Jump to content

Ανεμιστηράκια


sailim

Recommended Posts

το συγκεκριμένο δεν το έχω δοκιμάσει.

αν κάνεις μια αναζήτηση θα βρεις στο φόρουμ εύκολες λύσεις, με φοβερές παρουσιάσεις, για diy ψύξη με ανεμιστηράκια... :)

Link to comment
Share on other sites

post-17707-1265921029_thumb.jpgΑν και νώρις να μιλάμε για "ψύξη"..το έχει δοκιμάσει κανείς;

Εχω δει στο ebay καποια τετοια.

Μια χαρα δουλεια θα κανουν κι αυτα αρκει να μπορεις να εχεις ανοιχτο καπακι στο ενυδρειο.

Δλδ να μην εχεις ψαρια που πηδανε, σαλιγγαρια που μπορει να κανουν βολτες εκτος ενυδρειου και φυσικα να μη σε ενοχλει το πλιτσι-πλιτσι που θα ακουγεται.

Εχε στο νου σου οτι θα εχεις εξατμιση την οποια θα αναπληρωνεις με νερο απο αντιστροφη οσμωση ή απιονισμενο απο το σουπερμαρκετ.

Θα χρειαστεις ειτε χρονοδιακοπτη ειτε eliwell αναλογα την τσεπη σου.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι όταν το πάρω να το συνδεσω στο χρονοδιακόπτη που εχω για το φωτισμό - να αναβουν παράλληλα δηλαδη..

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι όταν το πάρω να το συνδεσω στο χρονοδιακόπτη που εχω για το φωτισμό - να αναβουν παράλληλα δηλαδη..
Δεν θα λειτουργησει.

Με χρονοδιακοπτη πρεπει να εισαι απο πανω και να παρατηρεις το θερμομετρο.

Και μαλιστα ψηφιακο που εχει πολλα προγραμματα.

Μετα πρεπει να ρυθμισεις ποση ωρα να αναβει και ποση ωρα να κλεινει,

Θα εχεις αναγκαστικα και το θερμαντηρα ρυθμισμενο στη μινιμουμ θερμοκρασια ασφαλειας, ετσι σε περιπτωση που κατεβει πολυ η θερμοκρασια να επεμβει.

Πρεπει να υπολογισεις οσο πιο κοντα γινεται ποσα ανεμηστηρακι χρειαζονται και τι μεγεθος για να μη παγωσει το ενυδρειο ή αντιθετα να μη φτανει η ψυξη.

Και να εχεις και ρυθμιζομενης τασης τροφοδοτικο 1.5-12 V για να κανεις μικρορυθμιση απο εκει στροφες των ανεμιστηρων.

Εδω κατι ειχα αναφερει σχετικα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18458

Με eliwell φυσικα ξενοιαζεις τα κανει ολα μονο του.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36932

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18537

Link to comment
Share on other sites

Πίστευα πως η θερμοκρασία του νερου ανεβαινει επικίνδυνα κατα τη διάρκεια αναμένου φωτισμού κυρίως..

Το περσινό καλοκαίρι, η θερμοκρασια αν θυμάμαι καλά, ανέβαινε κοντα στους 31-32 βαθμους (απτοητα βεβαια τα ψαράκια και τα φυτα- παραξενο :) )και ετσι ειπα να τους κανω πιο δροσερο το ερχόμενο καλοκαίρι.. σκέφτομαι διλαδη να λειτουργω τα ανεμιστηράκια μονο με τις λάμπες στο on (σίγουρα θα είναι καλυτερα απο περσι, έτσι δεν είναι:P Υπαρχει η πιθανότητα να πεσει η θερμοκρασια κατω απο τους 22-23 βαθμους κατα τη λειτουργια τους, που να χρειαστει η παρεμβολη του θερμοστατη?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η πιθανότητα να πεσει η θερμοκρασια κατω απο τους 22-23 βαθμους κατα τη λειτουργια τους, που να χρειαστει η παρεμβολη του θερμοστατη?

Άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τη δυναμη των ανεμιστηρων και το μνεγεθος του ενυδρειου.

Στο πρωτο λινκ με την κατασκευυη ψυξης σε 45λιτρο, εβαλα ενα zalman 80mm και για να μη το κανει σιβηρια το δουλευα στο 1.5V

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που διαθέσω τα χρήματα κ πάρω αυτο το ετοιμο του εμποριου, δε θα έχει τις αναλογες ρυθμισεις κ οδηγίες;

Θεωρώ πως καλο θα κάνω στα ψάράκια μου κ δε θα ιδρώσουν το καλοκαίρι όπως το περσινο :)

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που διαθέσω τα χρήματα κ πάρω αυτο το ετοιμο του εμποριου, δε θα έχει τις αναλογες ρυθμισεις κ οδηγίες;

Θεωρώ πως καλο θα κάνω στα ψάράκια μου κ δε θα ιδρώσουν το καλοκαίρι όπως το περσινο :)

Δεν νομιζω.

Οδηγιες τοποθετησης θα παρεις αλλα, οπως ειπαμε θα πρεπει πρωτα να μπορεις να εχεις ανοιχτο το καπακι του ενυδρειο (για να μη βρεις κανενα ψαρι στο πατωμα).

Δεν ρωτησα κατι πολυ βασικο : στα ποσα βολτ ειναι?

Αν ειναι 220V πρoτεινω για λογους ασφαλειας να το αποφυγεις.

Εχω δει τετοια στο ebay 12V.

Αν ειναι 12V ειναι ΟΚ.

Σου δινουν τροφοδοτικο με το ανεμηστηρακι αυτο?

Αν ναι, ειναι πολλαπλης τασης 1.5-12V? (για να εχεις ρυθμιση στροφων)

Χρονοδιακοπτη (ή eliwell controller) οπωσδηποτε δεν σου δινουν θα πρεπει να το αγορασεις ξεχωριστα.

Βασικα λοιπον ειναι

α) να ειναι τα ανεμιστηρακια 12V,

β) να βρεις τροφοδοτικο με επιλογη τασης 1.5-12V και

γ) να παρεις ψηφιακο χρονοδιακοπτη (απο praktiker 8-10Ε) ή controller Eliwell (50Ε).

Φυσικα να σου δωσω συγχαρητηρια για τη φροντιδα που προσπαθεις να δωσεις στα ψαρακια σου :P

Link to comment
Share on other sites

Βασικα λοιπον ειναι

α) να ειναι τα ανεμιστηρακια 12V,

β) να βρεις τροφοδοτικο με επιλογη τασης 1.5-12V και

γ) να παρεις ψηφιακο χρονοδιακοπτη (απο praktiker 8-10Ε) ή controller Eliwell (50Ε).

Φυσικα να σου δωσω συγχαρητηρια για τη φροντιδα που προσπαθεις να δωσεις στα ψαρακια σου :)

Ευχαριστώ καταρχας για τις πληροφορίες σου.

Δεν έχω προσέξει τα V πόσα είναι, αλλά το καταστημα που το έχω δει ειναι αξιόλογο, οποτε δε φάνταζομαι να μην το έχει ελεγξει ώς προιόν..Επειδή ποτέ όμως δεν μπορεις να είσαι σίγουρος, θα το κοιτάξω κ ο ίδιος.

Χρονοδιακόπτη θα πάρω σιγουρα και σκεφτομαι να κάνω διακοπτόμενες ενεργοποιήσεις (ανά μισαωρο ή ανα ώρα πχ)

Έγινε επεξεργασία - sailim
Link to comment
Share on other sites

Εχε στο νου σου οτι θα εχεις εξατμιση την οποια θα αναπληρωνεις με νερο απο αντιστροφη οσμωση ή απιονισμενο απο το σουπερμαρκετ.

Ασχετος Alert:Γιατί την εξάτμιση με ΑΟ ή απιονισμένο;

Link to comment
Share on other sites

Ασχετος Alert:Γιατί την εξάτμιση με ΑΟ ή απιονισμένο;

Γιατι ολες οι ουσιες του εξατμιζομενου νερου και όλα τα αλατα εχουν μεινει μεσα στο ενυδρειο.

Το εξατμιζομενο νερο ειναι σκετο H2O το ιδιο σχεδον ειναι και το νερο απο ΑΟ και το απιονισμενο.

Ετσι οταν θα αναπληρωσεις το εξατμησμενο ΔΕΝ θα εχεις αυξηση στις σκληρότητες.

Link to comment
Share on other sites

:):P ....
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω εγω.Τα δουλεύω συνδεδεμένα με eliwell,είναι πάρα πολύ καλά κ κατεβάζουν σχετικά γρήγορα την θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβες? :thumbup:

Το κατάλαβα αλλα δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα αλλά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι...

Ούτε κι εγώ... μέχρι που μέτρησα το νερό!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που δεν πάρω eliwell, θα καταθέρω καποιο θεμιτό αποτελεσμα με διακοπτόμενη χρήση θερμοστάτη; Εχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Έχει καποιος εμπειρια σε χρήση ανεμηστήρων (χωρις ρυθμιστή θερμοκρασίας) ;

Ξέρω πως το αποτέλεσμα πτώσης της θερμοκρασιας του νερου έχει να κανει με πολλες παραμετρους (λίτρα, αρχικη θερμοκρασια νερου, κλπ), μα θα ήθελα να ακουσω εμπειρίες μελών του φόρουμ κατά τη χρήση ανεμηστήρων με τη βοήθεια χρονοδιακόπτη - καθε πότε τον είχαν ρυθμισει κ με τί κενά..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...