Jump to content

plecoζητημα


Gangrel

Recommended Posts

Εσεις που πολλα ξερετε και ο νους σας κατεβαζει...

ειχα ακουσει - η διαβασει - οτι 2 pleco σε ενα ενυδριο δεν κανουν.

Αληθεια η ψεματα;

Αν βαλω δηλαδη ακομη εναν στο 200λιτρο θα σκοτωθουνε;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τα φωτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Ίσως αν υπάρχει τεράστια διαφορά μεγέθους. Εγώ όταν είχα ξεκινήσει το ενυδρείο μου είχα 2 μικρούς και οι σχέσεις τους ήταν τυπικές. Τώρα έχω CAE που κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτιώντε από το είδος των πλεκόστομων, και το μέγεθος του ενυδρείου.Μπορείς κάλληστα να πάρεις ένα ζευγάρι από κάποιο είδος το οποίο μπορεί και να σου γεννήσει κιόλας....

Εσύ σε τί είδος αναφέρεσε? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει κάποια διαμάχη αλλά όταν συναντηθούν και όχι πάντα!

Νομίζω ότι λόγω χώρου δεν θα έχεις πρόβλημα!

Εγώ έχω 3 σε πολύ μικρότερο και κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτιώντε από το είδος των πλεκόστομων, και το μέγεθος του ενυδρείου.Μπορείς κάλληστα να πάρεις ένα ζευγάρι από κάποιο είδος το οποίο μπορεί και να σου γεννήσει κιόλας....

Εσύ σε τί είδος αναφέρεσε? :o

24372[/snapback]

Καταρχην ευχαριστω για τα φωτα.

Το κακο ειναι οτι δε ξερω τι ειδος ακριβως ειναι ο πλεκο μου :thumbup:

Παντως Husky_Jim θα ηθελα να μου πεις πια ειδη πλεκο μπορουν να ειναι και ζευγάρι

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τα φωτα.

Το κακο ειναι οτι δε ξερω τι ειδος ακριβως ειναι ο πλεκο μου  :thumbup:

Παντως Husky_Jim θα ηθελα να μου πεις πια ειδη πλεκο μπορουν να ειναι και ζευγάρι

24681[/snapback]

Μπορώ να σου πώ δεκάδες είδη αλλά καλύτερα δές στις Αναπαραγωγές Γλυκού Νερού.Εκεί θα βρείς πολλές γέννες απο πλέκο!

Επίσης δές και το καινούργιο άρθρο για την Αναπαραγωγή των Ancistrus Dolichopterus που θα σε βοηθήσει αρκετά.

Για τα δικά σου μπορείς να βάλεις μία φωτό για αναγνώριση ΕΔΩ!!!

:o

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Husky_Jim (Δημητρη αν καταλαβα) βλεπω οτι εισαι ειδικος στο θεμα πλεκο. Διαβασα και τα αρθρα, πολυ ενδιαφερον και μακαρι να μπορουσα να βοηθησω στην αναπαραγωγη του καθαροαιμου ειδους αλλα εκτος απο χωρο και χρονο (αυτη τη στιγμη) με ζοριζουν και το 5,5 ρΗ. Ισως στο μελλον.

Θα προσπαθησω να βγαλω το πλεκο μου φωτο τωρα κι ολας και θα τη βαλω για αναγνωρισει οποτε εχε το νου σου.

Αυτο που με τσατιζει στα Ρετ ειναι οτι απο πλεκο οι περισσοτεροι δεν εχουν ιδεα.

Εδω Ηρακλειο Κρητης δηλαδη, αλλου δε ξερω. Οποτε κατα τη γνωμη σου πως μπορω να βρω ενα ζευγαρι πλεκο που ομως

1) προοριζεται για το κοινοβιο με τις κιχλιδες αρα σκληρο νερο και ρΗ κοντα στο 8

2) αντεχουν σε τετοια νερα οι γενες τους

3) στη λιμνη Μαλαουι εχουν πλεκο;

Να σαι καλα παντως και ευχαριστω για τις απαντησεις σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...