Jump to content

βοηθεια


billgl

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ωραία,κάνε ξανά σωστά τις μετρήσεις του ενυδρείου σου και δες αν συμφωνούν με της βρύσης.Να υποθέσω οτι με νερό βρύσης κάνεις αλλαγές...

Τις απαιτήσεις των Guppies θα τις βρεις ΕΔΩ .

Link to comment
Share on other sites

το ειδα αυτο.τις ξανακανα του ενυδρειου μονο του kh συμφωνει το gh ειναι πολυ πιο πανω.και τα guppies δεν αντεχουν σε τοσο ηψυλο μαλλον αυτο ειναι το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα.

Προς το παρον κανε δυο φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου 25%, και μετα απο ενα μηνα συνεχιζεις με μια την εβδομαδα 30%.

Μη χρησιμοποιεις νερο απο το θερμοσιφωνο.

Αφηνε το νερο να μενει και να ερχεται σε θερμοκρασια δωματιου.

Λιγα λεπτα πριν την αλλαγη βαζε αντιχλωριο.

Κανε την εισαγωγη του νερου στο ενυδρειο οσο πιο αργα γινεται.

Ταιζε 2 φορες την ημερα οσο να εξαφανιζεται η τροφη σε 5 λεπτα ολη.

Κανε το τεστ με το ξυδι ή ακουαφορτε (προσοχη καυστικο) σε λιγο χαλικι ή πετρες που εχεις, γιατι υποψιαζομαι οτι κατι ασβεστολιθικο ανεβαζει τις τιμες στο νερο του ενυδρειου, σε σχεση με της βρυσης.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

μα και της βρυσης ειναι υψηλο για τα guppies η κανω λαθος?εννοεις να βαλω σε ξυδι λιγες πετρες?
Ναι αλλα πιο μαλακο απο του ενυδρειου.

Κατι το σκληραινει ακομα πιο πολυ.

Ναι με ξυδι ή ακουαφορτε (προσοχη καυστικο) αν αφρισει ειναι ασβεστολιθικο και σκληραινει το νερο και ανεβαζει πεχα.

Τσεκαρε και το χαλικι.

Οτι ξαναβαλεις πισω στο ενυδρειο θελει πολυ καλο ξεπλυμα με αφθονο νερο.

Link to comment
Share on other sites

το κατσαβιδι δεν αναβει αλλα το νερο το πηγαινω καθε μηνα στο πετ σοπ και το ελεγχει με υγρα τεστ και μου λεει αν εχει τιποτα.στην αρχη που ειχα αμμωνια μου το ελεγε.τωρα πως το καταλαβε αυτο δεν ξερω για το ρευμα.εγω δεν εχω παρει ακομα τεστ.ειναι ακριβα?

εαν σου αναβε το κατσαβιδι στο νερο θα ειχες και εσυ προβλημα καθε φορα που βαζης τα χερια στο ενυδρειο

οποτε την διαροη την ξεχναμε

εαν παλι εχεις καποιο κρακ στην αντλια η σε καποιο θερμαντικο σωμα που εχεις και υπαρχει διαροη κανε ενα οπτικο ελεγχο και για ποιο σιγουρα μετρα με ενα ωμομετρο τα ηλεκτρικα που εχεις στο νερο

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα ενα guppy με κομμενη ουρα αλλα οχι τοσο πολυ! Βεαια αυτο το ψαρι μετα απο λιγες ημερες πεθανε διοτι δεν μπορουσε να κολυμπησει δεν τρεφοταν καλα γιατι ηταν ολη την ωρα στον πατο... Τωρα ειναι καμια ασθενεια ή ειναι τσακωσμος των αρσενικων δεν ξερω!!

υ.γ Κριμας το ασπρο το ψαρι! Ειναι το ονειρο μου καποτε το ενυδρειο μου να φιλοξενησει λευκο αρσενικο guppy... πουθενα δεν βρισκω :thumbup: !

Περιμενε να σου απαντησουν οι πιο εμπειροι για το τι μπορει να ειναι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου αρεσει παρα πολυ γιαυτο και ρωταω.και το απο πανω το κοκκινο ειναι απο δικια μου αναπαραγωγη και δν θελω να παθει και αυτο τιποτα

Link to comment
Share on other sites

και να ρωτησω και κατι αλλο:σε αρθρο στο φορουμ γραφεται οτι η αντιστροφη οσμωση μειωνει το gh.εμεις εχουμε παραγγειλει ενα φιλτρο που γραφει οτι εχει αντιστροφη οσμωση.επιτρπεται να μπει τετοιο νερο μεσα η θα φιλτραρει και συστατικα που πρεπει να μπουν στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

και να ρωτησω και κατι αλλο:σε αρθρο στο φορουμ γραφεται οτι η αντιστροφη οσμωση μειωνει το gh.εμεις εχουμε παραγγειλει ενα φιλτρο που γραφει οτι εχει αντιστροφη οσμωση.επιτρπεται να μπει τετοιο νερο μεσα η θα φιλτραρει και συστατικα που πρεπει να μπουν στο ενυδρειο?

Αν ειναι για ποσιμο νερο θα εχει εμπλουτισμο με μεταλικα αλατα που στην ουσια ειναι αυτα που ανεβαζουνε παλι τη gH.

Οπως και να εχει ομως πιστευω θα ειναι καλυτερα απο της βρυσης που εχει 23Gh.

Ανεβασε τα χαρσκτηριστικα του φιλτρου να δουμε τι "παιζει".

Link to comment
Share on other sites

Ξερω για ποιο φιλτρο λες, δεν φοινεται να εχει εμπλουτιμσο με μεταλα.

Θα σου κατεβαζει πολυ το πεχα ισως, γι'αυτο θα κανεις μαλλον μιξη με βρυσης για να το φερνεις σε ιδανικες παραμετρους για τα ζωοτοκα (ταυτοχρονα θα κανεις και οικονομια το νερο του φιλτρου).

Κανε μετρησεις (gH kH pH κανε και απο τα αλλα καλου καλου NO3 NH3 NO2) στο νερο του φιλτρου και της βρυσης και τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

το νερο απο την R/O εχει:

NH4 0

NO3 0

NO2 0

PH 6,5-7

KH 2

GH 2-3

Κανονικα επρεπε να εχει kH-gH μηδενικα.

pH δεν μετραμε ειναιι πλασματικη η ενδειξη.

Μονο TDS μετραμε και καθαρισαμε.

Το νερο του ενυδρειου μας ενδιαφερει τι μετρησεις εχει ομως οχι της ΑΟ.

Εκει ζει το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ηταν και μηδενικα αλλα το κh πηρε το σωστο χρωμα στη δευτερη σταγονα αρα και το gh καπου τοσο ειναι.δηλαδη τι να μετρησω?το tds τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ηταν και μηδενικα αλλα το κh πηρε το σωστο χρωμα στη δευτερη σταγονα αρα και το gh καπου τοσο ειναι.δηλαδη τι να μετρησω?το tds τι ειναι?

Δεν ζουν τα ψαρια (σχεδον ολα) σε σκετο νερο απο ΑΟ.

1. Δεν ζουν τα ψαρια (σχεδον ολα) σε σκετο νερο απο ΑΟ. Δεν μου εχεις δωσει να καταλαβω οτι το ξερεις και να τελειωνουμε με αυτο.

2. Τι ψαρια εχεις και τι τιμες εχει το νερο του ενυδρειου?

3. Για την μέτρηση της σκληρότητας υπάρχει και ένα άλλο μέγεθος τα ολικά διαλυμένα στερεά (TDS). Το TDS δείχνει την περιεκτικότητα όλων των ιόντων που υπάρχουν διαλυμένα στο νερό (όχι μόνο των αλάτων ασβεστίου και μαγνησίου).

Διαβασε κι αυτα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...t=0#entry236622

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry187396

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το εχω καταλαβει και γιαυτο θα το ανακατεβω με νερο βρυσης πριν το βαζω.δεν εχω αρχισει να βαζω ακομα νερο απο ΑΟ και εκανα αυτες τις μετρησεις γιατι νομιζα οτι αυτες χρειαζονταν.απο ψαρια εχω μεσα μονο guppies και οι τιμες του τις εχω γραψει παραπανω.ειναι απαραιτητο να παρω tds meter?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...