Jump to content

Νυχτερινό ρευμα


tekila

Recommended Posts

προσοχη φιλοι μου.

το νυχτερινό ρεύμα για να μετρατε μειομένο πρέπει να συνδεθει στον πινακα μασ το μικρό μάυρο καλώδιο που έρχετε από τη ΔΕΗ . χθεσ βράδυ σε μια τυχαια συζητηση που είχα έμαθα πωσ πολλοι ηλεκτρολογοι για να μειώσουν το κοστοσ δε κάνουν αυτη την εγκατάσταση με αποτελεσμα το ρευμα που εμεισ πιστευουμε οτι πληρώνουμε φτηνο να χρεώνεται κανονικα ( σην τα επι τισ εκατο τησ ερτ , δυμου και λοιπα) .

τωρα αυτά πιθανον να υσχιουν μονο στην επαρχεια . παντωσ στο δικο μου πίνακα τον δευτερο που θα τροφοδοτει το δευτερο ενυδρειο το 1200αρι δε έχει αντιστιχει εγκατασταση , σε τηλεφωνο με τον ηλεκτρολογο μου απαντησε <<<<<ρε φιλε βιαζόμασταν τοτε και δε το βάλαμε>>>>. φανταζομαι στην αθήνα είναι διαφορετικα.

αν καποιοσ ταξέρει καπωσ διαφορετικα ασ με διορθώσει.

ενημερωτικά το νυχτερινό ρεύμα στοιχιζει 2/3 πιο φτυνα από το κανονικο.

Link to comment
Share on other sites

και συνεχιζοντασ

100watt/hour = 2,4Kw/h/μερα =72Kwh το μηνα...

σε λεφτα αυτο κοστιζει απο 8,066 ευρω (αν υποθεσουμε οτι ειναι η σχετικα ακριβη τιμή.. μεχρι 11,9 στο πιο ακριβο. (με φπα παντα..)

Σε νυχτερινο κοστιζει 3,33

Με απλα λογια, αν υπαρχουν καταναλωσεις που δουλευουν σε 24ωρη βαση το νυχτερινό δεν αφηνει το ημερησιο να φουσκωσει πολυ.

Βεβαια το νυχτερινο εχει και ενα μικρο παγιο (3,46 ευρω ανα λογαριασμο) αλλα και παλι συμφερει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις σε ποιες περιπτωσεις συμφερει το νυχτερινο ρευμα?Ποιες ειναι οι ωρες που ισχυει το νυχτερινο?

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι ωρες που ισχυει το νυχτερινο?

23926[/snapback]

Θερινό (1/5 - 30/10) : 23:00 - 07:00

Χειμερινό (1/11 - 30/4) : 15:30 - 17:30 & 02:00 - 08:00

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Νικο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο από το ρολόι στο πίνακα είναι εντολή και όχι το νυχτερινό .

Μάλλον δεν σου τα είπανε καλά .

Αν έχεις νυχτερινό ρεύμα φαίνεται από το αν έχεις 2 ρολόγια από τη ΔΕΗ η ένα διπλό ρολόι .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μιας και απ' οτι βλεπω το κατεχετε το θεμα, μπορειτε να μου πειτε αν με συμφερει να βαλω νυχτερινο?Μενω σε μονοκατοικια στην επαρχεια (Δηλεσι) και ο λογαριασμος ερχεται περιπου 150- 200 Ευρω.Καθ' ολη την διαρκεια της νυχτας εχω αρκετη καταναλωση, λογω φωτισμου στον κηπο και στο υπολοιπο σπιτι.Τι διαφορες θα μπορουσα να δω στον λογαριασμο μου?

Έγινε επεξεργασία - zak
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα ανάβουμε τις λάμπες το βράδυ και θα τις σβήνουμε τη μέρα

Χαριτολογώ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νυχτερινό δεν μπορείς να βάλεις αν δεν έχεις θερμοσυσσωρευτές .

Πρέπει να αλλάξεις το πίνακα τη παροχή και το πιστοποιητικό για τη ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Νυχτερινό δεν μπορείς να βάλεις αν δεν έχεις θερμοσυσσωρευτές .

Πρέπει να αλλάξεις το πίνακα τη παροχή και το πιστοποιητικό για τη ΔΕΗ

24080[/snapback]

Σταμάτη μπορείς να εξηγήσεις σε παρακαλώ λίγο γιατί οι θερμοσυσσωρευτές είναι απαραίτητοι? Προσωπικά έχω νυχτερινό αλλά δεν έχω θερμοσυσσωρευτές και δε βλέπω και το λόγο που να σε αναγκάζει η ΔΕΗ για κάτι τέτοιο. :thumbup:

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το νυχτερινό το έχεις εσύ από παλιά τα πράγματα έχουν αλλάξει τώρα και σου ζητά η ΔΕΗ να έχεις μεγάλες καταναλώσεις για να στο εγκρίνει .

Άλλωστε αυτό δεν το κάνει η ΔΕΗ επειδή μας έχει ιδιαίτερη εκτίμηση και μας χαρίζει .

Αυτό το κάνει να ελέγξει τα φορτία της γι αυτό δίνη και την εντολή με το καλώδιο το μαύρο για να πάρουν μπρος οι θερμοσυσσωρευτές όταν θέλει αυτή .

Και για να πω και την αλήθεια δεν γνωρίζω αν το έχει κατάργηση σε καινούργιες εγκαταστάσεις κάτι τέτοιο ακουγόταν .

Παρ όλα αυτά μια ερώτηση στη ΔΕΗ θα τα λύση όλα .

Link to comment
Share on other sites

Νυχτερινό δεν μπορείς να βάλεις αν δεν έχεις θερμοσυσσωρευτές .

Πρέπει να αλλάξεις το πίνακα τη παροχή και το πιστοποιητικό για τη ΔΕΗ

24080[/snapback]

Σταμάτη θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω. Αυτό που λες ισχύει για 3φασικό νυχτερινό. Εγώ πριν από 6 μήνες έβαλα νυχτερινό 1φασικό και δεν υπήρχε πρόβλημα. Το μόνο που ζητάνε αν είναι παλιά η πολυκατοικία είναι χαρτί/σχέδιο από ηλεκτρολόγο για το αρχείο τους και να υπάρχει το καλώδιο της εντολής από το ρολόι στον πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκιο ,ούτως η άλλως μια ερώτηση στη ΔΕΗ θα το ξεκαθαρίσει το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...