Jump to content

ερώτηση για γρασιδάκι


nickst

Recommended Posts

μόλις παράγγειλα 4 τεμάχια με γρασιδάκι αυτο συγκεκριμένα...μπορώ να το βάλω μέσα στο ενυδρείο μου και συγκεκριμένα στον πάτο κάτω?αυτό θα είναι σε συρματάκι μάλλον επάνω...θα το βγάλω από εκεί η θα το θάψω μέσα όπως θα μου το φέρουν?σκέφτομαι να βγάλω και τον βράχο και να βάλω ένα κορμό η ενα κομμάτι ξύλο δεν θα είναι καλύτερα?ορίστε μια φώτο από το ενυδρείο μου.

http://global.ebay.com/Tricho_-_Live_Aquar...0392249412/item

θα πρέπει να το ρίχνω και υγρό λίπασμα το γρασιδάκι?θα εξαπλωθεί καθόλου και πιο πέρα στον πάτο η όχι?τα φυτά τα βάζω κάτι ταμπλέτες στην ρίζα τους κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αληθινα εκτος απο τους φοινικες που ειναι ψευτικοι.σε ευχαριστω αλλα θελει δουλεια ακομα πιστευω.αν βγει ο βραχος και μπει ενα ξυλο μεσα και γεμισω τα πετραδακια με γρασιδακι δεν θα ειναι καλυτερο?ο βραχος καπως μου φαινεται δεν ξερω...οτι μπορω κανω ακουω γνωμες σας διαβαζω πολλα και κανω καποιες κινησεις που ελπιζω να ειναι σωσστες για τα ψαρακια και το περιβαλλον τους.

Link to comment
Share on other sites

οι φοινικες ειναι πανω στο βραχο

αν θες να βγαλεις το βραχο και να βαλεις ξυλο δικια σου επιλογη ειναι

αν σου αρεσει ετσι αστο ετσι για τα ψαρια ειναι ιδιο

απλος στους περισσοτερους μας αρεσει να ειναι φυσικο το βιβλιο

θα σου πω τη θα εκανα εγω

θα βγαζα το βραχο

και θα περνα ενα ξυλο οχι πολυ μεγαλο

θα εβαζα ενα και θα ηταν το πολυ οσο ειναι το 25% του ενυδρειου

γιατι αλλιως δε μου αρεσει

αυτο που προτηνεις δεν ειναι ακριβως γρασιδακι για να του σωσεις μορφη γρασιδιου πρεπει να το βαλεις σε σιτα τορα σιδερενια ειναι λιγο υποπτη γιατι μπορει να μην ανοξειδωτη και να αρχησει να σκουριαζει και να σου χαλασει τη χημεια του νερου οποτε ελεξετο αλλιως ψαξε μεσα στο φορουμ εχουν αναφερθει οι μεθοδοι ωστε να χρησιμοποιησεις moss σαν γρασιδι

τελος ρωτας αν χρηαζεται λιπασμα τα φυτα που παρηγκειλες ειναι χαμηλων απαιτησεων αναπτυσονται αργα και δε χρηαζονται και αρκετο φως

στο δικο μου ενυδρειο εχω παρα πολυ και το εχω αφησει να μεγαλωνει μονο του και εχει γηνει ζουγκλα το ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

οι φοινικες ειναι πανω στο βραχο

αν θες να βγαλεις το βραχο και να βαλεις ξυλο δικια σου επιλογη ειναι

αν σου αρεσει ετσι αστο ετσι για τα ψαρια ειναι ιδιο

απλος στους περισσοτερους μας αρεσει να ειναι φυσικο το βιβλιο

θα σου πω τη θα εκανα εγω

θα βγαζα το βραχο

και θα περνα ενα ξυλο οχι πολυ μεγαλο

θα εβαζα ενα και θα ηταν το πολυ οσο ειναι το 25% του ενυδρειου

γιατι αλλιως δε μου αρεσει

αυτο που προτηνεις δεν ειναι ακριβως γρασιδακι για να του σωσεις μορφη γρασιδιου πρεπει να το βαλεις σε σιτα τορα σιδερενια ειναι λιγο υποπτη γιατι μπορει να μην ανοξειδωτη και να αρχησει να σκουριαζει και να σου χαλασει τη χημεια του νερου οποτε ελεξετο αλλιως ψαξε μεσα στο φορουμ εχουν αναφερθει οι μεθοδοι ωστε να χρησιμοποιησεις moss σαν γρασιδι

τελος ρωτας αν χρηαζεται λιπασμα τα φυτα που παρηγκειλες ειναι χαμηλων απαιτησεων αναπτυσονται αργα και δε χρηαζονται και αρκετο φως

στο δικο μου ενυδρειο εχω παρα πολυ και το εχω αφησει να μεγαλωνει μονο του και εχει γηνει ζουγκλα το ενυδρειο μου

αυτο θελω να κανω και εγω να βαλω ενα κομματι ξυλου οχι πολυ μεγαλο και να βαλω κανα δυο ακομα ανουμπιες απο πισω μαλλον θα κλαδεπσω κανα δυο απο αυτες που εχω και θα βαλω και πισω.εσυ το φυτο το εβαλες σε σιτα?εμενα σε σιτα θα μου το στειλουν λογικα ανοξοιδωτη θα ειναι αλλα θα τον ρωτησω κοιλας...αν το βαλω σε σιτα δμετα απο καιρο θα την βγαλω η θα μεινει εκει για παντα..αν βαλω γυρω στο 10χ10 σιτα γεματη με το φυτο αυτο θα εξαπλωθει καθολου με τις μερες η θα χρειαστω να παρω και αλλο?ευχαριστω για τις γνωμες σας παιδια.

Link to comment
Share on other sites

ναι οι ριζες μεσα ειναι εδω και τρεις μηνες που εφτιαξα το ενυδρειο και ειναι μια χαρα βγαζουν κανονικα φυλα μεγαλωνουν και ουτε μια μεχρι τωρα δεν χαλασε ουτε ενα φυλο τους απο τις 7 που εχω μεσα.τους ριχνω βεβαια και καθε μηνα μια ταμπλετα απο λιπασμα σε καθε ριζα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...