Jump to content

Μαύρα στίγματα σε African Cichlids


Recommended Posts

;) Καλησπέρα. Παρατήρησα ότι εδώ και 2 εβδομάδες περίπου μερικά από τα malawi cichlids μου έχουν μαύρα μικρά στίγματα κοντά στο στόμα και κάτω από το κεφάλι.Φωτογραφίες δεν μπορώ να βγάλω,γιατί δεν φαίνονται, επίσης θα ήθελα να σας πω ότι δεν παρουσιάζουν απόλυτος κανένα άλλο πρόβλημα. Τρώνε και κινούνται κανονικά.Αν γνωρίζει κάποιος τι είναι και πως θεραπεύεται θα του ήμουν ευγνώμων. :hysterical:
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια σημάδια γύρω απο το στόμα είναι συνηθισμένα και προέρχονται απο την άλγη που τσιμπολογούν τα mbuna πάνω απο τις πέτρες.

Δεν λέω ότι είναι αυτό (δεν ξέρω καν αν έχεις mbuna) απλώς το αναφέρω σαν μια πιθανότητα.

Προσωπικά θεωρώ ότι αν περιορίζονται τα σημάδια μόνο γύρω απο το στόμα και είναι εξογκώματα αλλά απλά στίγματα (με το δεδομένο ότι έχεις mbuna) ότι είναι το παραπάνω που αναφέρω. Για παρακολούθησέ το.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια σημάδια γύρω απο το στόμα είναι συνηθισμένα και προέρχονται απο την άλγη που τσιμπολογούν τα mbuna πάνω απο τις πέτρες.

Δεν λέω ότι είναι αυτό (δεν ξέρω καν αν έχεις mbuna) απλώς το αναφέρω σαν μια πιθανότητα.

Προσωπικά θεωρώ ότι αν περιορίζονται τα σημάδια μόνο γύρω απο το στόμα και είναι εξογκώματα αλλά απλά στίγματα (με το δεδομένο ότι έχεις mbuna) ότι είναι το παραπάνω που αναφέρω. Για παρακολούθησέ το.

Δεν είναι εξογκώματα, ναι έχω μπούνα αλλα εμφανίστηκαν και σε αλλα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ταίζεις μόνο τροφή πλούσια σε σπιρουλίνα τότε έιναι από τή διατροφή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...