ψάχνομαι συνέχεια, αλλά ακόμα προσπαθώ να καταλάβω την θεωρεία, δεν είναι και απλά πράγμα!

Αυτό που δεν κατάλαβα ειναι για το 1/3 της δοσολογίας( Αφοί έγραφε σε... τοσα lt, τόσα ml).

Πάντως σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου! :thumbup::o:thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα ml ανα λιτρα που σου λεει ειναι για full planted ενυδρεια, το δικο σου δεν ειναι!Ειναι ποσοτητα που θα αποροφησουν πχ 10 φυτα ανεπτυγμενα και οχι τρια μικρα.Οταν φυτεψεις μπολικα φυτα τοτε σιγα σιγα θα φτασεις τις δοσολογιες των σκευασματων.Αυτο στο λεω για να μην υπερβεις σε τιμες τα ορια! :o

Το DYI οσο δυσκολο και αν φαινεται στην αρχη τοσο απλο ειναι στην κατασκευη και στη χρηση του!Διαβασε τα σχετικα θεματα του forum και θα σε κατατοπισουν αρκετα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έριχνα μια ματιά σε forum με τα φυτά και το μάτι μου έπεσε σε ένα θέμα σχετικά με την μαύρη άλγη. Πρόσεξα τα φυτά μου και έχω και απ'αυτή σε αρκετή ποσότητα...! Πως γίνεται αυτό το μαγικό με το οξυζενε? Δεν κατάλαβα :lmao::thumbup::o:thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...