Jump to content

κλαδεμα σε Cabomba Caroliniana


george1280

Recommended Posts

Εδω κ 15 μερες εχω παρει την καμπομπα η οποια παει πολυ καλα κ μεγαλωσε σαν τρελη....ειναι πολυ ομορφο φυτο με ωραιο φυλλωμα.....ξερει κανεις σχετικα με το κλαδεμα αν οπως ειναι τα κλαδακια της κ τα κοψω καθετα ξαναπετανε??? κ επισης τα κλαδεματα ξαναφυτευονται?? :)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδες την εχω 1 βδομαδα κ διπλασιαστηκε....απιστευτο φυτο πολυ ομορφο φυλλωμα...εν το μεταξυ οι ακρες των φυλλων της το βραδυ κλεινουν κ ανοιγουν ξανα με το φως....καλη φαση...

οποτε για το κλαδεμα απλα τα κοβω??? ξαναπεταει στο σημειο που κοβω ή συνεχιζει κ μεγαλωνει απο κατω το φυλλο που κοβω???

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι γινεται!!

ειναι φυτα ταχειας αναπτυξης και πολυ εντυπωσιακα!!

εγω τα κοβω και τα κλαδεματα τα φυτευω διπλα!

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι γινεται!!

ειναι φυτα ταχειας αναπτυξης και πολυ εντυπωσιακα!!

εγω τα κοβω και τα κλαδεματα τα φυτευω διπλα!

το κυριο φυτο σου ξαναπεταει εκει που το κοβεις??? :thumbup: κ αν ναι αργει ή σχετικα γρηγορα ξαναμεγαλωνει??

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει οτι το συγκεκριμένο φυτο θελει θερμοκρασιες κατω των 26 βαθμων.. Το θεωρω απο τα πιο όμορφα, αλλα σκεφτομαι τους καλοκαιρινους μήνες που το θερμομετρο θα δειξει 28-29 βαθμους (με τη βοήθεια ανεμηστήρων) αν θα αντέξει. Είχε καποιος αναλογη εμπειρια, που να πέρασε το καλοκαιρι με τετοιες τιμες θερμοκρασιας νερού κ η cabomba του να επεζησε;

Γενικότερα είναι απαιτητικο φυτο σε CO2;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντέχει πάνω από 28 βαθμούς . Κιτρινίζει και παύει να μεγαλώνει.

Το Διοξείδιο την βοηθά αλλά μπορεί και χωρίς αυτό

Αν την κλαδέψεις αναπτύσεται από πιό κάτω

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντέχει πάνω από 28 βαθμούς . Κιτρινίζει και παύει να μεγαλώνει.

Παυει να μεγαλώνει ή νεκρώνεται; Απο Σεπτεμβρη (ή όταν πεσει η θερμοκρασια στους 24-26) δηλαδη αναγεννάται;

Έγινε επεξεργασία - sailim
Link to comment
Share on other sites

Η Cabomba caroliniana δεν παύει να είναι θεωρητικά το λιγότερο απαιτητικό μέλος της οικογένειας αλλά κατά κανόνα θέλει το φωτισμό του πάνω από το μέσο όρο και όχι ιδιαίτερα υψηλές θερμοκρασίες για να δώσει τα μέγιστα.

Marou τσέκαρε και το θερμόμετρό σου γιατί σε τέτοια θερμοκρασία ή ίσως μεγαλύτερη το φυτάκι αυτό τείνει να γίνει χορτόσουπα ! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...