Jump to content

Recommended Posts

(Pterygoplichthys pardalis.) νεκρός

P1280146.jpg

P1280152.jpg

P1280167.jpg

τον είχε ο μπατζανάκης μου στο 320αρι του

έχει μέσα

Hemigrammus erythrozonus 2

Cichlasoma citrinellum 2

Colisa chuna 2

Corydoras spp 4

Epalzeorhynchos frenatum 1

Catoprion mento 1

Hypostomus plecostomus 2

Pseudotropheus lombardoi 1

Puntius tetrazona 4

γκαλαχερ 2 δεν βρίσκω την ονομασία τους

πιο την έχει κάνει την δουλειά υποπτευτούμε κάποιο ψάρι αλλά θέλω

να το επιβεβαιώσω

επειδή το παιδί δεν έχει ξανά αποκτήσει ψαράκια έπεσε θύμα σε ένα πετ

που ο ιδιοκτήτης είναι ένας από τούς κλασικούς ''πάρε όλα κάνουν''

έχεις μεγάλο ενυδρείο

του έδωσε αυτά τα ψαράκια και κάποιο τον χτύπησε

από θέμα στρωσίματος το ενυδρείο είναι άψογο

τε έστρωνε 1 μίνα και έχει πολύ καλά μηχανήματα οπότε δεν είναι εκεί

το πρόβλημα και από μέτρηση είναι οκ σε όλα

με πήρε τηλέφωνο έντρομος και γύρισα τώρα από το σπίτι του

ΤΙ ΛΈΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μας είπες είναι τα μεγέθη των ψαριών... Και των ζωντανών και του νεκρού!

Το μόνο επικίνδυνο ψάρι εκεί μέσα είναι το Catoprion mento (Wimple Piranha) για το οποίο δεν γνωρίζω γενικώς πως συμπεριφέρεται, αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο, από τόσες επιλογές που έχει εκεί μέσα να χτυπήσει τον πιο "ζόρικο" ή έναν από τους πιο "ζόρικους" της παρέας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι το ψάρι πέθανε από τα τραύματα... Τα τραύματα μπορεί να προέκυψαν μετά τον θάνατο του ψαριού!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι το ψάρι πέθανε από τα τραύματα... Τα τραύματα μπορεί να προέκυψαν μετά τον θάνατο του ψαριού!

Συμφωνώ με το συνονόματο...το ψάρι χτυπήθηκε όταν ήταν στα τελευταία του η μετά τον θάνατο του...σκουπά βυθού κάνει στο ενυδρείο του και αν ναι κάθε πότε??

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το συνονόματο...το ψάρι χτυπήθηκε όταν ήταν στα τελευταία του η μετά τον θάνατο του...σκουπά βυθού κάνει στο ενυδρείο του και αν ναι κάθε πότε??

Βασικά είναι και τα σημεία των τραυμάτων που είναι περίεργο να έχουν συμβεί ενώ είναι ζωντανό. Τίποτα βέβαια δεν αποκλείεται με την κιβωτό που του πούλησαν για ενυδρείο.

Πάντως το ψάρι από κάτι πέθανε. Από τι είναι το θέμα... Με αυτά που μας παρουσίασες μπορούμε να σκεφτούμε πολλούς λόγους, αλλά καλό είναι να βρούμε και τον/τους επικρατέστερους.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ο συνονόματος σε ρωτάει για σκούπα βυθού, αλλά κάτι θα έχει στο νου του :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί ο συνονόματος σε ρωτάει για σκούπα βυθού, αλλά κάτι θα έχει στο νου του :bowdown:

Το σκεπτικό μου είναι το εξης και το εχω παρατηρήσει πολλές φορές..ποιο το πιο γνωστό ψάρι σε όλους τους ενυδρειάδες και όχι χομπίστες..το χρυσόψαρο... ο nemo... και μετά ο γλύφτης...ο οποίος όλοι πιστευουν οτι καθαρίζει το νερό,τα τζάμια,τρώει τα περιττώματα,τα νεκρά ψάρια και μερικά σπάνια είδη μπορεί και να βάλουν ενα χεράκι στο σκούπισμα του σαλονιού...οι απειροι κ τεμπέληδες κάτοχοι ενυδρείων..εχουν τις συνήθειες..να ταιζουν πολύ,να μην κάνουν τακτικές αλλαγες να πλένουν το φίλτρο στην μπανιέρα και.......να μην κάνουν σκούπα..με αποτέλεσμα στο βυθό να υπάρχουν ζώνες οι οποίες είναι στάσιμες,δεν εχουν κυκλοφορία και με το βυθό να είναι γεμάτο με περιττώματα και υπολείμματα τροφές είμαστε σε θέση να καταλαβαίνουμε ποιός θα την πληρώσει πρώτος....Nick πως σου φαίνεται το σενάριο μου?(μόλις γύρισα απο cinema είδα Σερλοκ Χόλμς,μάλλον επηρεάστηκα λίγο παραπάνω :bowdown::rasp: )

Η κοιλια του ψαριού είναι λίγο ασυνήθιστα φουσκωμένη προς τα έξω..τώρα αμα δεν ρίξεις και μια ματιά μέσα μόνο σενάρια μπορείς να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό μου είναι το εξης και το εχω παρατηρήσει πολλές φορές..ποιο το πιο γνωστό ψάρι σε όλους τους ενυδρειάδες και όχι χομπίστες..το χρυσόψαρο... ο nemo... και μετά ο γλύφτης...ο οποίος όλοι πιστευουν οτι καθαρίζει το νερό,τα τζάμια,τρώει τα περιττώματα,τα νεκρά ψάρια και μερικά σπάνια είδη μπορεί και να βάλουν ενα χεράκι στο σκούπισμα του σαλονιού...οι απειροι κ τεμπέληδες κάτοχοι ενυδρείων..εχουν τις συνήθειες..να ταιζουν πολύ,να μην κάνουν τακτικές αλλαγες να πλένουν το φίλτρο στην μπανιέρα και.......να μην κάνουν σκούπα..με αποτέλεσμα στο βυθό να υπάρχουν ζώνες οι οποίες είναι στάσιμες,δεν εχουν κυκλοφορία και με το βυθό να είναι γεμάτο με περιττώματα και υπολείμματα τροφές είμαστε σε θέση να καταλαβαίνουμε ποιός θα την πληρώσει πρώτος....Nick πως σου φαίνεται το σενάριο μου?(μόλις γύρισα απο cinema είδα Σερλοκ Χόλμς,μάλλον επηρεάστηκα λίγο παραπάνω :bowdown::rasp: )

Η κοιλια του ψαριού είναι λίγο ασυνήθιστα φουσκωμένη προς τα έξω..τώρα αμα δεν ρίξεις και μια ματιά μέσα μόνο σενάρια μπορείς να κάνεις...

ΝΑΙ!!! Ο Σέρλοκ σε επηρέασε :bowdown:

Είναι ένα από τα πιθανά σενάρια, αλλά και πάλι αυτά τα ψάρια έχουν ασυνήθιστες αντοχές στις κακουχίες. Τι να πω??? Περιμένω και την απάντηση του divemaster.

Link to comment
Share on other sites

Hemigrammus erythrozonus 2. 3cm

Cichlasoma citrinellum 2. 4cm

Colisa chuna 2 σε αυτό εκανα λάθος δεν το έχει οπότε άκυρο

Corydoras spp 4. 2cm

Epalzeorhynchos frenatum 1. 7cm

Catoprion mento 1 αυτό είναι το λεγόμενο δολάριο που λέμε? είναι 7cm

Hypostomus plecostomus 2. 4cm

Pseudotropheus lombardoi 1. 5cm σε αυτό έχω μία αμφιβολία θα το φωτογραφήσω. σήμερα θα πάω σπίτι του

Puntius tetrazona 4. 3cm

γκαλαχερ 2 δεν βρίσκω την ονομασία τους. 7cm

θα σάς φέρω και φώτο να διαφωτίσουμε το θέμα

πάντως σάς ευχαριστώ πολύ Nick&Nick

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το συνονόματο...το ψάρι χτυπήθηκε όταν ήταν στα τελευταία του η μετά τον θάνατο του...σκουπά βυθού κάνει στο ενυδρείο του και αν ναι κάθε πότε??

όχι δεν έχει κάνει ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Hemigrammus erythrozonus 2. 3cm

Cichlasoma citrinellum 2. 4cm

Colisa chuna 2 σε αυτό εκανα λάθος δεν το έχει οπότε άκυρο

Corydoras spp 4. 2cm

Epalzeorhynchos frenatum 1. 7cm

Catoprion mento 1 αυτό είναι το λεγόμενο δολάριο που λέμε? είναι 7cm

Hypostomus plecostomus 2. 4cm

Pseudotropheus lombardoi 1. 5cm σε αυτό έχω μία αμφιβολία θα το φωτογραφήσω. σήμερα θα πάω σπίτι του

Puntius tetrazona 4. 3cm

γκαλαχερ 2 δεν βρίσκω την ονομασία τους. 7cm

έχει και 2 αγγελόψαρα το ένα είναι μαδημένο στα 5cm

θα σάς φέρω και φώτο να διαφωτίσουμε το θέμα

πάντως σάς ευχαριστώ πολύ Nick&Nick

και από ότι μου είπε οι Γκάλαχερ του έχουν φάει άλλα 2 ψαράκια

στο θέμα ταΐσματος ταΐζει ανησυχητικά λίγο μετράει τούς κοκους

τής τροφής να μην ρίξει περισσότερο

ενώ στο θέμα καθαριότητος είναι οκ γιατί έχει ένα καλό παιδί

και χομπίστα χρόνια

που τον καθοδηγεί από θέμα νερού τι να κάνει

και τον ακούει κατά γραμμα

αλλά δεν του είχε πει τι ψάρια θα βάλει

Link to comment
Share on other sites

ορίστε και η φωτογραφίες

στην περιγραφή τον ψαριών μάλλον έχω κάνει λάθος αλλά δείτε και εσείς

ότι μου έλεγε από το τηλέφωνο σάς έλεγα

P1290174.jpg

P1290200.jpg

P1290195-1.jpg

P1290194.jpg

P1290193.jpg

P1290191.jpg

P1290187.jpg

P1290186.jpg

P1290184.jpg

P1290183.jpg

P1290179.jpg

P1290177.jpg

P1290176.jpg

ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω και από που να αρχίσω!

Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι επιστροφή ΟΛΩΝ των ψαριών εκτός του μαδημένου σκαλαριού, όπου πρέπει να μπει σε καραντίνα και ακολουθηθεί θεραπεία αποκατάστασης των πτερυγίων του. Τώρα αν αυτό είναι ασθένεια ή απλά ξύλο από άλλα ψάρια δεν ξέρω, αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσουμε!!!

Αν παραμείνει έτσι το ενυδρείο, είναι καταδικασμένο!

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ίδα θα ααναφέρω και εγώ,τα ψάρια δεν φαίνονται να είναι και στην καλύτερη τους κατάσταση,θα πρέπει να δει τι απο αυτα θέλει να κρατήσει και να διώξει τα υπόλοιπα,gallagher και τιγράκια να φύγουν πρώτα..το ενυδρείο δεν είναι καταδικασμένο..οι κάτοικοι του είναι..!!Όλα θα γίνουν με όρεξη και καλή διάθεση!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ίδα θα ααναφέρω και εγώ,τα ψάρια δεν φαίνονται να είναι και στην καλύτερη τους κατάσταση,θα πρέπει να δει τι απο αυτα θέλει να κρατήσει και να διώξει τα υπόλοιπα,gallagher και τιγράκια να φύγουν πρώτα..το ενυδρείο δεν είναι καταδικασμένο..οι κάτοικοι του είναι..!!Όλα θα γίνουν με όρεξη και καλή διάθεση!! :bowdown:

θα πω ότι του προτείνετε και θα ενημερώσω σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...