Jump to content

Νέα προσπάθεια


kargo12

Recommended Posts

για σας για ακόμα μια φορά....παρακάτω θα σας παρουσιάσω την νέα προσπάθεια για την κατασκευή του ενυδρείου μου η οποία είχε αποτύχη την πρώτη φορά και αναγκάστηκα να ξεκολλήσω όλα τα τζάμια, να τα καθαρήσω, να αγοράσω νέα ενυδρειακή σιλικόνη και επιτέλους να ξανά αρχήσω την προσπάθεια, ελπίζοντας αυτή την φορά να πάνε όλα καλά!!!

πάντως τα πρώτα δείγματα είναι θετικά όσον αφορά την σιλικόνη...την πρώτη φορά, η ακατάλληλη για ενυδρειακή χρήση σιλικόνη ήταν πολύ πιο ελαστική και πολύ πιο μαλακιά, σε αντίθεση με την δεύτερη που είναι πιο σκληρή και σίγουρα πιο σταθερή!!!!

η διαστάσεις είναι 90χ40χ75 και θα φιλοξενεί κιχλίδες...θα σας παρουσιάσω και το τελικό αποτέλεσμα!!!!

post-17022-1265566998_thumb.jpg

post-17022-1265567419_thumb.jpg

post-17022-1265567440_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kargo12
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχεις ιδανικες Διαστασεις για Σκαλαρια...

Παντως πολυ ψηλο..Τι παχος τσαμιου εχεις...??

Με τι σιλικονη κολησες..??

Κοντρες δεν εχεις βαλει..??

Γιατι στα ακρα εξεχει το τζαμι..??

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μου ...;)

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

η κόντρες θα κοληθούν την επόμενη εβδομάδα.

η σιλικόνη είναι η den braven sealants και την έχει δοκιμάσει σε 3 ενυδρεία ενας φίλος

το τζάμι εξέχει γιατί η βάση εχει ένα μικρό σπάσιμο στην γωνία, γι'αυτό και το πλαινό εχει κοληθεί λίγο πιο μέσα για να πατάει σωστά...αυτή η μεριά θα είναι η νεκρή μεριά, αυτή δηλαδή που δεν θα φένεται..

πάχος 8χιλ.

Έγινε επεξεργασία - kargo12
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ειναι πολυ λεπτο το τζαμι... ;)

Αλλα ας περημενουμε καποιον εμπειρο στις κατασκευες να απαντησει.... :hysterical:

Ολα τα αλλα νομιζω πως ειναι κομπλε

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

θα έχω δηλαδή πρόβλημα με το πάχος των τζαμιών και αν ναι τι είδους?

η διαστάσεις ει ναι μικρές οπότε σε καλύπτει αλλά καλό θα ήταν 10mm

μίας και είναι η πρώτη σου κατασκευή

αυτό που έχεις κάνει με το εξέχον τζάμι έπρεπε να το πας για κόψιμο

η να το αντικαταστήσεις

μπορεί να σου προκαλέσει πρόβλημα στο καπάκι αλλά και ότι εξέχει και μπορεί να το χτυπήσεις

κατά λάθος και μετά χαιρέτα το

Έγινε επεξεργασία - divemaster
Link to comment
Share on other sites

Η πίεση του νερού αυξάνεται μόνο προς το βάθος ανεξάρτητα από την επιφάνεια του δοχείου.

Με λίγα λόγια αν μετρήσουμε την πίεση 1 μέτρο κάτω από την επιφάνεια, είτε σε λίμνη είτε σε έναν όρθιο σωλήνα θα είναι η ίδια ακριβώς.

Με βάση αυτή την αρχή βλέπουμε οτι αυτό που καθορίζει το πάχος του τζαμιού είναι κυρίως το ύψος του ενυδρείου, το μήκος και το πάχος του ενυδρείου φυσικά και επηρεάζει την επιλογή τζαμιού αλλά μόνο επειδή όσο μεγαλύτερο είναι το τζάμι, τόσο πιο μικρή πίεση αντέχει. (πιο εύκολα σπάει ένα μακαρόνι παρά μισό)

Προσωπικά προσπαθώ να μην υπερβάλλω καθόλου στο πάχος των τζαμιών γιατί με χαλάει η παραμόρφωση που κάνουν τα χοντρά κρύσταλλα όταν κοιτάς υπό γωνία αλλά και πάλι έχω όριο τα 60cm ύψος και 100 μήκος για το 8άρι, μετά πάω σε 10άρι και πάλι με κόντρες πάνω κάτω και φάτσα με φάτσα με την τελευταία ίσως και 2πλή.

Στη περίπτωσή σου θα έλεγα να περιμένεις μια εβδομάδα αφ' ότου μπουν και όλες οι κόντρες πριν γεμίσεις αφού η σιλικόνη χαμηλά θα φάει αρκετή πίεση και αν δεν έχει στεγνώσει εντελώς θα το χάσεις.

Επίσης θα πρέπει να το παρακάνεις στις κάτω κόντρες, θα έλεγα τριπλές άνετα. Περιμετρικά όπως οι κανονικές αλλά σάντουιτς 3 μαζί, είναι ο μόνος τρόπος να έχουν καλό δέσιμο τα κρύσταλλα και να μην ξηλωθούν οι κολλήσεις από την πίεση.Οι πάνω κόντρες μπορούν να είναι και μονές με 8άρι αφού θα βοηθάνε μόνο στις τάσεις του μήκους του ενυδρείο που είναι νορμάλ για 8άρι. Φυσικά να βάλεις και μια 8άρι φάτσα με φάτσα.

Link to comment
Share on other sites

Ριχνω ιδεα για τον φιλο...

Κανε μια αναζητηση με την λεξη Paludarium στο Google.. ;)

Ωωωωωωωωωωωωω!!!! Ναιιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαι!!!!!!!!!! :hysterical::hysterical::hysterical:

vi-20-s.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το σπασιμο του τζαμιου ειναι αυτο που φαινεται στη μεση αριστερα στο μπροστινο τζαμι?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=37147

οχι, ειναι στο τζάμι βάση, στην μεριά που το πλαινό τζάμι έχει κοληθεί πιο μέσα και το σπάσιμο είναι ακριβώς στην γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Να μην ειναι μονο ραγισμα με γραμμη προς το κεντρο του τζαμιου γιατι θα ανοιξει ολο σιγα σιγα.

οχι δεν υπάρχει ράγισμα, μόνο ένα μικρό σπάσιμο της γωνίας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για σας για ακομα μια φορά....το ενυδρείο είναι στεγανό μετά από 5 μέρες δοκιμής. Τώρα θα το ετοιμάσω για να κάνω και την μεταφορά των ψαριών από το παλιό ενυδρείο. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και όταν θα είναι ετοιμο θα ανεβάσω και μερικές φοτωγραφίες....

Έχω και μια ακόμα ερώτηση...έχω διαπιστώσει πως οι πέτρες, όσες φορές έχω βάλει στο ενυδρείο μου, με τον καιρό εμφανίζουν καφέ-μαύρες φούντες (άλγη ), η οποία άλλες φορές εξαπλόνετε και άλλες όχι...διάβασα οτι είναι από τις δύσκολες άλγες. Περιέργος οι μετρήσεις μου ήταν καλές σε όλες τις περιπτώσεις και έτσι δεν έχω καταλήξει κάπου.

Ξέρει κανείς να μου πεί πιθανές αιτίες και τρόπο αντιμετώπησεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο. Καλοριζικο :thumbup:

Για την αλγη υπαρχουν διαφοροι παραγοντες και αναλογα το ενυδρειο.

Η αλγη δεν ειναι κακο πραγμα, φυτο ειναι, απλα σε μερικους (τους πιο πολλους) δεν αρεσει να την βλεπουν.

Μια αλγη να σε ανυσυχει μονο, η BGA (blue green algae) η οποια ειναι κυανοβακτηριο. Σε αυτη οφειλεται η ζωη στο πλανητη ομως, ειναι το πρωτο φυτο που γυρισε προς τον ηλιο και ξεκινησε η φωτοσυνθεση και η παραγωγη οξυγονου, ατμοσφαιρας κλπ.

Το πολυ φως ειναι μια αιτια για αυτην.

Σε ενα φυτεμενο θα παιξουν σημαντικο ρολο τα λιπασματα το διοξειδιο το φως κλπ για τη δημιουργια αλγης ή οχι

Σε ενα μη φυτεμενο ενυδρειο το κυριοτερο λογο εχουν, το φως πρωτα απ'ολα, τα νιτρικα ΝΟ3 και τα φωσφορικα PO4, που προερχονται απο το ταισμα και ρυθμιζονται με τις αλλαγες νερου ή εν μερη με χημικα (οχι και οτι καλυτερο).

Υποψιαζομαι οτι δε τηρειται η "σωστη αναλογια" νιτρικων προς φωσφορικων 1 προς 12.

Εφοσον εχεις μαυρη αλγη πρεπει να εχεις πιο πολλα PO4 στην αναλογια, αλλιως αν ειχες πρασινη θα σημαινε οτι εχεις πιο πολλα νιτρικα στην αναλογια.

Επισης πολυ πιθανη αιτια ειναι να χτυπαει απ'ευθειας ηλιακο φως το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα σε όλους.

παρακάτω θα σας δείξω μερικές φοτωγραφίες από το νέο μου ενυδρείο 90χ40χ75.

υπάρχει ακόμα μια εκκρεμότητα με ένα τιγράκι και μια χήρα που μου εμειναν και θα πρέπει να απομακρηνθούν, αλλά ας το παραβλέψουμε.

θα ήθελα τις γνώμες σας γι'αυτό που θα δείτε.

post-17022-1267289083_thumb.jpg

post-17022-1267289128_thumb.jpg

post-17022-1267289155_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΠΟλυ ωραιο στησιμο αλλα δεν κανει το ενυδρειο ουτε για τα παλια ψαρια ουτε για τα νεα.

Ψαξε πληροφοριες για καθε ψαρια ξεχωριστα.

Τιμες νερου, αριθμος ατομων ομαδων και αναλογια αρσ-θηλ, συμβατοτητες απο θεμα τροφης και ειρηνικοτητας, ελαχιστα λιτρα διατηρησης.

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως θελεις να πεις?

το ενυδρειο ειναι 270 λιτρα

ph 8.0

kh 9.0

no2 0

δεν εχω μετρησει po4 και no3

ειναι λιγα τα λιτρα για τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

..αριθμος ατομων ομαδων και αναλογια αρσ-θηλ, συμβατοτητες απο θεμα τροφης και ειρηνικοτητας, ελαχιστα λιτρα διατηρησης.

Και ελαχιστο μηκος για τις αφρικανες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...