Jump to content

Αντιχλώριο


sailim

Recommended Posts

Χρησιμοποιούσα εδω και πεντε χρόνια σε μικρότερο ενυδρειο (60lt) το toxivec της sera ως αντιχλώριο. Σκευτομαι τωρα που άλλαξα ενυδρείο (125lt - φυτεμένο) να αρχισω ενα πιο απλο, καθαρα αντιχλωριακο. Ποιο μου προτείνετε;

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - sailim
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα εδω και πεντε χρόνια σε μικρότερο ενυδρειο (60lt) το toxivec της sera ως αντιχλώριο. Σκευτομαι τωρα που άλλαξα ενυδρείο (125lt - φυτεμένο) να αρχισω ενα πιο απλο, καθαρα αντιχλωριακο. Ποιο μου προτείνετε;

Ευχαριστώ!

Το toxivec δεν είναι ακριβώς αντιχλώριο, αλλά αφαιρεί τοξικά (αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά) και το χλώριο και χρησημοποιείται σε περιπτώσεις μεγάλης μόλυνσης του νερού όπως λέει και η ίδια η εταιρεία στις οδηγίες πίσω στο μπουκαλάκι. Επίσης γράφει πως δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε φυτεμένο ενυδρείο γιατί μπορεί να κάψει μαλακά φύλλα φυτών. Θα σου πρότεινα το Prime της Seachem που κάνει όλα τα παραπάνω δηλαδή αφαιρεί νιτρώδη, νιτρικά, αμμωνία, χλωραμίνη και επίσης δεν πειράζει και τα φυτά. Αλλιώς πάρε το Aquatan της Sera που είναι κανονικό αντιχλώριο. Εγώ αυτά χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα το prime.1 ml/40 λιτρα..!!!!!

δεν υπαρχει κατι τοσο οικονομικο......πουθενα σε αλλες μαρκες....

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα το prime.1 ml/40 λιτρα..!!!!!

δεν υπαρχει κατι τοσο οικονομικο......πουθενα σε αλλες μαρκες....

το prime ειναι το πιο οικονομικό και 2 χρόνια τώρα που το βάζω κάθε 15 μέρες που αλλάζω

νερό δεν έχω διαπιστώσει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

και δες και το νεο προιον της seachem στη σειρα vitro.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...