Jump to content

λαμπες Aquael-αλλαγη


angie1988

Recommended Posts

λοιπον αυτες οι λαμπες ειναι καπως περιεργη πατεντα απο οτι υποψιαζομαι κ θελω να μαθω απο που μπορω να τισ προμιθευτω σε περιπτωση που θελω να τις αλλαξω, επιδη δε ξερω πως να τις περιγραψω ποσταρω φωτο..

το μονο που ξερω ειναι πως ειναι 11w :)

post-16983-1265895560_thumb.jpg

post-16983-1265895590_thumb.jpg

post-16983-1265895616_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειναι της εταιριας aquael ειναι λαμπα τυπου IP67 econoline 11w 230v 50hz και κοστιζει απο 8 εως 15 ευρω αναλογα το ποσο πουλαει το καθε καταστημα.την κανεις παραγελια απο καταστηματα που πουλαν τετοια ενυδρεια εκτος και εαν εχουν την λαμπα.παει σετ μαζοι με το καλωδιο και τον διακοπτη , ειναι συρταρωτη στο πλαστικο που ειναι βυδωμενο πανω στο καπακι σου.ειναι για τυπους ενυδρειων 40χ25cm / 50x30 cm / 60x30 cm / 70x35 cm / 80 x30 cm στα δυο τελευταια ειναι και με δυο τεμαχεια(λαμπα) το καπακι.

Link to comment
Share on other sites

η λαμπα δεν βγαινη.ειναι συρταρωτη στο πλαστικο που εχει το καπακι του ενυδρειου το ασπρο.η φωτο ειναι αναλυτικες που ανεβασες.ειναι σετ μαζη ολο το συστημα.(διακοπτης,καλωδιο μαυρο,λαμπα)ετσι και πωλειται απο την εταιρια.μην προσπαθισεις να την πειραξεις.δεν υπαρχη λογως.αφου δεν πωλειται ξεχωριστα.δεν ειναι να παιζεις με τετοια πραγματα.και προσοχη στον καθαρισμο της.εαν παρη νερο δεν αναβη μετα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εστω και με παραγγελεια θα βρω στην αθηνα καπου ε? πφφ....

επισης θα μπορουσα να βαλω καποια ιδια με αυτη της ιδιας εταιριας αλλα να δινει μια μπλε αποχρωση στο νερο αν υπαρχει?( δεν ξερω πως λεγοντε αυτες οι λαμπες) ευχαριστω πολυ που απαντησατε παιδια!

Link to comment
Share on other sites

δεν παιρνη αλλες λαμπες το καπακι αυτο.εκτος βεβαια και εαν κανεις πατεντα.το ρωτισα και εγω αυτο.θελη αλλο τυπο αδιαβροχα ακροφυσια κ.τ.λ. που ανεβαζουν το κοστος.υπαρχη η δυνατοτιτα να αλαξεις το καπακι το οποιο ειναι ακριβουτσικο και φερνουν την διασταση 80χ35,με Τ8. το 70χ35 δεν ερχετε γιατι εχει γινει παραγελια απο τα καρφουρ και οχι του αντιπροσοπου.πια ειναι η διασταση του δικου σου ενυδρειου(καπακι).

Link to comment
Share on other sites

πριν ενα μηνα που ειχα ρωτιση γυρω στα 100 - 150 ευρω.αλλα μου ειχαν πει οτι δεν συμφερη γιατι ετσι κι αλλιως οι δικες του λαμπες παλη κανουν την δουλεια τους.εκτος κιαν θελεις κατι πολυ εξιδικευμενο για δυσκολα φυτα.αλλα και παλη η γνωμη μου πας σε αλλο ενυδρειο με περιπου τα ειδια λεφτα.εσυ τι ψαρια εχεις μεσα? και το εχεις ευκολα η δυσκολα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα φυτων κλπ απλα μου αρεσει καλητερα το χρωμα του φωτισμου να παραπεμπει σε led φαση..δηλαδη καθαρα για λογους αισθητικης! εχω τιγρακια,ενα γκουραμι,2 κορυ,3 ζεβρα ντανιο κ ενα πλεκο.. κ απο φυτα εχω ενα νουφαρο κ κεραοφυλο λιγο κ ενα αλλο που δε χερω τι ειναι αλλα τα φυλαρακια στις κορυφες ροζιζουν καπως..

Link to comment
Share on other sites

πρεπη να κανεις πατεντα,για να προσθεσεις αλλο φωτισμο απο τον ειδη υπαρχον,εκτος κιαν διαθετης το αναλογο ποσο να αλαξεις το καπακι σου.εγω δεν ξερω απο πατεντες.εαν καποιος γραψη που ξερει και εχει κανει ας βοηθηση.και γω ηθελα να αλαξω τον φωτισμο και μολις ακουσα το ποσον για το καπακι αγορασα ενα καινουργιο ενυδρειο με Τ5 και ειμαι ικανοποιημενος για τα ψαρια που εβαλα μεσα.εχω ζωοτοκα.μετα πηρα και ενα ακομη ενυδρειο πιο μικρο για της γεννες και στο μελλον βλεποντας και κανοντας.με την λαμπα σου παντος προσοχη γιατι και εγω την ειχα πατισει επειδη δεν ηξερα πηγα να τις καθαρισω τις εξισα απο αλατα που ειχαν πιασει και εκανα το λαθος να ριξω νερω προς τον μηχανισμο (στο ακρο της λαμπας)και μετα δεν αναβε.λαμπες υπαρχουν δενθα συναντισεις προβλημα.παρε μια ανταλαχτικη εαν κρατισεις το ενυδρειο σου για καιρο και εισαι οκ σε περιπτωση βλαβης.αυτα.πιστεβω να σε καλυψα απο το θεμα του φωτισμου.

Link to comment
Share on other sites

ναι θα το κρατησω,αλλωστε δεν εχω κ πολυ καιρο που το πηρα,2,5 μηνες..τι να πω.. θα ρωτησω κ τον πατερα μου μηπως μπορω να κολλησω λεντοταινια επανω αν ειναι στεγανη βεβαια μιας κ ειναι ηλεκτρολογος..

Link to comment
Share on other sites

ωραια.εαν κανεις πατεντα και δουλεψει ανεβασε την να την κανουμε και εμεις.

Link to comment
Share on other sites

ειναι της εταιριας aquael ειναι λαμπα τυπου IP67 econoline 11w 230v 50hz και κοστιζει απο 8 εως 15 ευρω αναλογα το ποσο πουλαει το καθε καταστημα.την κανεις παραγελια απο καταστηματα που πουλαν τετοια ενυδρεια εκτος και εαν εχουν την λαμπα.παει σετ μαζοι με το καλωδιο και τον διακοπτη , ειναι συρταρωτη στο πλαστικο που ειναι βυδωμενο πανω στο καπακι σου.ειναι για τυπους ενυδρειων 40χ25cm / 50x30 cm / 60x30 cm / 70x35 cm / 80 x30 cm στα δυο τελευταια ειναι και με δυο τεμαχεια(λαμπα) το καπακι.

σωστός ο φίλος μας,εγώ επειδή είχα ένα φίλο πού είχε τις ίδιες και ασχολήθηκα τις βρήκα σε μαγαζί ηλεκτρολογικού υλικού στα 6 ευρό :P:angry2:

νομίζω ότι υπαρχών ίδιες και με ροζ απόχρωση :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σωστός ο φίλος μας,εγώ επειδή είχα ένα φίλο πού είχε τις ίδιες και ασχολήθηκα τις βρήκα σε μαγαζί ηλεκτρολογικού υλικού στα 6 ευρό :D:thumbup:

νομίζω ότι υπαρχών ίδιες και με ροζ απόχρωση :D

Βρήκες το σύστημα "λαμπα-διακοπτης-καλώδιο";

Αν ναι μπορείς να μου πεις από που; Ενδιαφέρομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα μου κάηκε και μενα η ίδια λάμπα και δεν βρίσκω εδω στην Περιοχή Κομοτηνής. Υπάρχει κάποιο κατάστημα που να την βρήκατε έστω να μου την στείλουν??? Ο Μαρινόπουλος λέει ότι δεν τις φέρνει παρα μόνο τα ενυδρεία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Τις λάμπες αυτές τις άλλαξα και εγώ (πάνω στο χρόνο κάηκαν και οι 2)

Πριν 2-3 μέρες κάηκε η μία ξανά και θα ρωτήσω αν υπάρχει εγγύηση γιατί τις έχω λιγότερο από χρόνο.

Η τιμή τους είναι κάπου εκεί 6-8 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς)

Αυτή είναι παραπλήσια

http://www.aquael.pl/index.php?option=com_...291〈=en

Βγαίνει και φορητό σύστημα με 2 λάμπες διαφορετικού χρώματος.

Από ότι βλέπω στηρίζεται στο γυαλί του ενυδρείου.

http://www.aquael.pl/index.php?option=com_...392〈=en

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λίγο UP.

Έχει βρει κανείς καμία πατέντα για να βάλει άλλες λάμπες, ή κάτι για να μπουν μεγαλύτερα watt ;

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο κανένα 2μηνο αφαίρεσα τις εργοστασιακές λάμπες στο εν λόγω ενυδρείο καθώς είχαν καεί και τοποθέτησα 2 μονά ηλεκτρονικά μπαλλάστ 24w με 2 λάμπες 24w 59cm, οι οποίες χωράνε ακριβώς στο καπάκι. Τα μπαλλάστ είναι τοποθετημένα πάνω στο καπάκι απο έξω, οπότε και φαίνονται. Επίσης ανάμεσα απο τις 2 λάμπες έχω προσθέσει και μία λάμπα πάσου κουζίνας λευκή 18w (wall mounted) για να ανοίγει πρίν τις λάμπες και να κλείνει τελευταία.

Το όλο εγχείρημα είναι σχετικά εύκολο αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου. Οπτικά δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά δεδομένου ότι το συγκεκριμένο καπάκι δεν είναι για πολλά, δε μπορεί να γίνει πιστεύω κάτι καλύτερο. Το τελικό αποτέλεσμα όμως είναι ότι το σύστημα δουλεύει άψογα, οι λάμπες ανάβουν και σβήνουν διαδοχικά και δε στρεσάρονται καθόλου τα ψάρια.

Απο τη στιγμή βέβαια που έβαλα τις λάμπες, το ενυδρείο κυριολεκτικά "πνίγηκε" απο την ανάπτυξη των φυτών μέσα σε 2 μήνες...

Έγινε επεξεργασία - allucard
Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι το κακο ρε γ.. Το καπάκι όπως είπες δεν είναι για πολλά και δεν αντέχει βάρος. Η εννοια μου είναι τα ballast, αλλα απ΄εξω.... Είναι και πρώτη μούρη το ενυδρειο στο σαλονι και δεν θα θελα να το χαλασω έτσι :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να καλυφθούν τα μπαλλαστ εσωτερικά. Είναι πολύ στενά μεσα στο καπάκι για λάμπες και μπαλλαστ. Το βάρος πάντως το αντέχει κανονικά χωρίς να λυγίζει,έχω 3 λάμπες 2 μπαλλαστ και ανεμηστηράκι και αντέχει άνετα κα 3ο μπαλλαστ. Το μόνο που έχω σκεφτεί είναι ένα DIY κάλημμα για τα μπαλλαστ αλλά μοιραία θα έχει όγκο που δε θα του ταιράζει. Άλλη λύση είναι DIY καπάκι απο την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ήταν εύκολο κάποια στιγμή να σηκώσεις φωτογραφία για να δω πως το έχεις στήσει να πάρω καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βαλεις το μπαλαστ πισω απο το καπακι για να μην φαινεται :hysterical:

Το σκέφτηκα αυτο, αλλα φοβάμαι λίγο το βάρος του σε εκείνο το σημείο. Και θα κρεμμεται και θα πατάει με το βάρος το τζαμί. Θα πρέπει να κάνω ένα τεστ όμως για να το δω....

ΥΓ. Αν και ψηνομαι να περάσω Led να τελιωνω, αλλα δεν υπαρχουν σαφές απαντήσεις πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα αυτο, αλλα φοβάμαι λίγο το βάρος του σε εκείνο το σημείο. Και θα κρεμμεται και θα πατάει με το βάρος το τζαμί. Θα πρέπει να κάνω ένα τεστ όμως για να το δω....

ΥΓ. Αν και ψηνομαι να περάσω Led να τελιωνω, αλλα δεν υπαρχουν σαφές απαντήσεις πουθενά...

Οχι να κρεμμεται,νομιζω οτι μπορεις να το κολλησεις στο πισω μερος απο το καπακι σου αν σε περνει με σιλικονη

Link to comment
Share on other sites

Οχι να κρεμμεται,νομιζω οτι μπορεις να το κολλησεις στο πισω μερος απο το καπακι σου αν σε περνει με σιλικονη

Το να κρεμμεται αυτο εννοουσα και εγω. Full σιλικονη απο κάτω, αλλα δεν παύει να είναι καθετα στο κενό.

Μια δοκιμή θα δείξει.

ΥΓ. Βρε παιδιά μια ερώτηση, γιατί υπαρχουν πολλές αναρτήσεις για τις συγκεκριμένες λάμπες. Σε ενυδρειο wannabe φυτεμένο με ανούμπιες, βαλισνέριες, μος και αλλα εύκολα φυτά, δεν μας αρκεί αυτο το φως; Μιλάω αποκλειστικά πάντα για εύκολα φυτά και μόνο! Βάλτε και μια προσθήκη DIY ανακλαστηρα για να μην χάνουμε όσο μπορούμε το φως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...