Jump to content

Καλησπέρα και από εμένα. Μερικές συμβουλές θα ήθελα


Recommended Posts

Νέος και εγώ στην παρέα σας, σας χαιρετώ όλους και ειλικρινά, τα θέματα στην aquazone, έχω διαβάσει περισσότερα από 50-60 πόστς τις τελευταίες 40 ώρες, μου έχουν λύσει πολλές απορίες, μου έχουν δημιουργήσει αρκετές νέες, όμως σε γενικές γραμμές κατατοπίστηκα για αρχή σε πολλά θέματα. Αν και αρχικά σκέφτηκα για γλυκό νερό, η αγάπη μου για τη θάλασσα με έκανε να καταλήξω στο θαλασσινό.

Επισκέφτηκα 4 καταστήματα για να πάρω ιδέες και να μάθω πράγματα τα οποία εκ των πραγμάτων δεν γνωρίζω.

Ψάχνομαι από τώρα, ώστε εκτός του οτι θέλω να είμαι προετοιμασμένος για το τι με περιμένει και κυρίως να μάθω τι πρέπει να κάνω ώστε τα φιλαράκια μου να περνούν καλά, να δω επίσης τι προεργασία χρειάζεται τώρα που είμαι στα μπετά, αφού τώρα χτίζω το σπίτι μου. Και όντως, φαίνεται οτι σκέφτηκα σωστά αφού και στα 4 μαγαζιά μου είπαν να βάλω έναν σωλήνα-λάστιχο για να μεταφέρεται το νερό στο ενυδρείο και ένα για να φεύγει, για παράδειγμα.

Το ΖΟΥΜΙ:

Μιλάω για ένα ενυδρείο μήκους 2 μέτρων ύψους περίπου στους 60+ πόντους και κάπου εκεί και το πλάτος του. Θα είναι διπλής όψης, αφού θα είναι το διαχωριστικό σαλονιού και καθιστικού.

Η βάση φυσικά θα γίνει από κάποιον ειδικό, αφού δεν έχω τεχνικές γνώσεις ή κατάρτιση. Πάνω και κάτω από το ενυδρείο θα υπάρξει ο αναγκαίος κενός χώρος για τα πράγματα κλπ κλπ.

Σκέφτομαι για ένα fish-only ενυδρείο, μιας και διαβάζοντας τα θέματα εδώ, κατέληξα στο συμπέρασμα οτι είναι πιο εύκολο στη λειτουργία και τις απαιτήσεις από ένα reef.

Ρωτώ λοιπόν, που πρέπει να δώσω περισσότερη σημασία; στην αγορά ενός ακριβού Α/Ο; Μου είπαν οτι ένας ζωντανός βράχος θα βοηθήσει στην καλύτερη λειτουργία του συστήματος, ισχύει; Πρέπει να δωθεί βαρύτητα στην αυτόματη πλήρωση; Τι άλλο πρέπει να έχω κατά νου ώστε να επενδύσω χρήματα τώρα και να μην βάζω ‘‘τσόντες‘‘ αργότερα;

Και τέλος ένα άλλο σημαντικό κομμάτι, αυτό της κατανάλωσης του νερού: Έχω πηγάδι στο σπίτι, θα πάω ένα μπουκαλάκι σε ένα από τα καταστήματα για να κάνουν τις μετρήσεις τους, ώστε να μου πουν εαν το νερό αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ή όχι. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ωστόσο, οτι το νερό, προτού πάει στο ενυδρείο θα πρέπει πρώτα να μπαίνει σε ένα δοχείο όπου εκεί θα μπαίνει το αλάτι και θα παραμένει για ένα 24ωρο και μετά θα το βάζω στο ενυδρείο. Όντως έτσι είναι; Μπορώ να γλυτώσω όμως με κάποιον τρόπο το νερό που θα πρέπει να αλλάζω κάθε λίγο και λιγάκι, μιας και το ενυδρείο μου δεν θα είναι 130 λίτρα.....

Το ξέρω, είπα πολλά, δυστυχώς όμως έχω πολλές απορίες. Και το σημαντικότερο, κανείς δεν μου είπε για το κόστος συντήρησης του, οι δύο μου είπαν οτι θα είναι μικρό, γύρω στα 50-80 ευρώ και οι άλλοι οτι δεν μπορούν να πουν με σιγουριά κάποιο ποσό, αλλά γύρω στα 100 ευρώ. Και φυσικά, σε αυτά δεν περιλαμβάνεται το νερό και το ρεύμα!!!!!!

Κάποιος με θαλασσινό νερό FO, εαν μπορεί να με κατατοπίσει για τα παραπάνω, θα το εκτιμούσα. Τι χρειάζομαι για να είμαι σωστός ως προς τις ζωές που θα έχω μέσα; τι πρέπει να προσέχω; Για τι κόστος (πάνω κάτω φυσικά) μιλάμε συντήρησης και φυσικά μια εκτίμηση για την αγορά των μηχανημάτων, μιας και που το γυαλί και η βάση, μέσες άκρες γνωρίζω πόσο μου το δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Μου φαίνεται οτι έχω πελαγώσει από τα τόσα πόστς που έχω διαβάσει. Τόσα τα θέματα, τόσες οι χύμα γνώσεις από κάθε έναν και μάλλον έχω ...μπουκώσει, παρά έχω πελαγώσει..!!!!

Πάντως, είμαι λίγο προβληματισμένος ως προς το θαλασσινό βέβαια να σας πω την αλήθεια, μιας και που θα είναι το πρώτο μου ενυδρείο. Και μεγάλο (για μένα φυσικά) και αρχάριος. Μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσω πρώτα με γλυκό νερό και μετά να το γυρίσω στο θαλασσινό; Αυτό σκέφτηκα στην αρχή, αλλά μετά λέω, να δώσω άλλα λεφτά για να αγοράσω τον απαραίτητο εξοπλισμό; έτσι, βλέπω να ...γέρνω προς το θαλασσινό.

Μια βασική ερώτηση που θα έπρεπε να ήταν μάλλον στην αρχή του θέματος: Ένα fish-only ενυδρείο έχει αρκετά περισσότερες ανάγκες από ένα ενυδρείο γλυκού νερού σε καθημερινή βάση;

Link to comment
Share on other sites

Σε καλωσορίζω και εγώ με τη σειρά μου στην ..υγρή μας παρέα.. μιας και δεν ξέρω (ούτε και εσύ) ακόμη ποιο μονοπάτι θα ακολουθήσεις.

Ας πάρουμε τα πράγματα από το τέλος στις απορίες σου...

Σαφώς ένα ενυδρείο γλυκού νερού είναι πιο εύκολη υπόθεση και με λιγότερες απαιτήσεις σε χρόνο και χρήματα από ένα θαλασσινό μόνο με ψάρια, και ακόμη πιο δύσκολο με κοράλλια.

..... Αλλά, αν και αρχάριος είναι κρίμα όπως λες να ξεκινήσεις με γλυκό και μετά να πας σε θαλασσινό και όχι τόσο το θέμα του εξοπλισμού που κάποια είναι κοινά και για τους δύο τύπους ενυδρείων, (φυσικά το θαλασσινό χρειάζεται πολύ περισσότερα), αλλά και θέμα κόπου και ταλαιπωρίας.

Άποψή μου είναι ότι αν ξεκινήσεις από την αρχή θαλασσινό (με ψάρια μόνο ή και με κοράλλια), (συνήθως εκεί καταλήγουμε όλοι) !!!! πρέπει να το κάνεις με μεγάλη προσοχή, υπομονή, συμβουλές που θα σου παρέχουμε ή και που θα βρεις μέσα από το ΑΖ... και πολύ όρεξη για ενασχόληση.

Και το σημαντικό της υπόθεσης... το κόστος ενός θαλασσινού συστήματος που στην ουσία για πολύ καιρό μέχρι να φτάσει στο επίπεδο που πρέπει θα αισθάνεσαι ότι η τσέπη σου είναι τρύπια !!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς ένα ενυδρείο γλυκού νερού είναι πιο εύκολη υπόθεση και με λιγότερες απαιτήσεις σε χρόνο και χρήματα από ένα θαλασσινό μόνο με ψάρια, και ακόμη πιο δύσκολο με κοράλλια.

..... Αλλά, αν και αρχάριος είναι κρίμα όπως λες να ξεκινήσεις με γλυκό και μετά να πας σε θαλασσινό και όχι τόσο το θέμα του εξοπλισμού που κάποια είναι κοινά και για τους δύο τύπους ενυδρείων, (φυσικά το θαλασσινό χρειάζεται πολύ περισσότερα), αλλά και θέμα κόπου και ταλαιπωρίας.

Άποψή μου είναι ότι αν ξεκινήσεις από την αρχή θαλασσινό (με ψάρια μόνο ή και με κοράλλια), (συνήθως εκεί καταλήγουμε όλοι) !!!! πρέπει να το κάνεις με μεγάλη προσοχή, υπομονή, συμβουλές που θα σου παρέχουμε ή και που θα βρεις μέσα από το ΑΖ... και πολύ όρεξη για ενασχόληση.

Και το σημαντικό της υπόθεσης... το κόστος ενός θαλασσινού συστήματος που στην ουσία για πολύ καιρό μέχρι να φτάσει στο επίπεδο που πρέπει θα αισθάνεσαι ότι η τσέπη σου είναι τρύπια !!!!

Ευχαριστώ φίλε, σαφώς και υπάρχει διάθεση, σαφώς υπάρχει και αρκετή υπομονή και αγάπη. Σίγουρα, εαν τελικά καταλήξω σε θαλασσινό, μιλάμε για fish-only. Το διάβασα κάμποσες φορές αυτό το περί τρύπιας τσέπης, σε αρκετά άλλα θέματα, αλλά δεν είδα να αναφέρεται κάποιος συγκεκριμένα σε τι. Τι εννοείς δηλαδή; μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής; Ποιά δηλαδή θα είναι τα έξοδα μου; Εννοείς οτι χαλάνε (λόγω αλατιού) τα μηχανήματα πιο εύκολα; Μπορείς να μου πεις εσύ τα έξοδα σου για το ενυδρείο σου, ώστε να έχω μια εικόνα; είτε εδώ, είτε σε πμ. Φυσικά, δε μιλάω για το κόστος αγοράς, αλλά για το κόστος συντήρησης!!

Έγινε επεξεργασία - solonic
Link to comment
Share on other sites

Και το σημαντικό της υπόθεσης... το κόστος ενός θαλασσινού συστήματος που στην ουσία για πολύ καιρό μέχρι να φτάσει στο επίπεδο που πρέπει θα αισθάνεσαι ότι η τσέπη σου είναι τρύπια !!!!

για όλα τα hobby υπάρχει και καλά η αίσθηση της τρύπιας τσέπης , και ένα αυτοκίνητο να έχεις θέλει και βενζίνη και service ας μην το παρακάνουμε λοιπόν, ο καθένας αποφασίζει το για το κόστος σε σχέση με τα δεδομένα του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι χαλάνε λόγω του αλατιού διότι τα περισσότερα είναι κατασκευασμένα γ΄αυτό το σκοπό.

Τα έξοδα συντήρησης είναι κάπως σχετικό.. ένας μέσος όρος είναι 30-40 ευρώ τον μήνα, χωρίς να υπολογίζεται η κατανάλωση ρεύματος που σε fish only είναι λιγότερη απ΄ότι σε ενυδρείο με κοράλλια.

Όσον αφορά το κόστος αγοράς πρέπει να γίνει με προσοχή και να πάρεις από την αρχή τα απαραίτητα για το σύστημά σου χωρίς "τσιγκουνιές" διότι στη πορεία θα διαπιστώσεις ότι θα πρέπει να τα αντικαταστήσεις.

Η τελευταία παράγραφος πιστεύω να σε κάλυψε για την τρύπια τσέπη !!!

Link to comment
Share on other sites

Μια βασική ερώτηση που θα έπρεπε να ήταν μάλλον στην αρχή του θέματος: Ένα fish-only ενυδρείο έχει αρκετά περισσότερες ανάγκες από ένα ενυδρείο γλυκού νερού σε καθημερινή βάση;

Υπάρχουν κατηγορίες ενυδρείων γλυκού νερού καθώς και θαλασσινού , γιαυτό το λόγω είναι δύσκολα να συγκριθούν γαι παράδειγμα ένα φυτεμένο ολλανδικού τύπου είναι σαφώς δυσκολότερο από ένα fish only , το κόστος κτίσεις και η απαιτήσεις ενός FO είναι ελάχιστα μεγαλύτερες από ένα ενυδρείο γλυκού.

Link to comment
Share on other sites

Μια βασική ερώτηση που θα έπρεπε να ήταν μάλλον στην αρχή του θέματος: Ένα fish-only ενυδρείο έχει αρκετά περισσότερες ανάγκες από ένα ενυδρείο γλυκού νερού σε καθημερινή βάση;

Υπάρχουν κατηγορίες ενυδρείων γλυκού νερού καθώς και θαλασσινού , γιαυτό το λόγω είναι δύσκολα να συγκριθούν γαι παράδειγμα ένα φυτεμένο ολλανδικού τύπου είναι σαφώς δυσκολότερο από ένα fish only , το κόστος κτίσεις και η απαιτήσεις ενός FO είναι ελάχιστα μεγαλύτερες από ένα ενυδρείο γλυκού.

Πάνο, η σκέψη μου είναι για ένα ‘απλού‘ τύπου ενυδρείο, με βράχο και ψάρια, καθώς και έναν ««στολισμό»» από μια άγκυρα, κάποια -νεκρά- κοράλια και που έχω μαζέψει κατά καιρούς από τα ψαρέματα και από φίλους, όχι δηλαδή φυτά. Απλά πράγματα. Είναι υποχρεωτικό, όσο αφορά την βελτίωση των συνθηκών ζωής των ψαριών, να βάλω και φυτά; Αν όχι, φαντάζομαι πως το κόστος μου, δεν θα είναι τόσο μεγάλο. Βέβαια, θα πληρώσω ένα καλό κουστουμάκι !!!!! στην αρχή για να πάρω τα σωστά πράγματα και από εκεί και πέρα, ευελπιστώ οτι λόγω των μικρών -σε σχέση με τα reef- αναγκών, τα έξοδα μου, θα είναι σχετικά περιορισμένα. Και φυσικά, εαν μιλάμε για έξοδα της τάξης των 30-40 ευρώ που διάβασα παραπάνω, δεν τίθεται θεμα...

Έτσι λέω, βάση των όσων έχω διαβάσει-ακούσει-ρωτήσει εως τώρα... Κάνω λάθος; Οποιαδήποτε σκέψη, είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!!!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι σημαντικό, που ίσως θα έπρεπε να το ρωτήσω στην αρχή:

Το καλοκαίρι φεύγω για 15-20 ημέρες. Εκεί τι γίνεται;; Τόσες ημέρες απουσίας, ρώτησα και μου είπαν για αυτόματη ταϊστρα. με τις τιμές όμως; Για τις μετρήσεις; Την αλλαγή του νερού; Εσείς ρε παίδες τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση;;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι το τάισμα και η ταΐστρα που κάνει 50 ευρώ... ούτε η αλλαγή νερού,.... αλλά η εξάτμιση και η αναπλήρωση του νερού, οι σταθερές συνθήκες... η διακοπή ρεύματος.. και αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα όταν απουσιάζεις.

Με λίγα λόγια σε δεσμεύει κατά κάποιο τρόπο, εκτός και αν το αναλάβει κάποιος φίλος... τα απαραίτητα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι το τάισμα και η ταΐστρα που κάνει 50 ευρώ... ούτε η αλλαγή νερού,.... αλλά η εξάτμιση και η αναπλήρωση του νερού, οι σταθερές συνθήκες... η διακοπή ρεύματος.. και αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα όταν απουσιάζεις.

Με λίγα λόγια σε δεσμεύει κατά κάποιο τρόπο, εκτός και αν το αναλάβει κάποιος φίλος... τα απαραίτητα δηλαδή.

Σίγουρα πρόκειται για τον πιο σοβαρό λόγο που μπορεί να αποτρέψει κάποιον. Νομίζω τουλάχιστον οτι για το θέμα αυτό, κάποιον θα βρω να το τσεκάρει... Αίολε ευχαριστώ για τα όσα μου έχεις πει εως τώρα.

και εσένα και όλους. Μόλις καταλήξω σε κάποιο πακέτο, θα σας το αναφέρω ώστε να μου πείτε εαν μου έχουν δώσει τα σωστά εφόδια ή όχι ώστε να κάνω τις απαραίτητες προσθαφαιρέσεις. Εως τότε, μπόλικο διάβασμα στο φόρουμ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...