Jump to content

Αρχάριος ζητάει βοήθεια!


Recommended Posts

Eimai kainourgios me to a8lhma kai brhka hdh empodia.. Enw diabazw kai psaxnomai sto xwro tou internet edw kai ena mhna (upen8umizw oti den eixa pote mou enudreio) briskw pws sthn praksh einai teleiws diaforetika...

agorasa loipon enudreio twn 60lt. apo ta carrefour kai etreksa sto plhsiestero pet shop to opoio htan gemato me eksoplismo enudreiwn (aquatic world sto hrakleio krhths).

Epeidei skopeuw na balw kapoia futa mesa agorasa gia arxh:

3 sakoules xaliki "hobby aqualit" kai mia sakoula lipasma gia ton pato tou enudreiou,

ka8ws kai kai 4 diakosmitika (pou sunolo kanane kai ta 4: 24,50 euro) kai 2 ugra ths sera, ta: nitrivec & aqutan.

Gia OLA auta mazi plhrwsa 84,50 euro.

ERWTHSEIS:

1. Mhpws me klepsane elafrws 'h autes oi times paizoun pantou?

2. to aqutan leei : "add 25ml per 20lt of water and bath for apprroximately 45 minuites. Afterwards fill with conditioned water" Ti ennoei???????

3. To enudreio einai kalo?? (filter, hater, fwtismos klp)

4. Gnwrizw oti to ph to metrame me eidiko test, alla pws 8a kataferw na ftasw to ph ekei pou 8elw?ti "ugro" eu8unetai gia thn timh tou ph??

5. Th sakoula me to lipasma thn ebala olh sto enudreio kai meta ebala kai 2 apo tis 3 sakoules xaliki giati nomizw oti an ebaza kai tis 3 8a htan uperbolika polu...Ekana kala?

6. Futa mpotw na balw afou exw balei prwta psaria?? Mporoun na megalwsoun futa sto enudreio mou xwris na balw POTE co2??

Auta pros to paron..! Xilia euxaristw se opoion diabasei to makroskeles auto post kai an exete thn eugenh kalosunh apanthste mou kai boh8hste me na mpw sto xwro tou enudreiou giati pragmatika to 8elw alla den exw boh8eia apo pou8ena... :thumbup: THANX!! :o

Link to comment
Share on other sites

sorry paides na dior8wsw kati: sth 2h erwthsh ola auta ta leei h etiketa tou aqutan gia thn periptwsh pou balw kainourgia psaria...

gia thn akribeia leei: "for newly imported fish ......"

THNX kai pali :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kotsel καταρχήν καλώς όρισες!

Στη συνέχεια, προσπάθησε να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί βγαίνουν τα μάτια όποιου προσπαθεί να διαβάσει τα greeklish! :thumbup: Πάμε και στις ερωτήσεις σου τώρα....

1)Μάλλον ήταν λίγο τσιμπημένες οι τιμές

2)Το aqutan είναι το αντιχλώριο και θέλει 5ml για κάθε 20lt νερού. Λέει ότι καλό είναι να κάνεις μπάνιο (σε ένα κουβά πχ) τα καινούργια ψάρια με αυτές τις αναλογίες πριν τα ρίξεις στο ενυδρείο.(25ml σε 20lt νερού)

3)Καλό από ποιας άποψης? Φίλοι που έχουν ενυδρείο από carrefour δεν έχουν αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα, απλά κάποιοι αλλάζουν φίλτρο ή κυκλοφορητή. Σχετικά όμως είναι όλα!

4)Υπάρχουν τρόποι να κατεβάσεις το ph. Ένας από αυτούς (και ο συνηθέστερος) είναι το CO2. Μετά υπάρχει η τύρφη, buffer και διάφορα άλλα ζουμιά.

5)Ποιο λίπασμα είναι?

6)Μπορείς αν και συνήθως η πορεία είναι η ανάποδη. Πρώτα βάζεις φυτά και μετά ψάρια. Τα φυτά μπαίνουν άμεσα, τα ψάρια μόνο όταν έχει στρώσει το ενυδρείο. Το CO2 βοηθάει στην ανάπτυξη των φυτών αλλά δεν είναι και απαραίτητο. Υπάρχουν πολλά ενυδρεία με φυτά χωρίς.

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στο club, ακόμα δεν έχεις πλερώσει τίποτα!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ GEORGE ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕΣ....!

βασικα δεν ξερω τι λίπασμα είναι...ηταν απλά ένα διάφανο σακούλι...

τοτε λοιπόν θα βάλω δυο τρείς ρίζες και βλέπουμε... δεν πρέπει όμως πρώτα να φτιάξω τις τιμές του ph πριω βάλω μέσα ψάρια??ή τα βάζω πρώτα και το φτιάχνω σιγά σιγά?

πάνω στην επιφάνεια του νερού έχει διάφορα πραγματάκια (βρώμα) απο το λίπασμα..ολα οκ ή θα πρέπει να το καθαρίσω?να ρωτήσω και κάτι τελευταίο: για να στρώσω το νερό με τα υγρά θα πρέπει να ανάψω και το heater ή να το αναψω καμια ώρα πριν βάλω τα ψάρια..?

thnx! :o

___όλα οκ με τα ελληνικά don't worry! :thumbup:

post-1418-1149363821_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ GEORGE ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕΣ....!

βασικα δεν ξερω τι λίπασμα είναι...ηταν απλά ένα διάφανο σακούλι...

τοτε λοιπόν θα βάλω δυο τρείς ρίζες και βλέπουμε... δεν πρέπει όμως πρώτα να φτιάξω τις τιμές του ph πριω βάλω μέσα ψάρια??ή τα βάζω πρώτα και το φτιάχνω σιγά σιγά?

πάνω στην επιφάνεια του νερού έχει διάφορα πραγματάκια (βρώμα) απο το λίπασμα..ολα οκ ή θα πρέπει να το καθαρίσω?να ρωτήσω και κάτι τελευταίο: για να στρώσω το νερό με τα υγρά θα πρέπει να ανάψω και το heater ή να το αναψω καμια ώρα πριν βάλω τα ψάρια..?

thnx! :o

___όλα οκ με τα ελληνικά don't worry! :thumbup:

24697[/snapback]

Γιατί σε απασχολεί η τιμή του ΡΗ; Θέλεις να βάλεις ψάρια που απαιτούν διαφορετικό ΡΗ απο αυτό που έχεις; Αν ναί τι ψάρια;

Τη βρώμα απο το λίπασμα να τη βγάλεις. Δε βοηθάει σε τίποτα εκτός από την άλγη.

Ρίξε μια ματιά εδώ για διάφορα θέματα που έχουν γίνει σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου και θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις. Γενικά ο θερμοστάτης δεν έχει σχέση με το στρώσιμο. Μέχρι να βάλεις ψάρια δε χρειάζεται να τον χρησιμοποιείς. Άναψέ τον μια μέρα πριν βάλεις τα ψάρια για να φτάσει τη σωστή θερμοκρασία (γύρω στους 25-26 αν και τώρα το καλοκαίρι και χωρίς το θερμοστάτη μάλλον θα έχεις πιο υψηλή θερμοκρασία).

Είναι σημαντικό να ολοκληρώσεις το στρώσιμο πριν βάλεις ψάρια γιατί αλλιώς μπορεί να έχεις μαζικές απώλειες.

Υ.Γ. Καλωσήρθες στο χόμπυ!

Υ.Γ.2 Μην απογοητεύεσαι απο δυσκολίες και μαζεμένα λεφτά που μπορεί να σου φύγουν τώρα στην αρχή. Κάθε αρχή και δύσκολη που λένε! :thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - Torm
Link to comment
Share on other sites

διαβάζω διαφορα για το ph και ανησυχώ ίσως άδικα.Θα βάλω 4-5 tetra (Paracheirodon axelrodi) και 1-2 γλύφτες (μάλλον Brown Ancistrus).Αργότερα θα ήθελα να βάλω και άλλο ένα κοπάδι 3-4 ατόμων μικρά ψάρια (κοινωνικό ενυδρείο θέλω να έχω) και 1-2 γαρίδες.

Θέλω να αποφύγω τις απώλειες γιατί ειμαι και συναισθηματικός τύπος!!!!!!! :thumbup:

ΟΚ θα τη βγάλω τη βρωμιά! Πάντως από το pet shop μου είπαν πως μπορώ να βάλω ψάρια μετά από 4 μέρες που θα βάλω τα "φάρμακα". Το υγρό για τα άλατα λέει οτι η θεραπεία είναι για 10 μέρες.Τώρα που είναι αρχή να βάζω την αναγραφόμενη ποσότητα για 10 μέρες ή μία φορά αρκεί?? (πριν λίγη ώρα έβαλα τα πρώτα υγρά στο νερό).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ george..! Περιμένω απάντηση θα τα πούμε πιθανά αύριο!!! :o

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Torm ήθελα να πω!!!!!

lol!! και σένα φυσικά george...

Να 'στε καλά ρε παιδιά πάντως! Προσφέρετε μεγάλη βοήθεια και το εκτιμώ..

Καλωσήρθα λοιπόν!:thumbup::):o:):thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Πιό είναι το υγρό για τα άλατα; Μήπως εννοείς για τα βακτηρίδια;

Ίσως είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις ένα χρυσόψαρο μέχρι να στρώσει το φίλτρο σου. Πάρε ένα τεστάκι για ΝΗ3 και ΝΟ2 και ΝΟ3 και παρακολούθησε με αυτά τη διαδικασία του στρωσίματος. Αρχικά θα ανεβάσει ΝΗ3, μετά θα αρχίσει να πέφτει και να εμφανίζεται ΝΟ2 και στο τέλος θα μηδενιστεί και αυτό και θα αρχίσει να έχεις ΝΟ3. Η διαδικασία θα πάρει περίπου 40 μέρες. Τότε είναι στρωμένο το ενυδρείο και μπορείς να προσθέτεις ψάρια (με φειδώ πάντα έτσι; όχι όλα μαζί).

Δες και αυτό το θέμα, μπόρεί να σε βοηθήσει:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...747&hl=στρώσιμο

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι στα ειπαν ολα τα παιδια απλα εγω ειμαι λιγο αντιθετος στο στρωσιμο του ενυδρειου με χρυσοψαρο . Θα ριχνεις μια φορα την εβδομαδα αντιχλωριο και βακτηρια και σε περιπου 4-5 εβδομαδες θα εισαι οκ . Απλα στην αρχη κανε υπομονη υπομονη υπομονη μη ξεχναμε αλλωστε οτι η αρχη ειναι το ημιση του παντος .

WELCOME to AQUAZONE !!! :o:thumbup::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σου dartman γιατί δεν θα ήθελα να θυσιάσω ένα ψαράκι για να στρώσω το φίλτρο. Σήμερα φύτεψα και 3 ρίζες (δεν γνωρίζω ονόματα αλλα θα κάνω post φωτό σύντομα). Συνεπώς προκύπτουν οι εξής ερωτήσεις:

1. Από που θα προμηθευτώ αντιχλώριο?? Πόσο να βάζω? Υπενθυμίζω οτι έχω 60λιτρο ενυδρείο με 37 "πραγματικά" λίτρα νερού.

2. Το θερμοστάτη να τον ανοίξω?? Αν ναι στους πόσους βαθμούς?

3. Το φώς για τα φυτά πόσες ώρες τη μέρα θα πρέπει να είναι ανοικτό?

Torm, ευχαριστώ πολύ για το link αλλά δεν έχω πρόσβαση σε άλλο ενυδρείο όπως προτείνουν τα παιδιά εκεί λύσεις γύρω από αυτό...

Link to comment
Share on other sites

1. Απο pet shop, όποια μάρκα θές! Έχει οδηγίες για την ποσότητα που βάζεις!

2. Δεν χρειάζεται ακόμα! Αν δεν είναι χειμώνας δεν χρειάζεται!

3. Πάρε έναν χρονοδιακόπτη και βάλτο στις 10 ώρες!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Καλώς ήρθες κ΄από εμένα,

μπράβο για την απόφαση να ακολουθήσης την αναίμακτη διαδικασία στρωσίματος..

1.αντιχλώριο έχουν όλα τα pet-shop και πάνω γράφει οδηγίες χρήσεως(..Το aqutan είναι αντιχλώριο)

2.τώρα το καλοκαίρι δεν είναι απαραίτητο ,εγώ τον έχω στους 26ο C

3.ρύθμισε να ανάβουν σταθερά 8-10h, καθημερινά.

Περιηγήσου στο site και ΄διάβαζε΄, θα σου λυθούν όλες σου οι απορίες.

Όσο περισσότερες γνώσεις αποκτάς τόσο λιγότερα προβλήματα έχεις …

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΣΤΟΥΣ 27ΒΑΘΜΟΥΣ.

ΤΗ ΛΑΜΠΑ ΑΝΟΙΓΕ ΤΗΝ 6-8 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΝΑΛΩΓΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη μπερδεύεστε. Ποιός μίλησε για θυσία ψαριού κατά το στρώσιμο;

Ο λόγος που είπα να βάλεις ένα χρυσόψαρο είναι γιατί αν αρχίσεις να προσθέτεις βακτηρίδια, μετά απο μερικές μέρες θα χρειαστεί να προσθέσεις και κάποιο ψάρι, για να δίνει τροφή στα βακτηρίδια ώστε να ξεκινήσει η αποικία. Από δική μου πείρα το καλύτερο (πιο ανθεκτικό) ψάρι που μπορείς να βάλεις γι' αυτό το σκοπό είναι ένα χρυσόψαρο. Έχει και το πλεονέκτημα ότι παράγει μεγάλες ποσότητες αμμωνίας, οπότε δίνει αρκετή τροφή στην καλλιέργεια που έχει ήδη ξεκινήσει με τα βακτηρίδια που προσθέτουμε.

Αν παρακολουθείς την αμμωνία στο διάστημα αυτό και προσθέτεις βακτηρίδια τότε το χρυσόψαρο δε θα πάθει τίποτα. Αν κάνεις το ίδιο με άλλο ψάρι θα το κλαίς. Δε θα πρότεινα με τίποτα κάτι που θα είχε ως προυπόθεση τη θυσία ενός ψαριού.

Ο καλύτερος τρόπος στρωσίματος είναι χωρίς ψάρι πάντως, με προσθήκη αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο καλητερος τροπος στρωσιματος κατεμε ειναι φυσικα ... χωρις αμμωνια χωρις τιποτα ... καλο ειναι να υπαρχουν λιγα φυτακια και με τη προσθηκη βακτηριων το ενυδρειο στρωνει μια χαρα ....

Τουλαχιστον εγω το ενυδρειο μου ετσι το εστρωσα ...

Link to comment
Share on other sites

Ο καλητερος τροπος στρωσιματος κατεμε ειναι φυσικα ... χωρις αμμωνια χωρις τιποτα ... καλο ειναι να υπαρχουν λιγα φυτακια και με τη προσθηκη βακτηριων το ενυδρειο στρωνει μια χαρα ....

Τουλαχιστον εγω το ενυδρειο μου ετσι το εστρωσα ...

25031[/snapback]

Και τα βακτηρια τι τα ταιζες?

Link to comment
Share on other sites

Και τα βακτηρια τι τα ταιζες?

25065[/snapback]

ΔΕ σε καταλαβα ...

Link to comment
Share on other sites

Για να διατηρηθουν τα βακτηρια σε ενα ενυδρειο πρπει να τα ταιζεις(π.χ αμμωνια).

Εσυ με τι ταιζες?

Μηπως ειχες ψαρια στο ενυδρειο σου?

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Για να διατηρηθουν τα βακτηρια σε ενα ενυδρειο πρπει να τα ταιζεις(π.χ αμμωνια).

Εσυ με τι ταιζες?

Μηπως ειχες ψαρια στο ενυδρειο σου?

25070[/snapback]

Αυτό ακριβώς ήθελα να σου πώ και εγώ πιο πάνω. Για να στρώσεις το ενυδρείο χρειάζεται μια σωστή καλλιέργεια βακτηριδίων. Μπορείς να την ξεκινήσεις μεν και να επιταχύνεις την ανάπτυξή της προσθέτοντας βακτηρίδια, αλλά για να αναπτυχθεί και για να επιζήσουν τα βακτηρίδια που έβαλες πρέπει να τα ταίζεις κάτι. Αυτό γίνεται είτε με την προσθήκη αμμωνίας αν δεν έχεις βάλει ψάρια στο ενυδρείο, είτε με την προσθήκη κάποιου ψαριού που θα παράγει αμμωνία για να ταίζει τα βακτηρίδιά σου.

Αν βάλεις μόνο βακτηρίδια χωρίς καμιά πηγή τροφής γι' αυτά αργά ή γρήγορα θα ψοφήσουν, δε θα καταφέρεις να φτιάξεις μια κανονική αποικία βακτηριδίων.

Link to comment
Share on other sites

Για να διατηρηθουν τα βακτηρια σε ενα ενυδρειο πρπει να τα ταιζεις(π.χ αμμωνια).

Εσυ με τι ταιζες?

Μηπως ειχες ψαρια στο ενυδρειο σου?

25070[/snapback]

Λεω πιο πανω να μη βαλει ουτε καν χρυσοψαρο και με ρωτας αν ειχα ψαρια μεσα .. ?

Ουτε αμωνια εριξα .... τι να πω κατα ενα περιεργο τροπο παντως το ενυδρειο εστρωσε μια χαρα σε ενα μηνα .... και δε το λεω εγω οι μετρησεις μου το εδειξαν ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ήθελα να σου πώ και εγώ πιο πάνω. Για να στρώσεις το ενυδρείο χρειάζεται μια σωστή καλλιέργεια βακτηριδίων. Μπορείς να την ξεκινήσεις μεν και να επιταχύνεις την ανάπτυξή της προσθέτοντας βακτηρίδια, αλλά για να αναπτυχθεί και για να επιζήσουν τα βακτηρίδια που έβαλες πρέπει να τα ταίζεις κάτι. Αυτό γίνεται είτε με την προσθήκη αμμωνίας αν δεν έχεις βάλει ψάρια στο ενυδρείο, είτε με την προσθήκη κάποιου ψαριού που θα παράγει αμμωνία για να ταίζει τα βακτηρίδιά σου.

Αν βάλεις μόνο βακτηρίδια χωρίς καμιά πηγή τροφής γι' αυτά αργά ή γρήγορα θα ψοφήσουν, δε θα καταφέρεις να φτιάξεις μια κανονική αποικία βακτηριδίων.

25072[/snapback]

Αυτο ακριβως. :thumbup:

Λεω πιο πανω να μη βαλει ουτε καν χρυσοψαρο και με ρωτας αν ειχα ψαρια μεσα .. ?

Sorry δεν το διαβασα ολο το post,λαθος μου.

Ουτε αμωνια εριξα .... τι να πω κατα ενα περιεργο τροπο παντως το ενυδρειο εστρωσε μια χαρα σε ενα μηνα .... και δε το λεω εγω οι μετρησεις μου το εδειξαν ... 

Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Τότε ή που θα βάλω αμμωνία (την οποία πού τη βρισκω, για πόσο χρονικό διάστημα και πόσο βάζω?? 37 λίτρα είναι το νερο) ή που εάν βρώ κάποιον να υιοθετήσει το χρυσόψαρο μετά το στρώσιμο θα το χρησιμοποιήσω. Θέλω να βάλω τροπικά ψάρια άρα το χρυσόψαρο δεν θα επηζήσει με τέτοιες θερμοκρασίες, ή κάνω λάθος?

Στην περίπτωση που βάλω το χρυσόψαρο για πόσο καιρό μετά να συνεχίσω να βάζω βακτηρίδια?

thnx to all!!!! :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο ασφαλεστερος τροπος για στρωσιμο ειναι η χρηση της αμμωνιας μεσα στο νερο του ενυδρειου,οπου μπορεις να την προμηθευτεις απο καποιο φαρμακειο.

Θα χρειαστεις και ενα τεστ αμμωνιας.

Τα βακτηρια που θα παρεις να προσθεσεις στο ενυδρειο για να βοηθησεις το στρωσιμο,γραφουν οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Βασίλη.

Ο πλέον αξιόπιστος παραδοσιακός και ασφαλής τρόπος στρωσίματος ενυδρείου.

Τα υπόλοιπα είναι λόγια για να γεμίζουμε την SQL του Αquazone.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...