Jump to content

Γεννηστρα/fish Only


Andreas kika

Recommended Posts

Παιδια εχω ενα 120 λιτρο στο οποιο θελω να μεγαλωνω τα bangai cardinals μου(μιας κ μου εχουν σκισει το refugium)κ θα εχει μονο νερο κ αλατι...Προς το παρων εχω βαλει εναν κυκλοφορυτη 2000 λιτρα την ωρα,ενα σκιμερ με ξυλολιθο(berlin 60gal),ενα εξωτερικο φιλτρο με σφουγγαρια κ γεολιθο.Το ενυδρειο θα ειναι Bare bottom κ το μονο που μπορει να προσθεσω ειναι ΠΟΛΥ chaeto(ακομα το σκεφτομαι αυτο) δεν θελω να βαλω ουτε βραχο για να μπορω να καθαριζω ευκολα τις ακαθαρσιες.Παρακαλω θελω συμβουλες για αυτο που κανω...

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Toν γεολιθο θα τον βαλεις ως μεσο για την βιολογικη υποστηριξη?

Αν παρεις και ενα κοματακι βραχο απο τα κυριως ενυδρεια σου,το κοματιασεις και το βαλεις και αυτο στο φιλτρο,θα επιταχυνθει πολυ η διαδικασια του στρωσιματος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα 120 λιτρο στο οποιο θελω να μεγαλωνω τα bangai cardinals μου(μιας κ μου εχουν σκισει το refugium)κ θα εχει μονο νερο κ αλατι...Προς το παρων εχω βαλει εναν κυκλοφορυτη 2000 λιτρα την ωρα,ενα σκιμερ με ξυλολιθο(berlin 60gal),ενα εξωτερικο φιλτρο με σφουγγαρια κ γεολιθο.Το ενυδρειο θα ειναι Bare bottom κ το μονο που μπορει να προσθεσω ειναι ΠΟΛΥ chaeto(ακομα το σκεφτομαι αυτο) δεν θελω να βαλω ουτε βραχο για να μπορω να καθαριζω ευκολα τις ακαθαρσιες.Παρακαλω θελω συμβουλες για αυτο που κανω...

Να μην βάλεις βράχο και chaeto μέσα αλλά μερικά κομμάτια siporax στον πάτο του ενυδρείου και μικρότερη κυκλοφορία !! ;)

Link to comment
Share on other sites

Να μην βάλεις βράχο και chaeto μέσα αλλά μερικά κομμάτια siporax στον πάτο του ενυδρείου και μικρότερη κυκλοφορία !! ;)

Τhank u...Εαν βαλω το siporax μεσα στο φιλτρο πειραζει??

Link to comment
Share on other sites

Τhank u...Εαν βαλω το siporax μεσα στο φιλτρο πειραζει??

Για τι φίλτρο μιλάμε??

Πρέπει να είναι μικρή η κυκλοφορία,να μην κουράζεις τα μικρά στο να κυνηγάνε την τροφή, και δεύτερον πρέπει να προσέξεις να μην στα τραβήξει.

Βάλε ένα μικρο εσωτερικό με σφουγγάρι για προστασία.

Link to comment
Share on other sites

Για τι φίλτρο μιλάμε??

Πρέπει να είναι μικρή η κυκλοφορία,να μην κουράζεις τα μικρά στο να κυνηγάνε την τροφή, και δεύτερον πρέπει να προσέξεις να μην στα τραβήξει.

Βάλε ένα μικρο εσωτερικό με σφουγγάρι για προστασία.

Εχω ενα 2213 κ εβαλα σημερα κ 5-6 κιλα ζωνατο βραχο,εχω κ εναν κυκλοφορυτη μεσα μεγαλο(2000 λιτρα/ωρα)λες να τον βγαλω τον κυκλοφορυτη κ να αφησω μονο το εξωτερικο?Θα βαλω προστατευτικα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να φυγουν τα μωρα αμεσα απο το refugium διοτι εχουν φαει τα παντα κ εχουν χε*** τα παντα κ εχω ανεβασει νιτρικα κοντα στα 50 πλεον!!!!Εκανα μετρησεις στο νερο πριν απο λιγο κ εβγαλα κ μερικες φοτο:

Ph 8,3

Kh 7

No3 0

No2 0

Salinity 1023-4

Περιπου ποτε μπορω να βαλω τα μωρακια μεσα???

Link to comment
Share on other sites

Να μην βάλεις βράχο και chaeto μέσα αλλά μερικά κομμάτια siporax στον πάτο του ενυδρείου και μικρότερη κυκλοφορία !! ;)

Ο βράχος είσαι σίγουρος ότι είναι crab free η ότι δεν έχει άλλους θηρευτές??

Έγινε επεξεργασία - geso
Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος είσαι σίγουρος ότι είναι crab free η ότι δεν έχει άλλους θηρευτές??

Ναι 100%....Crab free.Εγινε η μεταφορα!Θα ανεβασω συντομα φοτο...Τα ψαρακια ειναι υπερχαρουμενα κ εχουν τρωνε κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...