Jump to content

βοήθεια σε αρχάριο-Μονομάχος


vangelisagras

Recommended Posts

καλησπέρα !

το Σαβ 6/2 αγόρασα έναν μονομάχο. Τον έχω σε ένα μικρό ενυδρείο. Είναι φάτσα.

Ερώτηση: Επειδή είμαι εντελώς ανίδεος-αρχάριος, θα'θελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό που πηγαίνει και αράζει ωωωωρες σε μια γωνίτσα πάνω πάνω και κοιμάται..ξυπνάει μόνο για το φαγητό του.Και γενικότερα κινείται σπάνια. Θα έπρεπε να κάνω κάτι για να είναι πιο ζωηρός ;

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Βαγ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον δέχτηκες τον φάτσα. ;)

Το βασικότερο είναι να του δώσεις ενυδρείο πάνω από 25 λίτρα με στρωμένο φίλτρο, από εκεί και πέρα πρέπει να φτιάξεις λίγο το νερό γιατί η βρύση έχει χλωριωμένο νερό με υψηλό pH και σκληρότητες για αυτό το ψάρι.

Μπορεί να σου φαίνονται ακαταλαβίστικα αυτά που σου λέω αλλά αν ενδιαφέρεσαι για το ψάρι πρέπει να ενημερωθείς καθώς δύσκολα θα σου τα πούνε αυτά σε petshop.

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και τι εξοπλισμό διαθέτει?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον δέχτηκες τον φάτσα. ;)

Το βασικότερο είναι να του δώσεις ενυδρείο πάνω από 25 λίτρα με στρωμένο φίλτρο, από εκεί και πέρα πρέπει να φτιάξεις λίγο το νερό γιατί η βρύση έχει χλωριωμένο νερό με υψηλό pH και σκληρότητες για αυτό το ψάρι.

Μπορεί να σου φαίνονται ακαταλαβίστικα αυτά που σου λέω αλλά αν ενδιαφέρεσαι για το ψάρι πρέπει να ενημερωθείς καθώς δύσκολα θα σου τα πούνε αυτά σε petshop.

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και τι εξοπλισμό διαθέτει?

προς το παρόν νομιζα ότι απαντούσες σε άλλον(πλάκα κάνω-θα συνηθίσω στην ορολογία και τον τρόπο φροντίδας)

λοιπόν, έχω ένα 10λιτρο ενυδρειο(με πλαστικό καπάκι από πάνω), του βάζω σταγονίτσες sera aquatan πριν τον βάλω τον ψάρακλα στο νερό βρυσης, του έχω μπλε χαλικάκι και του πήρα και ένα ψεύτικο φυτάκι για να αράζει(να κρύβεται)

αυτά.μου είπαν οι του petshop ότι είναι αρκετά.

σε ακούω!(ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση)

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν νομιζα ότι απαντούσες σε άλλον(πλάκα κάνω-θα συνηθίσω στην ορολογία και τον τρόπο φροντίδας)

λοιπόν, έχω ένα 10λιτρο ενυδρειο(με πλαστικό καπάκι από πάνω), του βάζω σταγονίτσες sera aquatan πριν τον βάλω τον ψάρακλα στο νερό βρυσης, του έχω μπλε χαλικάκι και του πήρα και ένα ψεύτικο φυτάκι για να αράζει(να κρύβεται)

αυτά.μου είπαν οι του petshop ότι είναι αρκετά.

σε ακούω!(ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση)

πρεπει οπωσδηποτε κατα τη γνωμη μου να του βαλεις ενα μικρο φιλτρο. Καλο θα ηταν μεσα στο φιλτρο να βαλεις λιγη τυρφη για να ριξεις το ph..

αφου παρεις φιλτρο βαλε αγγελια για μπολι, για να το στρωσεις γρηγορα..

μεχρι να τα κανεις ολα αυτα προτεινω να του αλλαζεις το νερο πολυ συχνα για να μην εχει προβλημα με την αμμωνια.

εχω και εγω ενα μονομαχο σε μικρο ενυδρειο, μεχρι να στρωσει το ενυδρειο του μου ειχε παρουσιασει προβλημα στα πτερυγια, αρχιζαν να "ξεφτιζουν"

φιλτρο επειγοντος..!!!! :)

επισης αν και ειναι λιγα τα λιτρα σου προτεινω καποιο ζωντανο φυτο, οπως ανουμπια που ειναι και ευκολο φυτο, και βαλε το ενυδρειο καπου ζεστα...οι μονομαχοι θελουν θερμοκρασια γυρω στους 24-26 βαθμους, ειναι τροπικα ψαρια..δε τους αρεσει το κρυο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη έχεις αίσθηση του χιούμορ οπότε θα θεωρήσω δεδομένη και την ευφυία, εγώ θα σου προτείνω το τέλειο και από εκεί και πέρα θα ξέρεις οτι κάθε απόκλιση από αυτό κοστίζει στο ψάρι.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=146576

Επίσης έχω μια ερώτηση, πως χρησιμοποιείς το αντιχλώριο?

Εννοείτε οτι δεν ξέρεις ή θες διευκρίνηση ρωτάς.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε Βαγγέλη έχεις αίσθηση του χιούμορ οπότε θα θεωρήσω δεδομένη και την ευφυία, εγώ θα σου προτείνω το τέλειο και από εκεί και πέρα θα ξέρεις οτι κάθε απόκλιση από αυτό κοστίζει στο ψάρι.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=146576

Επίσης έχω μια ερώτηση, πως χρησιμοποιείς το αντιχλώριο?

Εννοείτε οτι δεν ξέρεις ή θες διευκρίνηση ρωτάς.

έλα φίλε!είχα προβλημα με τον υπολογιστή και σας έχασα...

το αντιχλωριο το χρησιμοποιω βαζοντας 3-4 σταγονιτσες στο ενυδρείο, όταν το γεμίζω με νερο βρυσης(κατά την αλλαγη νερου και τον καθαρισμό του ενυδρείου) . Μετά απο λίγο βάζω τον ψαρακλα μέσα..

Έτσι μου είπαν! Κανω κατι λαθος;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλώς ήρθες!!!

Καλή ενασχόληση με αυτό το υπέροχο είδος!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...