Jump to content

Καταλήψεις...


Recommended Posts

Μπαίνω στην τέταρτη βδομάδα καταλήψεων, το εξάμηνο (εξαβδόμαδο στην πραγματικότητα) απειλείται άμεσα, οι επί πτυχίο (καλή ώρα) φοιτητές χάνουν το χρόνο τους, ενδεχομένως να χάσουν και πολύ περισσότερα παιδιά που έχουν κανονίσει μεταπτυχιακές σπουδές κλπ. Δημιουργήθηκε αυτό το site με στόχο της άμεση ενημέρωση για το ποιες σχολές τελούν υπό κατάληψη. Παλιότερες ανάλογες κινητοποιήσεις έδειξαν αφενός ότι δεν οδηγούν πουθενά και αφετέρου ότι αυτοί που πάντα την πληρώνουν οι φοιτητές. Η γνώμη σας παρακαλώ....

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αν και οι καταλήψεις είναι μία μόδα που ξεκίνησε στην ελλάδα από τα μέσα της δεκαετίας του 80 μπορώ να πώ ότι είναι ένας τρόπος αντίδραση και ένδειξης διαμαρτηρίας από μία εκάστοτε ομάδα. Όμως στην περίπτωση των καταλήψεων σε σχολεία και σχολές ο μόνος που βγαίνει χαμένος είναι οι μαθητές/σπουδαστές. Οι καθηγητές υπογείως τις επικροτούν και υποστηρίζουν αφού και "αράζουν" αλλά και πληρόνονται κανονικότατα. Όμως η μόδα αυτή ειδικά για σχολές ανώτερης και ανώτατης εκπαίδευσης είναι μία λεμιτόμος για τους φοιτητές χωρίς να το καταλαβαίνουν. Χάνουν άσκοπα χρόνια από την ζωή τους και την καριέρα τους που αυτό θα το καταλάβουν στο μέλλον. Και φυσικά επειδή η κατάληψη όπως είπαμε είναι μόδα πλέον δεν έχει καμία επίδραση σε καμία διοίκηση πανεπιστημίου και σε καμία κυβέρνηση. Δεν τους καίγετε καρφάκι.

Πρέπει να βρείτε άλλον τρόπο να πέραν των καταλήψεων στα πανεπιστήμια για να απαιτείτε τα δικαιώματα σας.

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία των μαθητών τις περισσότερες φορές δεν γνωρίζει καν για ποιο λόγο γίνεται η κατάληψη αλλά την υποστηρίζει έτσι κι αλλιώς. Τι να πούμε από κει και πέρα..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να προσθέσω ότι όσο εύκολα ξεκινάει μια κατάληψη, τόσο δύσκολα σπάει.

Εγώ γύρω στο 90 που ήμουν στη Γεωπονική, έχασα 3 εξάμηνα από καταλήψεις, το ένα από αυτά για να επιστρέψει το "ΕΛΛΗ" από τον Περσικό Κόλπο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συμφωνω με ολα οσα λετε.Μια ενσταση, ομως, απο εμενα γενικως για τις καταληψεις.Θεωρω, λοιπον, οτι οποια μορφη και αν εχουν ειναι περα για περα λαθος και αγγιζουν σχεδον, τα ορια του αντιδημοκρατισμου.Το οτι καποιοι εχουν ενα προβλημα δεν τους δινει το δικαιωμα με το "ετσι θελω" να κανουν καποιους αλλους να χανουν εξαμηνα, μεροκαματα και ελευθεριες!Μην ξεχνατε τους αγροτες που εκλειναν την εθνικη οδο οποτε ηθελαν!Καποιοι αλλοι κανουν καταληψη, λεει, ενος κεντρικου δρομου και δεν σε αφηνουν να κινηθεις γιατι εχουν αιτηματα!Και εγω τι σου φταιω που θελω να παω στη δουλεια μου, στο σπιτι μου, στη βολτα μου βρε αδερφε!Με την λογικη των καταληψεων θα επρεπε ολη η χωρα να ηταν υπο καταληψη, γιατι ποιος δεν εχει προβληματα ή αιτηματα!Αν θες να πετυχεις τον σκοπο σου, βρες αλλον τροπο να διαμαρτυρηθεις με τον οποιο δεν θα αφαιρεις ελευθεριες και δικαιωματα των συνανθρωπων σου...

Δεν ξερω αλλα εμενα η καταληψη μου φαινεται σαν μια μορφη χουντας...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε zak συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, το γελοίο της ιστορίας όμως είναι ότι η κατάληψη γίνεται από μια παράταξη που (υποτίθεται ότι) μάχεται για τη δημοκρατία και την ελευθερία του ατόμου. (για να μη θίξουμε την υποτιθέμενη ανάγκη για κοματικοποίηση στο χώρο των πανεπιστημίων)

Γιάννη το πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν καταλαβαίνουμε τις συνέπειες. Ας γίνει ένας «αγώνας» (και χωρίς εισαγωγικά αν θέλετε) αλλά να φτάσει κάπου. Τα τελευταία χρόνια γίνεται κατάληψη μερικές μέρες και μετά όλα μέλι-γάλα και φυσικά ουδείς υπεύθυνος.

Link to comment
Share on other sites

Παντως, αν το καλοσκεφτεις μεσα απο αυτα που συζηταμε τωρα φαινονται ξεκαθαρα οι αδυναμιες και τα ελλατωματα-γνωρισματα της φυλης μας.Τι να λεμε ρε παιδια, αφου αυτοι ειμαστε, χαβαλεδακια και φυγοπονοι!Ειναι λιγοι αυτοι που δουλευουν σοβαρα και με αγαπη γι' αυτο που κανουν!Ειναι, κατα τη γνωμη μου, η βασικοτερη αιτια που εχουμε μεινει τοσο πισω σε πολλα σαν χωρα...

-Υ/Γ Καλο το θεμα!Κρατηστε ομως και λιγες δεες για να τις πουμε με το καφεδακι μας στη συναντηση!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε zak συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, το γελοίο της ιστορίας όμως είναι ότι η κατάληψη γίνεται από μια παράταξη που (υποτίθεται ότι) μάχεται για τη δημοκρατία και την ελευθερία του ατόμου. (για να μη θίξουμε την υποτιθέμενη ανάγκη για κοματικοποίηση στο χώρο των πανεπιστημίων)

Γιάννη το πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν καταλαβαίνουμε τις συνέπειες. Ας γίνει ένας «αγώνας» (και χωρίς εισαγωγικά αν θέλετε) αλλά να φτάσει κάπου. Τα τελευταία χρόνια γίνεται κατάληψη μερικές μέρες και μετά όλα μέλι-γάλα και φυσικά ουδείς υπεύθυνος.

24086[/snapback]

Γιώργο νομίζω ότι τα είπες όλα εδώ. Από τις δικές μου πικρές εμπειρίες τόσο στο σχολείο, όσο και αργότερα στη σχολή, καμία κατάληψη δεν είχε πραγματικά αίτια. Σχεδόν όλες ξεκινούσαν για να εξυπηρετήσουν κομματικά συμφέροντα. Πάντα βέβαια στις πλάτες του κάθε Ελληνάρα που δε μπορεί να δεί πέρα απο τη μύτη του για να καταλάβει ότι τελικά ο ίδιος βλάπτεται, και έτσι τις επικροτεί.

Και φυσικά ποτέ δεν υπάρχουν ευθύνες και στο τέλος όλα μέλι γάλα. Τα χρόνια μπορεί να περάσαν, κάποια πράγματα, όμως, δεν άλλαξαν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν συμφωνώ με το Ζακ .

Εγώ πιστεύω ότι η κοινωνία μας είναι ανάλγητη και το πρόβλημα εκεί βρίσκεται .

Όταν ένα κομμάτι της κοινωνίας έχει κάποια αιτήματα και είναι δίκαια θα πρέπει να έχει τη συμπαράσταση όλων .

Για παράδειγμα δεν γνωρίζω πια είναι τα αιτήματα αυτή τη στιγμή που γίνονται οι καταλήψεις αλλά αν είναι δίκαια να συμπλεύσουν όλοι οι φοιτητές σε όλη την Ελλάδα .Και εάν καταληφθεί όλη η Ελλάδα να είσαι σίγουρος ότι θα τελείωση πολύ γρήγορα χωρίς να ενοχληθεί κανένας , μόνο αυτοί που θέλουν να μας δημιουργήσουν πρόβλημα θα ενοχληθούν . Άλλωστε μια φορά θα γινόταν δεύτερη δεν …….διότι δεν θα άφηναν να δημιουργηθεί δεύτερη , τότε θα αποκτούσε και γι αυτούς αξία ο διάλογος .

Αν δηλαδή έχουν πρόβλημα οι αγρότες , να μην κλείσει η εθνική οδός , να παραλύσει όλη η Ελλάδα από όλους εμάς . Για να το σκεφτείτε λίγο παραπάνω θα γινόταν μια φορά άντε δυο φορές ,θα ξαναγινόταν ;

Δυστυχώς τα μεγάλα λαμογια εκεί ποντάρουν στο ότι οι οδηγοί από τις νταλίκες αν θελήσουν να κάνουν κάτι θα έρθουν σε σύγκρουση με τους οδηγούς πχ των τουριστικών λεωφορείων και θα καθαρίσουν την υπόθεση .

Τη ξέρετε τη παροιμία που λέει διαίρει και βασίλευε; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σταματη δε νομιζω οτι ειναι ετσι το πραγμα, οπως το λες.Σου ξαναλεω οτι προβληματα και αιτηματα δεν εχουν μονο οι αγροτες ή οι φοιτητες.Εχουν οι συνταξιουχοι, οι ελευθεροι επαγγελματιες, οι εμποροι, οι γιατροι, οι νοσηλευτες και αλλοι πολλοι.Μαλιστα, οι περισσοτεροι απο αυτους που σου ανεφερα εχουν πολυ σοβαρα προβληματα!Φαντασου, λοιπον, φιλε Σταματη να εκλεινε ο καθενας για κανα μηνα τους δρομους, τις υπηρεσιες και εγω δεν ξερω τι αλλο...Δεν μπορεις για το δικο σου δικαιωμα-αιτημα να καταργεις την ελευθερια και τα δικαιωματα των αλλων!Αυτη ειναι η δημοκρατια, αλλωστε!Μπορεις να κανεις τα παντα, αρκει να μην καταργεις τα δικαιωματα των συμπολιτων σου...

Για σκεψου το λιγο.Το περασμα απο μια οργανωμενη κοινωνια στην αναρχια ειναι μικρο...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα συμφωνησω με τον φιλο Σταματη για τον τροπο αντιμετωπισης τετοιου ειδους προβληματων αν και αυτο ειναι ακατορθωτω αδυνατο να γινει .... Αν ειμασταν ολοι ενωμενοι σα μια γροθια απεναντι στα προβληματα τις καθε μεριδας της κοινωνιας μας, τοτε ειμαι σιγουρος οτι θα ηταν πολυ καλητερα τα πραγματα ... ασε που μερικα προβληματα που δε μας αφορουν αμμεσα μπορει να τα βρουμε μπροστα μας στο μελλον ....

Μερικοι ανθρωποι δεινουν τον αγωνα τους και για μας χωρις να το καταλαβενουμε ..

Έγινε επεξεργασία - dartman1980
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μην παρεξηγητε αυτα που λεω.Σε καμμια περιπτωση δεν λεω οτι δεν συμπασχω.

Αυτο που λεω, ειναι και το θεμα της συζητησης αλλωστε, ειναι οτι οι καταληψεις ειναι λαθος τροπος διαμαρτηριας.Τι να κανουμε ρε παιδια, δεν ζουμε σε μια κοινωνια αγγελικα πλασμενη, αυτο το ξερουμε ολοι.Αυτο δεν σημαινει οτι θα πρεπει να δημιουργουμε πιο πολλα προβληματα, για να λυσουμε ενα!Γιατι αυτο γινεται με τις καταληψεις.Και τελικα, αντι ο διαμαρτυρομενος να κερδισει την συμπαθεια και την συμπαρασταση των αλλων, τους βαζει απεναντι του!Εκει ειναι το μυστικο που εχουν τα μεγαλα λαμογια, που λεει και ο Σταματης.Ειναι σαν να βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας!

Ναι να συμπαρασταθω, ναι να αγωνιστω, αλλα οχι καταργοντας τα δικαιωματα και τις ελευθεριες των αλλων, ειναι πολυ λεπτο ζητημα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα πω κάτι και θα μου πείτε αν ισχύει: στις καταλήψεις ποιοι είναι αυτοί που την πληρώνουν? Στην περίπτωση των αγροτών στις εθνικές οδούς, την πλήρωσα εγώ και όλοι οι απλοί πολίτες. Ίδρωσε κάποιος από αυτούς που θα έπρεπε? Στην περίπτωση των πανεπιστημίων, μπαίνω στην τέταρτη εβδομάδα καταλήψεων, γίνεται τίποτα? Ούτε στις ειδήσεις δεν το λένε! Οι καθηγητές αραγμένοι και εμείς "μαχόμαστε"... Στο τέλος ποιος θα την πληρώσει? Εγώ και όλοι οι φοιτητές. Η συλλογικότητα καλή αλλά ο τρόπος διαμαρτυρίας θα πρέπει να χτυπάει στη σωστή κατεύθυνση και στις συγκεκριμένες περιπτώσεις κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα πω κάτι και θα μου πείτε αν ισχύει: στις καταλήψεις ποιοι είναι αυτοί που την πληρώνουν? Στην περίπτωση των αγροτών στις εθνικές οδούς, την πλήρωσα εγώ και όλοι οι απλοί πολίτες. Ίδρωσε κάποιος από αυτούς που θα έπρεπε? Στην περίπτωση των πανεπιστημίων, μπαίνω στην τέταρτη εβδομάδα καταλήψεων, γίνεται τίποτα? Ούτε στις ειδήσεις δεν το λένε! Οι καθηγητές αραγμένοι και εμείς "μαχόμαστε"... Στο τέλος ποιος θα την πληρώσει? Εγώ και όλοι οι φοιτητές. Η συλλογικότητα καλή αλλά ο τρόπος διαμαρτυρίας θα πρέπει να χτυπάει στη σωστή κατεύθυνση και στις συγκεκριμένες περιπτώσεις κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

24224[/snapback]

Ακριβως! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται, κατάληψη μέχρι 15/6.... :o Τα αιτήματα εδώ. Βέβαια ούτε το εξάμηνο θα χαθεί, ούτε η εξεταστική και στις τηλεοράσεις κουβέντα. Σιγά το ενδιαφέρον που παρουσιάζει άλλωστε το θέμα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...