Jump to content

Απίστευτοι ταξιτζήδες


Recommended Posts

Το άκουσα στις ειδήσεις το πρωι και δεν μπορώ ακόμα να το πιστέψω.

Σήμερα απεργούν οι ταξιτζήδες αντιδρώντας στην υποχρεωτική χρήση ζώνης ασφαλείας.

Δεν μπορουν λεει να φορουν ζωνη ασφαλειας γιατι δυσκολεύονται να μπαινοβγαίνουν στο αυτοκίνητο όταν χρειάζεται να βάζουν τα πράγματα των επιβατών στο πορτμπαγκάζ.

Κανένα σχόλιο ???

Έγινε επεξεργασία - dyiannis
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα χρειάζεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ζώνη ασφαλείας, και ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ προστατευτικό χώρισμα με τους πίσω επιβάτες. Μπροστά ΚΑΝΕΙΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ένα κλάδο που απαρτίζεται από ανθρώπους που δουλεύουν σκληρά και κάτω από δύσκολες πολλές φορές συνθήκες. Αυτό όμως δε δικαιολογεί την απαράδεκτη συμπεριφορά και τις παράλογες απαιτήσεις που έχουν. Να κινούνται στις λεωφορειολωρίδες, να μην βάλουν ταμειακές, να μην ισχύουν κανονισμοί του κοκ για αυτούς κλπ. Πέραν των άλλων χαριτωμένων, θες air condition θα δώσεις 2€ παραπάνω, 2 και 3 κούρσες ταυτόχρονα, δεν τους αρέσει εκεί που θες να πας και δε σε πάνε και άλλα διάφορα. Εγώ χαίρομαι όταν κάνουν απεργία, αδειάζει η Αθήνα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ένα κλάδο που απαρτίζεται από ανθρώπους που δουλεύουν σκληρά και κάτω από δύσκολες πολλές φορές συνθήκες. Αυτό όμως δε δικαιολογεί την απαράδεκτη συμπεριφορά και τις παράλογες απαιτήσεις που έχουν. Να κινούνται στις λεωφορειολωρίδες, να μην βάλουν ταμειακές, να μην ισχύουν κανονισμοί του κοκ για αυτούς κλπ. Πέραν των άλλων χαριτωμένων, θες air condition θα δώσεις 2€ παραπάνω, 2 και 3 κούρσες ταυτόχρονα, δεν τους αρέσει εκεί που θες να πας και δε σε πάνε και άλλα διάφορα. Εγώ χαίρομαι όταν κάνουν απεργία, αδειάζει η Αθήνα! :thumbup:

23856[/snapback]

Δε λέω είναι σκληρή η δουλειά τους και οι συνθήκες ειδικά τωρα το καλοκαίρι είναι δύσκολες. Αλλά ξέρω ότι και οι απολαβές τους είναι ιδιαίτερα υψηλές - και γίνονται ακόμα υψηλότερες με τις διπλές και τριπλές (πάντα επιλεκτικά) κούρσες από το φούσκωμα της αξίας της διαδρομής , από το 'κλέψιμο' των τουριστών που πληρώνουν χρυσες τις διαδρομές από το αεροδρόμιο προς το κέντρο και άλλα διάφορα.

Αυτο με το ότι χρεώνεται και η χρήση του air condition είναι αλήθεια ??

Πάντως θυμάμαι παλιότερα (γιατι τώρα δεν χρησιμοποιώ καθόλου), ειχα μπει σε ταξί στη θέση του συνοδηγού και έβαλα ζώνη ασφαλείας και ο ταξιτζής με πέρασε για ξένο , τόσο παράξενο του φάνηκε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράλογο να αντιδρούν για κάτι που αφορά την προστασία τους...

έπειτα από τις 10 κούρσες που έχουνε άντε να βγαίνουν στις 3 για τυχών εξυπηρέτηση πελάτη με τσάντες...

και όπως είπε δημοσιογράφος στον Πρόεδρο τους είναι η μόνοι σε όλοι την Ευρώπη που αντέδρασαν!

είναι γελοίο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι να πουν δηλαδη και τα Taliban TAXI :thumbup::o:thumbdown:

taliban_taxi.jpg

:lmao::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη δεν τους υποστηρίζω, το αντίθετο μάλιστα. Αυτό με το κλιματιστικό είχε γίνει ολόκληρο θέμα, ξεκίνησε από τους ολυμπιακούς και πλέον καθιερώθηκε. Αγαπητή Ρένα προσωπικά μια φορά έχει τύχει να δω ταξιτζή να κατεβαίνει (όπως είναι υποχρεωμένος να κάνει) να φορτώσουν βαλίτσες και αυτό επειδή ήταν ο τροχονόμος ακριβώς δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα παραπάνω που γράψατε θα πρέπει να τους γίνει ένα σεμινάριο καλής συμπεριφοράς. Μπαίνεις μέσα και νομίζουν ότι είσαι το φιλαράκι τους. Άσε που αν αρχίσουν τα αθλητικά, το καμάκι και δεν ξέρω και εγώ τι δεν σταματάνε... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα παραπάνω που γράψατε θα πρέπει να τους γίνει ένα σεμινάριο καλής συμπεριφοράς. Μπαίνεις μέσα και νομίζουν ότι είσαι το φιλαράκι τους. Άσε που αν αρχίσουν τα αθλητικά, το καμάκι και δεν ξέρω και εγώ τι δεν σταματάνε...      :o

23868[/snapback]

Οντως αυτο ειναι το χαρακτηριστικο τους γνωρισμα.Με το ζορι, εχεις δεν εχεις διαθεση πρεπει να σου αναλυσει ο καθενας τους το οποιδηποτε θεμα, το οποιο και γνωριζουν αριστα (φυσικα) και εσυ οπωσδηποτε πρεπει να συμφωνεις μαζι τους!Οι πιο πολλοι εχουν εντελως αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα,απο πολλες αποψεις,(τις εχετε αναφερει και με βρισκετε συμφωνο)!Βεβαια, υπαρχουν και οι εξαιρεσεις...

Παντως, προσωπικα ειμαι ευτυχης που σπανια τους χρειαζομαι!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

H EΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΑΠΕΡΓΙΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φορά που μπήκα σε ταξί ήταν το Γενάρη στη Μαδρίτη, οπου κατέβηκε να βοηθήσει στο φόρτωμα-ξεφόρτωμα κλπ. ( χώρια η ευγένεια).

Το ποσοστό αγενών στην Ελλάδα είναι πολύ μεγάλο και αισθάνομαι ευτυχής που έχω χρόνια να μπω σε ταξί.

Πάντως για τη ζώνη: Σώζει σίγουρα και μία φορά θα χρειαστεί. Εγώ προσωπικά τη βάζω ακόμη κι' αν βγω για τσιγάρα.

Στατιστικά πάνω από το 80% των τροχαίων με τραυματισμους, θανάτους κτλ. γίνονται σε μια ακτίνα 18 χλμ. από τον τόπο κατοικιας, δηλαδή στον κύκλο πόλης που οδηγούμε καθημερινά. Αφου συμμορφωνόμαστε εμείς - και πολύ καλά κάνουμε,- ας συμμορφωθούν και αυτοί οι κύριοι.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για επαγγελματικούς λόγους αναγκαζόμουν να μπω σε ταξί

και 3-4 φόρες θα παίζαμε μπουνιές :thumbup:

Φυσικά και δεν έπεσαν ψιλές αφού έχουμε και κάποιο πρεστίζ

:o

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας αρχίσουν οι ταξιτζήδες να κόβουν αποδείξεις όπως όλοι οι υπόλοιποι και ας φοράνε ο,τι θέλουν μετά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το χω ξαναπεί εδω μέσα κάπου.

Για να αποφύγετε το ακατάσχετο μπλα μπλα και τις οικιότητες.

Μπείτε στο ταξί.

Μόλις ο ταξιτζής σας ρωτήσει που πάμε ; απαντήστε με ύφος :

Γιατί θα ρθείς και συ ;Μετά την απάντηση του απαντήστε του : Στην αδερφή μου

Αν σας ρωτήσει που μένει πείτε του ξανά με ύφος : Ακόμα στο νοίκι η κακομοίρα.

Αν μετά απο αυτά συνεχίσει την κουβέντα θα χρειασθεί περισσότερη προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το χω ξαναπεί εδω μέσα κάπου.

Για να αποφύγετε το ακατάσχετο μπλα μπλα και τις οικιότητες.

Μπείτε στο ταξί.

Μόλις ο ταξιτζής σας ρωτήσει που πάμε ; απαντήστε με ύφος :

Γιατί θα ρθείς και συ ;Μετά την απάντηση του απαντήστε του : Στην αδερφή μου

Αν σας ρωτήσει που μένει πείτε του ξανά με ύφος : Ακόμα στο νοίκι η κακομοίρα.

Αν μετά απο αυτά συνεχίσει την κουβέντα θα χρειασθεί περισσότερη προσπάθεια.

24154[/snapback]

:thumbup::o:thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα το πρωι ερχόμενος στο δουλειά από το κέντρο με ποδήλατο και με αφορμή αυτό που συζητάμε παρατηρούσα τους οδηγούς των ταξί . Ούτε ένας δεν φορούσε ζώνη ασφαλείας. Απολύτως κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...