Jump to content

Φιλτρο!!!


Recommended Posts

Παιδια εχω ενα ενυδρειο 70 λίτρα(καθαρα) και εχω ενα φιλτρο της eheim το eheim 2006... Αυτο το φιλτρο το πηρα απο ενα pet shop(δεν ειχα παρει απο εκει το ενυδρειο) και η κοπελια μου εδωσε αυτο το φιλτρο... Βλεπω ομως τωρα οτι αυτο το φιλτρο ειναι μεχρι 45l ενω της hailea(ηταν δωρο μαζι με το ενυδρειο) ελεγε πανω απο 60-110l.. Τωρα εγω τι να κανω??? Θα χρειασθει να το αλλαξω??? ;)

υ.γ Το πρωτο της hailea το αλλαξα επειδη μου καηκε!! :hysterical::hysterical::hysterical:

Ευχαριστω παιδια!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρε ενα φιλτρο εσωτερικο 'η εξωτερικο που να ειναι για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχετε να μου προτεινεται κατι εσεις για να μην με πιασουν παλι κοροιδο?? Αθορυβο θελω να ειναι! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

fluval 105,eheim 2222(μεχρι 150 λιτρα).γνωμη μου ειναι να κρατησεις και το εσωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

fluval 105,eheim 2222(μεχρι 150 λιτρα).γνωμη μου ειναι να κρατησεις και το εσωτερικο.

Μαλλον δεν ημουν αρκετα σαφης! ;) Δεν θελω εξωτερικο αλλα ενα εσωτερικο! μαλλον eheim παλι θα παρω(ειναι καλα τα ατιμα) αλλα δεν ξερω πιο μοντελο ειναι καλο πιο χαλια! με καταλαβενετε πιστευω ολοι εχετε περασει απο αυτην την θεση! :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω ενα aquaball της eheim! αυτο ειναι αθορυβο??? Αμα ειναι να το παρω σημερα γιατι νομιζω οτι το ενυδρειο δεν οξυγονονεται καλα! Αν εχετε καμια ιδεα εσεις για κανενα πιο καλο εσωτερικο την ακουω!!! ;):hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

...pick up 2010 ή σε πιο ακριβη λυση aquaball 2210 :hysterical:

Μαλλον το 2010 θα παρω γιατι ειναι και οικονομικο βεβαια αλλα επειδη ο καδος του βγαινει πολυ ευκολα!! Ευχαριστω!! αν καποιος αλλος εχει να μου προτεινει κατι ας το πει γιατι μεχρι τις 11 θα παω να το παρω!!! Ευχαριστω παρα πολυ!!! ;):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδια αφου δεν απανταει κανεις αυτο σημαινει οτι ειναι καλο το φιλτρακι!! Παω να το παρω κατευθειαν!!!!! Ευχαριστω πολυ παιδια για ολα!!! ;):hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο pet shop και που πηγα τι καταλαβα??? Δεν το ειχε!! :hysterical::thumbup::thumbup: Δεν πειραζει! Εκανα μια αλλαγη νερου οπως κανω καθε 10 μερες επλυνα το αλλο το φιλτρο(με νερο του ενυδρειου παντα ;) ) και τωρα θα παω σε ενα αλλο pet shop να ρωτησω!!!!! :hysterical::hysterical:

υ.γ Το φιλτρο μετα το καθαρισμα πηγε λιγο πιο καλα (σε θεμα αναταραχης) αλλα και παλι με αφηνει ανικανοποιητο σε θεμα φιλτρανσης!!! Τελος παντων θα το αλλαξω μια και καλη και θα το εχω ως back-up για το αλλο(αμα χαλασει!!)

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

η ποιοτητα της φιλτρανσης εξαρταται και απο τα υλικα(σφουγγαρια,κλπ)

που εχει το φιλτρο.πες μας τι υλικα εχεις και αν γινεται να τα αντικαταστησεις με καλυτερης ποιοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... εχει ενα σφουγγαρι μεσα που ειναι ασπρο( ηταν δηλαδη τωρα εχει γινει λιγο μαυρουτσικο! ) αυτα! δεν εχω βαλει τιποτα αλλο μεσα! Εχει μονο οτι ειχε η συσκευασια!

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Επισης να προσθεσω οτι το ενυδρειο ειναι λιγο θολο ( εκανα μια αλλαγη νερου πριν 3 ωρες! ) τι να κανω???? ;):hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

τι εχει η συσκευασια?το ασπρο σφουγγαρι ειναι απο υαλοβαμβακα και κραταει ολα τα σκουπιδια.κανα μακαρονι τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

τι εχει η συσκευασια?το ασπρο σφουγγαρι ειναι απο υαλοβαμβακα και κραταει ολα τα σκουπιδια.κανα μακαρονι τιποτα?

Οτι ειχε η αρχικη η συσκευασια δεν ξερω περισσοτερα! ΕΓΩ οταν το καθαριζω μονο ενα ασπρο σφουγγαρακι βλεπω! τιποτα αλλο!!! ;):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο σου θα εχει ενα οδηγο οδηγιων.που θα εξηγει για τα υλικα του.

μονο το ασπρο σφουγγαρι?τοτε δεν εχεις καθολου βιολογια στο φιλτρο σου,η θολουρα μου φαινεται οτι ειναι απο υψηλη αμωνια.κανε μετρησεις αμμωνιας,νιτρωδη,νιτρικα και τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο σου θα εχει ενα οδηγο οδηγιων.που θα εξηγει για τα υλικα του.

μονο το ασπρο σφουγγαρι?τοτε δεν εχεις καθολου βιολογια στο φιλτρο σου,η θολουρα μου φαινεται οτι ειναι απο υψηλη αμωνια.κανε μετρησεις αμμωνιας,νιτρωδη,νιτρικα και τα ξαναλεμε.

η βιολογια μπορει να αναπτυχθει σε πολλα υλικα και οχι μονο στα κεραμικα.

η θολουρα κατα πασα πιθανοτητα ειναι η μουργα απο το φιλτρο,που εμεινε μεσα μετα το καθαρισμα και βγηκε στο νερο σου μολις το εβαλες σε λειτουργια.

μην ανησυχεις θα φυγει.

;)

Link to comment
Share on other sites

η βιολογια μπορει να αναπτυχθει σε πολλα υλικα και οχι μονο στα κεραμικα.

η θολουρα κατα πασα πιθανοτητα ειναι η μουργα απο το φιλτρο,που εμεινε μεσα μετα το καθαρισμα και βγηκε στο νερο σου μολις το εβαλες σε λειτουργια.

μην ανησυχεις θα φυγει.

:hysterical:

Ok ευχαριστω!! Το εχω παρατηρησει και αλλες φορες! αλλα δεν εδινα σημασια!! Βασικα δεν εχω κανει ποτε στην ζωη μου μετρησεις οπως αναφερει ο jimhs πιο πανω! Τι θα κανω τωρα??? ;):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστω!! Το εχω παρατηρησει και αλλες φορες! αλλα δεν εδινα σημασια!! Βασικα δεν εχω κανει ποτε στην ζωη μου μετρησεις οπως αναφερει ο jimhs πιο πανω! Τι θα κανω τωρα??? :hysterical::hysterical:

...θα ξεκινησεις διαβασμα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ!! χαχαχα Οκ που θα διαβασω??? μηπως ειναι δυνατο να μου δωσετε ενα link που να λεει για ολες τις μετρησεις γιατι εγω δεν βγαζω ακρη!!! ;) (το απογευμα μαλλον θα παω σε pet μηπως πρεπει να παρω απο εκει?? )

Link to comment
Share on other sites

Ωχ!! χαχαχα Οκ που θα διαβασω??? μηπως ειναι δυνατο να μου δωσετε ενα link που να λεει για ολες τις μετρησεις γιατι εγω δεν βγαζω ακρη!!! :hysterical: (το απογευμα μαλλον θα παω σε pet μηπως πρεπει να παρω απο εκει?? )

διαβασε τις ανακοινωσεις στην κατηγορια γλυκου νερου.

κανε αναζητησεις.

βρες θεματα αρχαριων που ξεκινησαν ρωτωντας τα ιδια πραγματα.

θα σου λυθουν ολες σχεδον οι αποριες σου και θα φτιαξεις ενα υγιεστατο κοσμημα να καμαρωνεις!!

καλη συνεχεια.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Στρώσιμο κοινόβιων ενυδρείων:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

Εξοπλισμός γλυκού νερού:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26715 (διάβασε ειδικά για το φίλτρο και τον ρόλο του)

Τα πρώτα μου βήματα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Ο κύκλος του αζώτου:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Καλό διάβασμα

;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ολα αυτα τα εχω διαβασει!! Το θεμα ειναι το εξης! Εχω αποριες με τις μετρησεις! Δεν λεει πουθενα τιποτα για τις μετρησεις! Αμα ειναι και πουλανε τιποτα στο pet να παω να παρω αλλα πως θα ρωτησω??? Α! και επισης θελω να αλλαξω το σφουγγαρι! το συνθετικο μαλλι οπως λεει ειναι καλο?? ή να παρω σφουγγαρι με μεγαλους πόρους??Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...